Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Rama » 8 listopada 07, 08:25

Jako że co niektórzy pytają mnie jak przerobić standartowe pokrywy postanowiłem napisać i dać szkic jak ja bym to zrobił gdybym musiał.

Potrzebne materiały to:
- korytko elektryczne - kosztuje około 8zł za 2,5 metra, ale nie którzy mają takie coś w domu - wystraczy poszukać.
- żarówka energetyczna - stara, nie świecąca żarówka może być. Można je dostać w sklepach elektrycznych za darmo, bo oni mają je do utylizacji. Żarówka musi być tylo watowa albo więcej ile nasza świetlówka. W innym przypadku nie będzie działać.
- troche kabelków - to też każdy w domu znajdzie
- oprawki świetlówkowe - to można kupić wg uznania - ja nie mam oprawek bryzgoszczelnych i się sprawują dobrze. Ceny różne od 2zł do 14zł. Wg uznania.

No to teraz mały szkic
Obrazek

No i opis.
Rysunek nr 1. przedstawia rzut z góry naszej pokrywy z jedna świetlówką. Oczywiscie nie którzy będą mieli już dwie, trzy, ale tutaj tylko chodzi o podgląd.

Rysunek nr 2. przedstawia przekrój naszej pokrywy z nową świetlówka. Należy wziąć korytko elektryczne i przyciąć do porządanej długości. Następnie sciągnąć osłone (korytko składa się z dwóch części) i tą dolną wkleić silikonem do naszej pokrywy. Następnie w drugiej części nazwanej zaślepką należy wywiercić otowry i przykęcić oprawki na świetlówke. Pamiętajcie aby dobrze to przemierzyć. Nim je przykręcicie pamiętajcie o podłączeniu już kabli. Po skręceniu tego należy przystąpić do najtrudniejszego zadania - elektroniki.
Można oczywiście użyć kupnego statecznika, ale o nim była mowa wiele razy i na forum znajdziecie schemat jak to podłączyć. Tutaj się zajmniemy zrobieniem statecznika z żarówki energooszczędnej.
Żarówkę energooszczędną należy rozebrać na części pierwsze i wyciągnąć z niej elektronikę (układ scalony). PO odcięciu kabelków w żarówce otrzymamy układ w którym na jednej stronie są dwa kabelki - to zasilanie 230V, na drugiej cztery kabelki które są podłączone do świetlówki. Kabelki należy wylutować i przylutować nowe - dłuższe. Można tez je skręcić kostka elektryczną, ale nie polecam - kable są zbyt krótkie.
Podczas podłączenia należy pamiętać że 2 kable z lewej strony idą do jednej oprawki (nie ma znaczenia po której są stronie), a 2 kable z prawej muszą być podłączone do drugiej oporawki.
Po podłączeniu tego i sprawdzeniu czy działa można przystąpić do końcowego montażu. Korytko elektryczne złożyć w całość ukrywając w nim nadmiar kabli, a elektronikę - układ scalony można schować w jakimś pudełku plastikowym, jakich w domu czasem jest pełno. To także wkleić w obudowie za pomocą silikonu.
Gdyby ktoś się zdecydował na przeróbkę większej ilości świetlówek w jednej pokrywie to polecam kupić taką puszkę eletrycznę. Do niej ja zmieściłem 4 układy.

W razie pytań pisać - odpowiem.
PS. Aigel, może to zrobić jako przyklejone... Żeby było na wierzchu.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 07, 08:04 przez Rama, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wsciekly
Ryba
Ryba
Posty: 145
Rejestracja: 24 października 07, 15:19
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Wsciekly » 8 listopada 07, 09:58

Zgodzę się ze można użyć elektroniki z żarówki energooszczędnej.
Ale świetlówka nie będzie świecić pełną mocą ( sprawdzone)

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Rama » 8 listopada 07, 13:37

Ciekawa teoria... Nie będę się sprzeczał bo i tak nie przuznasz racji.
PS. Może najwyższa pora na wymianę swietówk w Twoim akwarium.

Awatar użytkownika
Wsciekly
Ryba
Ryba
Posty: 145
Rejestracja: 24 października 07, 15:19
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Wsciekly » 8 listopada 07, 16:35

Właśnie zakładam akwarium i mam nowe świetlówki t8. Chciałem ominąć zakup statecznika, ale się nie udało, ponieważ na elektronice z żarówki energooszczędnej świeci słabiej. Porównałem dwie Philips aquarelle. Jedna na stateczniku a drugą na elektronice z żarówki energooszczędnej. Ojciec pytał się znajomego elektryka i mu powiedział „ Na elektronice z żarówki energooszczędnej będzie świecić, ale nie będzie uzyskiwać pełnej mocy”.
Też niechce się sprzeczać, ale warto przed przeróbką sprawdzić moc świecenia między statecznikiem a elektroniką z żarówki

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Rama » 8 listopada 07, 16:48

OK. Zadam Ci pytanie...
Jaka jest roznica miedzy 18W statecznikiem, 18W ukladem scalonym z zarowki energooszczednej...

Tylko nie pisze, ze nie wiesz i ze tylko slyszales od... Bo ja juz wiele rzeczy slyszalem, ale nigdy ich na oczy nie widzialem...

Awatar użytkownika
Wsciekly
Ryba
Ryba
Posty: 145
Rejestracja: 24 października 07, 15:19
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Wsciekly » 8 listopada 07, 18:10

a ja widziałem że niedaje pełnego efektu:grin:

lisekx
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 26 sierpnia 07, 20:04
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: lisekx » 11 grudnia 07, 18:30

Ja rozwiązałem dołożenie dodatkowej świetlówki 15W w oryginalnej pokrywie 60x30 w taki sposób:
Obrazek

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Rama » 13 grudnia 07, 23:33

Może jakiś opis co do tej przeróbki

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Przeróbka pokrywy - dodawanie światła

Postautor: Seraphim » 12 stycznia 08, 23:23

Wsciekly pisze:a ja widziałem że niedaje pełnego efektu:grin:

Widocznie nie było to aż takie prawdziwe 15Watt, bo bądź co bądź, nie ma różnicy w elektronice, moc musi być zmieniona na światło. Ale sprytne to jest, naprawdę, że też nie wpadłem że elektronikę można wziąć właśnie z energooszczędnej.
Nothing runs like a Deere.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości