Posocznica?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
Maciek_S
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 26 czerwca 07, 12:15
Lokalizacja: Poznań

Posocznica?

Postautor: Maciek_S » 26 czerwca 07, 12:37

Witam po raz pierwszy na forum,

mam od niedawna swoje pierwsze akwarium - 25 l - z gupikami, glonojadem i pielęgniczką ramireza. Pielęgniczka samiczka została sama - samczyk padł którejś nocy. Zauważam u niej objawy posocznicy, chyba zaawansowane. Zaczęło się od śluzu ciągnącego się przy odbycie, utraty barw, apatii i dziwnego zachowania ("stała" długo w jednym miejscu, wpatrując się np. w termometr, lub pływała w górę i w dół jak windą). Obecnie ma baaaardzo wyłupiaste oczy. Zaczyna jednak odzyskiwać kolory, stała się żywsza i dość chętnie żeruje. Czy to posocznica, czy może jakaś inna choroba? Czy tę chorobę w takim stadium jest sens próbować leczyć czy po prostu ją uśpić? Jakie są humanitarne metody usypiania rybek?

Pozdrawiam
Maciej

Skunks
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 8 maja 07, 07:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Posocznica?

Postautor: Skunks » 26 czerwca 07, 13:47

Witam.
Przy posocznicy powinny jeszcze wystąpić nastroszenie łusek i spęcznienie całego ciał - te i wymienione przez Ciebie objawy są następstwem rozkładu organów i zbierania się płynu w jamie ciała. Podobną sytuację miałem kiedyś z prętnikiem karłowatym. Najpierw spuchł bardzo i miał wyłupiaste oczy. Po paru dniach sytuacja wróciła do normy i gdy już myślałem, że wszystko jest w porządku wystąpiły wszystkie objawy, łącznie z nastroszeniem łusek.
Próbowałem to leczyć Bactopur Direct, ale nic nie dało. Decyzję o "uśpieniu" rybki musisz podjąć sam. O metodach uśmiercania chyba już było na forum - poszukaj. Przyczyną takiego stanu może być to, że masz zdecydowanie za małe akwarium jak na ramirezki.
Pozdrawiam

Maciek_S
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 26 czerwca 07, 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Posocznica?

Postautor: Maciek_S » 26 czerwca 07, 13:51

Dziękuję!

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Posocznica?

Postautor: Tomek83 » 26 czerwca 07, 19:14

W 25l możesz zostawić tylko gupiki, mogą to być objawy równie dobrze np. zbyt wysokiego poziomu azotynów lub jeszcze innego zatrucia. Co do posocznicy to choroba śmiertelna i nieuleczalna, więc leczenie jest zbędne. O uśmiercaniu humanitarnym poszukaj na Forum.

Maciek_S
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 26 czerwca 07, 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Posocznica?

Postautor: Maciek_S » 26 czerwca 07, 20:03

Skoro posocznica to choroba śmiertelna i nieuleczalna, to jak rozumieć informacje podawane przez firmę Sera? W swoim poradniku "Zdrowe ryby w akwarium - ale jak?" (do ściągnięcia z http://www.sera.de/index.php?eID=tx_mm_ ... 16123dc4a6 ) piszą o leczeniu posocznicy (str. 33) środkiem baktopur direct. Wiadomo, że reklamują swój produkt, ale bez przesady... Chyba nie kłamią od A do Z.
Jeśli chodzi o pielęgniczki w tak małym akwarium - ja się na tym nie znałem, a sprzedawca to wykorzystał :(

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Posocznica?

Postautor: Tomek83 » 26 czerwca 07, 20:05

Posocznica jest nieuleczalna. A firmy piszą różne bzdury by się zareklamować nie od dziś...reklama kłamie... :wink:

Maciek_S
Ryba
Ryba
Posty: 129
Rejestracja: 26 czerwca 07, 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Posocznica?

Postautor: Maciek_S » 26 czerwca 07, 20:43

Jeśli chodzi o objaw "wytrzeszczu oczu" to z opisu chorób na tym forum wynika, że dotyczy on posocznicy lub rybiej gruźlicy. Czy to znaczy, że mogą to być jedynie te dwie choroby? Jeśli chodzi o poziom azotynów, o którym pisze Tomek23, to jest w normie, choć przez jakiś czas był bardzo wysoki. Teraz jedynie azotanów jest dużo i częste podmiany wody w tak małym akwarium niewiele pomagają. Od czasu do czasu karmię rybki sercami wołowymi. Czy nieświeże mięso mogło być powodem zatrucia? Reasumując - czy zatrucie azotynami (ew. azotanami) lub nieświeżym mięsem mogło spowodować ten wytrzeszcz? Co na to poradzić?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Posocznica?

Postautor: Tomek83 » 26 czerwca 07, 20:52

Wytrzeszcz może mieć wiele powodów nie tylko wymienione przez Ciebie choroby...Podwyższony poziom związków azotowych i mięso(jego niezjedzone resztki również w bardzo dużym stopniu wpływają na zanieczyszczenie wody) spowodowały zaburzenia równowagi biologicznej akwarium i według mnie zatrucie ryb i to jest powodem problemów. Należy odstawić to mięso zwiększyć filtrację, robić częstsze podmiany i dbać o parametry wody. NIE przekarmiać.

Snandalf
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 2 lipca 07, 06:56

Re: Posocznica?

Postautor: Snandalf » 2 lipca 07, 07:14

Witam prowadzę akwarium na 80l. Narzazie uczę sie pielęgnacji roślin więc ryby w mym akwarium znikome (tak żeby tylko coś pływało ;) ) W środku mam Kirysa który ma UWAGA ok. 8 lat (akwarium i rybka po tacie mi jeszcze została twarda jest skoro przeżyła żółtodzioba :p) i gupika (już nie). Otóż gdy dziś otworzyłem oczy zauważyłem objawy posocznicy u gupika. Przewertowałem kilka książek poniuchałem na Internecie i wszystko wskazywało że jest to Puchlina Wodna. Rybka została uśmiercona. Tato mi radzi aby wszystko co żywe wywalić z akwarium a resztę wygotować i próbować od nowa. Szkoda mi jednak tego Kirysa (żadnych objawów nie ma a przynajmniej ja ich nie zauważyłem) i roślinek akwariowych. Czy można jakoś "zdezynfekować" tego Kirysa i Roślinę czy jednak uśmiercenie jest konieczne.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Posocznica?

Postautor: artur_89 » 2 lipca 07, 11:44

Snandalf pisze:Szkoda mi jednak tego Kirysa (żadnych objawów nie ma a przynajmniej ja ich nie zauważyłem) i roślinek akwariowych. Czy można jakoś "zdezynfekować" tego Kirysa i Roślinę czy jednak uśmiercenie jest konieczne.


Pozostaw rybę w tym akwarium na kwarantannie, i zobaczysz czy kirysek, jest również chory, nie musisz go koniecznie uśmiercać, zobaczysz po pewnym czasie czy coś mu dolega. A potem dobrze by było akwarium, zdezynfekować nadmanganianem potasu. pozdro, a roślinę wyrzucić, lub również wymoczyć w nadmanganianie potasu. Musisz sobie poszykać ile tego potasu zastosować. pozdro

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Posocznica?

Postautor: Tomek83 » 2 lipca 07, 17:31

Możesz do akwarium dla odkażanie na początek zastosować Bactopur Direct Sery.

Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości