chory welonek

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
anulka
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 4 czerwca 07, 06:32

chory welonek

Postautor: anulka » 17 czerwca 07, 18:47

od wczoraj mój welonek źle się czuje. wczoraj zaczęło go przekręcać na jeden bok i z tej strony ma powiekszone przy brzuszku. myśle że to chory pęcherz pławny bo wszystkie objawy na to wskazują. dziś w ogóle nic nie je i praktycznie już nie pływa. jak to się leczy jeśli ryba nie je?

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welonek

Postautor: Tomek83 » 17 czerwca 07, 20:21

Tego się nie leczy, gdyby to była sprawa pęcherza to ryba miałaby trudności z podpływaniem ku powierzchni albo utrzymaniem sie przy dnie, natomiast reszta byłaby ok i ryba by jadła. To zapewne jakiś guz. Nic nie możesz zrobić tylko obserwować rybkę. W jakich ona żyje warunkach?

anulka
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 4 czerwca 07, 06:32

Re: chory welonek

Postautor: anulka » 17 czerwca 07, 20:38

w 28 litrach żyje razem z dwoma kiryskami i 4 danio. mają koło 27 stopni oraz napowietrzanie. wczoraj wymieniałam wodę koło 20% może była odrobinę chłodniejsza może przez to? jest jeszcze malutki ma koło 6 cm razem z ogonkiem mam go dopiero dwa tygodnie i było wszystko świetnie dawałam mu jedzenie dla welonów więc nie wiem dlaczego tak się stało
ryba trzyma się tylko przy powierzchni i ma trudności z podpłynięciem do dna a teraz to już w ogóle nie pływa i ledwo oddycha

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welonek

Postautor: Tomek83 » 17 czerwca 07, 20:48

Matko jedyna! :shock:
28l i w nich welon. Trzymajcie mnie!
Oddaj go natychmiast może jeszcze uratujesz mu życie. Na jednego welona przypada 100l wody. Jest to ryba zimnowodna, czyli wymagająca temperatury ok. 22*C a TY trzymasz go w szklance pełnej ciepłej wody i jeszcze się dziwisz, że coś z nim jest nie tak? Dlaczego nie czytałaś o wymaganiach ryby przed jej zakupem oszczędziłabyś sobie kłopotu a rybie cierpienia! A filtr chociaż masz? Jak często robisz podmiany...Zapewne dodatkowo jeszcze trujesz te ryby. Kiryski to ryby stadne a 2 sztuki to nie stado...
Po prostu ręce opadają...

anulka
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 4 czerwca 07, 06:32

Re: chory welonek

Postautor: anulka » 17 czerwca 07, 20:56

ten welon ma dopiero 6cm nie trzeba mu narazie wiecej niz 28litrow jesli juz a woda jest ciepla bo jest lato. kiryski sa ze soba tez juz dlugo i czuja sie swietnie, pytam sie tylko jak wyleczyc welona

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welonek

Postautor: Tomek83 » 17 czerwca 07, 21:00

A skąd Ty niby wesz co mu jest potrzebne jak nie masz najmniejszego pojęcia o potrzebach welonów?? No skąd? Napisałem ile potrzebuje litrów, mam to napisać po łacinie, żebyś zrozumiała? Ryby nie rosną jak nie mają odpowiednich warunków, tylko karłowacieją i zdychają...To samo kiryski, ja piszę, że to ryby stadne a Ty mi tu wyskakujesz z testem, że im dobrze? A skąd to wiesz niby? Mówią Ci to przy kolacji? Dziewczyno oddaj te ryby i nie męcz ich już więcej, bo mi ich szkoda...A widzę, że Tobie i tak nic już się nie przetłumaczy.

anulka
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 4 czerwca 07, 06:32

Re: chory welonek

Postautor: anulka » 17 czerwca 07, 21:28

nadal myślę że to pęcherz pławny bo rybkę wypiera na powierzchnię, chce płynąć w dół i nie może. co moge w tej sytuacji zrobic

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: chory welonek

Postautor: chomiczek » 17 czerwca 07, 21:31

Zgadzam się z kolegą.Na welona 28l i stanowczo za mało!!!
Męczysz tą rybę!!!
Nie dziwię się ,że zachorowała...biedna ryba :cry:
Oddaj ryby i kup sobie bojowniki 1+2

anulka
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 4 czerwca 07, 06:32

Re: chory welonek

Postautor: anulka » 17 czerwca 07, 21:39

większośc hoduje welony w 10/20 litrowych kulach i żyją dobrze przez bardzo dlugi czas, ja mam malego welonka w normalnym akwarium 28l z napowietrzaniem itd. i to jest zle traktowanie?? nie wiecie w jakich warunkach te ryby zyja w sklepach to samo bojowniki, w malych plastikowych kubeczkach napelnionych do polowy woda wiec nie mowie ze robie zle z ta ryba bo jak oddam do zoologicznego gdzie w 50 litrach zyje 20 takich welonek to....chyba sami wiecie

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welonek

Postautor: Tomek83 » 17 czerwca 07, 21:53

To niczego nie tłumaczy...a najmniej Ciebie. Nie należy powielać złych wzorów, inni trzymają w kuli to ja zapewniam raj w 28l. Bzdura. Nic bardziej mylnego, ryba męczy się tak samo. Zrozum to w reszcie.

Wojsa17
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 czerwca 07, 22:05

Re: chory welonek

Postautor: Wojsa17 » 17 czerwca 07, 23:21

Nie zgodze sie z tomkiem 23 co do tego że welon musi mieć 100l jakby to wyglądało 4 welony to 400 litrów niema takiej opcji lecz tez sądzę że 28l akwarium jest stanowczo za małe gdyż takiego to ja używam do wychówku młodych gupików a nie do hodowli ryb a co do sklepów zoologicznych to ryby żyją w takich warunkach przejściowo wiec nikt nie będzie im zapewniał super warunków lecz opieka nad nimi jest na pewno dużo lepsza niż ta domowa wydaje mi sie że za dużo rybek jak na takie małe akwarium i że jednak kup większe bądź oddaj welonka i kup sobie z 2 kiryski nie jest to co prawda genialne rozwiązanie ale welon nie będzie się męczył a wyżej wymieniony bojownik nie pozbędzie sie ogona. Pozdrawiam

anulka
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 4 czerwca 07, 06:32

Re: chory welonek

Postautor: anulka » 18 czerwca 07, 07:12

dzięki wszystkim za pomoc welona już nie ma. pytałam się jak mu mogę pomoć w danej chwili a nie gdzie go trzymać

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: chory welonek

Postautor: chomiczek » 18 czerwca 07, 15:12

[bo jak oddam do zoologicznego gdzie w 50 litrach zyje 20 takich welonek to....chyba sami wiecie[/quote]


A skąd wiesz czy z sklepu zoologicznego nie kupi go ktoś kto ma 200l?!
Może kupiłby go ktoś bardziej rozsądny niż ty. :xI twoja ryba spędziłaby reszte życia
w naprawde komfortowych ,odpowiednich dla niego warunkach ,a nie umrła........

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: chory welonek

Postautor: Tomek83 » 18 czerwca 07, 16:17

Wojsa17 pisze:Nie zgodze sie z tomkiem 23 co do tego że welon musi mieć 100l jakby to wyglądało 4 welony to 400 litrów niema takiej opcji

Właśnie tak, jest taka opcja. Welon to nic innego jak karaś, rośnie duży i potrzebuje dużego zbiornika. Dla welonów tworzy się specjalne warunki i takie akwarium zwiemy welonarium, rządzi się ono swoimi prawami...

chomiczek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 6 marca 07, 14:34

Re: chory welonek

Postautor: chomiczek » 18 czerwca 07, 20:34

Zgadzam się z Tomkiem23.
Ilekroć razy czytałam coś o welonach często było napisane ,że na na
jednego to 100l.Itak jak napisał Tomek23 ta ryba rośnie duża i potrzebuje miejsca do pływania ,a w akwarium np. 28l tego miejsca nie ma.Ryba się rozpędza i zaraz chamuje bo na drodze ma ściane....Po prostu krótko mówiąc męczy się......

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości