Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: Alina_33 » 10 maja 22, 15:21

Sorry, że się fotki wyświetlają jako linki, ale piszę z telefonu. Poza tym to strona mówi, że fotki za 3 dni znikną, a tak z telefonu to nie potrafię czegoś wysłać na sensowny hosting. Zatem co to jest, i jak to wytępić? To jest takie zwiewne lekkie

Mam umiarkowane No3 (zwykle ok. 10), No2 mam około 0.2, nie mam testu na fosfor.

Bamiak 19L, światło Aquael Day&Night, obsada to jeden bojownik i jeden ślimak rogaty. Podaję 1 kliknięcie BlueLine Macro na tydzień Akwarium po restarcie (przed restartem było to samo, tylko gorzej), baniak ma dwa tygodnie, dolewam Bakterie Bacto active i Saechem Stability.

https://iv.pl/image/GIUqQTo
https://iv.pl/image/GIUqiCB
https://iv.pl/image/GIUqrvr

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: jurkin » 10 maja 22, 21:18

Sinice, szkoda że nie masz testu na fosfor, pewnie masz go za dużo. Stosunek no3 do po4 powinien być mniej więcej 10 do 1. Pomoże zwiekrzenia no3, i zmniejszenie światła, przynajmniej u mnie to pomagało. Odsysaj cieńkim wężykiem ile się da, i nie rób podmianek.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: Alina_33 » 10 maja 22, 23:26

To by się zgadzało, bo mam tylko jedną rybkę i ślimaka, nie ma komu produkować azotu. Mam sam azot, więc może odstawię macro, a zacznę lać sam azot. Światło świeci się 8 godzin, to nie jest jakoś dużo, ale może jest za mocne. Nie mam na to za bardzo wpływu, mogłabym tylko zmienić oświetlenie, ale nie mam kasy na jakieś dobre, a kupienie takiego samego shitu nie ma sensu. Dziś była podmianka, jutro zbadam azot.


Odnośnie testów, to mam zooleki, żeby było taniej. No i PH to jest tak miarodajne, jak paski.... serio. Zrobiłam jeden zakres, wyszło 7,5, drugi 8,5.... To jakie ja mam w końcu to PH? Jak się wnerwię, to wrócę na jbl. Droższe, ale jakieś bardziej godne zaufania. Z kolei, z tego co pamiętam odnośnie fosforu przy jbl, to był on mega nieczytelny... Łatwiej by było z tymi aparacikami do testowania wody, bo jakie by testy nie brać, wszystkie to wróżenie z fusów....

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: Alina_33 » 16 maja 22, 16:08

Sorka, że post pod postem, ale mam dużo fosforu, 1,5. Odstawiam Macro, jutro podmiana i teraz pytanie, co powinnam zrobić bo opcje są dwie:

1. Kupić jakiś preparat wiążący fosfor (tylko jaki konkretnie?) Nie mam jak zamontować wkładu filtracyjnego.
2. Kupić po prostu chemiclean... Co nie rozwiązuje problemu, tylko objaw, wystąpienie sinicy.

By mi zależało na czasie. Jutro podmiana, zbadam wodę do podmiany jutro jak się odchloruje. Wracam do stosunku Ro/kran 1:1, bo na PH mi to nic nie dało, a ta woda jest pewnie za jałowa. Kurcze, jak miałam akw na twardej wodzie, nie było większych problemów, im więcej kombinuję tym gorzej.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: jurkin » 17 maja 22, 06:24

3. Zwiększ no3 do 25-30, i ogranicz światło, nie wiem przysłoń czymś, zawieś wyżej czy coś...

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: Alina_33 » 17 maja 22, 21:03

Na chwilę obecną mam fosforu 0,5 a No3 15-20. Akwarium stoi od 29 kwietnia. Nh3 0, No2 mam 0,3. Tak obstawiam, ale test zooleka ma tak podobne te kolory , że to naprawdę wróżenie z fusów. Nie wiem jednak, czy to No2 to tak samo z siebie, czy może przez to, że wlałam nawóz azotowy z BlueLine. Lubię te nawozy, bo są w płynie i mogą długo stać. Sinice nie rozlały się jeszcze na całe akwarium, ale zaczynają nieśmiało wchodzić na podłoże i dekoracje. Wciąż leję bakterie Saechem Stability.

Offtop

Jak już jestem przy głosie, to pragnę poprosić o usunięcie tego tematu:

viewtopic.php?f=23&t=47617

Lub przesunięcie go do działu Prezentacje zbiorników/akwarium słodkowodne i odblokowanie go.

Ten temat obecnie nie ma w ogóle sensu. jest zablokowany i nikt nie może w nim nic napisać, ani ja, ani nikt inny. W takiej formie nie może nadal istnieć, dlatego proszę albo o jego usunięcie, albo przeniesienie do Prezentacji zbiorników/akwarium słodkowodne i odblokowanie możliwości pisania w nim. Może napiszę po prostu nowy temat, chociaż, nie wiem sama czy jest sens, pokazywanie sinicy to żadna frajda.

I pomyliłam się w kwestii filtracji w obecnym baniaku. Restartując go zmieniłam filtr z Turbofiter mini na Fan mini, oczywiście aquael.

Gdyby ktoś z Was miał pomysł na lepszy filtr, który nadawałby się do baniaka zarówno 19l, jak i 30L (bo planuję zmienić szkło na kostkę 30L za jakiś rok, jak to szkło się bardziej porysuje), to proszę o info. Myślałam o Aquael Fan 1, ale to wielka landara która zajmie pół ściany. Filtracja u mnie chyba tak jakby kuleje. Myślałam o takim małym kubełku, nie pamiętam nazwy (fajny bo ma deszczownię, co u mnie jest niezbędne), ale musiałabym wyciąć w szybie nakrywowej otwory na te rurki od kubełka, a u mnie w mieście nikt mi tego laserowo nie wytnie, co najwyżej wiertareczka i nożyk do szkła. Nie bardzo się nawet takiej roboty podejmują.

snuffkin78
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 7 sierpnia 19, 21:12

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: snuffkin78 » 17 maja 22, 21:17

Chemiclean robi robotę - u mnie wytłukł to ustrojstwo praktycznie po pierwszej dawce, ale pamiętaj że dziady wrócą, jak "nie ogarniesz" wody.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Co to za glony i jak się ich pozbyć?

Postautor: Alina_33 » 18 maja 22, 09:48

Dlatego dopóki nie jest to problem duży, to chcę to spróbować ogarnąć. Jest tego mało, i mam okazję 'nauczyć się', co z tym robić. Miałam w akwarium 72L i dałam chemiclean, nie wróciło nigdy, ale glony niestety wracały.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości