Podłoże aktywne + sole do RO

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: Alina_33 » 24 kwietnia 22, 14:29

Witam, chciałabym się zapytać o to, jakie konkretnie podłoże kupić, żeby to nie był ani piach, ani żwirek, bo sobie z tym akwarium moim nie radzę, mam ciągle glony. Chcę zrobić restart na jakimś ułatwionym podłożu. Może się to nazywać podłoże aktywne, tylko pytanie, co z tym podłożem, jak przestanie być aktywne? Trzeba robić restart co 3 miesiące?

Druga sprawa, chciałabym spróbować przejść w pełni na wodę RO, ze względu na te glony, ale to się wiąże z zakupem soli do wody i zapewne innych preparatów też. Chciałabym podliczyć koszta i zobaczyć czy mnie na to stać w ogóle.

I konkrety, mam kostkę Aquael Day&Night 19L. Filtr turbo mini, i deszczownia, bo bojownik, więc właśnie parametry wody bym chciała tymi solami/preparatami ustawiać pod bojownika.

Czyli chodzi mi o pomoc w wyborze podłoża pod bojownika, i chemii do wody pod bojownika (sole mineralizacyjne etc). Jestem w tym totalnie zielona. Stąd ten temat.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: jurkin » 24 kwietnia 22, 19:39

Moim zdaniem Twoje problemy nie rozwiąże podłoże aktywne, tym bardziej że z aktywnym trzeda więcej wiedzy i pracy, a przy takim litrażu to już całkiem wyższa szkola jazdy, minimalny błąd, czy zachwianie parametrów skutkuje dużymi problemami. Nie namawiam Cie od odstąpienia od tego pomysłu, ale czy nie warto najpierw spróbować rozwiązać problem z tym co masz?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: Alina_33 » 25 kwietnia 22, 20:11

A co do RO i soli mineralizacyjnych? W tej chwili mieszam kranówę z RO 1:1, wydawać by się mogło, że jeden bojek to żadne wyzwanie, ale tak nie jest.... I tak jest łatwiej niż gdybym tam wpuściła ze 3 neonki, bojek nie jest w ogóle trudną rybą, technicznie, to nie potrzebuje nawet filtra, najwięksi hodowcy nie dają bojkom filtra. Nie chcę wiedzieć co by było, gdybym nie miała tam filtra. Mam tam apogeum glonów i nie ma szans, by odpuściły.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: jurkin » 25 kwietnia 22, 22:09

Przejście na samo ro + mineralizator to dobry pomysł. Zwrucil bym uwagę jeszcze na światło, czy nie jest go za dużo. Osobiście wymienił bym filtr na kascade fzn-2, może wydawać się dużo za duży, ale nad filtracją w tak małym akwarium jest wskazana.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: Alina_33 » 25 kwietnia 22, 22:26

Bojowniki nie mogą mieć kaskady, za duży prąd wody. One preferują wręcz wodę stojącą. Jeżeli filtr, to raczej z małym wydatkiem. Muszą mieć filtr z deszczownią skierowaną na tylną ścianę lub do góry, ja mam na tylną ścianę, bo ten turbo mini nieźle daje i miałabym fontannę.

Mogę przejść na sole do wody, ale próbuję się właśnie dowiedzieć jakie konkretnie sole kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Nie mam na myśli RO z wbudowanym mineralizatorem, tylko akwarystyczne sole do wody.


W sumie to nie wiem czy się jasno wyrażam, bo mi chodzi o wodę 100% RO, ale z ustawionymi KH/GH/PH pod konkretnie bojownika. Nawozy mam od Huntera, więc wpuszczam takie Macro/Micro do wody i rośliny rosną, ale nie mam glonów (lub są do opanowania) i nie mam tego irytującego osadu z kamienia na lini wody.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: jurkin » 26 kwietnia 22, 06:44

bo sobie z tym akwarium moim nie radzę, mam ciągle glony


ale nie mam glonów (lub są do opanowania)

:?:

Są mineralizatory do ro, https://www.google.com/search?q=mineral ... irefox-b-m

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: Alina_33 » 26 kwietnia 22, 12:30

Nie chcę mineralizatora do filtra RO. Od początku pytam o konkretne rzeczy, o podłoże i sole akwarystyczne do wody RO, a konkretniej, o preparaty do ustawienia w wodzie RO parametrów KH/GH/PH. Podłoże OK, pewnie i tak kupię czarny drobny żwirek, bo ten piasek się nie sprawdza, ale nadal chodzi mi o używanie wody RO w akwarium.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: jurkin » 26 kwietnia 22, 16:18

Mówimy o tym samym tylko inaczej to nazywamy :)
Napisz do Huntera jakie parametry wody chcesz mieć, on Ci namiesza z soli odpowiedni mineralizator :wink:

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Podłoże aktywne + sole do RO

Postautor: Alina_33 » 27 kwietnia 22, 16:41

Hmmm.... Takie proste rozwiązanie, a tak na nie nie wpadłam. :D Muszę zmierzyć parametry czystego RO. Na razie kupiłam czarny żwirek bazaltowy, jutro dojdzie, także restart się kroi. Bojownik jest łatwą rybą, da się to załatwić jednego dnia, większość wody i tak będzie stara, filtr jest, będzie git.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości