Start zbiornika 112l - kilka pytan

Kristof90
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 3 września 19, 20:13

Start zbiornika 112l - kilka pytan

Postautor: Kristof90 » 3 września 19, 20:20

Witam po raz pierwszy (lecz z pewnością nie po raz ostatni).

Postanowiłem założyć akwarium, gdyż w młodości mój tato posiadał zbiornik 200l i bardzo miło wspominam czasy karmienia ryb, ich obserwacji itd. Niestety, czasy się zmieniły i technologia również, dlatego mam kilka pytań. Obsada bardzo podstawowa i popularna, ławica Neonów + kilka innych pozycji.

1. Co do filtracji. Mam do wydania około 300-400 zł max. Pytanie, czy sam kubełek wystarczy do filtracji i napowietrzania wody, czy potrzebuję jeszcze jakiś prefiltr, napowietrzacz? Co byście mogli zaproponować...

2. Oświetlenie jakie aktualnie posiadam to 2x Osram L18W/830. Myśląc o dogodnych warunkach w akwa dla ryb i roślin, chcę zainstalować coś normalnego. Coś co pozwoli mi cieszyć się rozrostem roślin oraz ładnymi barwami. Na początku będę szukał mało wymagających roślin ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę wkręcania się w hobby. Co mogę zamontować w miejsce tych świetlówek oraz czy mam dokupić może jakieś paski led? Coś, co byłoby banalne w montażu gdyż marna ze mnie złota rączka.

3. Grzałka do zbiornika 100W wystarczająca czy może 150W?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Start zbiornika 112l - kilka pytan

Postautor: pimowo » 3 września 19, 21:59

Troszkę zbyt ogólne pytania zadajesz ;)
Na początek weź głęboki oddech, pooglądaj akwaria naszych użytkowników z forum i zdecyduj co byś chciał mieć. Gdy już będziesz wiedział do jakiego celu dążysz będzie można jakoś pomóc w dobraniu sprzętu.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Start zbiornika 112l - kilka pytan

Postautor: jurkin » 4 września 19, 06:40

1; Polecam połączenie kubeł HW 302, i prefiltr HW 603.
2; Skoro instalacja pod świetliki jest to można na początek włożyć aquastar i grolux.
3; Zależy jaka ruźnica temperatury pomieszczenia i akwarium, a i tak bym brał 150w.

Kristof90
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 3 września 19, 20:13

Re: Start zbiornika 112l - kilka pytan

Postautor: Kristof90 » 5 września 19, 11:35

1. Kubełek zastanawiam się między Ikola 450 / HW 302 / Fluval 206. Jaki byście wybrali? Oraz pytanie laika - jeżeli są 3 koszyczki, to kolejność (od góry do dołu) jest ważna co się gdzie znajduje? Jeśli tak to jakie media filtracyjne są konieczne oraz jaka kolejność. Z pewnością będę musiał kupić, dlatego już teraz pytam...

2. Podłoże - zastanawiam się nad zakupem gotowego podłoża - JBL Manado lub Aqua Art Aqua Substrate II (lub może jeszcze coś innego polecacie) lub zakupienia subtratu + czarnego żwirku 2-5mm.

Chciałbym móc usypać 'małe wzniesienie' w narożniku akwarium, a słyszałem opinie, że gotowe podłoża na to za bardzo nie pozwalają i się rozsypują/zapadają. Jeśli chodzi o obsadę to jeszcze nie jestem zdecydowany, lecz podobają mi się m.in pielęgniczki ramireza electric blue, pielęgniczki kakadu, neony czerwone/inessa, brzanki sumatrzańskie... i generalnie chciałbym mieć raczej urozmaicony akwen tzn jakieś krewetki, jakiś węgorzyk, ławica rybek + 1-2 pokazowe parki nieco większe rybki...

Patrząc na powyższe moje upodobania jakie podłoże będzie bardziej odpowiednie?

3. Oświetlenie - aktualnie 2x OSRAM 18W T8 59cm, zapewne za mało. Co myślicie, gdybym zamówił poniższe oświetlenie i zamontował w miejscu tych dwóch starych?

1x plant https://allegro.pl/oferta/resun-retro-f ... 7795838304
1x sunny https://allegro.pl/oferta/retro-fit-led ... 7680580845

Z góry dziękuję za pomoc

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości