Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Maciek86
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 5 lutego 19, 12:13

Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Maciek86 » 5 lutego 19, 12:56

Witam Was wszystkich,

jest to mój pierwszy post na tym forum (poprzednie forum z nieznanych mi przyczyn padło). Dostałem roślinkę, a właściwie dwie sadzonki, nie znam jej nazwy przedstawię ją na zdjęciach poniżej. Roślinka widocznie obumiera, traci liście i nie wygląda najlepiej. Pomóżcie proszę.

Co do mojego akwa, to:
1. 200litrów zbiornik, 100x40x50h, akwarium ma 8 miesięcy
2. Standardowe dwie świetlówki w pokrywie i jedna świetlówka LED (barwa światła - czerwono-niebieska w proporcji (3:1), długość fali czerwonej - 630-660nm, długość fali niebieskiej - 450-470nm, długość oprawy – 90cm), oświetlenie 12h z niewielką ekspozycją na światło dzienne.
3. Ziemia ogrodowa z kulkami gliniano-torfowymi na to żwir czarny kwarcowy o gradacji 0,8-1,2
4. Brak nawożenia, brak CO2
5. Temp. 23-24 stopnie, NO3 ok 25mg/l, NO2 0mg/l, GH >14 stopni d, KH 10 stopni d, pH 7 - 7,5
6. Obsada roślin, zamieszczę zdjęcie ponieważ niestety nie za bardzo pamiętam co mam i jak się nazywa, jest m.in. Nurzaniec Śrubowy, Pistia Rozetkowa, Żabnica, Anubiasy, Lotos
7. 4szt Zbrojnik, 15szt Bystrzyk Ozdobny, 12szt Gupik Endlera, 6szt Kirysek Spiżowy i 6szt Kirysek Panda, 4szt Skalar.
8. Filtr Kubełkowy zewnętrzny IKOLA 350, Gąbka, Fizelina, Bioceramina, Węgiel aktywny, Keramzyt
9. Raz w tygodniu podmiana wody około 35l razem z odmulaniem, Filtr raz na 2-3 miesiące czyszczę, Karmienie raz dziennie rano pokarmem mrożonym lub żywym plus tabletka dla zbrojników
10. Czerwona roślinka pokazana na zdjęciu marnieje, bardzo proszę o uwagi i pomoc za którą w tym miejscu z góry dziękuję.

Zdjęcie całego baniaczka
Obrazek

Czerwona roślinka z którą mam problem, dwie sadzonki
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: andrzejkowac » 5 lutego 19, 18:35

Czerwona roślina potrzebuję znacznie więcej światła daj sobie z nia spokuj
Młode ampularie oddam

Maciek86
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 5 lutego 19, 12:13

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Maciek86 » 5 lutego 19, 19:22

andrzejkowac pisze:Czerwona roślina potrzebuję znacznie więcej światła daj sobie z nia spokuj


Odpowiedź trochę lakoniczna i niesatysfakcjonująca mnie :D Mógłbym prosić o identyfikację "czerwonej roślinki"? Doczytam i poznam co to oznacza "potrzebuje więcej światła". Dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Hunter » 6 lutego 19, 06:56

Ciężko będzie ją zidentyfikować w tym stanie. Wygląda trochę jak ludwiga w kiepskim stanie.
Masz niewiele światła a do tego stłumione pływającą pistą. Rób zdecydowanie większe podmiany, stężenie NO3 w okolicach 25mg/l w akwarium nienawożonym to bardzo wysoko.
Po pozostałych roślinach widzę też niedobór potasu.
Mała uwaga:
8. Filtr Kubełkowy zewnętrzny IKOLA 350, Gąbka, Fizelina, Bioceramina, Węgiel aktywny, Keramzyt

Keramzyt to wywalenia, węgiel też jeśli masz go w filtrze dłużej niż miesiąc. Do zastąpienia dobrej jakości bioceramiką, bądź równie wydajną a tańszą lawą wulkaniczną.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maciek86
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 5 lutego 19, 12:13

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Maciek86 » 6 lutego 19, 11:20

@Hunter bardzo dziękuję za Twoją wypowiedź, jest ona dla mnie bardzo cenna.

Napiszcie mi proszę co mogę poprawić w swoim akwarium, tzn:
1. Jakimi testami mogę zmierzyć powyższe niedobory i na jakie makro-, mikro-elementy zwrócić uwagę? K, Fe, Na?
Czy do każdego trzeba oddzielnego testu czy istnieją testy mierzące kilka parametrów jednocześnie?
2. Jakie światło powinno być przy tego typu roślinach jakie mam? Pistię mogę usunąć, ale ona miała na celu lekko zacienić akwa dla skalarów.
3. Mam akwa 200litrów, podmiany raz w tygodniu około 30-35l NO3 na poziomie 25mg/l, w jakiej ilości mogę bezpiecznie zrobić podmiany aby nie zachwiać równowagi biologicznej w baniaku?
4. Przy najbliższym czyszczeniu filtra wywale węgiel i keramzyt, dziękuję za podpowiedzi.

Czy ta roślina jest jeszcze do uratowania?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Hunter » 7 lutego 19, 11:28

Napisz coś więcej o oświetleniu, jaka moc, barwa, rodzaj światła.
Parametry mierzymy testami kropelkowymi, paskowe podają bzdury. Istotne parametry dla roślin to PH, KH, NO3, PO4, Fe, Ca, Mg i K. Dla ryb pH, GH i KH. Oczywiście nie namawiam do zakupu od razu wszystkich, ale jeśli kładziesz nacisk na rośliny to warto mieć pod ręką pierwszy zestaw, wtedy wiadomo co poprawić i skorygować. Dla ryb obowiązkowo drugi. Możesz też odpuścić i zaakceptować aktualną kondycję roślin pozwalając roślinie powoli obumierać zastępując ją inną.

Maciek86 pisze:3. Mam akwa 200litrów, podmiany raz w tygodniu około 30-35l NO3 na poziomie 25mg/l, w jakiej ilości mogę bezpiecznie zrobić podmiany aby nie zachwiać równowagi biologicznej w baniaku?

Przy odpowiednio wydajnej filtracji opartej na lawie wulkanicznej albo dobrej jakości bioceramice spokojnie 50% netto jeśli będzie trzeba. Na keramzycie i węglu ciężko mi zapewnić ;)

Maciek86 pisze:2. Jakie światło powinno być przy tego typu roślinach jakie mam? Pistię mogę usunąć, ale ona miała na celu lekko zacienić akwa dla skalarów.

No właśnie :P Dlatego dobrze jest przemyśleć temat i ukierunkować profesjonalnie akwarium albo na rośliny, albo na ryby :)

Możesz spróbować dogodzić roślinom poprzez nawożenie potasem. Na pewno rośliny wykazują solidne niedobory.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maciek86
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 5 lutego 19, 12:13

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Maciek86 » 10 lutego 19, 21:54

Jeśli chodzi o oświetlenie to mam 2 świetlówki 30W G13/T8 6500K i jedną ledową (barwa światła - czerwono-niebieska w proporcji (3:1), długość fali czerwonej - 630-660nm, długość fali niebieskiej - 450-470nm, długość oprawy – 90cm, pojedynczy rząd ledów). Co mogę zmienić aby w przyszłości mieć rośliny typu Ludwigia?

Co do mikro i makro elementów, szybkie zakupy w jednym z zoologicznych:
Obrazek

podpowiedzcie mi proszę:
jakie firmy polecacie przy zakupie mikro i makro-elementów do akwa? Rozbieżność cen jest bardzo duża i nie wiem czy warto wydawać kasę na super- hiper- odżywki? Co sądzicie o tych które zakupiłem?
@Hunter co to znaczy "dobra bioceramika" czym się kierować? Jakąś konkretną bioceramikę polecasz? Jakaś konkretna firma?

Dziękuję za dotychczasową pomoc.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Hunter » 11 lutego 19, 15:08

Maciek86 pisze:@Hunter co to znaczy "dobra bioceramika" czym się kierować? Jakąś konkretną bioceramikę polecasz? Jakaś konkretna firma?

Chodzi o porowatość wkładów. Allegrowa chińszczyzna zazwyczaj jest gładka. Lawę masz naturalnie bardzo porowatą. Popatrz sobie na zdjęcie, lawa to trzecie kółko. https://5.allegroimg.com/s720/01a4d9/28 ... 4d1f66bd05
Na wkładach filtracyjnych osiadają się pożyteczne bakterie filtracyjne. Wkład gładki, albo zbyt porowaty (za małe pory dla bakterii) jest niewydajny i równie dobrze mógłbyś powrzucać kamienie do kubeczka i wyjdzie na to samo. W Twoim przypadku to dość istotne, żeby dobrać wydajny wkład, bo kubeczki na wkłady są bardzo niewielkie w porównaniu z pojemnymi filtrami zewnętrznymi.
Maciek86 pisze:Rozbieżność cen jest bardzo duża i nie wiem czy warto wydawać kasę na super- hiper- odżywki? Co sądzicie o tych które zakupiłem?

Jasne, że nie warto. Dodatkowo nie warto łączyć ze sobą nawozów różnych firm.
Ja pisałem o samym potasie, a Ty już kupiłeś całe komplety :) Skąd wiesz czy macro i zooleki będą potrzebne bez ówcześnie wykonanych pomiarów parametrów? wydałeś niepotrzebnie około 40-50zł za które mogłeś kupić podstawowe testy :)
Z zakupionych nawozów możesz bezpiecznie stosować carbo i potas w co najmniej dwukrotnej dawce niż zaleca producent. To bardzo rozwodnione nawozy.
Za 5 dych miałbyś już cały komplet Blue-Line w butelkach 500ml
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maciek86
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 5 lutego 19, 12:13

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Maciek86 » 11 lutego 19, 16:38

Ok, w takim razie jak na Allegro dobrać dobrą bioceramikę? Jakaś konkretna aukcja albo firma?
Filtr mam zewnętrzy Ikola 350 z dwoma koszykami po 2,2l (gąbka, fizelina, zeolit, bioceramika, węgiel). Węgiel i zeolit do wywalenia, chce nasypać dobrą bioceramikę i lawę. Tylko chce ją dobrze wybrać i liczę na pomoc. Faktycznie bioceramiką, którą w tej chwili posiadam jest dosyć gładka...
Co do nawozów "Pan w zoologicznym doradził"... Rozumiem, że polecasz taki zestaw https://allegro.pl/oferta/blue-line-zes ... 7486068650? Na przyszłość będę pamiętał a po powyższych wpisach korciło mnie aby jak najszybciej "zareagować". Teraz następne zamówienie będzie konkretne i chciałbym już dobrze wszystko dobrać (wkłady filtracyjne, testy i nawozy)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z roślinką (obumiera) - nie znam nazwy niestety

Postautor: Hunter » 11 lutego 19, 23:01

Maciek86 pisze:Ok, w takim razie jak na Allegro dobrać dobrą bioceramikę? Jakaś konkretna aukcja albo firma?

Uparty na tę bioceramikę :D Jeśli chcesz konkretnej firmy, konkretnego produku, wpisz pisz w allegro Sera Siporax, Aquael Bioceramax 600, albo 1200.

Maciek86 pisze:Co do nawozów "Pan w zoologicznym doradził"... Rozumiem, że polecasz taki zestaw https://allegro.pl/oferta/blue-line-zes ... 7486068650?

Nie do końca ten zestaw, choć marka OK, ale zły dobór butelek. Sam potas i ewentualnie Carbo Tobie póki co wystarczą. Masz dużą obsadę ryb bardzo brudzących, stąd roślinom brakuje potasu a nie micro i makro.
Jeśli dobrze poszukasz to te same nawozy znajdziesz jeszcze taniej. Cena zależy od sprzedawcy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości