Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hood » 4 grudnia 18, 11:47

Cześć

W swoim 112 litrowym baniaku jako podłoże mam zwykły żwir. Ktoś by powiedział że jałowy. Ale ja nie mam wymagających roślin(4 gatunki żabienic i jeden anubias) i jako takich innych nie będe miał(tylko 48 w światła). Stosowałem kiedyś kulki gliniano-torfowe kupione na allegro ale glony po tym rosły mi masakrycznie(krasnorosty).

Wiec czy musze koniecznie stosować kulki czy tabletki? Czy obecne rośliny lepiej by rosły jak by owe kulki czy tabletki były? I jeśli tak to jakie byście mi polecili(takie żeby glony nie rosły)?

Dodam że jako nawóz stosuje w płynie profito, easy life potas i easy life żelazo oraz carbo od aquaartu.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hunter » 4 grudnia 18, 17:33

Żabienice wymagają żyznego podłoża, więc akurat dla nich kulki GT są wskazane.
Krasnorosty nie rosną z kulek GT. Zbyt rzadkie/małe podmiany/długo nie czyszczone filtry/zaniedbanie akwarium.

Hood pisze:Dodam że jako nawóz stosuje w płynie profito, easy life potas i easy life żelazo oraz carbo od aquaartu.

Nie należy mieszać chemii nawozowej różnych producentów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hood » 4 grudnia 18, 18:30

OK dzięki za info. Nie wiedziałem że nie wolno mieszać chemii nawozowej. Co do kulek GT to jak pisałem był to szajs z allegro za 2,50 zł , ale fakt glony mi rosły i dopiero po paru miesiącach glony zniknęły.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hunter » 4 grudnia 18, 18:44

Nie wiem co tam kupiłeś, ale tanie nie oznacza od razu, że szajs.
Popatrz np na te kulki: https://allegro.pl/kulki-gliniano-torfo ... uctReviews
Tylko przez ostatni miesiąc i tylko na tej aukcji sprzedaliśmy 3000 kulek, produkt zgarnia oceny 5 na 5 a cena śmiesznie niska. Tajemnica tkwi w doborze odpowiedniej gliny i nasączeniu jej odpowiednimi nawozami w odpowiednich proporcjach. Znam kulki producentów z "wysokiej półki", którzy oferują kilkakrotnie droższe kulki bardzo słabej jakości, ale i tak mają branie wśród ludzi myślących podobnie jak Ty. Cena w akwarystyce nie jest wyznacznikiem.

Tak czy inaczej krasnale to efekt "starej wody", a nie aplikacji kulek GT :) Być może wysyp krasnali to zbieg okoliczności. Gdyby wyskoczyły Ci zielone nitki/pył/wata to i owszem możnaby wywnioskować, że producent kulek przesadził z nawozami, bądź próbuje zaadoptować nawozy ogrodnicze dla celów akwarystyki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hood » 4 grudnia 18, 20:19

Nie mówie że wszystko co tanie to szajs, ale te kulki za 2,50 od innego producenta to naprawde był szajs. Coś w rodzaju no name. A ty mi oferujesz coś bardziej markowego. A to różnica.

A tak przy okazji dlaczego użyłeś słowa "sprzedaliśmy" kiedy chwaliłes w poprzednim poscie marke blue line??? :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hunter » 4 grudnia 18, 22:02

Sprzedaliśmy to znaczy sprzedaliśmy ;) Prowadzę ten sklep na allegro, stąd wiem jakie spływają opinie i jaki jest odsetek reklamacji. Przytoczyłem przykład argumentujący, że cena w tym hobby nie gra roli i dotyczy to całego asortymentu akwarystycznego, od chemii, poprzez sprzęt, rośliny i kończąc na zwierzętach. Jako laik możesz wyjść ze sklepu zoologicznego z pełną siatką drogiego i niepotrzebnego chłamu. Trzeba uważać.
Jeśli twierdzisz, że kulki które kupiłeś to szajs, to przyjmuję do wiadomości i nie będę dyskutował, zwłaszcza że to były jakieś bliżej nieokreślone no-name więc nie mogę się odnieść do konkretnego produktu. Niemniej jednak fakty są takie, że żabienice uwielbiają żyzne podłoże. Cechują się bardzo dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym, ciągną spore ilości nawozów z podłoża. Jeśli wykazują jakieś niedobory, a chcesz im dogodzić to powinieneś w pierwszej kolejności użyźnić podłoże. Z kolei anubias to inna bajka. Ten ciągnie nawozy głównie ze słupa wody, jeśli już wytwarza system korzeniowy to relatywnie niewielki, jemu żyzne podłoże nie jest niezbędne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Zawaś » 1 stycznia 19, 18:46

Oooo a akurat szukałem kuleczek to kupię sobie właśnie te. Jak je aplikować?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hood » 1 stycznia 19, 18:48

Jedną pod korzenie rośliny.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Zawaś » 1 stycznia 19, 20:51

Co jaki czas?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hood » 1 stycznia 19, 20:53

Ja wymieniam co 2 miesiące.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Zawaś » 1 stycznia 19, 21:00

Wymieniasz czy dajesz następną? One się całkowicie wypłukują?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Hood
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 18, 15:06
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hood » 1 stycznia 19, 21:03

Kurczą się i ja daje następną.

Hood pisze:Kurczą się i ja daje następną.


W gruncie rzeczy musisz sam wypróbować te jakie tam kulki podżwirowe masz. Te co ja mam e-bioline dobrze się wchłaniają, moge jeszcze polecić kulki od podwodne ogrody z allegro, też są bardzo dobre, chociaż droższe. Natomiast nie kupuj byle czego co zachwalają niby sprzedawcy na allegro. Na allegro można kupić dobre rzeczy(jak e-bioline czy podwodne ogrody) tylko trzeba się mieć na baczności i tak jak napisałem nie kupować bubli.

---

Do moderatora, prosze mnie nie ganić, chciałem dodać coś do swojej własnej wypowiedzi, i wyszło tak że są dwa posty po sobie. Sorki.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 19, 10:08 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "edytuj". /Hunter

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hunter » 2 stycznia 19, 10:10

Zawaś pisze:Co jaki czas?

Wszystko zależy od tempa wzrostu roślin i ich kondycji. Średnio co 1-3 miesiące. Jeśli zauważysz słabszy wzrost/pogorszenie kondycji to wtedy aplikujesz ;)
Oczywiście kulki wtykasz nowe, te które już są w podłożu to ich nie wyjmujesz :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Zawaś » 2 stycznia 19, 21:06

Hunter pisze:
Zawaś pisze:Co jaki czas?

Wszystko zależy od tempa wzrostu roślin i ich kondycji. Średnio co 1-3 miesiące. Jeśli zauważysz słabszy wzrost/pogorszenie kondycji to wtedy aplikujesz ;)
Oczywiście kulki wtykasz nowe, te które już są w podłożu to ich nie wyjmujesz :P



OK. Czy coś w kroplami do wody też pod kilka krzaczkow? Będą zaszczepienia na kamieniu i korzeniach.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jaki wkład (kulki, tabletki) pod żwir do akwarium?

Postautor: Hunter » 2 stycznia 19, 22:12

Pytasz o nawozy płynne?
To temat bardziej skomplikowany i do dłuższej analizy. Oczywiście mchy, wątrobowce czy epifity nie skorzystają z dobrodziejstw w postaci kulek w podłożu. Aby dopieścić takie rośliny to już trzeba zapoznać się z chemią wody, ale prawdę mówiąc nie wiem czy jest sens zawracać sobie tym głowę na obecnym etapie działań. Najpierw odpal baniak, posadź rośliny, a jeśli ich kondycja lub tempo wzrostu nie będą zadowalające to wtedy będziemy kombinować. Oczywiście mógłbym poprosić Cię o dostarczenie wyników kompleksowych badań wody kranowej abyśmy mogli przeanalizować jej skład pod kątem stężeń nawozów zastanawiając się czy Twoja woda kranowa jest odpowiednia do hodowli roślin ale nie stawiasz High Techa więc olać to ;) Domyślam się, że rośliny mają być tylko dodatkiem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości