Dobre rady... (Topór wojenny zakopany :D)

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Dobre rady... (Topór wojenny zakopany :D)

Postautor: Donayo » 9 października 18, 18:50

Jakiś czas temu, a dokładnie w marcu tego roku założyłem na forum temat, w którym chciałem zgłębić i skonfrontować moją wiedzę o akwarium tanganickim, a przy okazji dowiedzieć się, czy moje założenia są słuszne.
Zostałem wtedy dość mocno zjechany przez swego rodzaju guru i boga tego forum. Akwarium było za małe, filtracja nieakceptowalna, oświetlenie za mocne, strefy źle wydzielone, a obsadę to w ogóle dobrał mi ktoś, kto "nie ma pojęcia". Ogólnie dowiedziałem się, że ryby będą się męczyć, ale jak jestem mądrzejszy to "róbta co chceta".
I wiecie co?
Cieszę się, że w tamtym momencie zaufałem odpowiedniej osobie.
Akwarium wystartowało pół roku temu.
Poza drobnymi problemami z glonami, od początku było książkowo stabilne biologicznie.
Filtr wewnętrzny spokojnie daje radę przy mojej obsadzie.
W akwarium pływają 4 sztuki multików oraz 4 sztuki Alto shell.
Obsada jest tak źle dobrana, że ryby świetnie ze sobą koegzystują, a multiki mnożą się na potęgę po tym jak w maju miały pierwszy narybek.
Jedyne co muszę robić w akwarium to podmieniać regularnie wodę i obserwować świetne zachowania obu gatunków ryb (nieustanne remonty multików, sporadyczne walki o terytorium, zaloty, beztrosko pływające maluchy).
Cieszę się, że rady pewnej osoby nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i dziękuję za uwagę :)
Ostatnio zmieniony 13 października 18, 08:57 przez Donayo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobre rady...

Postautor: Zawaś » 9 października 18, 19:14

Piszesz ze zaufales pewnej osobie...
Rozumiem że jest to inna osoba niż ta która cie zjechala?
Napisz coś więcej o sprzęcie jaki jest w zestawie.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre rady...

Postautor: Donayo » 9 października 18, 19:36

Tak, to inna osoba.

Akwarium: 80x35x40 - 112l
Filtracja: AquaSzut T-HEAD 750 + gąbka 15x10x10 - 30 PPI
Ogrzewanie: IKOLA G-525 100W
Oświetlenie: Aquael Leddy Tube 16W Sunny
Podłoże: Piasek Kreisel 099
Ozdoby: muszle winniczka, Ryssota oraz łupek drzewiasty

Do tego osobne, 30l akwarium dla maluchów.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Dobre rady...

Postautor: Mattija2 » 10 października 18, 20:14

Sprzęt w/w spokojnie starczy na kilka multików z A.Shellami :P
16w w tubce to też nie jest dużo światła. Ogółem to dobrze skomponowany sprzęt.

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre rady...

Postautor: Donayo » 10 października 18, 21:23

Dzięki, widzę to po rybach :)
Światło jest dość mocno przysłonięte folią.
Poza tym sprzęt spokojnie sobie radzi, zero problemów.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Dobre rady...

Postautor: Mattija2 » 10 października 18, 21:48

Tanga mięsożerna generalnie nie brudzi za wiele.
Ja w Tandze 270l prefiltr 2,5l mechaniki czyszczę raz na 3 miesiące a woda po wyciśnięciu gąbek jest mniej ubrudzona niż po prefiltrze w drugim akwarium po tygodniu przy rybach z SA w 112l :D

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dobre rady...

Postautor: andrzejkowac » 12 października 18, 13:41

No cóż forum jest od zadawania pytań i podawania odpowiedzi jedni pisza co wiedzą lub co uważają na dany temat a trzecia grupa pisze bzdury autor pytania sam musi zdecydować do zrobić z radami jakie otrzymał. Jest też taka zasada pokaż mi swoje akwarium powiem ci czy warto cie słuchać
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre rady...

Postautor: Donayo » 12 października 18, 16:51

Może nie były to bzdury, ale samo podejście tego człowieka do drugiego i jego przekonania po prostu odrzucały.
Gdybym wtedy nie podjął takiej decyzji jaką podjąłem, dzisiaj pewnie nie miałbym akwarium, bo stwierdziłbym, że to zbyt wymagające, skomplikowane i kosztowne.

Przypomina mi się wizyta w "specjalistycznym sklepie akwarystycznym" na moim osiedlu.
Poszedłem tam na początku mojej przygody, rozeznać się cenowo.
Pan po wysłuchaniu jakie chciałbym akwarium (około 100l) stwierdził, że na wszystko muszę przeznaczyć 2500-4500 złotych, przy czym te 2500zł to takie minimum, żeby złożyć podstawowy zestaw...
Nie wiem na ile sklep jest profesjonalny, ale ceny na pewno ma profesjonalne, gdyż za cały mój sprzęt w innym sklepie i ryby z dobrej hodowli zapłaciłem nieco ponad 1000zł.
Ogólnie ten gość może znał się na rzeczy, ale miał tak nieprzyjemne podejście do klienta, że nie poszedłbym tam za nic, a mam jakieś 100m.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobre rady...

Postautor: barttsw » 12 października 18, 17:12

Donayo wiem ze chodzi o mnie ale miales pecha trafiles na dzien w ktorym dowiedzialem sie o jakosci moich dyskow
Ale jak to pomoze moge xie przeprosic
I te rady nie byly do konca jak to nazwales brednie nie byly wuzsane z palca alto shelle jak to sie sie czesto je nazywa to sa szczelinowce tylko wyklute w muszlach dlatego one sa blednie skwalifikowane
A z alto mozesz miec potulne albo takie samce alfa jak ja mialem w xiagu 48h wybily by cala obsade tylkp brewisy sie ostaly a dno mialy potege nawet jak na ten gatunek
Zakopmy topor wojenny i tyle w tym temacie

A teraz do tematu ze jak go najzsales profesjonalny skldp gdzie chca zedrzec z czlowieka ile wlezie to norma popatrz na szkla aquale juwela itp wizualnid ladne i na tym sie konczy i cena wyrabana w kosmos
Klejone stara metada itd szafki robione za grosze niby akrylowe na wysoki polysk a w rzeczywistisci to kiepskiej jakosci plyta

Ostatnio mialem sam taki przypadek w okolicznym zooloku pytam o szklo 90x45x40 z kominem otwory 45mm komin obklejony lacobelem.i kobieta dzwoni i mowi ze taki zbiornik 1500 zl co ja go skleilem za 200 zl
I tak jest prawie wszedzie jak pkczuja to ciagna ile sie da
Ostatnio zmieniony 12 października 18, 17:17 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre rady...

Postautor: Donayo » 12 października 18, 17:16

Nie wymieniłem Cię z nicku, żeby nie robić afery.
I nie ja pisałem o bredniach, bo wiem, że jesteś doświadczony i pewnie chciałeś dobrze.
Przepraszać nie musisz, ale doceniam.
I również uważam, że możemy zakopać topór wojenny :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobre rady...

Postautor: barttsw » 12 października 18, 17:19

Ja wiem co pisze ale wez poprawke na alto czym beda starsze tym wtedniejsze choc masz multki tl moga je trzymac w ryzach

Poczytaj post wyzej pdnosnie cen nie jest to jeden czy dwa sklepy
A taka 112 idzie zribic ponizej 1000 zl

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre rady...

Postautor: Donayo » 12 października 18, 17:25

Póki co multiki rządzą w akwarium.
Jeden atak na Alto, które za bardzo zbliży się do ich terytorium i ryba potulnie chowa się do muszli.
Co najlepsze, największy Alto najbardziej się ich boi.

A co do cen, gościu mówił o akwarium z OptiWhite, bo "Flat nie ma sensu", co jest totalną bzdurą, szczególnie, że widział, iż ma do czynienia z początkującym.
Ciągną hajs jak mogą w tych sklepach.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobre rady...

Postautor: barttsw » 12 października 18, 17:28

Tu masz racje bo guardian to tez float a jest prawie jak ow
Ponadto ow tp od 10mm ma sens
A co dk ryb to wlasbje jest tak jak mowilem.ze multi beda zadzic tylko kontroluj populacje bo to sa tzw gupiki tanganickie

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: Dobre rady...

Postautor: Kicia36 » 12 października 18, 17:33

Bzdura ow 10mm krewetkarium 50x30x30 5mm jedno float a drugie ow i widać różnicę gołym okiem

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobre rady...

Postautor: Donayo » 12 października 18, 17:42

Kontroluję.
Maluchy mają swoje akwarium i staram się je sprzedawać/oddawać.
W głównym zbiorniku są tylko te, które nie chcą dać się złapać, ale w końcu i tak trafiają do "przedszkola".

Kicia, różnicę może i widać, ale uważam, że sugerowanie początkującemu, że tylko OW ma sens i to na wszystkich bokach jest typowym naciąganiem na hajs.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości