Grzalka

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 2 października 18, 06:46

Model?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 2 października 18, 09:19

jurkin pisze:Za dużo komdinujesz, zamiast dać dwa urządzenia zwartych w jedno, chcesz rozdzielić to na dwa osobne, wiąże się to z podwójną ilością kabli i wtyczek, a czy będzie lepiej? wątpię.

Już od dawna nie polegam na termostatach w grzałkach akwarystycznych . Fakt - teoretycznie fajne rozwiazanie bo kompaktowe ale :
- dokładnośc regulacji jest porażająca
- regulator wbudowany nie reguluje (nie reaguje) na temperatury wody lecz stabilizuje temeraturę samej grzałki i przy założeniu że będzie ona skutecznie chłodzona przez otaczjącą wodę temperatury w końcu sie wyrównują . Działa to od lat ale ma swoje wady

- klasycznym , poprawnym rozwiazaniem jest umieszczenie czujnika poza grzałką (taką zdaje sie produkuje aquael) więc zastosowaie porządnego regulatora temperatury i nieco przewymiarowanej grzałki jest rozwiązaniem ze wszechmiar godnym polecenia .
wtyczka dalej jedna a dodatkowy kabelek do czujnika ma stanowić problem? nie sądze

Jeżeli akwarium jest wyposażone w filtr zewnętrzny (kubełkowy) polecam rozważyć grzałkę przepływową . Pozbawione one są wszystkich wad grzałek wewnerznych a niejako jako bonus otrzymujesz wywalenie jednego klamota ze zbiornika (osobiście mam alergię na wszelkie urządzenia wewnątrz zbiornika)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Grzalka

Postautor: jurkin » 2 października 18, 10:54

abiba pisze:Jeżeli akwarium jest wyposażone w filtr zewnętrzny (kubełkowy) polecam rozważyć grzałkę przepływową . Pozbawione one są wszystkich wad grzałek wewnerznych a niejako jako bonus otrzymujesz wywalenie jednego klamota ze zbiornika (osobiście mam alergię na wszelkie urządzenia wewnątrz zbiornika)

Całkowicie z Tobą się zgadzam, i następna grzałka jaką kupię to będzie właśnie przepływowa.
Podzialke na grzałce traktuje bardziej jako wskazówke w którą stronę krecic, równie dobrze mogli zamiast skali namalować + - :D
Moje grzałki utrzymują stałą temperaturę wody mimo sporych wahań temperatury powietrza w domu.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 2 października 18, 12:03

To jakie polecicie Panowie modele grzałek zarówno tych dzielonych jak i przepływowych?
Zbiornik Glossy 80 czyli 125 litrów.
Jakieś linki mile widziane.
Co do przepływowych spotkałem się z opinią że dużo pobierają prądu, prawda to?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 2 października 18, 13:34

klasyką w tej dziedzinie jest Hydor np https://allegro.pl/hydor-200-grzalka-pr ... 63498.html.

Mam takie dwie ale jakiś czas temu zainstalowałem sobie taką do mniej więcej podobnego zbiorniczka : https://allegro.pl/grzalka-zewnetrzna-p ... 22375.html

Gdybym odczuł potrzebę zakupu kolejnej grzałki wybrałbym Hanzę .

Co do mitu o jakoby większym zużyciu prądu przez grzałki przepływowe to jest akurat ona odwrót i włąsnie wspomniana Hanza ma w tej kwestii lepsze parametry . W przypadku tej grzałki niestraszna jest większa moc bo wyposażona jest w niezły elektroniczny regulator który w dodatku wyposażony jest w cyfrową prezentacje temperatury o dobrej dokładnośći.
Dysponując termometrem laboratoryjnym porównanie z nim wskazń mojego egzemplarza grzałki wykazało różnicę ok. 0,2st C a co mnie pozytywnie zaskoczyło

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 2 października 18, 17:00

No właśnie moce w tych grzałkach przepływowy są spore w odniesieniu do standardowych grzałek a w opisach zużycia prądu nie podają.
A jakiś link do tej Hanzy?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 2 października 18, 18:23

Drugi link własnie dotyczy hanzy . Hanza oznacza swoje grzałki HT-moc.

Zużycie prądu będzie odpowiednie do ilości wody i róznicy temperatury więc żaden producent tego parametru nie poda . Pozostaje kwestia sprawności grzałki ale ten parametr miedzy modelami niewiele się różni - zwykle te markowe maja większą trwałość (przynajmniej teoretycznie) ale za to mniejszą sprawność .
Kazda grzałka przepływowa w tym zakresie będzie miała lepsze parametry choćby z istoty działania

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Grzalka

Postautor: barttsw » 2 października 18, 18:31

Abiba 200w na okolo 90l wody to odpowiednia
Tu wystarczy 75w jak sie boicie to dajcie 100
Osobiscie w najwiekszym baniaka mam 300w a w obiegu mam 600l wody i bezproblemu trzymie stala temperature
Noe widze zadnycb podstaw dawac tak duzych grzalek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 2 października 18, 19:09

Nie znalazłem grzałki przepływowej mniejszej od 200W .
Nie widzę powodu dla których dajecie takie małe grzałki do swoich akwariów. W sumie czy to jest 200 czy 1200W jakie to ma zanczenie ?

"zbyt duża " grzałka powoduje ze np podmiana staje sie prosta . Ja w swoim 600l mam 2000W i podmiana jest prosto z kranu / lub beczki na zewnątrz i temperatura nie śmie ryb niepokoić mimo że w wkranie mam bardzo zimna wodę a w beczce zależy od pory roku . To oczywiście możemy uznać za przypadek skarajny ale stanowi doskonałą ilustracje do odpowiedzi na Twoje pytanie .

Zasada jest prosta : grzałka jak największa - regulator jak najlepszy . To oczywiście nie może dotyczyć tych zabawkowych grzałek zanurzeniowych . Mając taką zmuszenie jesteśmy do w miarę dokładnego przygotowania wody do podmian - zaqpomnij o wodzie prosto z kranu .

Ten jeden argument już jest wystarczający . Pozostaje kwestia sprawności i ew. kosztów - im większa grzałka tym mniej prądu zużywasz (ale to mi akurat wisi )

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 2 października 18, 19:28

Wadę przy dużych grzałkach widzę taką że jak ulegnie awarii to zagrzeje wodę przy ustawieniu samoczynnym na max. I koniec wszystkiego.
Bardziej jestem za przepływową, nigdy takiej nie miałem a mechanizm działania do mnie przemawia. Montuje się ją na powrocie z kubełka do akwarium jak rozumiem? Grzeje tylko kiedy temperatura spadnie poniżej ustalonej prawda? Tą Hanza HT-300 już chciałem zamówić ale powstrzymala mnie opinia Bartka związana z mocą.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Grzalka

Postautor: barttsw » 2 października 18, 19:29

2000w na 600l musia by mnie pogrzac
wlewajac 200l ro do sumpa przy podmianie nie ma skokow bo chwila moment i jest wymieszana
A ja nie rozumie na co dawac tak wielkie grzalki i przeplacanie za nie
grzalka za 15 zl to swiat

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 2 października 18, 19:37

zapewne wlewasz tzw odstaną i tym samym podgrzaną . Każdy robi jak uważa . Dla Ciebie prioryretem jest cena dla mnie (np) wygoda i niezawodnośc

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Grzalka

Postautor: barttsw » 2 października 18, 20:09

Tak szczeli ci ten super wypasiony termosyat za gruba kase i wtedy poczujesz
Zadnej odstanej nie wlewam potrzebuje parunastu godzin na zebranie 200l wody i tyle

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Grzalka

Postautor: abiba » 2 października 18, 22:16

Masz jakiś problem? nie ma wątku abyś nie poruszył kwestii kasy jako argumentu .
Z jednej strony wspominasz o 600l -sump itp a z drugiej strony stówa rozwala Twoje myślenie .

Przypominam wreszcie że rozmawiamy głownie o zbiorniku 100l z haczykiem i typowej grzałce akwarystycznej z tym że w wersji przepływowej i jakoś nie znalazłem w czeluściach internetu żeby któraś (w przeciwieństwie do tych za 23zł) "szczeliła"

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Grzalka

Postautor: Zawaś » 2 października 18, 23:05

Ja pomijam kwestie kasy gdyż nie dałem widełek finansowych jako priorytetu! Tak że na silę nie będę oszczędności szukać. Chce się rozeznać jakie mam na teraz opcje, co jest godne polecenia a co odpuścić. Co do przepływowej to montuje się ją na powrocie z kubełka do akwarium jak rozumiem? Grzeje tylko kiedy temperatura spadnie poniżej ustalonej temperatury? Czy cały czas pracuje utrzymując ustaloną?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości