pomoc pierwsze starcie z glonami

Ragnarlod
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 24 maja 18, 20:02
Lokalizacja: gorzów wlkp

pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Ragnarlod » 26 sierpnia 18, 10:41

witam wszystkich mam pytanko zaobserwowałem dzisiaj początkowe stadium pojawiania się któregoś rodzaju glonów na większości roślin na liściach pojawiły się drobne włoski prawie jak meszek kobiecy coś w tym rodzaju doradzi ktoś jak to zatrzymać zanim się rozprzestrzeni bardziej
pozdrawiam i z góry dziękuje

ps. natomiast na wszystkich Alternanthera reineckii mini na górnych liściach zrobił się osad zielony pod spodem liści są czerwone i jedynie nowe liście młode są z 2 stron czerwone

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: barttsw » 26 sierpnia 18, 11:50

Opisz dokladnie zbiornik, swiatlo podloze nawozenie parametry wody itp
A ten glon to zielenica

Ragnarlod
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 24 maja 18, 20:02
Lokalizacja: gorzów wlkp

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Ragnarlod » 26 sierpnia 18, 12:12

światło zastępcze jest bo pokrywa w naprawie z oświetleniem jest teraz lampa ledowa świeci 21 wat 3 tygodnie temu wystartował zbiornik podłoże Lawa wulkaniczna , micro makro co2 w płynie (cod2 co dziennie)mikro makro co 2 dzień tak jak na etykiecie zbiornik 118l , 10 -12 godzin świecenia,filtr mechaniczny 750l/h,bakterie podane 3 razy co tydzien ,pomiana wody co tydzien 25% czyszczeni dna co tydzien, ph miedzy 7,5 a 8 kh i gh 20 co2 8mg/l nh3 poniżej 1 mg/l fe 0,1 mg/l - testy kropelkowe (cl2 0 no2 0 no3 miedzy 50 a 100 mg/l) test paskowy jbl chyba wszystko

zbiornik jest daleko od okna i zaznaczam ze wszystkie szyby w akfa sa czyste i podłoże tez tylko zaobserwowałem zmiany na roślinach

to jak mam zwalczyć ta zielenice ? bo nikt nie wypowiada się na ten temat ? mniej świecenia podmiany wody najlepiej nie nawozić tylko co2 nic więcej wyczytać nie mogę nikt nie wypowiada sie konkretnie na temat w artykułach znalazłem ze mam wlać herbatkę zwykła na zakwaszenie by zahamować rozrastanie sie :D pomoże ktoś
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 18, 08:53 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "edytuj". /Hunter

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Hunter » 28 sierpnia 18, 08:52

Konkretnie ciężko się odnieść, bo piszesz chaotycznie i niezrozumiale. Chętnie pomogę, ale brak danych. Usystematyzuj dane zgodnie z naszym forumowym wzorem. Postaraj się też o wyraźne zdjęcia problemu i całego akwarium.

Nie pisz posta pod postem bo robisz śmietnik... Aby dodać jakieś nowe info do swojego ostatniego postu użyj opcji "edytuj".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Ragnarlod
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 24 maja 18, 20:02
Lokalizacja: gorzów wlkp

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Ragnarlod » 3 września 18, 15:49

niestety nie wiem gdzie tu się daje zdjęcie tu Hunter
wydaje mi sie ze to wina zastępczego światła była bo glony sa tylko w promieniu gdzie padało światło czyli sam środek akwarium czekam teraz na rogatka sztywnego wymieniłem tydzien temu 60% wody przed tym wlałem jeszcze herbatki zwyklej szklankę po jutrze znów zrobię 60% podmianki wody na podłożu wulkanicznym mam tez wymieszane białe kamyczki na samym środku właśnie białe kamyczki zrobiły sie zielone na roślinach nitki o długości 0,5-1 cm i warstwy zieleni ciemnej na środku szyby przedniej masę zielonych kropek kupiłem jeszcze otoski ale tak bardziej sensownie jak mogę pozbyć sie glonów tych jakaś rada ?

Hunter pisze:Konkretnie ciężko się odnieść, bo piszesz chaotycznie i niezrozumiale. Chętnie pomogę, ale brak danych. Usystematyzuj dane zgodnie z naszym forumowym wzorem. Postaraj się też o wyraźne zdjęcia problemu i całego akwarium.

Nie pisz posta pod postem bo robisz śmietnik... Aby dodać jakieś nowe info do swojego ostatniego postu użyj opcji "edytuj".



nie ma sprawy napisałem już

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Hunter » 4 września 18, 05:09

Póki co widzę, że znowu napisałeś posta pod postem, a danych o akwarium nadal brak.

Jak wstawiać zdjęcia na forum - Google też by pomogło jeślibyś tylko chciał ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Ragnarlod
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 24 maja 18, 20:02
Lokalizacja: gorzów wlkp

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Ragnarlod » 5 września 18, 11:22

80x35x40 118l od założenia niecały miesiąc
światło zastępcze jest bo pokrywa w naprawie z oświetleniem jest teraz lampa ledowa świeci 21 wat
nie ma dziennego słońca od 10 do 11 h
micro makro wegiel w płynie (wegiel co dziennie)mikro makro co 2 dzień tak jak na etykiecie
25-26 stopni ph miedzy 7,5 a 8 kh i gh 20 co2 8mg/l nh3 poniżej 1 mg/l fe 0,1 mg/l - testy kropelkowe (cl2 0 no2 0 no3 miedzy 50 a 100 mg/l) test paskowy jbl
obsady roślin nie podam bo nie znam sie az tak na roślinach na zdjeciu będzie widać
wszystko narybek kolo 150 glupiki mieczyk molinezja od malutkiej max do 3 cm + 2 kiryski i 6 otoskow
AQUAEL TURBO 500-zeolit
podmianka co tydzien 25% odmulanie co tydzien czyszczenie filtra co 2 tygodnie karmienie 5 razy w ciągu dnia


filt jest teraz nowy wcześniej byl tylko gombkowy 750lna h wywaliłem tamto światło zastępcze bo stwierdziłem ze to przez światło bo nawet białe kamyki które sa zielone i nitki sa do pol centa obiely tylko środek gdzie padało to światło(teraz t8 18 wat barwa biala zimna optinatural) reszta podłoża na lewo i prawo 0% nic tydzien temu podmianka 60% wcześniej wlałem herbatę zwykła jeszcze zaraz znów robię podmiankę 60 % ogólnie na szybie zielenica punktowa ale interesuje mnie podłoże i rośliny zielona cienka narośl i nitki nie ma katastrofy ale chciał bym zapanować i pozbyć sie tego cholerstwa
i tak wiem jest mało roślin dziś dopiero będę miał dostawę rogatka sztywnego i innych roślinek kolo 150 sztuk to wysadzę akwa


https://iv.pl/images/49006175515134944756.jpg
https://iv.pl/images/54930598809780697947.jpg
https://iv.pl/images/35494269288183605293.jpg
https://iv.pl/images/00248219905573231056.jpg
https://iv.pl/images/07796005330380982134.jpg

ps to nie jest stale akwa tylko przejściowe taki duży kotnik :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Hunter » 5 września 18, 12:33

Mało podłoża. Korzenie nie maja w czym siedzieć.
Przykro mówić, ale przy takich parametrach to nie ma szans ogarnąć glony i odblokować rośliny ze wzrostem. To nie problem zastępczego światła tylko chemii wody.
Woda jest zbyt twarda (KH i GH), a ryby pływają w gnojówce (NO3).
Powinieneś zaopatrzyć się w filtr RO, który zmiękczy wodę na podmiany i za pomocą podmian wody na miękką walczyć z wysokim KH i GH i NO3.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: barttsw » 5 września 18, 12:40

rafal co sie dziwisz ze no3 w takim stadium jak 150 gupikow :D
autorze wez ogarnij ten zbiornik poczytaj o rybach ktore masz ale mowie ci ze nie pasuja a za kiryski na tym gruzie bym ci leb urwal

Ragnarlod
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 24 maja 18, 20:02
Lokalizacja: gorzów wlkp

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Ragnarlod » 5 września 18, 12:59

oj rośliny rośna ty nie widzisz ale ja widzę :)w 320 l zbiorniku mam kh i gh takie samo i ph i no3 jakoś glonów nigdy nie było wiec sorry :D bo to nie wina parametrów i gnoju nie ma na dnie ;) kiepskie te wasze rady nawet nikt nic nie powiedział jak pozbył sie glonów
na innym forum dostałem info ze glony rozwinęły sie od zbyt szybkiego podawania nawozów zgodzę sie z tym i nadal zostanę przy świetle bo gdyby twoja teoria byla prawdziwy to glony były by wszędzie a tak nie jest tylko tak gdzie padał promień światła a to zwykła lampa ledowa przemysłowa z hali była dość mądrzenia się jakie sposoby na pozbycie sie glonów ?? sensowne usłyszę

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Hunter » 5 września 18, 13:19

gnoju nie ma na dnie

Jest w wodzie. Świadczy o tym wysokie NO3.
Mam wrażenie, że brak Ci podstawowej wiedzy, no ale skoro wiesz lepiej...
dość mądrzenia się jakie sposoby na pozbycie sie glonów ?? sensowne usłyszę

A taki wynalazek znasz? ;)
Obrazek
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Ragnarlod
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 24 maja 18, 20:02
Lokalizacja: gorzów wlkp

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Ragnarlod » 5 września 18, 13:28

wole już skrobaczkę albo czyścik magnetyczny ;)

wiem doskonale ze no3 jest wysokie ale to tez jest spowodowane dojrzewaniem zbiornika nie koniecznie syfem i jest tez mało roślin
i nie chce by ktoś się wymądrzał i nie twierdze ze wiem lepiej odwrócona osomoze dopiero za miesiąc kupuje bardziej przydała by mi sie jakaś porada jak pozbyć sie glonów
Ostatnio zmieniony 5 września 18, 13:40 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "edytuj". /Hunter

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: pomoc pierwsze starcie z glonami

Postautor: Hunter » 5 września 18, 13:46

Ragnarlod pisze:wole już skrobaczkę albo czyścik magnetyczny ;)


Masz amatorskie podejście do tematu to dostałeś też amatorską odpowiedź ;)
A czyściki magnetyczne są "fajne" póki sobie nimi szyby nie porysujesz. Zresztą po zdjęciach wnioskuję, że już go chyba używałeś ;)

Ragnarlod pisze:wiem doskonale ze no3 jest wysokie ale to tez jest spowodowane dojrzewaniem zbiornika nie koniecznie syfem i jest tez mało roślin

Twoje akwarium przy tej ilości ryb nigdy nie dojrzeje.
A jeśli myślisz, że mocne zagęszczenie roślin wchłonie takie ilości NO3 to niestety jesteś w błędzie.

Ragnarlod pisze:i nie chce by ktoś się wymądrzał i nie twierdze ze wiem lepiej odwrócona osomoze dopiero za miesiąc kupuje bardziej przydała by mi sie jakaś porada jak pozbyć sie glonów

Dostałeś już odpowiedź. Ustabilizuj parametry wody to glony przestaną narastać, a to co jest łatwo usuniesz mechanicznie, a nitki i zalążki sinic same ustąpią. Czasu, cierpliwości, wytrwałości.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 1 gość