Lumeny czy Waty ?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 31 maja 18, 22:24

Jak Wy przeliczacie swoje ledy? Bo spotkałem się już z wieloma sprzecznościami i ciekawi mnie Wasza opinia? Szczególnie tych od oświetlenia ;)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 31 maja 18, 22:49

Bo sprzeczności jest bez liku

rzetelne porównanie w odniesieniu do roślin to PAR wyrażany w µmol s-1 m-2.

operowanie lumenami jest chyba najbardziej bezużyteczne w wyjątkiem porównywania źródeł światła ogólnego ( upraszcając bez podbicia widma dla roślin)

moc wyrażana w watach na litr wprawdzie jest wskaźnikiem ułomnym lecz mimo wszystko najbardziej reprezentatywnym jeśli kombinujemy z oświetleniem dedykowanym rośłinom i stosujemy np FS RB czy DR. Im większy udział tych diod tym operowanie lumenami staje sie bardziej niedorzeczne.

Tak więc moim zdaniem najblizsza prawdzie jest teoria że granicą przydatności to 0,3W/litr stanowiąca ekwiwalnt 0,5W/litr świetlówki przy jakims tam jednak pomieszaniu diod .

To zresztą i tak lada moment będzie trzeba zweryfikować wobec ciagłego zwiekszania skuteczności LED-ów np. nowa seria Fortimo z wydajnością ponad 180lm/W wobec 115lm/W "słynnego" Epistara

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 1 czerwca 18, 00:21

Dzięki abiba, powinieneś częściej zaglądać na facebooka i moją grupę bo ja tam właśnie prowadzę dyskusję na ten temat i to samo pisze im ale może nie tak naukowo jak Ty, ale i tak nie K P W....

W każdym bądź razie podpowiedz mi czy schemat jaki mi sprzedał Hunter jest dobry czyli 2/3 diod 6500K i 1/3 FS różowe bo faktycznie rośliny się mi wybarwiają ale po pierwsze zdjęcie tego nie chwyta a po drugie, dziś robiłem półrestart i jak wyciągałem rośliny poza wodę to się dziwiłem jak są tak soczyście kolorystyczne a w akwarium nie.....

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 1 czerwca 18, 10:16

Propozycje Huntera sa jak najbardiej do przyjęcia . Zresztą sam nawet na tym forum niejednokrotnie podawałem takie schematy (tj od 30-50% udziału w FS) .
Nawet (ja widać ) Hunter dał sie przekonać do tej idei chociaż pierwej z barttsw stawali w opozycji do tego modelu :) .

Wazne jest również "złamanie" pasma 6500K poprzez dodanie barwy ciepłej i/lub neutralnej a nawet zielonej a jeszce lepiej cyan .

W przypadku trawników korzystne jest zwiekszenie udziału niebieskiego i/lub zastosowanie z przodu FS white .

Nie pamietam czy to przypadkiem nie z Tobą rozmawiałem ale w swoich eksperymentach objawiło mi się kilka roślin które maiły dokładnie przeciwstawne preferencje co do widma mimo identycznych pozostałych parametrów zarówno oświetlenia jak parametrów wody (zasilane ze wspólnego dużego zbiornika)

Takie są ogólne wytyczne w/g mnie .

A co do facebooka - nie lubię włazenia w d.. a tam wszedzie och i ach że aż mdli

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: Hunter » 1 czerwca 18, 20:35

Nawet (ja widać ) Hunter dał sie przekonać do tej idei chociaż pierwej z barttsw stawali w opozycji do tego modelu

Już sobie tak nie dodawaj ;) ok 30% FS z Bartkiem od zawsze montowaliśmy we własnych belkach. Czasami ciut więcej, czasami mniej. Wszystko zależało od powierzchni jaką trzeba doświetlić i co będzie w środku.

kodzaj11 - zasadniczo wygląda na to, że im więcej barw tym lepiej. Ja nie mam czasu na eksperymenty, ale moja belka 100szt FS White i 50szt 6500k nijak nie oddaje rzeczywistych kolorów, mam w planach (kiedyś tam :) ) przelutować kilka FS na zwykłe fioletowe, dodać kilka 4500k i czerwonych. Ogólnie plan jest taki, żeby zwiększyć udział czerwonego w widmie. Chcę też dać punktowo kilka zielonych. No ale czas... :?
Kolorystyka to jedno, a co powiesz o międzywęźlach? Długie/krótkie? U mnie mocno wyciąga rośliny w górę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 1 czerwca 18, 21:39

Nie wazne kto komu co dodaje :) ważne że coraz czeście w tej kwestii zaczynamy mówić jednym głosem (pamiętam jakąś z Tobą wymiane zdań gdzie miałeś kilka FS i miało być ponoć dobrze) . Równiez można znaleźć na tym forum opinię bartka o udziale FS w całości konstrukcji . Wydało sie :)

Jakieś nieśmiałe proby z FS white robiłem ale jakoś nie udało mi sie do nich przekonać - widać że nie tylko ja do tego sceptycznie podchodzę ( nie tylko zdanie Huntera biorę pod uwagę) . Możliwe zresztą że zbyt dużo czasu poświęiłem na eksperymenty z pominięciem FS W i trzeba by w takim przypadku zmienić podejćie a na nowo zaczynać zabawę jakoś nie widzi mi sie. Może w niedalekiej przyszłości z nową generacją diod ...

cyt."ale moja belka 100szt FS White i 50szt 6500k nijak nie oddaje rzeczywistych kolorów, " bo jak już pisywalem granica tolerancji moim zdaniem leży gdzieś w okolicy 60% FS ...

A czy przypadkiem nie masz jej sterowanej TC420? w takim przypadku dość łątwo można by korygować widmo

Hunter : co masz na myśli mówiąc o wymianie na "zwykłe fioletowe" ?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 1 czerwca 18, 22:15

No i ja bym cos troche poprzerabial ale nie lepiej niektore te 6500k wymienic a FS zostawic?
Doradzcie co tam mozna powymieniac i na jakie by barwniej bylo w akwarium?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 2 czerwca 18, 07:42

Z tego co pamietam , Twój zbiorniczek nieźle funkcjonuje więc zasadne jest pytanie o koniecznośc modyfikacji .
Chociaż z drugiej strony : nieczęsto bywa tak dobrze żeby nie mogło by być lepiej :)

Zastanowiłbym sie w Twoim przypadku nie tyle o wymianie ile na dołożeniu odpowiednich barw i modyfikacji układu zasilania/sterowania aby mozliwa była korekta widma bez zmiany mocy . Istiej co najmniej kilka sposobów realizacji ale o szczegółach mozna pogadać jak przyjmiesz koncepcje rozwoju swojej beleczki .

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 2 czerwca 18, 17:29

Sytuacja wyglada tak, dokladam dwie waskie belki z samych FS White, ktore mam juz gotowe 2x po 18W a w tych starych chcialbym troche pozmieniac diody, zeby nie bylo takiej zarowy no i zeby mozna bylo dostrzec zza szyby kolory roslin a nie dopiero po wyciagnieciu ich z wody :) oczywiscie nie kosztem obglonialego akwarium, state belki steruje tc420 dwie te nowe z fs white beda na zwyklym sciemniaczu.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 2 czerwca 18, 18:18

cyt.:"state belki steruje tc420 dwie te nowe z fs white beda na zwyklym sciemniaczu."

przecież możesz wszystko na tc420 - nie będzie wygodniej? nic nie stoi na przeszkodzie (jak mi sie wydaje) aby dodatkowe belki podłaczyć albo do oddzielnych kanałów albo podłączyć jako extender

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 2 czerwca 18, 19:52

Nie da rady, sterownik nie pociagnie juz tego. To co z tymi diodami? Podpowiesz cos?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 2 czerwca 18, 22:08

kodzaj11 pisze:Nie da rady, sterownik nie pociagnie juz tego.
TC420 to 480W - masz więcej?
Nawet jeśli nie mieścisz sie w tym zakresie możesz zastosować expander - rodzaj końcówki mocy która będzi epowielala kanał do którego sie to przyłaczy . Zdaje sie ża na allegro cos takiego wpadło mi kiedyś w oko .
kodzaj11 pisze: To co z tymi diodami? Podpowiesz cos?
Nie bardzo wiem do czego zmierzasz . jeśli masz same 6500 + FS to modyfikacja pasma 6500 jest uzasadniona . Jeśli oczekujesz jedynego słusznego modelu tej modyfikacji to razej Cie rozczaruję ale na swój użytek ( pisałem już kiedyś o tym) ok 30-50% tego pasma wykorzystuję na 3500-4500 oraz 10kK czyli mając np 60diod 6500K usunąłbym 20 z nich i zastąpił bym np 10szt 3500K i 10szt 10 000K. Jeśli natomiast miałbym ulokować cyan ew zielony to 8szt 3500 + 5 lub 6szt 10 000K i 6-8 zielonego .

W moich lampach które używałm do eksperymentów stosowałem 30% FS 50% białych(*) oraz 20% DR + 20%RB gdzie te ostatnie były zasilane przez PWM róznicowy czyli nie zmieniała sie moc wypadkowa lampy ale zmieniał sie stosunek światła czerwonego do niebieskiego .
W tych zabawach nie stosowałem zielonego i nie sprawdzalem zalezności róznicując udzial tego światła .
To co podałem to z praktycznych zastosowań ale to czy ktoś twierdzi że jest dobrze czy źle nie ma żadnego znaczenia póki nie porówna sie danego modelu z jakimś sensownym odniesieniem .

* - jako białe określam mieszankę diod róznych typów głownie 6500K z udizałem 3500/10000 w ilości ok 30%

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 2 czerwca 18, 22:47

A co sadzisz o diodach IR ?
Mam 96 diod 6500k i 48 diod FS rozowych na 3 belkach pomiedzy te 3 belki wejda jeszcze 2 waskie belki po 18 diod FS White, czyli razem 36 FS White.
Teraz tak Deep Red wyczytalem, ze warto uzyc, zielone, dla uspokojenia tej razowy tez 4500k no i te diody IR.
Blue Royal nie wiem czy jest sens? Nie jestem za bardzo do niego przekonany(niebieskiego) ktory i tak juz w jakims stopniu wpada mi z FS rozowych.
A te 10 000k to po co? Co maja na celu?
Teraz tylko ile i jakich diod wymienic, zeby to mialo rece i nogi. Oczywiscie mowie o tych diodach ze starych belek czyli 96 diod 6500k i 48 diodach FS rozowych.

A co do TC 420 to mowie o Amperach, ma 5 kanalow, ktore obsluguja kakazdy jeden do 4A a ja juz prawie wykorzystalem caly tego potencjal.


@ Hunter miedzywezla ok w sumie tez zalezy, ktora roslina ale wiekszosc ok, jest gesto, pelzacze i rubin red troche w tym temacie tylko odstaja, choc teraz na razie nie mam czego pokazywac bo jestem po polrestarcie, zlalem wode, dosypalem podloza, wylapalem kosiarki, cale zielsko wyciagnalem, same szczyty odcialem i posadzilem na nowo i jeszcze dorzucilem duzego korzenia, ktorego musialem przycisnac glazami bo jeszcze nie chcial mi tonac.... zdjecie z ostatniego dnia pseudo "holendra" wrzucilem w prezentacjach w swoim temacie. Pod koniec mialem problemy z pyleniem i jeszcze troche to odziedziczyl obecny zbiornik bo tez po 2 dniach zapylilo mi porzadnie.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: abiba » 3 czerwca 18, 10:47

kodzaj11 pisze:A co sadzisz o diodach IR ?
poz nielicznymi przypadkami są nieprzydatne . owszem - stosunek czerwonych różnych długości decyduje o kilku sprawach ale nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować więc moim zdaniem bez sensu

kodzaj11 pisze:Mam 96 diod 6500k i 48 diod FS rozowych na 3 belkach pomiedzy te 3 belki wejda jeszcze 2 waskie belki po 18 diod FS White, czyli razem 36 FS White.
Teraz tak Deep Red wyczytalem, ze warto uzyc, zielone, dla uspokojenia tej razowy tez 4500k no i te diody IR.
Blue Royal nie wiem czy jest sens? Nie jestem za bardzo do niego przekonany(niebieskiego) ktory i tak juz w jakims stopniu wpada mi z FS rozowych.


Stosowanie FS W rozwala ideologię o której piszę wyżej . Stosowanie z nimi dodatkowych czerwonych po prostu zbliża widmo do tradycyjnych FS . Z tego samego powodu o wiele mniejszy sens stosowania razem z FS W jest światła niebieskiego bo w przybliżeniu FS + RB = FSW .



kodzaj11 pisze:A te 10 000k to po co? Co maja na celu?


To już pisałem (i nie tylko ja ) : korzystne jest pomieszanie różnych rodajów diod chocby z uwagi na nieliniowe (wręcz poszarpane ) widmo . Stosując kilka rodajów "dziury" wypadają w róznych miejscach i si ekompensują. Z tego powodu dodanie pewnej , niewielkij ilości par 3500+10000K ma na celu otrzymanie wypadkowego widma 6500K ale lepszej jakości




kodzaj11 pisze:Teraz tylko ile i jakich diod wymienic, zeby to mialo rece i nogi. Oczywiscie mowie o tych diodach ze starych belek czyli 96 diod 6500k i 48 diodach FS rozowych.

najkrócej: nie wiem :) te zmiany któe i tak już postanowiłeś wprowadzić w powodują już swoista kompensację widma więc wcale nie jest oczywista konieczność jakochkolwiek zmian w starej belce .

Osobiście bardziej koncentrowałbym sie na zmianie sposobu zasilania i podzielenia tego na grupy w sposób umozliwiający niejako przy okazji modelowanie widma .


kodzaj11 pisze:A co do TC 420 to mowie o Amperach, ma 5 kanalow, ktore obsluguja kakazdy jeden do 4A a ja juz prawie wykorzystalem caly tego potencjal.


Z tego miedzy innymi powodu zmiana sposobu zasilania pozwoli na dwukrotne zwięckszenie owego potencjału . Jeśli masz zasilacz 12V zmień to na 24V (lub 18-19) i "przelutuj" diody dostosowując do nowego napięcia.
Będziesz dziki temu mógł jedn kanał skonfigurować jako przeważający czerwony a drugi przeważający niebieski i zapewnisz sobie możliwość ingerowania nie tylko w dostosowanie sie do potrzeb rośłin ale modelowanie wrażeń wizualnych z któych jak wynika jesteć nie całkiem zadowolony

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Lumeny czy Waty ?

Postautor: kodzaj11 » 3 czerwca 18, 15:15

Oooo to raczej niemozliwe :P gdybym robil druga nowa belke od 0 to moze bym tak zrobil ale teraz gdy chodzi akwarium robienie tego jest niemozliwe bo jest to bardzo czasochlonne a rosliny musza miec swiatlo, ja nie mowie, ze musze wymienic 50 diod ale np gdy wprowadze troche czerwonego czy zielonego moj wzrok dostrzeze troche wyrazniejsze kolory roslin w akwarium??

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości