100l - BW Azji

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

100l - BW Azji

Postautor: Witold » 21 maja 18, 22:19

Witam.

Zakładam paludarium na dole którego ma znajdować się około 100l część wodna, urządzona na wzór czarnych wód Azji.

Wymiary części wodnej: 80x35x35
Podłoże: Torf z piaskiem - jeszcze do ustalenia
Oświetlenie: 20szt. 3W PowerLED Epistar White Full Spectrum - 60cm nad wodą.
Filtracja: JKA-IP201 z dedykowaną gąbką 10x10x16
Filtracja biologiczna: główny ciężar miałby spoczywać na roślinach nad wodą
Parametry wody dostosuje do obsady. Mam miękką wodę w kranie i dostęp do wody RO, ale ta wymaga wnoszenia po schodach na 4 piętro;)
Temperatura: nie mniej niż 25C, żeby nie było problemów w lecie.
Nawożenia nie planuje, ale też nie wykluczam w razie jakiś problemów z roślinami.

Moja koncepcja:

    Harem Bojownika/Gurami Czekoladowego/Gurami samuraja
    Lepiej zdecydować się na dwa gatunki, czy jeden większy harem?
    Razbora Borneańska 15szt.
    Czy jest szansa na ławice w tej wielkości akwarium?
    Piskorek Kuhla 5szt.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 100l - BW Azji

Postautor: barttsw » 22 maja 18, 05:50

kolego zastanow sie bo bw to nie rosliny to przewaznie woda o niskim ph woda przepuszczana przez torf
co do obsady to w 80 cm na gurami zamaly zbiornik
w bw podstawa jak i w biotopach podstawa jest mocna biologia a jak ty chcesz oprzec biologie na roslinach no coz zycze powodzenia
swiatla zdecydowanie za duzooooo
60w to ja mam nad BW ale 420l

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 100l - BW Azji

Postautor: Hunter » 22 maja 18, 09:08

Bartek, ale paludarium to rośliny nadwodne. Warunki BW w akwarium im nie powinny przeszkadzać, bo nie rosną całkowicie zanurzone w wodzie.
Coś tam na pewno odciążą biologię, bo rosnąc będą wyciągały związki przemiany materii ryb z wody, ale obawiam się czy na pewno sobie poradzą samodzielnie. Ogólnie rzecz biorąc koncepcja bardzo fajna. Ja w swoim BW miałem filtrację opartą o hydroponikę i rośliny rosły świetnie, akwarium też było bardzo stabilne. Myślę, że paludarium zda egzamin, bo to część pod- i nad-wodna egzotyki, czsyli środowiska w którym naturalnie żyje większość naszych ryb. :)
Trzymam kciuki za projekt, ale trzeba go dobrze przemyśleć i dobrać odpowiednią obsadę zwierząt.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: 100l - BW Azji

Postautor: Witold » 22 maja 18, 09:26

Co do filtracji biologicznej, to zawsze mogę dołożyć kubełek. Liczę jednak na to, że rośliny dadzą sobie radę z uwagi na kwaśną wodę, ale wolał bym nie drążyć szczegółów w tym temacie.

barttsw pisze:co do obsady to w 80 cm na gurami zamaly zbiornik

Tam gdzie sprawdzałem podają 60, lub 80cm. Ale to niszowe ryby, zwłaszcza samuraj, więc nie wiem na ile można na tym polegać. Fajnie by było jakby znalazł się ktoś mający z nimi jakieś doświadczenie;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 100l - BW Azji

Postautor: barttsw » 22 maja 18, 09:33

teoretycznie 80 cm wystarcza ale praktyka jest taka ze po czasie zaczna toczyc pomiedzy soba ostre wojny wiec dla nich minimum 100 cm
jak chcesz cos pokroju gurami to daj sobie pretniki
Hunter pisze:Bartek, ale paludarium to rośliny nadwodne. Warunki BW w akwarium im nie powinny przeszkadzać, bo nie rosną całkowicie zanurzone w wodzie
a to masz racje zle przeczytałem :D sam u siebie mam czesc nadwodna
taki bw to ma sens tylko to ptrzeba naprawde dobrze przemyslec

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: 100l - BW Azji

Postautor: Witold » 22 maja 18, 10:45

barttsw pisze:teoretycznie 80 cm wystarcza ale praktyka jest taka ze po czasie zaczna toczyc pomiedzy soba ostre wojny wiec dla nich minimum 100 cm

Ale piszesz konkretnie o tych gatunkach, czy na podstawie popularnych i znacznie większych Gurami Dwuplamisty i Gurami Mozaikowy, które posiadają też różne odmiany barwne?

Widziałem jakiś temat na innym forum, o agresji wewnątrzgatunkowej Czekoladowego, ale w stosunku do proponowanej przezemnie obsady pływały w zupie rybnej, w dodatku tylko trzy.

A może to tak jak u Bojowników zależy od charakteru i jeden będzie pływał sobie spokojnie w krewetkarium, a inny na dłuższą metę będzie musiał być sam, bo wytłucze wszystko co z nim pływa?

jak chcesz cos pokroju gurami to daj sobie pretniki

Nie pasują mi do biotopu za bardzo, ani też specjalnie mi się nie podobają. To już wolę Bojownika:)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 100l - BW Azji

Postautor: barttsw » 22 maja 18, 10:52

czekoladowe sobie odpusc
z tego wzgledyu ze 99% tych ryb w pl jest to odłow i przychodza z chorobami
a co do agresji to kazde gurami to poj....... jak zreszta wszystkie labirynty mozesz sporóbowac jak sie trafia w miare spokojne to nie bedzie wojny :D
miałem czekoladowe dwuplame mozaikowe i chwilowo samuraje
samuraje teoretycznie powiny dac rade w 80 cm bo sa z nich najlagodniejsze ale pytanie czy je dostaniesz w pl bo dawnio nie dostalem zadnej oferty na nie

tylko niedopusc by gurami przeziebily sobie labirynt

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: 100l - BW Azji

Postautor: Witold » 22 maja 18, 11:21

Widzę, że zadałem głupie pytanie :oops:

barttsw pisze:czekoladowe sobie odpusc
z tego wzgledyu ze 99% tych ryb w pl jest to odłow i przychodza z chorobami

No to chyba przynajmniej na starcie tego zbiornika odpuszczę;)

a co do agresji to kazde gurami to poj....... jak zreszta wszystkie labirynty mozesz sporubowac jak sie trafia w miare spokojne to nie bedzie wojny :D

Przerabiałem już z Bojownikami, ale one mają tą zaletę, że w razie konieczności rozdzielenia mają małe wymagania co do tymczasowego zbiornika:)

miałem czekoladowe dwuplame mozaikowe i chwilowo samuraje
samuraje teoretycznie powiny dac rade w 80 cm bo sa z nich najlagodniejsze ale pytanie czy je dostaniesz w pl bo dawnio nie dostalem zadnej oferty na nie

Są na olx, tylko pytanie czy nie chory odłów, chów wsobny, albo same samce i czy nie znikną nim zdążę założyć i ustabilizować zbiornik. Ceny też średnio zachęcające, zwłaszcza że zaleca się trzymanie minimum 6 sztuk;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 100l - BW Azji

Postautor: barttsw » 22 maja 18, 11:46

Witold pisze:Są na olx, tylko pytanie czy nie chory odłów, chów wsobny, albo same samce i czy nie znikną nim zdążę założyć i ustabilizować zbiornik. Ceny też średnio zachęcające, zwłaszcza że zaleca się trzymanie minimum 6 sztuk;)
widze od ribka oni maja ceny z kosmosu i w dodatku ryby fakt sa z odlowu ale kiepskiej jakosci
jak chcesz sie bawic w takie ryby od razu szykuj zbiornik na kwarantanne minim 3-4 tyg i kup wiecej niz 6 szt bo ryzyko padniecia bardzo duze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości