Kiryski - kompendium wiedzy

PiotrSz
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 17 października 11, 19:38
Lokalizacja: Poznań

Kiryski - kompendium wiedzy

Postautor: PiotrSz » 17 października 11, 19:42

Akwarystyka jest to hobby, któremu poświęcam sporo czasu od dzieciństwa, kiedy to pasją hodowli i rozmnażania ryb zaraził mnie mój Tata. Początkowo działałem jako obserwator - o sprawy związane z akwarium dbał Tata, z wiekiem przejmowałem coraz więcej obowiązków, aż w końcu sam zająłem się dbaniem o swoje ryby, rośliny. Dzisiaj mam duże doświadczenie związane z wieloma gatunkami ryb akwariowych, działam na międzynarodowych forach akwarystycznych, umieszczając tam swoje obserwacje i dokumentując rozmnażanie i rozwój moich podopiecznych. Zajmuję się na razie akwarystyką słodkowodną- przede wszystkim rodzajem Corydoras - (słodkowodnymi rybami z rodziny kiryskowatych) obejmującym około 150 gatunków, w tym wiele popularnych ryb akwariowych, zwanych w Polsce popularnie kiryskami, kirysami. Zainteresowały mnie te ryby ze względu na sposób zachowania, jak również na ciekawą biologię. Pełnią one bardzo pożyteczną rolę w akwarium, sprzątając dno z opadłych resztek pokarmu. Są to ryby stadne, dlatego zalecam kupno przynajmniej małego stadka złożonego z minimum 6 sztuk - wtedy ryby pokazują pełnię swoich zachowań, możemy też za jakiś czas doczekać się młodych rybek

Zajmuję się rybami tropikalnymi - aby były one zdrowe, prawidłowo się rozwijały i długo nas cieszyły w akwarium, potrzebne jest spełnienie pewnym podstawowych warunków. Zacznijmy od zbiornika - wbrew pozorom łatwiej jest utrzymać we właściwym stanie akwarium duże niż małe. Wynika to stąd, iż w dużym zbiorniku tworzy się naturalna biologiczna równowaga, w małym nawet drobne zmiany (np. podanie zbyt dużej ilości pokarmu) powodują zaburzenia. Drugim elementem, o który powinniśmy zadbać jest dobór grzałki o odpowiedniej mocy - zależy to od wielkości zbiornika, temperatury pomieszczenia, w jakim znajduje się akwarium oraz wymagań ryb, które zamierzamy hodować. Kolejną ważną sprawą, o której powinniśmy pamiętać, jest dobór odpowiedmigo filtra i napowietrzania - zależy to od wielkości zbiornika oraz jego obsady. Kolejną sprawą jest zakup pokarmu przeznaczonego dla ryb, które chcemy trzymać. Pokarm suchy może być roślinny, zwierzęcy - w płatkach, granulkach, drażetkach

Pokarmy
Z pokarmów suchych najczęściej używam pokarmów firmy Hikari, Naturefoos, O.S.I. . Jesli chodzi o pokarmy innego typu to polecam pokarmy mrożone to polecam pokarmy IchthyoTrophic. Możemy też wzbogacić nasze karmienie ryb o pokarmy żywe. Polecam larwy ochotki, artemię (solowiec), oczliki, dafnię - ostrożnie jeśli chodzi o tubifex.
Ja stosuję najczęściej larwy ochotki a z suchych Hikari Sinking Wafers - ten ostatni stymuluje mocno do tarła - przeczytałem o tym na zagranicznych forach - i podziałało u mnie. (nie jest to żadna kryptoreklama - ale efekt wieloletnich poszukiwań i stosowania różnych pokarmów dla kirysków)

Dla początkujących
Pierwszym kiryskiem, który znalazł się w moim zbiorniku był Kirysek pstry, kirysek srokaty (Corydoras paleatus) z rodziny kiryskowatych – niewielka, stadna ryba z rodziny kiryskowatych - zwykle nie przekracza w warunkach hodowlanych 7 cm. Był jednym z pierwszych gatunków wprowadzonych do hodowli akwarystycznych. Ryby te w naturze wystepują w południowo-wschodniej Brazylii w dorzeczu La Platy (Ameryka Południowa). Jej ubarwienie jest może mało atrakcyjne - bo szare, z ciemniejszymi plamami - zalecam jednak, żeby od tego gatunku zaczynać przygodę z kiryskami. Wynika to stąd, że ryby te od pokoleń są rozmnażane w Polsce - w związku z tym dla początkującego akwarysty są łatwe w utrzymaniu. Radzę kupno przynajmniej 6 młodych rybek tego gatunku - jest wtedy duża szansa na to aby były tam ryby obu płci, przez co możemy później cieszyć się z przychówku. U kirysków samice są większe i pełniejsze od samców - dlatego jeśli kupujemy ryby z jednego źródła (najlepiej zrobic to u zaufanego hodowcy, gdzie mamy pewność że sa to ryby zdrowe) wybieramy ryby największe i najmniejsze - wtedy jest duża szansa, że będą to samice i samce. Akwarium powinno być przykryte (najlepiej od razu kupione z pokrywą) - kiryski od czasu do czasu podpływają do powierzchni, aby zaczerpnąć powietrza (oddychają też dodatkowo przez jelita). Ryby przystosowane do warunków, gdzie w wodzie jest mało tlenu.

Kirysek spiżowy - drugi z gatunków kirysków najczęściej spotykany w naszych akwariach. Kiryski pstre i spiżowe pamietam już z wczesnego dzieciństwa z lat 80-tych. Już wtedy były łatwo dostępne i rozmnażane w Polsce. Inne gatunki można było zobaczyć często jedynie w zachodnich książkach. Kiryski są rybami bardzo łagodnymi i spokojnymi, nadającymi się praktycznie do każdego akwarium z innymi nieagresywnymi rybami. Początkujący mogą je trzymać razem z gupikami, mieczykami, molinezjami - znakomicie spełniają rolę sanitarną w każdym akwarium. Kiryski spiżowe powinny być trzymane w grupie przynajmniej 6 sztuk - wtedy najlepiej widać ich naturalne zachowanie - są wtedy też mniej płochliwe. Bardzo chętnie przystępują do tarła - miałem kiedyś grupę tarliskową złożoną z samicy (która jest zawsze zdecydowanie większa i bardziej zaokrąglona) oraz 5 samców. Raz w efekcie tarła odchowałem od tej samicy ponad 300 młodych! Ryby te dojrzewają z reguły po minimum 12 miesiącach, jeżeli ryby przystępują po raz pierwszy do tarła, zdarza się, że większość lub całość ikry jest niezapłodniona - konsultowałem się tutaj z hodowcami o międzynarodowej sławie - uważają oni, iż wynika to z tego, że samce później dojrzewają i nie zapładniają złożonej ikry przez "rówieśniczki"

Kupno kirysków
Podstawową sprawą przy rozmnażaniu kirysków (ryb z rodzaju Corydoras czy Brochis) jest dobór ryb z odpowiedniego źródła, najlepiej od zaufanego hodowcy. Większość ryb jest obecnie sprowadzana do nas z ferm azjatyckich - jakośc tych ryb jest często bardzo marna - zdarza się, że większość pada po niedługim czasie lub jest bezpłodna. Wśród wielu hodowców panuje opinia, że wartościowe ryby są często sterylizowane - utrzymywany w ten sposób jest wysoki popyt na pewne gatunki - ze względu na trudną dostepność ryb utrzymuje się ich wysoka cena. Najlepiej kupić młode ryby u jednego lub kilku hodowców którzy je rozmnażają.

Osobom zaczynającym przygodę z tymi rybami zalecam na początek kupno młodych dwóch gatunków - kiryska pstrego i spiżowego. Dojrzałość płciową te ryby osiągaja po około roku. Jeżeli to pierwsze tarło tych ryb, często ikra jest niezapłodniona. Wynika to z tego, co wiem po konsultacjach z akwarystami o światowej sławie, iż samice dojrzewają wcześniej niż samce. Należy nabyć grupę przynajmniej sześciu sztuk młodych ryb (jeżeli to możliwe to więcej) - jeśli są z tego samego źródła to wybiera się ryby najmniejsze i największe - jest wtedy duża szansa na to że grupa będzie złożona zarówno z samców jak i samic. Nie zalecam raczej kupna dorosłych importowanych ryb - często sa to stare ryby wycofane z hodowli.

Jeżeli to rzadziej spotykany gatunek kiryska, to dla osób chcących go rozmnożyć zalecam kupno przynajmniej 12 sztuk młodych. Wynika to stąd, że jeżeli będzie ich mniej i np. wśród nich znajdzie się tylko jedna samica - to niestety - gdyby padła (co trzeba zawsze brać pod uwagę) musimy cały proces zaczynać od początku. Kilka lat temu, kiedy miałem mniejsze doświadczenie udałem się do sklepu akwarystycznego, gdzie mieli sprowadzone rzadko spotykane kiryski, których nazw sprzedawcy nawet nie znali. Mając mało gotówki przy sobie kupiłem największego kirysa - wyrósł on później na dorodną samice. Kiedy wróciłem za kilka dni do sklepu, kirysów już nie było - szukałem towarzystwa do mojej samicy ładne parę lat - aż mi padła bezpotomnie - dlatego od razu uczulam wszytkich na ten problem.

Rozmnażanie kirysków
W naturze kiryski rozmnażają się, kiedy zaczyna się pora deszczowa. Najlepiej do rozmnażania wybrać grupę ryb (choć zależy to też od gatunku) z przewagą samców.W praktyce, jeżeli chcemy doprowadzić do tarła powinniśmy dłuższy czas - przynajmniej kilka tygodni nie podmieniać wody w akwarium tarliskowym. Po tym okresie podmieniamy wodę dolewając wodę świeżą o temperaturze o kilka stopni niższą niż ta, w której przebywały kiryski - najlepiej około 20 stopni Celsjusza. Kilka takich podmian z reguły stymuluje kiryski do tarła.

Bingo
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwietnia 18, 13:52

Re: Kiryski - kompendium wiedzy

Postautor: Bingo » 6 kwietnia 18, 13:56

Czy jest szansa w warunkach domowych by kiryski się rozmnożyły?

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Kiryski - kompendium wiedzy

Postautor: DaveProzny » 6 kwietnia 18, 14:02

1. Kopiesz
2. Naucz się czytać ze zrozumieniem.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Kiryski - kompendium wiedzy

Postautor: Doody » 21 kwietnia 18, 17:22

Bingo pisze:Czy jest szansa w warunkach domowych by kiryski się rozmnożyły?

U mnie rozmnażały się bez problemu Kiryski pstre i spiżowe. W gęstej roślinności w 440l przetrwały pomimo pary zbrojników niebieskich.
440l - Roślinne

Katania34
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 20 stycznia 20, 23:14

Re: Kiryski - kompendium wiedzy

Postautor: Katania34 » 20 stycznia 20, 23:17

U brata w akwarium też rozmnażały się bez większych problemów:)

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości