Parametry wody

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 12:07

Akwarium112 l dojrzewa już 2,miechy, bez roślin , czy to możliwe że procesy nitr. Mogły się nie rozpocząć? Woda jest od kilku dni metna, filtr fzn 3, i powiedzcie mi ( różnie w poradnikach podają) wodę dolewamy 30%co tydzień czy rzadziej ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 18, 14:53

Wodę dolewamy zazwyczaj do pełna.
Natomiast podmieniamy około 30%.
Tak, cykl nitryfikacyjny mógł się w ogóle nie rozpocząć jeśli proces dojrzewania przebiegał niewłaściwie.
Szczegóły tutaj: viewtopic.php?p=289913#289913
Istnieje też pewne prawdopodobieństwo, że zachwiałaś sobie ekosystem podmianą/czyszczeniem filtra/zwiększeniem obsady/grzebaniem w podłożu itp. Niestety z tak skąpym info na temat opieki jaką sprawujesz nad akwarium, a zwłaszcza bez wyników pomiarów parametrów wody na NH3/4 i NO2 to jedynie wróżenie z fusów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 17:06

Ok tylko ze ja nie podmienialam wody tylko dolewalam to co wyparowalo, ryb jeszcze nie ma , filtra nie czyscilam , nie ma też roślin , nie grzebalam w podłożu bo nie miałam powodu , akwarium 2 misiace stoi bo jeszcze się boję wpuścić ryby i muszę uzupełnić wiedzę, parametry wody nie sprawdziłam na początku więc Nie wiem czy się zwiększyły parametry , pożywki dla bakterii nie dałam , teraz parametry są w miarę dobre, oprócz azotynow gdzie paski mi wskazują wartości szkodliwe, i nie wiem co mam teraz zrobić, ... Kupić rośliny? Co z tą metan woda

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 18, 17:25

Woda jest męta biała, czy męta zielona?

Skoro faktycznie chodziło Ci o dolewkę wody odparowanej a nie podmianę to nie rozumiem pytania o dolewanie 30% wody? :roll: Dolewaj ile odparuje. Ewentualnie wytłumacz jaśniej o co Ci chodzi.
Tak po prawdzie to powinnaś dolewać wodę destylowaną - ale już nie będę Ci mieszał w głowie. Po prostu zlewaj co tydzień 1/3 wody netto i uzupełniaj świeżą odstaną, nalaną dzień wcześniej do wiadra i wszystko będzie dobrze.

Rośliny jak najbardziej możesz już sadzić, to nawet wskazane.

Przepłucz też gąbkę filtra przy najbliższej podmianie (pamiętaj, żeby nie robić tego pod bieżącą wodą tylko należy wycisnąć gąbkę w wiadrze z wodą spuszczoną z akwarium - w tej którą planujesz wylać do ścieków). Kup sobie w zoologicznym mrożone pokarmy (kosztują grosze, około 5 zł) to najlepsze bo naturalne pokarmy dla ryb, a przydadzą się nawet jak nie masz jeszcze ryb. Szukaj artemii/solowca, dafni, oczlika, wodzenia, unikaj serc wołowych/indyczych i ochotki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup "mixów" czyli, 3-4 rodzaje pokarmów w jednym opakowaniu, pewnie trafisz na takie mixy z ochotką bo niestety jest bardzo popularna. No cóż, najwyżej ochotkę wywalisz, a resztę zużyjesz (ochotka to takie czerwone, śmierdzące, długie, cienkie robaki (takie rurki) ). Jak już kupisz pokarm to ułam kawałek wielkości paznokcia i wrzuć do akwarium. Od tego momentu odliczaj 2 tygodnie i wpuść pierwsze 2-3 ryby (nie więcej) po kolejnych 2 tygodniach wpuścisz następne (powoli, kilkoma partiami). Trzymając się tych wytycznych nie musisz obawiać się o problemy związane z cyklem nitryfikacyjnym.

Jaką planujesz obsadę? Bo kolejność wpuszczania ryb też jest istotna.

PS: Paski to chłam. Nie należy im ufać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 17:40

Metna biała, a zamiast zlewania mogę po prostu co tydzień dolewać 6,7 litrów ( akwarium 112l), a obsada jeszcze nie wiem ... Woda lekko kwaśna i miękka jakieś porady ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 18, 18:09

Zaczynam się zastanawiać czy Ty prosisz o pomoc na poważnie, czy tylko nabijasz się?
Nie, nie możesz dolewać co tydzień 6-7L wody. Należy co tydzień zlewać z akwarium około 30L wody i uzupełniać świeżą 36-37L o ile faktycznie z akwarium paruje te 7L.
Wtedy zmętnienie nie będzie występować. ~100L akwarium jest zbyt małe aby mogło funkcjonować jako stabilny i samowystarczalny ekosystem. Podmiany są wskazane, a w Twoim przypadku obowiązkowe.

Jeśli twierdzisz, że z Twojego 100L akwarium dziennie paruje 1L wody to postaraj się o porządny termometr i grzałkę z termostetem. Ustaw 24*C, bo zdaje się, że przegrzewasz wodę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 18:35

Po to tu założyłam konto aby prosić o poradę. W poradnikach podają różne informacje, a wiem że tu są profesjonaliści, więc moje pytania są szczere choć proste. Liczyłam na wyrozumiałość. Zrobię jak mówisz.

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 18:42

A kolejne moje proste pytanie, nie można robić tej podmiany rzadziej? Np. Co 2 tygodnie? A w między czasie trochę dolać? Chodzi o głośność filtra -kaskada

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 16 kwietnia 18, 18:43

zasada prosta podmiana co tydzien minim 30% czego tu nie rozumiesz?
jaka to kaskada i co w niej jest?

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 18:47

Aquael z wkładem oryginalnym węglowym...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 16 kwietnia 18, 18:51

fzn mini , fzn1 fzn2 , fzn3
nie dziwota ze nie chce dojrzec bo bakterie nie maja sie gdzie osiedlic

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 18:53

Fzn3 , to co radzisz?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 16 kwietnia 18, 18:55

lawa wulkaniczna bo miejsca malo i gabka na zasys

MartaJab
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 28 grudnia 17, 06:53

Re: Parametry wody

Postautor: MartaJab » 16 kwietnia 18, 18:57

Lawa obojętnie jakiej firmy? A gąbka jaką?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Parametry wody

Postautor: barttsw » 16 kwietnia 18, 18:58

np od huntera gabka 30ppi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości