planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 13 lutego 18, 21:07

Mam do was prośbę o ocenienie i ewentualną korektę moich pomysłów.
Mam działające obecnie inne akwarium. Planuję użyć wody z niego jako szczepionki do nowego, tak ze 100l. Filtrów też będę używał tych samych. Nowy baniaczek powinien więc ustabilizować się szybciej.

Akwarium 300l (120x50x50) z pokrywą
oświetlenie 2x45W T5 + 2x54W T5
woda o obecnej twardości TwO- 24N; TwW- 17N (kupiłem filtr RO), pH- 7,5. Twardość mam zamiar zbić do max TwO- 10N
temperatura około 26 C
Filtr wewnętrzny do 300l i zewnętrzny JBL cristal profi 1501
grzałka 300W
Podłoże - piasek rzeczny 0,8-1,6mm 60kg
substrat - JBL Aquabasis Plus 10l

Rośliny będę wybierał z podanych niżej. Starałem się dobrać je pod moje oświetlenie. Wykrzyknikami zaznaczyłem te, które podobają mi się najbardziej. Kupię te dostępne:
TYŁ
- Limnophila sessiliflora
- Vallisneria americana Asiatica !
- Cardamine lyrata !
- Echinodorus major
- Egeria densa !
- Hygrophila siamensis !
- Rotala rotundifolia
- Aponogeton crispus !
- Echinodorus Green Horemani
- Echinodorus Joanna
- Echinodorus Rose

ŚRODEK
- Lagenandra meeboldii Red !
- Nymphoides hydrophylla Taiwan !
- Helanthium quadricostatus
- Echinodorus parviflorus
- Echinodorus Aquartica
- Echinodorus Reni
- Pogostemon erectus !
- Micranthemum umbrosum
- Echinodorus St. Elmo's Fire
- Echinodorus Paul Klocker
- Echinodorus Red Diamond
- Lobelia cardinalis

PRZÓD
- Marsilea crenata !
- Littorella uniflora !
- Staurogyne repens !
- Eleocharis parvula !
- Armoracja aquatica - rukiew wodna !
- Pogostemon helferi !

Ryby wybrałem z Azji, ale purystą nie jestem. Jeśli inne ryby będą pasowały lepiej to zmienię obsadę. Szczególnie zależy mi na Gurami mozaikowym. Znakami zapytania oznaczyłem ryby co do których mam wątpliwości. Czy nie za dużo gatunków labiryntów? Może coś zamiast nich? Czy Przeźroczka pasuje wymaganiami do reszty? Czy bocja dogada się z Gurami? Gdzieś wyczytałem, że nie powinno się trzymać ich razem. Jak nie bocje, to co na dno? Kiryski? Piskorków nie chcę, bo nie widać ich w dzień. Czy ogólnie nie planuję przerybienia?

- Gurami mozaikowe x 1+3
- Bojownik (samiec niebieski, samice jakie będą) x 1+3
- Prętnik karłowaty (standardowy lub czerwony) x 1+3 ?
- Razbora Klinowa x 20
- Przeźroczka indyjska x 10 ?
- Bocja pręgowana x 8 ?
- Zbrojnik niebieski x 2

Chciałbym włożyć do akwarium kawał drewna. Znalazłem ciekawe gałęzie leszczynowe. Zostały po zeszło zimowej wycince w lasku niedaleko. Są więc już przesezonowane. Zauważyłem, że największy kawałek jest lekko wypróchniały w samym rdzeniu. Musiał zacząć się psuć już za życia. Będzie nadawał się do akwarium jeśli wytnę spróchniałą część i wygotuję całość?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: abiba » 13 lutego 18, 23:22

Pirwsze co mi sie w oczy rzuciło to dużo rośłin - za dużo . Nie wierzę że tak dużo gatunków jakoś sensownie skomponujesz w tym w sumie niezbyt długim zbiorniku .

Ryb też jakby ... zastanów sie nad jednym gatunkiem ławicowym . Moim zdaniem lepiej zaplanować jedną ale wiekszą ławice

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 14 lutego 18, 06:20

Nie będę sadził tego wszystkiego. Kupię te z nich, które będą dostępne. Jakieś 4 do 5 gatunków na tył, podobnie na środek i ze 3 na przód. Ławica 20 razbor, czy dać ich więcej?

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: DaveProzny » 14 lutego 18, 12:41

Ja tam jestem ciemny w te sprawy... Ale czy gurami nie będzie traktować razbor jako pokarm? Ten bojownik z gurami to raczej też dziwny pomysł... Myśle że możesz spokojnie chodować ok. 35 razbor, o ile zapoznasz się ze zwyczajami gurami.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: kodzaj11 » 14 lutego 18, 15:48

Czemu za duzo roslin? Ja w swoim 225l baniaku mam 22 gatunki i mysle co by jeszcze tam dorzucic :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: abiba » 14 lutego 18, 19:49

kodzaj11 pisze:Czemu za duzo roslin? Ja w swoim 225l baniaku mam 22 gatunki i mysle co by jeszcze tam dorzucic :)


Z roślinami jak z rybami - ważna harmonia . Sporo roslin dobrze prezentuje sie w grupach/kępach i ta potrzebuje miejsca . Inne, wolą być niczym solista, wyróznione i należy im nieco miejsca wokół zapewnić aby mogły sie zaprezentować . To, miedzy innymi powoduje ograniczoną mnogośc gatunków

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 21 lutego 18, 20:54

Po rodzinnych negocjacjach z Azji niewiele zostało. Ryby mimo to powinny pasować do siebie wymaganiami. Wyglądać będzie to więc prawdopodobnie tak:

RYBY
- Gurami mozaikowe x4 (1+3 czy lepiej 2+2?)
- Bojownik 1+3
- Prętnik karłowaty x4 (1+3 czy lepiej 2+2?)
- Platka 1+3 (do zapewniania dostaw świeżego mięska pielęgniczkom i bojkom)
- Neon czerwony x 25
- Zwinnik jarzeniec x 10
- Zbrojnik niebieski x 2
- Pielęgniczka ramireza x4

Jeśli jakieś labirynty będą się między sobą żreć, to jeden gatunek oddam, a zwiększę ilość Gurami.

ROŚLINY:

TYŁ
- Limnophila sessiliflora
- Vallisneria americana Asiatica
- Egeria densa
- Echinodorus Red Flame
- Ludwigia repens rubin
- Lysimachia aurea green
- Proserpinaca palustris

ŚRODEK
- Echinodorus parviflorus
- Micranthemum umbrosum
- Sagittaria platyphylla
- Ammania sp bonsai
- Echinodorus Bolivianus
- Echinodorus Aflame

PRZÓD
- Staurogyne repens
- Echinodorus magdalensis
- Ranunculus inundatus

Parametry akwarium jak we wcześniejszych postach. Pierwsze rybki (platki i może bojki) mam zamiar wpuścić około tygodnia od zalania. To szybko, ale baniaczek zaszczepię wodą z poprzedniego, a w filtrach mam dojrzałe złoża bipolimerów redukujących azot i fosfor. Używam ich od dwóch lat w Malawi i przy obsadzie 30 pyszczaków na 300l, bez roślin, NO3 i NO2 wynoszą 0. Proszę o sugestie. Mam jeszcze czas i coś mógłbym zmienić. Pozdrawiam wszystkich.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 22 lutego 18, 10:36

Krasny pisze:- Gurami mozaikowe x4 (1+3 czy lepiej 2+2?)
- Bojownik 1+3
- Prętnik karłowaty x4 (1+3 czy lepiej 2+2?)
- Platka 1+3 (do zapewniania dostaw świeżego mięska pielęgniczkom i bojkom)
- Neon czerwony x 25
- Zwinnik jarzeniec x 10
- Zbrojnik niebieski x 2
- Pielęgniczka ramireza x4

jak chcesz pogodzic te ryby parametrowo i temperaturowo ?

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 22 lutego 18, 12:51

- Gurami mozaikowe temp: 24C-28C; pH- 5,5- 8; twardość 2-30N
- Bojownik temp: 22C-30C; pH- 6-8, twardość 0-20N
- Prętnik karłowaty temp: 22C-27C; pH-6-7,5; twardość 2-30N
- Platka (plamista) temp: 20C-26C; pH-7-8,5; twardość 10-20N
- Neon czerwony temp: 24C-29C; pH-4-7; twardość 3-10N
- Zwinnik jarzeniec temp: 24C-28C; pH-5-7,5; twardość 2-15N
- Zbrojnik sp. temp: 18C-27C; pH-5,5-7,5; twardość 1-15N
- Pielęgniczka ramireza temp: 24C-30C; pH-5-7; twardość 5-12N

W zbiorniku będę utrzymywał twardość 10N, temperaturę 26C, a pH mam w tej chwili 7,5. Po obniżeniu twardości, pH też powinno pójść nieco w dół. Zobaczymy o ile. Ja tu nie widzę jakiegoś mega konfliktu w wymaganiach. Nieco odstaje jedynie Platka. Dzięki za odpowiedź.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 22 lutego 18, 15:00

sam bojek to woda jak nablizej 6 ph i twardosci jak najblizsze zera to ryba nie dosc samotna to jeszcze zyjaa na torfowiskach
pielegniczki Ramireza to nastepna dosc specyficzna ryba niestety nikt z nas nie jest w stanie tej rybie zapewnic odpowiedniej wody bo zyje w dorzeczu Orinoco a co to oznacza ze dosc czeste zmiany w ph wody i czasami dosc duze skoki
neony to woda ph okolo 6,5 i twardosc max to 7N
o temperaturach nie bede pisał oraz nie bede sie rozpisywał o kazdym gatunku bo by zajeło to poł dnia wiekszosc ryb masz z srodowisko miekkiego i kwasnego a ty im chcesz zafunkowac zasadowa wode i srednio twarda
kolego to ty bierzesz na siebie pełna odpowiedzialnosc tych zwierzaków ale z takim podejsciem to juz dział choroby szybko ci sie przyda ponadto 8 gatunków w 120 cm to stanowczo za duzo skup sie na 3-4 max

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 22 lutego 18, 15:50

Zgadzam się, że nie zapewnię im warunków idealnie takich samych, jakie panują w ich naturalnych środowiskach. Nie uważam tego za konieczne. To nie będą ryby z odłowu, tylko kupowane w małomiasteczkowym zoologiku. Nie kupuję ryb z odłowu w ogóle i uważam takie coś za niefajne. Rybki, które planuję kupić, od pokoleń nie widziały Ameryki, czy Azji. W takim przypadku, moim zdaniem, wystarczą parametry takie jak proponuję. W widełkach się mieszczą. Sam nazwę tę obsadę zupą rybną. Ale mnie takie akwarystyczne Disco Polo nie przeszkadza. Osobiście urządziłbym to inaczej (Azja), ale nie mieszkam sam. Taka inwestycja, jak akwarium 300l wymaga kompromisu i to jest właśnie on. Gatunków jest faktycznie dużo. Pewnie odpuszczę sobie któryś ławicowy i Platki. Dzięki za uwagi.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 22 lutego 18, 17:02

nie mowie ze masz odzorowac warunki z natury ale spróbój zejsc z twardoscia do 7 i ph do 6,8 to jakis kompromis

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 1 marca 18, 10:56

Co myślicie, żeby zamiast 25 Neonów czerwonych dać 15 Tęczanek neonowych? To żwawe i sporo większe od neonków ryby. Nie będą przeszkadzać Gurami mozaikowym? Po odpuszczeniu sobie Platek, mogę spokojnie z parametrami jeszcze pójść w dół.
Możecie polecić jakąś dobrą markę na pokarm zwierzęcy? Nie mam warunków do własnej hodowli, a sklepowym mrożonkom i żywym robalom nie ufam.

Obsada wyglądała by więc tak:

- Gurami mozaikowe x4
- Bojownik 1+3
- Prętnik karłowaty 1+3
- Tęczanka neonowa x 15
- Zbrojnik niebieski x 2
- Pielęgniczka ramireza x4

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: barttsw » 1 marca 18, 11:03

Krasny pisze:, a sklepowym mrożonkom i żywym robalom nie ufam.
to zależy jakie mrozonki
w morskimkarmie IT i to śą jedne z lepszych mrożonek mozesz je spotkac pod nazwa ŻMIJKA
ważne by je odsaczyc i jak chcesz to przelać wodą

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: planowanie zbiornika 300l Azja/ogólne

Postautor: Krasny » 1 marca 18, 13:45

Zobaczę czy mają to w moim zoologiku. Czy ochotka liofilizowana jest bezpieczna? Mrożonej i żywej w życiu nie kupię. Ale pamiętam, że zanim przywlokłem z nią zarazę do zbiornika, to ryby jadły ją jak głupie. Z suchej karmy będę trzymał się firmy O.S.I . Przy pyszczakach sprawdziła się znakomicie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości