Dobór Filtra - akwarium 128 l

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 1 lutego 18, 11:43

Witam,
To mój pierwszy post na forum, więc serdecznie witam wszystkich użytkowników oraz proszę o wyrozumiałość :)
Potrzebuję pomocy w doborze filtra. Zdecydowałem się na akwarium 80x40x40 - 128 l. Akwarium w założeniu ma być obsadzone roślinami, ale nie ma być to typowe akwarium roślinne. Ryby mają być jakby uzupełnieniem, więc będzie ich kilka max 2,3 typów. De facto zastanawiam się czy będzie to akwarium LT czy HT. Może zabrzmi to dość po "laicku", ale zależy mi najbardziej na krystalicznie przejrzystej wodzie, oczywiście wiem, że to zależy od wielu czynników a przede wszystkim od chemii wody, ale filtr to też istotna sprawa.
Zastanawiam się czy brać filtr typowo pod objętość mojego akwa (np do 250 l) czy wziąć filtr wydajniejszy i większy np do 500l. Nie wiem jak to wpływa na jakość wody i inne kwestie w akwa. Dodam, że zależy mi na tym aby filtr był własciwie nieslyszalny i nie wydawał żadnych hałasów ze względu na dość lekki sen domowników. Druga sprawa chciałbym aby jak najmniej "wkładać" do akwarium albo łatwo to ukryć zeby nie były widoczne mocno elementy filtra. Konkretnie zastanawiam się nad:
- Aquael Unimax 250 Professional https://www.clarias.pl/aquael-unimax-25 ... p-119.html
- Aquael Unimax 500 Professional https://www.clarias.pl/aquael-unimax-50 ... -5084.html
- EHEIM 2271 020 Filtr Professionel 4+ 250 https://www.clarias.pl/eheim-2271-020-f ... 15936.html
- EHEIM 2273 020 Filtr Professionel 4+ 350 https://www.clarias.pl/eheim-2273-020-f ... 15937.html

Będę wdzięczny za wszelki sugestie, pomoc itp.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: abiba » 1 lutego 18, 12:24

Z całą pewnośćią ostatnia pozycja z listy jest najlepszym wyborem . EHEIM to Mercedes wśród filtrów i to już klasyka . Nadmiarowa filtracja to nie jest problem lecz zaleta . Jak za bardzo będzi "dmuchał" zawsze jakiś prefiltr mozna zainstalować dzięki czemu obsługa ffiltracji zredukowana zostanie jeszcze bardziej że o skuteczności nie wspomnę .

Moje doświadczenia z aquaela-ami są jak najgorsze więc z MOJEGO punktu widzenia odradzam .

Na etapie rozruchu są 2 akwaria w mojej sypialni . Z premedytacją wybrałem filtrację Hanzy . Jako priorytet był własnie hałas .
Mając porównanie Aquael został wyeliminowany na samym początku następnie odpadły JBL oraz z pewnym wachaniem EHEIM

Pod względem hałasu czynionego w czasie pracy liderem moich porównań został własnie HW-302 .
Oczywiście ten model nie dorównuje wydajnośći "twojemu" eheimowi ale w moim przypadku dochodzi dodatkowy argument dla Ciebie nieistotny ( redundancja )

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 1 lutego 18, 12:48

W filtrach jest regulacja czy to jakby nie rozwiaze problemu z byt duzym "dmuchanie" ?
Ten ostatni filtr eheim oczywiscie najlepszy jednak i tez najdrozszy.. troche jest to cena zaporowa.
Jest jeszcze taki filtr : Eheim 2215020 Classic 350 - https://www.clarias.pl/eheim-2215020-cl ... -1629.html
No ktorys z tych 5 bede musiał wybrac, chcialbym najbardziej odpowiedni to moich mozliwosci finansowych i potrzeba akwarium.
Może wypowie sie ktoś jeszcze kto miał doswiadczenia z Aquael.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: barttsw » 2 lutego 18, 07:25

ogolnie Aquael to tylko model 250 mam ich kilka na serwisach i nic sie z nimi nie dzieje
teraz tak jak kolega abiba napisał hw-302 jak sie boisz o filtracje daj 2 i po problemie
co do eheima nie jest juz tak kolorowo jak była seria 3 te filtry były nie do zajechania a niestety 4+ juz jest o wiele gorsza seria
clasic to nawet nie patrz szkoda kasy
jeszcze masz do wyboru hydory z tego co sie orientuje maja naprawde dobre opinie
ale na takie male szkiełko wybrał bym hw-302
miałem kiedys podobny baniak HT a ze jestem zwolenikiem monstrualnych filtracji to miałem na tym baniaku 3 filtry
2x unimax-250 + fluvala 206

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 2 lutego 18, 08:02

[quote="barttsw"]ogolnie Aquael to tylko model 250 mam ich kilka na serwisach i nic sie z nimi nie dzieje

dlaczego tylko model 250? wlasnie zaczalem sie powoli sklaniac do 500, jest tma regulacja przeplywu, wiec chyba nie powinno byc az tak zle. filtr ma najwieksza wydajnosc, najwiecej koszy na zloza filtracyjne, jedny minus, ze ciagnie najwiecej energi bo az 36w. co sądzicie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: barttsw » 2 lutego 18, 08:07

bo zalanie tej 500 to trzeba miec złote nerwy
bardziej oplacalne sa 2x HW

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 2 lutego 18, 08:16

nie do konca rozumiem co masz na mysli z tym zalaniem unimax 500? Czy mozesz jasniej opisac o co chodzi z problemami z zalniem.
Dwa filtry zajmuja tez duzo wiecej miejsca, wiec wolalbym jeden po prostu.

czy ktos jeszcze moze sie wypowiedziec na temat filtrow, ktore wymienilem.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: barttsw » 2 lutego 18, 08:24

kolego trzeba z niego wypompować powietrze specjanym przyciskiem okolo 30min ci to zajmie a przy A500/700 to jest horror
nastepny minus wszystkich aquaeli to weze sa tak sztywne ze szok
zawsze wymieniam jak ktos ma kase to daje silikon
jak nie to eheim/jbl

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 13 lutego 18, 08:23

czy ktos jeszcze moze sie wypowiedziec?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: kodzaj11 » 15 lutego 18, 20:42

Kup ten HW i daj dodatkowa pompke przeplywowa na weza, bedzie hulalo.

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 19 lutego 18, 13:05

zastanawiam sie teraz nad akwarium. chcialem kupic akwarium aquael glossy, jednak widze ze nie produkuja go ze szkla optiwhite, a zelzy mi na tym aby miec szklo opti white. czy mozecie cos polecic?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: barttsw » 19 lutego 18, 13:11

oceanius.pl ale radził bym sie zastanowic nad OW jak to jest ponizej 10mm to szkoda zachodu oraz oszczekam ow jest strasznie miekim szklem podatne na zarysowania

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 19 lutego 18, 14:41

uwazasz, ze przy grubosci 6mm nie bedzie widac efektu OW? w takim razie moze zastanowie sie nad glossy czarnym, co prawda czytam teraz rozne opinie o wykonaniu ich szafek, ze potrafia sie odksztalcic.
Zalezalo mi na OW bo chcialbym miec jak najbardziej krystaliczny "widok" na wode.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: barttsw » 19 lutego 18, 14:49

przy 6mm guardian wystarcza
mi osobiscie aquael nigdy nie podchodzil na czarny silikon a w dzisiejszych czasach jeszcze te szpetne fugi
ale wybor nalezy do ciebie jak cie stac na ow to sobie weż nie wnikam w gusta tylko nie zrob zabujstwa na ow i nie daj czarnego silikonu

yamaworld
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 1 lutego 18, 09:56

Re: Dobór Filtra - akwarium 128 l

Postautor: yamaworld » 19 lutego 18, 15:00

nie nie sylikon bezbarwny. aquael glossy mnie przekonuje ze wzgledu na to, ze wszystko mam odrazu - pokrywa, oswietlenie, szafka.
wzialbym optiwhite na zamowienie, ale nie moge znalezc sensownej pokrywy z dobrym oswietleniem led, gdybys mial jakies propozycje to mozesz podeslac.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości