[225] Akwarium 225l - kodzaj11

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 22 listopada 17, 19:58

Obrazek

Aktualizacja, głazy wyskoczyły i dalej walczymy z parametrami.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 5 stycznia 18, 20:13

Obrazek

Ostatki tego akwarium, już nawet nie dbam za bardzo o to, niedługo restart pełną parą, wymiana podłoża, wymiana oświetlenia, zwisająca nad akwarium na zawiasach rama, wpadnie więcej roślin i obsada też się zmieni ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 6 stycznia 18, 12:14

Ja nie wiem dlaczego tak ciągle narzekałeś na ten baniak :P Wygląda lepiej niż zdecydowana większość domowych akwariów, którymi chwali się internet 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: wespazjan » 6 stycznia 18, 21:28

Również pozytywnie oceniam walory estetyczne :p
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 7 stycznia 18, 22:18

Bo z daleka sprawia takie wrażenie :P z bliska mnóstwo nitek na liściach a jeszcze więcej liści pływających w toni i na tafli wody, Rotala boshi całkowicie się rozpuściła, nie zdążyłem jej nawet posprzątać bo zniknęła w całości :P

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 1 lutego 18, 03:09

W końcu zacząlem od dawna planowany restart, woda wylana, rosliny zgnile wyrzucone, cale wiaderko na smieci ich bylo, 2l miska roslin oddana kumplowi bo chcial cos tam, 5l miska pelna roslin czeka na ponowne zasadzenie, piasek i ziema wywalone, akwarium wyczyszczone od srodka na blysk, filtr z biologia chodzi podlaczony pod 20l wiaderko, ryby wylapane do zbiornika tymczasowego 25l czekaja na nowego wlasciciela, ktory pojawi sie za kilka godzin, dzis po przespaniu sie w planach przeniesienie szafki z baniakiem w docelowe miejsce, podlaczenie wlasnej roboty oswietlenia, zaprogramowanie sterownika swit/zmierzch i zainstalowanie ramy z oswietleniem na akwarium, czy sie uda? To sie okaze ;) na noc do roboty i jak pojutrze odespie to biore sie za plukanie proh2o i zwirku no i bedziemy zasypywac i zalewac. Teraz mam nadzieje, ze parametry dogram z niewielka trudnoscia i rosliny beda rosly tak jak przystalo na holendra ;)

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 9 lutego 18, 23:32

Dokładnie tydzień temu zacząłem restart swojego akwarium, które wyglądało tak:

Obrazek

To była ciężka i długa noc :) zlewanie wody, wyłapywanie ryb, wyciąganie roślin i najgorsze:

Obrazek

Ostatecznie wszystko zostało wybrane

Obrazek

Na sam koniec wyczyściłem akwarium od środka i przygotowałem do przeniesienia w docelowe miejsce czyli do drugiego pokoju, po niedługim śnie i ogarnięciu pomocnika akwarium trafia w miejsce docelowe:

Obrazek

Następnie instaluje ramę cała z aluminium pomalowana na siwy kolor by pasowało do wystroju pokoju i na nią również robione przeze mnie belki z power led, wszystko spinam kabelkami:

Obrazek

Później podpinam wszystko pod sterownik i zasilacz po czym odpalam lapka i zaczynam się bawić w ustalanie programu świecenia :)

Obrazek

Po wcześniejszych dyskusjach ustawiam świecenie przez 6h dziennie o mocy 35% (144W z czego 48W FS i 96 power led 6500k)

Kolejnym krokiem jest zasypanie zbiornika jakimś podłożem, ja zasypałem Proh2o:

Obrazek

Masakra ! Musiałem to płukać chyba z 15x zanim woda była czysta.
Później na Proh2o trafia żwir kwarcowy drobnej granulacji przód akwarium 5cm, tył 8cm:

Obrazek

Przy tej robocie miałem niezmierny chaos w mieszkaniu a w szczególności w łazience:
Obrazek
Gdzie czekała już woda do zalania i chodził sobie filtr zasypany lawą jeszcze z poprzedniego baniaka w wiaderku.

No to teraz zalewamy! :)

Obrazek

Woda w całości RO + mineralizator vimi.

Następnie zacząłem sadzenie:
Obrazek

Żeby na sam koniec powstało coś takiego:

Obrazek

Posadzone rośliny to:
Rotala rotundifolia indica
Pgostemon erectus
Eustralis narrow leaf
Limnophila belem
Limnophila aromatica
Ludwigia repens rubin
Ludwigia ovalis pink
Cuphea anagalloidea
Rotala wallichi
Lysimachia aurea
Pogostemon helferi
Hygrophila polysperma "rosanervig"
Eleocharis parvula
Bacopa caroliniana
Bacopa monnieri
Heteranthera Zosterifolia
Cryptocoryne undulata
Staurogyne repens
Blyxa japonica
Alternantera reinecki
Bucephalandra wave green

Minął tydzień i pierwsza podmiana i parametry:

KH - 2
GH - Wyszło 1 ale do poprawki
Ph - 6,0
Ca - 45
Mg - 12
K - 15
NO3 - 10
PO4 - 0,2
Fe - 0,1
NO2 - 0,1/0,2
NH4 - 0

Obecnie korzystam z linii nawozów Blue line i Qual Drop, jak je wykończę chcę przejść na linię nawozów Solo Vimi i je przetestować. Dolewam według zaleceń producenta również bakterie Microbe lift special blend. Oczywiście nie obyło się bez problemów, przy czyszczeniu zbił się mi dyfuzor a że było to przy weekendzie to 3 dni akwarium chodziło bez CO2, zamówiłem najzwyklejszą kostkę lipową z JBL'a za kilka złotych.
Obsada cała odsprzedana, nowa już mniej więcej ustalona ale jeszcze jest czas na jakieś kosmetyczne zmiany, na pewno będą krewetki ;)

Zostały mi jakieś kosmetyczne rzeczy do wykonania, czyli półka nad akwarium na jakieś nawozy itp preparaty, w końcu wymienienie frontów szuflad w szafce :) i dobudowanie półeczek w szafce na zasilacz, sterownik i przedłużacz by odgrodzić je od chlapania z filtra i po prostu przymocować stabilnie.

Mam nadzieję, że teraz baniak odbije, będzie ładnie się rozwijał, rośliny rosły bez większych problemów i że tym materiałem natchnę kogoś do postawienia czegoś podobnego ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 10 lutego 18, 08:18

Kolejny restart i znów długa stabilizacja akwarium :P Ciekawe jestem tego VIMI, chyba kiedyś już wspominałem, że uczestniczyłem w pewnym projekcie gdzie VIMI było testowane. Niestety skończyło się porażką, ale może dlatego, że podłoże było aktywne i wpływało w znacznym stopniu na parametry jakie dawał VIMI.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 10 lutego 18, 13:39

Obalimy ten mit :)

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: michal_77 » 10 lutego 18, 22:39

Hunter pisze:Kolejny restart i znów długa stabilizacja akwarium :P Ciekawe jestem tego VIMI, chyba kiedyś już wspominałem, że uczestniczyłem w pewnym projekcie gdzie VIMI było testowane. Niestety skończyło się porażką, ale może dlatego, że podłoże było aktywne i wpływało w znacznym stopniu na parametry jakie dawał VIMI.

Rafał, to podziel się swoim doświadczeniem z VIMI. Może innym uda się uniknąć błędów. Generalnie niewiele można znaleźć opinii w internecie na temat tych nawozów, ale jak już są to zwykle pozytywne. Ja kupiłem butelkę all in one na próbę, bo wg opisu producenta idealnie wpasował do mojego akwarium czyli MT z dozowanym CO2. W jakim akwarium i jak długo stosowałeś, jakie były problemy, ewentualnie jakieś wnioski.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 10 lutego 18, 23:52

Akwarium 150L, oświetlenie power led 100 szt 1W, 100 proc woda RO, mineralizator stosowany wg zaleceń na etykiecie - bodajże jedna miarka na 80L podmienianej wody, podłoże aktywne JBL Proscape plantsoil z podsypką Vulcano. Problem był z ustawieniem nawożenia micro, ciągle pyliło po szybach, przy wyższym NO3 robiły się nitki (drobny meszek). Ca i Mg też nie trzymało - po około miesiącu rozjechało parametry i proporcje, czego skutkiem było wykręcanie młodych pędów. Po kolejnych tygodniach rośliny stanęły, teraz myślę, że to mogły być problemy z potasem, nie był monitorowany.
Akwarium wyszło na prostą po przejściu na mieszaninę kranówka z RO, proporcje były tak dobierane, aby uzyskać Ca 40 mg/l, a niedobór Mg uzupełnialiśmy w nawozie.
Ale nie bierz tego za dogmat :) Nie neguję VIMI, jestem ciekaw jak będzie się sprawdzał na podłożu nie aktywnym. Kodzaj ma zupełnie inne warunki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: abiba » 11 lutego 18, 00:10

Ciekawe jaki udział w tym niepowodzeniu miały inne czynniki takie jak oświetlenie (na przykład) ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: Hunter » 11 lutego 18, 08:10

Inne czynniki raczej wykluczam, skoro po przejściu na RO + kran jak ręką odjął.
Tak jak wspominałem na początku najprawdopodobniej połączenie podłoże JBLa + mineralizator VIMI średnio wypadło; zupełnie inaczej zbilansowane.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: abiba » 11 lutego 18, 09:14

Moje pytanie/wtrącenie zostało zainspirowane przypadkiem odwrotnym . Też podłoże JBL-a i bardzo dobrze ustabilizowany zbiornik , dobrane dawki w sumie super . Po zmianie oświetlenia (prawie identyczna moc) rozjechały sie parametry , pył na szybach nitki itd.
Z tego powodu zastanawiam sie nad innymi czynnikami . W tym moim przypadku zaczyna mi sie dopiero jakaś tam teoria krystalizować w główce i nie jestem pewien czy nie mozna/trzeba tego rozszerzyć na Twój przypadek .

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [225] Akwarium 225l - kodzaj11

Postautor: kodzaj11 » 12 lutego 18, 15:49

U mnie nienajgorzej, rośliny zaczęły rosnąć, najgorzej mają rośliny, które mam z poprzedniego baniaka, nie wszystkie ale dam im jeszcze szansę, może odbiją

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do akwarium wpuściłem jedną krewetkę RC, od 2 dni skacze po roślinach i je czyści ale sama bidna niewiele zdziała, oddałem ostatnie 4 otosy i kolesiowi nic po jednej krewetce to wrzuciłem ją do baniaka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość