Low Tech- porada

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 22:16

To źle myślisz kolego z CO2 rośliny mimo wszystko lepiej rosną, czego się obawiasz postawić tą aparaturę?

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 6 lutego 18, 22:30

Obawiać się nie obawiam ale biorąc fakt że chciałbym kupic akwarium +szafke(ciężko z używaną pod kolor mebli w nowym salonie), pokrywa, swiatło, FILTR, podłoże itp.

Sami wiecie. Wiem,niektórzy piszą że jak nie ma kasy ze by się nie zabierać itp ale to nie o to tu chodzi.

Dlatego chciałem LT bo wystarczy sam zbiornik, dużo tańszy filtr itp.

Nie chciał bym od razu na głęboką wodę z wiedzą znikomą ;) - tu akurat cały czas się edukuje

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 22:34

Ja w kwietniu tamtego roku zacząłem z LT a już dziś mam HT... wiesz ile kasy w błoto poszło? Zastanów się dobrze, lepiej poczekać ten 1 czy 2 miesiące bo i nawet z samym restartem trzeba się pierdzielić z kilka dni.... i to są straty.

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 6 lutego 18, 22:42

Też myślę by poczekać i w tym czasie odłożyć sobie zielonych;)

Pozatematem polecisz jakieś warte zakupu książki? Takie z konkretną zawartością wiedzy a nie laniem wody itp.

Od zawsze mnie kusiło akwarium, z nawożeniem itd takie które się prezentuje.

Ale zawsze było coś. I nawet w ht podmiany cotygodniowe czasem też problem jak urlop jest;) a niestety przeprowadziłem się do nowego miasta i nie mial by tez kto rzucić okiem;)

Ale myślę ze latem wystartuje z baniakiem

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Low Tech- porada

Postautor: abiba » 6 lutego 18, 23:42

Podmiany to akurat najmniejszy problem. To sies amo robi. Jak nie było mnie ponad misiąc w domu wszystko funkcjonowało bez problemu - najwyżej po powrocie szyby przetarłem i takie tam .
Teraz roślinniaki to niestety automatycznych nozyczek nikt nie wymyśłił :) i to jedyna rzcz której sie nie da usprawnić

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 7 lutego 18, 11:09

A co ze względu na wode o twardości 15 dgh? Konieczny jest filtr RO?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Low Tech- porada

Postautor: Hunter » 7 lutego 18, 12:32

Nie byłby konieczny, chociaż wskazany. Wszystko zalezy też od tego, czego konkretnie oczekujesz po akwarium. Jeśli stawiasz na typowo holenderskie akwarium, z bardziej dopieszczonymi i wymagającymi roślinami to RO bardzo wskazane. Jeśli natomiast posadzisz kilka łatwych w uprawie łodygowców, czy tam kilka kryptokoryn, nurzańca itp spotykanych w "co drugim akwarium" to RO najprawdopodobniej będzie zbędne. Wiele też zależy co konkretnie składa się na Twoje GH. W akwarystyce roślinnej ten parametr jest zbędny, niewiele mówi. Bardziej istotne są stężenia jonów wapnia i magnezu, które składają się na GH.

Ja tez uważam, że podmiany to akurat niewielki problem. Wiadomo, że my też urlopujemy i wyjeżdżamy, wcześniej przygotowując akwarium na taką ewentualność. Nabić butlę, skręcić oświetlenie, podmienić wodę przed wyjazdem, podać ciut większą dawkę nawozów - czasami oczywiście się zdarza, że po powrocie można zastać akwarium w zielonych nitkach, ale to zazwyczaj pech związany ze złośliwością rzeczy martwych np koniec gazu w butli, akwaria energii elektrycznej, teściowa która uznała, że ryby są głodne bo żrą bez końca, więc wsypała im pół puszki pokarmu (to ostatnie to może niekoniecznie złośliwość "rzeczy martwej" :P )
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 7 lutego 18, 13:12

Hunter pisze:Nie byłby konieczny, chociaż wskazany. Wszystko zalezy też od tego, czego konkretnie oczekujesz po akwarium. Jeśli stawiasz na typowo holenderskie akwarium, z bardziej dopieszczonymi i wymagającymi roślinami to RO bardzo wskazane. Jeśli natomiast posadzisz kilka łatwych w uprawie łodygowców, czy tam kilka kryptokoryn, nurzańca itp spotykanych w "co drugim akwarium" to RO najprawdopodobniej będzie zbędne.


Akwarium różnogatunkowe ( na początek ryby najłatwiejsze w hodowli -) roślin nie chcę dużo i to też o których mówisz czyli łatwe w uprawie z tego względu że nie jestem i nie chcę być, że tak powiem "zawodowym" akwarystą. W tym sensie że ma to być jako ozdoba w domu ( oczywiście też jako hobby i dodatkowe zajęcie o które będę dbał)- jak to większości domów co stoi akwarium. Nie zamierzam mieć wymyślnych, trudnych w uprawie roślin czy wymagających ryb, podłoży za nie wiadomo ile PLN. Obecnie jestem na etapie zdobywanie wiedzy :). Wiecie są ludzie, którzy na swoje hobby wydają krocie :) i dobrze jak ktoś ma i chce to jak najbardziej. Ja nie mówię że nie mam pieniędzy czy coś i się biorę za akwarystykę i narzekam, że drogo. Po prostu chcę mieć akwarium jak przeciętny człowiek :D

Takie nawozy najbardziej potrzebne to na długo starczają po zakupie ? I średnia cena jaka ich jest ? Bo wiadomo są różne dlatego pytam o taką przybliżoną. Chcę sobie przekalkulować koszt miesięczny takich dodatków :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Low Tech- porada

Postautor: Hunter » 7 lutego 18, 13:26

Kilka gupików, nurzaniec, kryptokoryny, hydrofilia itp. Filtr RO będzie zbędny, nawozy przy niewielkim oświetleniu też.
Jeśli chodzi o przekrój cenowy nawozów akwarystycznych to jest bardzo szeroki. Od 2zł za kilka gram suchych soli do nawet kilku stów za markową butelkę nawozu. Temat obszerny i zapewne nowicjuszowi będzie ciężko to pojąć, więc nie rozwijam tematu, bo i tak na sole nie masz wiedzy, a na drogie nawozy szkoda pieniędzy ;)
Low-Tech jest dla Ciebie. Jak się wkręcisz to powoli będziesz kompletował sprzęt, testy i chemię próbując czegoś więcej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 7 lutego 18, 13:42

Hunter pisze:Low-Tech jest dla Ciebie. Jak się wkręcisz to powoli będziesz kompletował sprzęt, testy i chemię próbując czegoś więcej.


Zatem decydując się na LT filtr aquaela unimax 250 odpada- bo chyba bez sensu :) ( chociaż może woda by ładniej wyglądała) Myślałem o LT właśnie bo tam ciężej coś " zepsuć" bo mniejsza ingerencja

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Low Tech- porada

Postautor: Hunter » 7 lutego 18, 13:51

dawidx pisze:Myślałem o LT właśnie bo tam ciężej coś " zepsuć" bo mniejsza ingerencja

Nie tyle ciężej coś zepsuć, co w ogóle naprawić właśnie ze względu na minimalną ingerencję ;)
dawidx pisze:filtr aquaela unimax 250 odpada- bo chyba bez sensu

Filtracja im bardziej wydajna tym lepiej. Unimax 250 byłby OK.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 7 lutego 18, 13:54

Hunter pisze:Filtracja im bardziej wydajna tym lepiej. Unimax 250 byłby OK.


Spotkałem się z wieloma twierdzeniami, że pojęcie nad-filtracja w LT nie istnieje. TZN, że może gorzej wpływać ale jak to się ma w praktyce nie wiem :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości