Low Tech- porada

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 5 lutego 18, 20:42

Witam,

Zbiornik 112l na razie samo szkło stoi i szafka do złożenia :)
Mam pytanie, według wiedzy, którą zdobyłem :mrgreen: w LT filtracja powinna być umiarkowana. Czy do baniaka mojego aquael unimax 250 będzie za duży? Czy w przypadku LT starczy porządny filtr wewnętrzny? Ma to być 100% LT.
Roślin dużo mało wymagających a co do obsady to jeszcze nie wiem. na pewno jakieś krewetki, gupiki ale o tym pomyślę jak skomplementuje sprzęt :) Bo nie wiem czy kupić za te 300 zł unimaxa czy starczył by jakiś wewnętrzny np https://www.plantica.pl/produkty/filtracja/filtry-akwariowe/wewnetrzne/aquael-turbo-filter-1500-filtr-wewnetrzny-250-350l-7229?gclid=EAIaIQobChMInvO5ksSP2QIVD4myCh2xOw_dEAQYAyABEgI_nPD_BwE

Proszę o porady :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Low Tech- porada

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 09:19

Prowadziłem długie lata Low-Tech wyłącznie na głowicy wewnętrznej FAN2.
Tego typu akwarium nie wymaga instalacji kubełka przy racjonalnej obsadzie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 6 lutego 18, 19:10

Hunter pisze:Prowadziłem długie lata Low-Tech wyłącznie na głowicy wewnętrznej FAN2.
Tego typu akwarium nie wymaga instalacji kubełka przy racjonalnej obsadzie.


A ten filtr z linku mojego nada się?
W 112 litrach low tech ile maksymalnie może być ryb?
(myślałem nad gupikami, neony, jakieś krewety ) i może coś mi doradzicie.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 19:29

Ja Ci doradzam odpuść sobie LT i przejdź chociaż do MT to trochę doświadczenia nałapiesz by przejść do HT :) bo LT to dla Ciebie i tak będzie za mało :) zaczną rosnąć Ci chwasty, będzie zielono ale nie ładnie i zapragniesz czegoś więcej, mówię z własnego doświadczenia ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Low Tech- porada

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 19:48

A ten filtr z linku mojego nada się?

Dużo roboty porównać dane techniczne obu filtrów? ;)
dawidx pisze:W 112 litrach low tech ile maksymalnie może być ryb?

Niewiele. Kilka, może kilkanaście. Wiele zależy od nasadu roślin, bo to one stabilizują cały system. Jeśli będziesz postrzegał akwarium roślinne jako 4 rośliny posadzone na krzyż to niestety nie gwarantuję sukcesu. Prawidłowy start z dużą masą roślin to podstawa. Grupa 10 gupików + jakaś grupka kirysków na dno to raczej max. Niestety neony i gupiki to średnie połączenie... Low-Tech to woda raczej twarda, więc niezbyt korzystne warunki dla neonów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 6 lutego 18, 20:26

kodzaj11 pisze:Ja Ci doradzam odpuść sobie LT i przejdź chociaż do MT to trochę doświadczenia nałapiesz by przejść do HT :) bo LT to dla Ciebie i tak będzie za mało :) zaczną rosnąć Ci chwasty, będzie zielono ale nie ładnie i zapragniesz czegoś więcej, mówię z własnego doświadczenia ;)


Powiem Ci szczerze, że mam cały czas dylemat. Z jednej strony chciałbym coś właśnie pomiędzy tym lt a ht. Ale jestem totalnym amatorem, nigdy nie miałem zbiornika. Wiem tyle co z filmów i forum ( w sumie i tak ciężko uporządkować mi wiedzę) bo analizując fora ilu akwarystów tyle szkół. ( Jedni, że bez co2 nawet nie zaczynaj, bimbrownia to tandeta bez świetlówek itp itd nie da rady.) Ja to wiem bo czytam. Ale taki laik po naczytaniu się odpuszcza te ht i woli coś łatwego.

Po za tym byłbym w stanie mieć akwarium ( może nie HT) ale coś bardziej zaawansowanego niż typowy LOW. Z bimbrownia, rośliny też nie jakieś wymagające, obsada wód średnio twardych. Wodę w kanalizie mam twardą (15,2) dGH. FIltr RO odpada i raczej nie przekonacie mnie :)

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie akwarium 112l ? ( określmy, że Medium Tech) Chodzi mi to o nawozy, jakieś testy itp bo za prąd wiem ile wychodzi :)

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 20:36

To już lecę z pomocą z własnego doświadczenia... Jeśli chodzi o podawanie CO2 - faktycznie bimbrownia to zły pomysł, ja kupiłem butlę 5kg za 150zł, większość akwarystów korzysta z 1,5kg i wymieniają co 1-3 miesiące a ja wymieniam o wiele później a koszt taki sam - mam kolesia co takie butle sprzedaje to mogę dać Ci cynk na niego, potrzeby będzie jeszcze zestaw ja wydałem kasę za tradycyjny coś niemało ale żałuje bo większość rzeczy z niego niepotrzebna, przyda Ci się tylko reduktor, zaworek precyzyjny i zaworek zwrotny, sam miałem dyfuzor szklany za 35zł a teraz mam kostkę lipową za 6zł :P

Co do nawozów - nie będziesz mógł ich dozować bez posiadania wglądów do parametrów baniaka - czyli testy kropelkowe do wody, tutaj też walizkę z testami kupiłem za 140zł od odchodzącego już na emeryturę akwarysty, który praktycznie z niej nie korzystał a walizka warta około 300zł, trzeba po prostu szukać a się znajdzie...

Nawozy bierz od Huntera, Blue Line, wcale nie drogie, cały kompleks kupisz jak jeden z firmy Seachem a wszystkie nawozy odróżniają się tylko sposobem dozowania.....

Oświetlenie też musisz mieć mocne, miałem dwie belki po 30W nie będę wytykał paluchem od kogo i ile za nie dałem ale za tyle co wydałem na jedną to sobie sam wybudowałem o mocy 144W czyli BARDZO TANIO a to nic trudnego, tylko troszkę wolnego czasu, wieczór albo dwa.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Low Tech- porada

Postautor: abiba » 6 lutego 18, 20:52

kodzaj11 pisze:...
Co do nawozów - nie będziesz mógł ich dozować bez posiadania wglądów do parametrów baniaka - czyli testy kropelkowe do wody, tutaj też walizkę z testami kupiłem za 140zł od odchodzącego już na emeryturę akwarysty, który praktycznie z niej nie korzystał a walizka warta około 300zł, trzeba po prostu szukać a się znajdzie...



Wcale to nie jest takie oczywiste - istnieje jeszcze metoda EI (estimative index) w której to z założenia nie mierzymy parametrów . Zresztą Hunter dla swoich nawozów róznież zaleca duże podmiany i zdaje sie zalecenie to wynika z założenia że cześć/większość jego klientów nie monitoruje parametrów wody czyli w sumie prawie EI

kodzaj11 pisze:... a wszystkie nawozy odróżniają się tylko sposobem dozowania...
twierdzenie niczym spacer nad urwiskiem :)
ale Blu Line? owszem

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 20:59

Trzeba mieć wgląd na ustabilizowanie dozowania nawozów.

Tak tym głównie różnią się nawozy, całkiem niedawno wygrałem konkurs i dostałem kilka nawozów od Qual Drop i szczerze powiedziawszy ich dozowanie jest naprawdę dokładne i wygodne, godne polecenia ale to money money money, wyższa półka.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Low Tech- porada

Postautor: abiba » 6 lutego 18, 21:06

kodzaj11 pisze:Trzeba mieć wgląd na ustabilizowanie dozowania nawozów.


Tego po prostu nie rozumiem - musiałbyś to jakoś przeredagować bo nie bardzo wiem o co Ci chodzi.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 21:09

Jak zalewasz baniak to rośliny są bardziej zagłodzone i pobierają więcej pierwiastków ze słupa, później po jakimś czasie to się stabilizuje, po prostu wypadałoby to kontrolować.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Low Tech- porada

Postautor: Hunter » 6 lutego 18, 21:29

abiba pisze:Wcale to nie jest takie oczywiste - istnieje jeszcze metoda EI (estimative index) w której to z założenia nie mierzymy parametrów . Zresztą Hunter dla swoich nawozów róznież zaleca duże podmiany i zdaje sie zalecenie to wynika z założenia że cześć/większość jego klientów nie monitoruje parametrów wody czyli w sumie prawie EI

Sposobów nawożenia jest wiele. Przedstawiona przez Ciebie metoda EI jest... trochę starodawna i nie polega na stosowaniu dużych podmian, ona polega na nielimitowaniu roślin. Wczytaj się w artykuły Toma Barr'a. Przesłanie mówi o nawożeniu "z górką" i usuwaniu nadmiarów podmianami bez określenia procentowego udziału podmian. Podmiana 50% była przytoczona jako przykład, który przez wielu został uznany za dogmat. EI kładzie nacisk na rozrost roślin. Idą w górę, powiększają swoją masę, są pędzone, ale... tracą na kolorystyce, mają nieestetycznie długie międzywęźla, a cotygodniowe podcinanie prędzej czy później nudzi się. Ponadto EI wywodzi się za czasów jak nie znane były podłoża aktywne, a nawet mało kto stawiał baniak na ziemi ogrodowej. EI już tego nie uwzględnia.
Przeciwieństwem jest metoda limitowania nawozów i tu też jest kilka wersji. Np nawożenie "na zero" czyli bardzo precyzyjnie, tyle ile rośliny wymagają i nie więcej, lub limitując jeden składnik, np wszystkiego mamy pod dostatkiem, a rośliny limitujemy niskimi stężeniami PO4. Rosną wolniej, gęściej, łapią soczyste kolory. Testy akwarystyczne są tu niezbędne.

Informacja na etykietach nawozów nie zaleca nielimitować roślin. Informacja zaleca duże podmiany - profilaktycznie - nie wiedząc jakie doświadczenie i wiedzę na temat nawożenia posiada użytkownik nawozu. Ktoś kto posiada wiedzę i/lub testy akwarystyczne a wyniki potrafi zinterpretować domyśli się, że nawożenie warto skorygować pod własne akwarium zwiększając/zmniejszając dozowanie nawozu/podmiany wody.

kodzaj11 pisze:Jak zalewasz baniak to rośliny są bardziej zagłodzone i pobierają więcej pierwiastków ze słupa, później po jakimś czasie to się stabilizuje, po prostu wypadałoby to kontrolować.

Nie koniecznie pobierają to rośliny, ale też na przykład podłoże/bakterie. Fakt po jakimś czasie to się stabilizuje.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Low Tech- porada

Postautor: abiba » 6 lutego 18, 21:34

Nie neguję przydatności testów. Ja je wręcz polecam, bo warto mieć to pod ręką, ale nie jest to (jak sugerujesz) warunek ani dozowania nawozów ani posiadania roslinniaka, a już tym bardziej nie jest owo posiadanie gwarantem bujnej rośłinności

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Low Tech- porada

Postautor: kodzaj11 » 6 lutego 18, 21:50

To teraz postaw się na miejscu kolegi, Ty może się znasz i ogarniesz niedobory bez testów ale kolega jak ma to zrobić? Wystawić łaskawie temat ze zdjęciem na który odpisze kilka półgłówków i w końcu może Ty albo ktoś inny ogarnięty?

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Low Tech- porada

Postautor: dawidx » 6 lutego 18, 22:08

kodzaj11 pisze:To teraz postaw się na miejscu kolegi, Ty może się znasz i ogarniesz niedobory bez testów ale kolega jak ma to zrobić? Wystawić łaskawie temat ze zdjęciem na który odpisze kilka półgłówków i w końcu może Ty albo ktoś inny ogarnięty?


Dokładnie o to mi chodzi :) Ktoś kto akwarystkę ma powiedzmy w małym palcu to dla niego to jest normalne :). Wyuczone.
Ja nie wiem jakie podłoże wybrać a co dopiero temat o którym dyskutujecie :)


P.S Poleca ktoś z was książkę Zarzyński Paweł " Akwarium moja pasja" ?
Myślę że nie ma co przeglądać forum bo sami widzicie :) Szacun za Waszą wiedzę ale sami wiecie praktyka czyni mistrza.
A ktoś kto nigdy nie miał akwarium to uwierzcie że nie widzi mu się kupowania zestawów CO2 i innych :). Bynajmniej w początkach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości