Obsada do zbiornika 54l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
The David
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 18, 13:38

Obsada do zbiornika 54l

Postautor: The David » 31 stycznia 18, 14:09

Witam,

Poniżej mój pomysł na obsadę zbiornika.

Baniak:
60x30x30 (54l) z pokrywą, do tego filtr Aqua Nova NBF-300, grzałka Jeneca 50W z termostatem i lampa LEDDY TUBE RETRO FIT SUNNY 10W.

Woda:
~8 pH średnio twarda

Fauna:
8-10 Neonów
5 Gupików
5 Kirysków
4 Krewetki RC

Flora:
Gałązatka kulista
Mech Willow
Pelia
Mech jawajski

Podłoże:
Czarny piasek kwarcowy 0,8-1,2 mm
Do tego jakiś korzeń i kilka kamieni dla krewetek.

Czy to byłaby odpowiednia obsada do takiego akwarium?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do zbiornika 54l

Postautor: barttsw » 31 stycznia 18, 14:13

Gupiki z neonami juz sie kluca parametrowo
Jakie neony jakie kiryski i krewetki jako karma twoje ph wyklucza napewno neony i prawie kiryski
Po drugie przy kiryskach za slaba filtracja

The David
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 18, 13:38

Re: Obsada do zbiornika 54l

Postautor: The David » 31 stycznia 18, 14:55

To może zamiast neonów Danio, a z kirysków zrezygnować, skoro filtracja ma być za słaba. Krewetki w tym zestawieniu nie będą grały? Można wtedy jakąś alternatywę dla kirysków zastosować? Ew. Kirysek spiżowy, ale nie są dla mnie zbyt atrakcyjne wizualnie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada do zbiornika 54l

Postautor: barttsw » 31 stycznia 18, 17:50

Zacznij czytac o rybach nie wiem jaka masz twardosc
Ale przy tym ph masz bardzo ogranuczone pole manewru dodatkowym minusem to tak maly zbiornik

The David
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 18, 13:38

Re: Obsada do zbiornika 54l

Postautor: The David » 31 stycznia 18, 20:22

Nie wiem jak to się dzieje, ale po zalogowaniu i pisaniu posta kazało mi się ponownie zalogować. Napisałem ESEJ na stronę A4 i wszystko przepadło. Także w dużym skrócie:
-na początku prosiłem, żeby mi nie zarzucać tego, że się nie przygotowuję bo szukając informacji o doborze gatunków do akwarium właściwie co forum to inne opinie.
-później była długa mowa o odnoszeniu do innych tematów/wątków - i tak nic nie przegapiliście. <- pewnie zapytacie po co w ogóle o tym piszę, ano dlatego, bo mi szkoda tych wszystkich myśli, które przez dziwny błąd strony przepadły. No mniejsza.
-później o tym że zamierzam wziąć się za to na serio.

W każdym razie podjąłem decyzję, że lepiej dla mnie i zwierzaków jak założę akwarium jednogatunkowe, z krewetkami na dnie.
Uściśliłem pH do ~7-8 (dostawca wody podaje sprzeczne informacje tester jest w drodze) - i twardość wody na średnią (tester w drodze).

Krewetki potrzebują ~25°C w akwa więc z wytypowanych gatunków ryb:

-Gupiki
-Zmienniak plamisty
-Modrook Słoneczny
-Prętnik karowaty

Nie bardzo wiem jak wtedy dobrać ilość na takie akwa i ile krewetek do tego. Jeżeli mielibyście coś godnego polecenia byłoby miło.

The David
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 18, 13:38

Re: Obsada do zbiornika 54l

Postautor: The David » 1 lutego 18, 20:58

Witam ponownie,

Dzisiaj sprawdziłem pH. Równo 8 wg. testera kropelkowego. Testera twardości nie mogłem nigdzie dorwać, ale podejrzewam, że też będzie grubo. W związku z tym, żeby nie kombinować z filtrami RO, wodą demineralizowaną i innymi ulepszaczami wody, doszedłem do wniosku że najlepszą obsadą będą Gupiki pawie oczko i ew. do tego Kiryski Kolumbijskie. Ten sam biotop, akwa na 24°C pasowało by obu gatunkom. Pytanie ile Gupików maksymalnie można wrzucić i ile min. do tego Kirysków. I może ktoś bardziej doświadczony podpowie, czy można do tego Krewetki dorzucić ze 2 krewetki Amano (tolerancja ph, temperatura i twardość wody zbliżona). Będą się biły?

Może 10-15 gupików - czy można gupiki mieszać kolorami?
4-5 Kirysków kolumbijskich
2 krewetki Amano.

Ew. 6-7 gupików
4-5 zmienniaków plamistych
4-5 kirysków (bo tutaj zakładam że na krewetki już nie ma co liczyć)

Nie za dużo na takie akwa?

EDIT: przypomniałem sobie problem z filtracją. Więc może tak:

8 Gupików pawie oczko
5 Zmienniaków plamistych
3-4 krewety

W przyszłości zmodernizuje akwa, dołoże lepszy sprzęt, to wtedy będę się bawił.

The David
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 18, 13:38

Re: Obsada do zbiornika 54l

Postautor: The David » 3 lutego 18, 15:41

Update:

Znam już pełen zakres wody:
pH = 8
GH = 14
KH = 11

Jakieś propozycje co mogę tam wrzucić?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości