Plan założenia akwarium

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Plan założenia akwarium

Postautor: dawidx » 27 stycznia 18, 13:41

Witam wszystkich,

Na wstępie zaznaczę, że jestem tutaj nowy :)
Jestem totalnym amatorem, nigdy nie miałem akwarium więc z racji kupna mieszkania postanowiłem to zmienić i powoli wkręcić się w hobby. W związku z tym iż nie mam doświadczenia mam nadzieje że udzielicie mi rad i opinii.

1. Chcę kupić 112l, czy jest to dobre rozwiązanie na 1 zbiornik ?
2. Czy polecacie szkło np od aquaela( nie chodzi mi tu o zestawy startowe tylko sam zbiornik) czy raczej coś z prywatnych firm ?
np http://myciok-sklep.pl/index.php?route=product/product&product_id=78 + http://myciok-sklep.pl/index.php?route=product/product&path=120_94_143_144&product_id=127
3. Mebel, nie mam gdzie postawić akwarium więc muszę kupić też szafkę. Z racji że to początek akwarystyki nie chcę sprzętu za dużo pieniędzy. Co myślicie o tej szafce : http://allegro.pl/aquael-szafka-pod-akwarium-80x35x72-cm-biala-i6805550860.html - na moje oko trochę ten blat niestabilny się wydaje będąc tak w powietrzu ( ale cena spoko) lub np. http://allegro.pl/hit-szafka-pod-akwarium-80x35-wysylka-24h-kolory-i7114943415.html#thumb/2

Zależy mi na szafce białej, gdyż takie mam meble w salonie. Kilka używanych oglądałem u siebie w okolicy ale zniszczone i nie pasują do nowego salonu.

No i teraz co do wyposażenia technicznego:

Wiem, że raczej to nie przejdzie przez doświadczonych :zly1: ale czy filtr wewnętrzny się nada? Czasami nie ma mnie kilka dni w domu, więc jak by taki filtr zewnętrzny się rozszczelnił czy coś to ... sami wiecie, tym bardziej że na podłodze parkiet i mieszkam na 3 piętrze a sąsiadów nie znam więc nikt by mi nie sprawdzał akwa podczas nieobecności.

No i kwestia np CO2 itp. Szczerze, ktoś początkujący jak ogląda, czyta rożne fora to go to odrzuca bo większości pisze że " a bez tego to nie itp. " Bez co2 zapomnij, tylko zewnętrzny. Przecież dużo ludzi ma akwa w domach co nawet nie wiedzą co to CO2 :) -
Być może kiedyś owszem jak się wciągnę w to ale tak na początek trochę za wiele tego.

Tutaj taka małe porównanie
Jeśli ktoś np chodzi na siłownię to kulturysta który występuje w mistrzostwach świata powie Ci " bez diety, bez cateringu i wgl bez najdroższej wołowiny chłopie to ty nie ćwicz" ale 70% ludzi to tacy którzy ćwiczą rekreacyjnie, dla siebie bez suplementów diety itp i też im to wychodzi


na razie jestem na etapie edukacyjnym więc czekam na odpowiedzi chociaż co do szkła i szafki

Pozdrawiam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: barttsw » 27 stycznia 18, 14:59

juz to pisalem kilkanascie razy
szklo od mycioka jest bardzo dobre lecz nie z tych gotowcow lecz robione pod wymiar i zastanow sie czy nie zmiescisz chocby 100x40x40 bo 112 to najgorszy wymiar jaki istnieje
dawidx pisze:http://allegro.pl/aquael-szafka-pod-akwarium-80x35x72-cm-biala-i6805550860.html
kup sobie płyte i zrob sobie sam szafke
dawidx pisze:Wiem, że raczej to nie przejdzie przez doświadczonych ale czy filtr wewnętrzny się nada?
nada sie ale nie z kupnych tylko z seri DYI np hmf

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: wespazjan » 27 stycznia 18, 16:53

dawidx pisze:1. Chcę kupić 112l, czy jest to dobre rozwiązanie na 1 zbiornik ?

Tak i nie.
Tak, bo już na tyle spore, żeby dało się stabilnie prowadzić i żeby cieszyło oko a jednocześnie nadal dość tanie.
Nie, bo na tyle krótkie, że wsadzi się do tego nic nie większe ryby niż do mniejszych baniaków. Niepotrzebnie wyciągnięte w górę. Lepsze są zbiorniki niższe ale o większej powierzchni dna.
Generalnie, z własnego doświadczenia - bardzo dobry na początek, ale jeśli wkręcisz się w hobby to po roku zacznie Cię wkurzać i będziesz płakać, że nie wziąłeś innego :P

dawidx pisze:2. Czy polecacie szkło np od aquaela( nie chodzi mi tu o zestawy startowe tylko sam zbiornik) czy raczej coś z prywatnych firm ?


Przy tym litrażu to chyba nie ma wielkiego znaczenia. Byle od kogoś, kto zajmuje się akwariami. Nie zaufałabym szklarzowi, który na codzień robi inne rzeczy i ma małe doświadczenie. Ja swoją 112l zamówiłam na allegro, wybrałam najtańszą (wliczając wysyłkę) aukcję. Pewnie to był błąd, ale póki co nie daje się we znaki.

dawidx pisze:na moje oko trochę ten blat niestabilny się wydaje będąc tak w powietrzu ( ale cena spoko)


Jakbyś Ty widział na czym stoi moje 112... Trzy stare deski zbite przez teścia w szafkę. W sumie to wciąż się zastanawiam jakim cudem to jeszcze nie chlasnęło. To jeszcze nie jest aż taki ekstremalny ciężar. Skoro szafka jest dedykowana pod takie akwarium to na pewno da radę.


dawidx pisze:Wiem, że raczej to nie przejdzie przez doświadczonych :zly1: ale czy filtr wewnętrzny się nada? Czasami nie ma mnie kilka dni w domu, więc jak by taki filtr zewnętrzny się rozszczelnił czy coś to ... sami wiecie, tym bardziej że na podłodze parkiet i mieszkam na 3 piętrze a sąsiadów nie znam więc nikt by mi nie sprawdzał akwa podczas nieobecności.


Przerabiałam to samo. Upierałam się na wewnętrzny, bo szkoda forsy na kubeł, bo na forach piszą, że wewnętrzny da radę, bo zaleje dom. Nie dał rady. Ani jeden, ani dwa na raz, nawet taki drogi porządny nie podołał. Jak się uprzeć to i rura w domu może chlasnąć jak Cię nie ma i zalać sąsiadów... Jakieś ryzyko zawsze jest, ale minimalne. Kup kubełek porządny, na gwarancji a nic się nie stanie. Ewentualnie tak jak pisał Bartek, filtr hmf (hamburski), ale to rozwiązanie ma tez trochę wad


dawidx pisze:No i kwestia np CO2 itp. Szczerze, ktoś początkujący jak ogląda, czyta rożne fora to go to odrzuca bo większości pisze że " a bez tego to nie itp. " Bez co2 zapomnij, tylko zewnętrzny. Przecież dużo ludzi ma akwa w domach co nawet nie wiedzą co to CO2 :)

Mam akwarium od roku i nie mam CO2. Mało tego. Nigdy nie planuję mieć. Jeśli marzy Ci się podwodny ogród, akwarium holenderskie, którego ja osobiście nie cierpię to bez tego ani rusz. Ale jeśli chcesz roślin tyle, żeby po prostu wyglądało spoko i żeby ryby miały się gdzie skryć to spokojnie da się to osiągnąć bez CO2, za pomocą mało wymagających roślin :)
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: barttsw » 27 stycznia 18, 17:04

wespazjan pisze:Jakbyś Ty widział na czym stoi moje 112... Trzy stare deski zbite przez teścia w szafkę.

Agata nie moglem sie powstrzymac deski a nie niedzewka :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: abiba » 27 stycznia 18, 17:51

To co wespazjan napisała mógłyb poprostu przepisać :)
namawiam Cię jednak na filtr kubełkowy. Ile masz zalańz powodu filtra ? poszperaj w necie i zraportuj do ilu doliczyłeś a weź po uwagę że nikt raczej sie nie pochwali że jemu filtr sie nie rozczelnił bo o czym tu pisać a jak jakiś puści wodę (przewaznie z niechlujstwa użytkownika) to wielkie halo na całą polske. Więcej zdarza sie rzszczelnien samych zbiorników - tak mi sie wydaje .

Moja rada jest taka :
1. zbiornik od solidnego producenta
2. filtr zewnętrzny /kubełkowy
3 polisa z opcją uwzględniającą zalanie przez akwarium - mnie taka opcja kosztuje 14zł rocznie

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: bozek886 » 27 stycznia 18, 18:24

Też coś dodam o filtrze... mam wewnętrzny, więc z doświadczenia wiem, że czyszczenie sprawia dużo kłopotu. Część syfu wydostaje się z filtra i strasznie syfi wodę. W kubełku taki problem nie występuje... i bardziej można kombinować ze złożami...

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: dawidx » 27 stycznia 18, 18:37

Przekonujecie mnie powoli do 100x40 i zewnętrznego :) ale i tak wszystko w swoim czasie. Swoją drogę jakieś ciekawą książkę polecacie ? taką co od A-Z jest napisane o podstawach itd.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: abiba » 27 stycznia 18, 19:10

bozek886 pisze:Też coś dodam o filtrze... mam wewnętrzny, więc z doświadczenia wiem, że czyszczenie sprawia dużo kłopotu. Część syfu wydostaje się z filtra i strasznie syfi wodę. ....


użyj torebki foliowej do wyćiahnięcia gabki

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: bozek886 » 27 stycznia 18, 19:31

abiba pisze:
bozek886 pisze:Też coś dodam o filtrze... mam wewnętrzny, więc z doświadczenia wiem, że czyszczenie sprawia dużo kłopotu. Część syfu wydostaje się z filtra i strasznie syfi wodę. ....


użyj torebki foliowej do wyćiahnięcia gabki

Pomysł dobry, tylko z wykonaniem kiepsko. Filtr ma na samym dole przyssawki... ciężko cokolwiek włożyć... dodatkowo jest w miarę Nowy, więc ciężko zatrzaski chodzą...

Kitsune
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 22 stycznia 18, 20:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: Kitsune » 28 stycznia 18, 13:26

Tak jak Bartek mówił. Szkło od Mycioka jest dobre,ale na zamówienie. Też bym nie brała na Twoim miejscu 112l. Moje akwa 200l (z żółwiem, nie rybkami, więc o wiele cięższe, bo i żółw, kamienie i wysepka) stoi na białym stoliku na kółkach z Ikei. Wygląda dramatycznie, ale się trzyma nieźle :lol: . W każdym akwa mam filtr wewnętrzny i żałuję. Czyszczenie to katorga.
~ Nie mam nic do piekła bram, nie mam nic do nieba szat...

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: dawidx » 28 stycznia 18, 14:44

Tylko z drugiej strony 200l wychodzi dużo drożej. A jak wspominałem to będzie 1 akwarium więc też nie chciał bym wydać nie wiadomo ile a potem jeszcze to utrzymać :D

Dla porównania akwa u Mycioka 200l kosztuje 315 zł + ok 180 pokrywa
gdzie 112l na zamówienie 180zł kosztuje. Nie chcę na początek wydać właśnie nie wiadomo ile :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: wespazjan » 28 stycznia 18, 15:06

No i to jest właśnie to co mówię. 112l to chyba największe dostępne szkło, które można serio tanio kupić. Różnice w cenie między 112 a np 70l są znikome, co właśnie czyni je dobrym wyborem dla początkujących.
Tylko musisz być świadom, że dużych ryb tam nie wpuścisz.
Obrazek

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: dawidx » 28 stycznia 18, 15:14

wespazjan pisze:No i to jest właśnie to co mówię. 112l to chyba największe dostępne szkło, które można serio tanio kupić. Różnice w cenie między 112 a np 70l są znikome, co właśnie czyni je dobrym wyborem dla początkujących.
Tylko musisz być świadom, że dużych ryb tam nie wpuścisz.


Myślałem głownie nad rybami mało wymagającymi i z mniejszych gatunków. Tak samo rośliny mało wymagające. Z czasem jak jakieś doświadczenie złapie, zawsze można sprzedać baniak i kupić większy :)

Według wodociągów twardość wody mam 15,4 DH oraz 300,0 Mg Ca
CO3/dm3

Filtr RO odpada jeśli coś bo nawet nie mam na niego miejsca, mam małe mieszkanie a w kuchni zabudowa, każda szafka jest wykorzystana a pod zlewem jest zmywarka

Kitsune
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 22 stycznia 18, 20:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: Kitsune » 28 stycznia 18, 15:25

dawidx pisze:Tylko z drugiej strony 200l wychodzi dużo drożej. A jak wspominałem to będzie 1 akwarium więc też nie chciał bym wydać nie wiadomo ile a potem jeszcze to utrzymać :D

Dla porównania akwa u Mycioka 200l kosztuje 315 zł + ok 180 pokrywa
gdzie 112l na zamówienie 180zł kosztuje. Nie chcę na początek wydać właśnie nie wiadomo ile :)



Źle mnie zrozumiałeś. Ehh mogłam tam zrobić akapit. Ja mam akwa 200l, ale nie narzucam "kup takie", bo t o serio spory wydatek. Bardziej chodziło mi w kwestii szafki czy czegoś takiego. Aczkolwiek 112l nie polecam. Kupiłabym ciut mniejsze lub większe.
~ Nie mam nic do piekła bram, nie mam nic do nieba szat...

dawidx
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 27 stycznia 18, 13:21

Re: Plan założenia akwarium

Postautor: dawidx » 28 stycznia 18, 15:56

Kitsune pisze: Aczkolwiek 112l nie polecam. Kupiłabym ciut mniejsze lub większe.
[/quote]

a czemu nie polecasz ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości