Akwarium - od czego zacząć?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: abiba » 20 stycznia 18, 21:48

Blacku7 pisze:..., czy po prostu odlewać trochę i dolewać?
własnie tak

Przyjmuje sie w zalezności od np obsady w tym rodzaju ryb oraz ich ilości , sposobu nawożenia i ogólnie sposobu prowadzenia zbiornika tygodniowe wymienianie od 20 do 50% wody czyli spuszczenie np 20% wody z akwarium i nalanie świeżej do wymaganego stanu .

To dobra okazja np do przetarcia szyb , przycięcia roślin i wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych .

To co wyżej napisałem ad podmiany to takie bazowe i bardzo uniwersalne założenia ale bywają odstępstwa od tych wytycznych - np tzw zbiorniki LT (low tech) wymagają tych podmian zdecydowani mniej . Np mój znajomy ostatnio podmieniał wodę 2 lata temu (ale to przypadek ekstremalny bo nieczęsto widuje sie zbiorniki LT o pojemności 3000l)

...

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: wespazjan » 21 stycznia 18, 14:20

Ooo, identyczne pytania jak ja miałam rok temu :D

Ok. Mierzysz jakie szkło zmieścisz. Im większe tym lepiej. Filtr stosowny do litrażu, najlepiej zewnętrzny. Jeśli producent pisze, że nadaje się do akwarium 30-60 l to nie wsadziłabym do większego niż 30l. Jak piszą "60-300" to nada się maks do 60. I tak dalej.

Podłoże: może być tanio i spoko - piach do piaskownicy. Chyba, że chcesz roslinniaka to nad innym trzeba myśleć.

Światło też zależy od tego, czy chcesz podwodny ogródek czy kilka roślin na krzyż.
Grzałka z termostatem. Termometr, bo grzałki często kłamią.

Do sprzątania akwarium potrzebujesz jakiegoś drapaczka (gąbka do naczyń, stara karta bankomatowa, rękawiczka do masażu z Rossmana - jest dużo tanich alternatyw dla specjalistycznego sprzętu). Wiadro, wężyk do podmian i jazda. Możesz kupić taki plastikowy wężyk z pompką do odmulania za dosłownie 5zl.

Z chemii testy akwarystyczne na NO2, no3, KH, pH, gh. Nie paski, są bezużyteczne. Uzdatniaczy, bakterii i innej magii nie potrzebujesz.

Rośliny żywe niezbędne. Najlepiej i najtaniej znaleźć kogoś w okolicy kto sprzeda (a czasem i odda) rośliny z przycinki. Poszukaj na forach lokalnych.

Standardowa uwaga: filtr musi być i chodzić 24h na dobę. Poczytaj o filtracji mechanicznej i biologicznej bo ta druga często przez nowych jest olewana.

Licz się z tym, że małe akwarium to małe rybki. Nie krzycz potem na tych, którzy Ci to przypominają na etapie doboru obsady.
Pamiętaj o dojrzewaniu akwarium.

Dobrze założone będzie od ciebie wymagać jakichś 30min co tydzień plus karmienie. Ale sam z siebie poświęcisz mu więcej, bo to super przyjemne :p
Obrazek

Blacku7
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 stycznia 18, 17:29

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: Blacku7 » 21 stycznia 18, 19:07

Jeśli kupię za słaby filtr to jakie będą tego skutki? (bo trochę się obawiam).

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: abiba » 21 stycznia 18, 19:18

-bedzie wymagać zbyt czestej obsługi 9czyszczenie)
- niestabilna biologia czyli m.in trudnośc utrzymania parametrów , kłopoty z podmianami oczym aktualnie jest w innym wątku , ograniczenia dot. wyboru obsady , kłopoty z mechanicznym czyszczeniem objawiające sie np pływającymi drobinami w toni it
- niedostetczna cyrkulacja co moze powodować np kłopoty z utrzymaniem temperatury, kłopoty z utrzymaniem roslin wreszcie nieustające kłopoty z glonami

czyli ogólnie wszelkie upierdliwości akwarysty

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: wespazjan » 21 stycznia 18, 21:51

Przerabiałam za słaby filtr. Poza konsekwencjami wymienionymi przez przedmówcę za słaby filtr oznacza też większy wydatek. Bo w końcu zacznie Cię wkurzać, wymienisz na porządny i suma sumarum wydasz na dwa filtry (słaby i odpowiedni) zamiast na jeden (od razu odpowiedni). Ja nawet na trzy wydałam (za słaby, lepszy ale wciąż za słaby, odpowiedni) :p
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: abiba » 21 stycznia 18, 22:19

Dodam jeszcze że nie słyszałem o przypadku zbyt dużego filtra

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: barttsw » 21 stycznia 18, 22:24

abiba pisze:Dodam jeszcze że nie słyszałem o przypadku zbyt dużego filtra

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

gamberetto
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 stycznia 18, 13:54

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: gamberetto » 22 stycznia 18, 14:39

Ja uważam, że testy wody nie będą aż tak potrzebne na sam początek, jeśli nie jest się maniakiem albo hodowcą :twisted: to akwa powinno być samą przyjemnością.
Sprawdziłam też Twoje propozycje z allegro - faktycznie, nie baw się w sztuczne roślinki, uważałabym na oświetlenie Led które proponują (ale nie mówie, że jest złe - nigdy nie probowałam tych i nie słyszałam opinni od innych). No ale zdecydowanie odpadają te filtry które proponują jeśli chcesz mieć 75l. Proponowałabym już lepiej coś takiego http://allegro.pl/aquael-pat-mini-filtr-wewnetrzny-akwarium-do-120l-i7061686104.html
szkło profilowane czy proste - kwestia gustu
szkło, filtr, grzała z termostatem, podkład - piasek lub żwir, możesz podłożyć ziemie ogrodową aby roślinki ładniej rosły (na YT jest wiele filmów jak postawić akwa na ziemi ogrodowej)
:D :D :D :D pierwsze moje akwa (50l) postawiłam tylko na piasku z nad rzeki - roślinki są przeszczęśliwe.
Pamiętaj tylko, że cobyś nie dał na spód - piasek czy żwir (ze sklepu czy z innych źródeł) trzeba bardzo porządnie wyparzyć !!!! Tak samo nowe korzenie, kamienie, skałki, kokosy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: barttsw » 22 stycznia 18, 16:54

gamberetto pisze: jeśli chcesz mieć 75l. Proponowałabym już lepiej coś takiego http://allegro.pl/aquael-pat-mini-filtr ... 86104.html
co chcesz tym przefiltrowac? to filtry do krewetkarium 20l
gamberetto pisze:Pamiętaj tylko, że cobyś nie dał na spód - piasek czy żwir (ze sklepu czy z innych źródeł) trzeba bardzo porządnie wyparzyć !!!!
bzdura
nigdy nie parzylem i jakos nigdy nie bylo zgonow
gamberetto pisze:Ja uważam, że testy wody nie będą aż tak potrzebne na sam początek
oczywiscie ze wazne aby po to byc zobaczyc czy cykl azotowy ruszył

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: abiba » 22 stycznia 18, 17:35

barttsw pisze:...oczywiscie ze wazne aby po to byc zobaczyc czy cykl azotowy ruszył


Akurat to jest najmniej istotne . parę kropel amoniaku i nie ma opcji aby nie ruszył a kiedy sie zakończy jest do wyliczenia (ew. plus kilka dni ) . Tak więc testy na NH oraz NO2 to najmniej potrzebne testy. Jeśli nie uzdatniamy wody przy roślinach PO4 i NO3 dają pewien komfort i dopóki sie nie nauczymy czytać roslin są nawet niezbędne a potem przydatne . Jeśli uzdatniamy wodę i/lub podajemy CO2 testy KH i pH wydaja sie niezbędne .

jasne że akwarium jest dla przyjemności ale posiadanie nad nim pełnej kontroli zapewni nam tej przyjemności więcej więc aby zapewnić sobie maksimum przyjemnośći warto jednak te kilka testów posiadać

Blacku7
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 stycznia 18, 17:29

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: Blacku7 » 22 stycznia 18, 18:18

A od jakich rybek zacząć? (Jakieś kolorowe). I jakie rośliny dać do akwarium? Akwarium będę miał 60l - 72l. Tych wszystkich filtrów jeszcze nie wiem, ale chcę się o coś zahaczyć, żeby wiedzieć jakie filtry itp.

gamberetto
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 stycznia 18, 13:54

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: gamberetto » 22 stycznia 18, 18:29

barttsw pisze: co chcesz tym przefiltrowac? to filtry do krewetkarium 20l


dałam to za przykład, lepsze niż te brzęczyki w zestawach. no raczej nie zaproponujesz filtra kubełkowego dla początkującej osoby która 1. po prostu się nie zna 2. nie wiesz ile chce i może przeznaczyć pieniędzy na pierwsze kroki w akwarium
barttsw pisze: bzdura nigdy nie parzylem i jakos nigdy nie bylo zgonow

nie chodzi o zgony, a raczej o oczyszczenie i z syfu, i niepotrzebnych i niechcianych ślimaków, które jak wiemy nie pochodzą tylko z roślinek ale nieraz z podłoża.
barttsw pisze:oczywiscie ze wazne aby po to byc zobaczyc czy cykl azotowy ruszył
ja jakoś nie używałam i jakoś nigdy nie było zgonów. ;) to czy akwa jest gotowe do wprowadzenia mieszkańców można ocenić z obserwacji i czasu.
Ponad to, uważam, że podchodzenie do tego - weź książkę i naucz się wszystkich procesów zachodzących w akwa, ile azotu potrzebujesz, ile odżywki itd, a dopiero kupuj sobie szkło jest bzdurą. Ale to jest MOJE zdanie. Ja jestem osobą która nie używa testów, nie spuszcza się nad tym, dbam o akwaria a one dziękują mi piękną zielenią, szczęśliwymi rybkami i krewetkami, i oczywiście dużym przyrostem życia.

gamberetto
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 stycznia 18, 13:54

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: gamberetto » 22 stycznia 18, 18:40

Blacku7 pisze:A od jakich rybek zacząć? (Jakieś kolorowe). I jakie rośliny dać do akwarium? Akwarium będę miał 60l - 72l. Tych wszystkich filtrów jeszcze nie wiem, ale chcę się o coś zahaczyć, żeby wiedzieć jakie filtry itp.

Gupiki (pamiętaj tylko o przewadze samic nad samcami)
Kiryski
Danio
możesz połasić się o ławiczkę neonków
Barwieniec czarny też jest fajną rybką (ławica) bardzo wytrzymała
Brzanka
Mieczyki
Molinezje
Z tymi rybkami nie ma problemów z mojego doświadczenia
ale proponuję od razu zakupić kotnik

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: abiba » 22 stycznia 18, 18:52

Czy Ty sie aby nie zapędziłeś ?

np dla molinezji proponuję kotnik ok 50-60l a docelowy to zgadnij jakie musi być ?

Ponadto dlaczego proponujesz kotnik ?
Dlaczego do tak małego akwarium proponujesz układ samce/samice w dodatku o zgrozo przewagę samic??

odpowiadając na pytanie autora wątku:

kolorowe samce (wyłacznie) gupika wydają sie być dobrym wyborem nie tylko ze względu na nieskończenie wiele wersji ubarwienia ale zwykle pasują do niemal każdej kranówki.

Roślin jest nieprzebrana ilośc gatunków ale raczej poszukaj na początek takich mało wymagających które w dodatku będą tolerowały wodę zasadową (bo nigdzie nie było wzmianki o uzdatnianiu a kranówa taka włąsnie jest) .
Na tył np limnophila sessiliflora i/lub zupełnie z innej bajki któraś z bacop np Bacopa caroliniana . Mozna klasykę z lat 80 czyli moczarka nakanadyjska i rogatek . na środek np krzaczek kryptokoryny (też jest całe mnóstwo) lub jakięs mikrosorium .
Trawniczki do łatwych nie należą ale mozna spróbować z Marsilea hirsuta.
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 18, 19:07 przez abiba, łącznie zmieniany 1 raz.

Blacku7
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 20 stycznia 18, 17:29

Re: Akwarium - od czego zacząć?

Postautor: Blacku7 » 22 stycznia 18, 18:55

Mam teraz mały mętlik w głowie :/. a z tej listy tylko dwie rybki mi odpowiadają.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości