Chory welonek co mu dolega

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z chorobami ryb powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów. Tematy odbiegające od standardów będą usuwane.
viki_tiger
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 21 stycznia 18, 06:05

Chory welonek co mu dolega

Postautor: viki_tiger » 21 stycznia 18, 09:41

Akwarium 125 L
Filtr Aquael wewnętrzny
Pokarm Multi Vitae
Pokarm mrożony
3 welonki
10 roślin
Grzałka Aquael .Woda w akwarium ma 21 stopni
Akwarium posiadam 14 dni
Mój Welonek od 2 dni dziwnie się zachowywał. Siedzial na dnie akwarium teraz unosi się na wodzie nie pływa.
Pojawiły się czerwone plamy na płetwach głowie i oczach. Na ogonku są biale malutkie kropki
Oczy welonka pokryte bloną jakby nie widział.
Co mam robić. Proszę o porade.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 11:04

Nie znam się na chorobach, ale skoro akwarium ma tylko 14 dni, a Welony to straszne brudasy... to może coś związanego z cyklem azotowym.
Może w akwarium nie ma jeszcze dość bakterii
Sprawdź poziom amoniaku i No2

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: wespazjan » 21 stycznia 18, 14:02

Niedojrzałe akwarium. Poczytaj o cyklu azotowym.
Możesz to potwierdzić testami, jak koleżanka wyżej pisała.
Rób podmiany duże (40-50%) co kilka dni. Spowolni dojrzewanie akwarium ale może ryby przeżyją.
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 14:38

Jak kolega.... :oops:

viki_tiger
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 21 stycznia 18, 06:05

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: viki_tiger » 21 stycznia 18, 17:22

Byłam dzisiaj w sklepie zoologicznym. Kupiłam Costaforte i Trypaflavin. Przez 5 dni będę stosowana kuracje. Mam nadzieje ze rybka przezyje

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: barttsw » 21 stycznia 18, 17:36

nie ma jak od razu walic chemia :(

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 18:11

Tyle, że jeśli to jest spowodowane parametrami wody lub czymś innym, co nie jest pasożytem, to możesz jeszcze bardziej zaszkodzić...

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: Fatty » 21 stycznia 18, 21:01

Poprę przedmówców tylko trochę bardziej rozwinę:

- czerwone plamy na ciele - to rodzaj owrzodzenia, powstaje gdy ryba ma osłabiony układ immunologiczny(najczęściej w reakcji na złą jakość wody w jakiej przebywa) bakterie wykrywają słabe punkty i robią sobie imprezę: infekcję
-czerwone, przekrwione żyłki na płetwach - o tym nie pisałaś, ale podejrzewam że i to ryba ma, częsta reakcja na złą jakość wody(azot i spółka)
-zamglone oczy, z angielska obrazowo zwie się to "Cloudy eye" - owo zamglenie to też rodzaj infekcji, które następuje w wyniku poparzenia oczu związkami azotowymi

Wszystkie znaki wskazują, ze to woda jaką dla nich masz robi rybie kuku.

Co ja bym zrobiła?
Częste podmiany - duże, nawet do 50 %, spowolni dojrzewanie zbiornika ale pozwoli to na zmniejszenie ilości trujących związków w wodzie
Bakterie do filtra, przyspieszajace dojrzewanie- wiele osób wątpi w ich użyteczność, ale w tych okolicznościach bym stosowała
Preparaty antybakteryjne, leki akwarystyczne- jeżeli już stosowane to w formie kąpieli a nie w zbiorniku ogólnym(tylko to magicznie nie uzdrowi ryby, bo usuwasz część bakterii bawiących się na disco party , a nie przyczynę)

Trzymam kciuki.


PS. A tak przyszłościowo - warto zmienić filtr na bardziej wydajny[welony słyną z wydajności w produkcji nawozu], który pozwoli na pewna rozmaitość wkładów, nie tylko gąbka.
Co do pokarmu - piszesz, że karmisz mrożonkami. To dobrze, natomiast Złote rybki to szczególne gamonie, błyskawicznie otłuszczają się na tylko mięsnej diecie - warto nieco przyhamować z robakami i wprowadzić trochę dań wegetariańskich: dobrej jakości płatki roślinne(namoczyć przed podaniem), parzone liście sałaty, czasem groszek etc.
Are you sure, you want to exist?


viki_tiger
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 21 stycznia 18, 06:05

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: viki_tiger » 22 stycznia 18, 11:43

Dzisiaj zdechły 3 welony razem z tą chorą :(. Dziękuję za rady. Człowiek uczy się na błędach. Jest mi bardzo przykro. Nie potrzebie wlalam ten preparat z zoologicznego. Zdechły wszystkie welony. Co mam robić przy założeniu nowego zbiornika? Co kupić prócz bakterii? Jaka powinna być woda dla welonkow i jakie musi mieć parametry.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: barttsw » 22 stycznia 18, 11:49

dla welonów przedewszystkim odpowiedni duży zbiornik i monstrualna filtracja
poczytaj o cyklu azotowym
nie lej zadnych bakterii do słodkowodnego akwarium

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Chory welonek co mu dolega

Postautor: Fatty » 23 stycznia 18, 22:10

Cykl azotowy ( http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=34246 )w monstrualnym skrócie - zakładasz akwarium, zalewasz, sypiesz żarcie na rozruch, uruchamiasz filtr - i niech tak pracuje na pusto, ok 3 tygodni, zanim wpuścisz życie. Jeżeli prawidłowo to przebiegnie, żadne kupne bakterie nie będą potrzebne.

Wydaje się długo, ale ktoś to trafnie ujął, że w akwarystyce pospiech jest wskazany jedynie w ścieraniu wody z podłogi ;) Na swoim przykładzie widzisz czym może grozić.

Jaki masz filtr?

Bierzesz pod uwagę tylko welony? 125 l to odpowiedni litraż dla 2 sztuk, ale na jakiś czas bo przeważnie rosną duże. Jest trochę prostych ryb na początek - sławetne Gupiki, których nigdy nie chciałam a które kupiłam do ojcu i jestem zachwycona- tym jakie ładne mi się udały, i tym jaki rejwach robią w akwarium. Jedyny problem to czasem nadmiar młodych ale o tym pomyślę później- na razie cisza.
Wielkopłetwy- wredne ryby ale piękne o ciekawych zachowaniach, dobrze zgrywają się z Kardynałkami chińskimi.. Bojownik + stado ławicowych rybek?

Warto też sprawdzić jaką masz wodę jeżeli chodzi o pH i twardość(testy lub na stronie wodociagu przeważnie mają info) i to też uwzględniać, dobierajac ryby do zbiornika.
Are you sure, you want to exist?


Wróć do „Choroby”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości