Nowe akwarium problem z woda i temperatura

fatgrandma
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 stycznia 18, 09:54

Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: fatgrandma » 20 stycznia 18, 09:55

Witam,

niedawno zalozylem moje pierwsze akwarium i choc z internetu tego czy owego sie dowiedzialem to sa dwie rzeczy ktore nie daja mi spokoju a na ktore nie znalazlem odpowiedzi.

Wiec najpierw do akwarium: 102 litry, filtr aquael fan 2, grzalka jak to grzalka, oswietlenie halogenowe.

Co sie dotad wydarzylo:

5 dni temu nasypalem piasku pod roslinki (nie doslownie piasek tylko jakis preparat ze sklepu zoologicznego, ale o konsystencji piasku) - tak 3 cm
Na to wyplukany zwirek - warstwa tez min 3 cm w niektorych miejscach sporo wiecej
Wyparzylem i rozlozylem ozdoby.
Obrazek

2 dni temu (wieczorem) kupilem roslinki, zasadzilem, zalalem akwiarum woda z kranu i uruchomilem oswietlenie filtr (ustawiony prawie na max, o wezyk do tlenu prawie calkiem otwarty) i grzalke (ustawiona na 26-27 stopni). Woda byla wzglednie klarowna o temp. ok 15 stopni. Akwarium zalalem preparatami firmy Tetra (wg. instrukcji na opakowaniach): "SafeStart", "AquaSafe" i "PlantaMin". Na noc wylaczlyem oswietlenie, filtr i grzalke zostawilem.
Obrazek

Na nastepny dzien rano wlaczylem oswietlenie. Woda wciaz wygladala na dosc klarowna, temperatura wzrosla do ok. 26 stopni. Zostawilem wszystko tak jak bylo, poszedlem do pracy.

Po powrocie z pracy ok 14:00 woda byla dosc metna, a temperatura wzrosla do 29 stopni. Wylaczylem grzalke z pradu (chociaz termostat wydaje sie dzialac i grzalka juz nie grzala). Pojechalem do sklepu, kupilem test jakosci wody 6 w 1 i preparat Tetra "Crystal Water" - nalalem wg. instrukcji na etykiecie. Przed wlaniem preparatu zrobilem test wody. Wszystkie parametry ok, tylko troche twarda, reszta nawet dosc wzorowa bym powiedzial. Po 12 godzinach dzialania lamp, wylaczylem je bo temperatura dalej sie utrzymywala, moze minimalnie spadla.

Tej nocy chodzil tylko filtr. Rano woda jest dalej metna, temperatura 27 stopni chociaz grzalka byla wylaczona z kontaktu juz ponad 16 godzin.
Obrazek
Obrazek

I teraz moje pytanie: Czy to normalne ze woda jest taka metna, nawet po zalaniu "Crystal Water"? Co jest z ta temperatura? Mozliwe ze bez grzalki mam 27 stopni i juz, czy w akwarium moze zachodza jakies (niedobre?) procesy ktrore podnosza temperature?
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 18, 11:45 przez fatgrandma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: kubota » 20 stycznia 18, 11:05

Nastawami na grzałce bym się nie przejmował - Ty ustawisz temperaturę X, a grzałka i tak zagrzeje wodę do temperatury Y :) Taki urok tych sprzętów.

Co do tych 27 stopni C - mam taką temperturę w swoim akwarium przy wyłączonej grzałce :) Mieszkam w bloku i nie muszę palić w piecu, więc zawsze mam ciepło w mieszkaniu. Światło w pokrywie też trochę nagrzeje.

fatgrandma
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 stycznia 18, 09:54

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: fatgrandma » 20 stycznia 18, 11:35

Ok, dzieki. Pojechalem do sklepu i kupilem drugi termometr. On pokazuje ze jest 25 stopni, wiec chyba jest ok jednak. Widocznie mam tak jak ty i tez nie potrzebuje grzalki (tez mieszkam w bloku, sciany cieple a akwarium stoi w rogu).

A co z metnoscia wody? To normalne?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: abiba » 20 stycznia 18, 13:56

Tak - metna woda to pierwotniaki które się "uruchomiaja) własnie po ok doby . To przejdzie samo .
Te skale temperatur na grzałkach należy traktować bardzo orientacyjnie i w dodatku bardzo różnie w zależności od producenta czy modelu a nawet egzemplarza .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: Hunter » 20 stycznia 18, 14:03

Zmętnienie wody czasami występuje, ale to zjawisko raczej negatywne.
Efekty stosowania niepotrzebnej chemii i opisy Tetry jak to pięknie akwarium startuje na ich uzdatniaczach widać na zdjęciach powyżej.
Woda do akwarium nie potrzebuje uzdatniaczy. Nalewasz wodę do wiadra dzień przed podmianą i na drugi dzień jest już gotowa do podmiany. Bez żadnej chemii.

Kilka uwag:
1. Termometr pokazujący rzeczywistą temperaturę wody to podstawa
2. Grzałka z termostatem na być włączona do sieci bez przerwy. Ona pilnuje aby temperatura wody nie spadła poniżej ustawionej wartości (niekoniecznie takiej samej jaką wskazuje). Skoki temperatury wody są niepożądane nie tylko dla zwierząt, których póki co nie posiadasz, ale też dla biologii obecnej w akwarium, która w warunkach niestabilnej temperatury będzie miała trudności z "wystartowaniem".
3. Filtr wody ma być włączony 24h. Nie bez powodu producent nie montuje na kablu włącznika off/on. Wkładasz wtyczkę do kontaktu i zapominasz o niej.
4. Wrzuć do akwarium 1/4 kostki mrożonego pokarmu dla ryb i czekaj aż zmętnienie minie. Woda powinna się wyklarować w przeciągu najbliższych dni (po co pokarm w akwarium bez ryb, odsyłam do podstaw: viewtopic.php?p=289913#289913).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: abiba » 20 stycznia 18, 17:45

OK Hunter tylko mowa jest o dojrzewaniu akwarium a nie o podmiankach . Można przyjąc że to uwaga na potem ale nie to jest nawazniejsze.

Od 20 lat codziennie nalewam krystalicznie czystą wodę (niekoniecznie do akwarium ) i ZAWSZE na drugi dzień ona mętnieje pomimo nie stosowania uzdatniaczy żadnych . Podobnie tysiące ludzi którzy mają podobne zajęcia do moich . Tak więc zmętnienie wody po dobie JEST NORMALNYM ZJAWISKIEM i nie występuje własnie w sytuacjach nienormalnych np. bardzo niskich temperaturach lub uzdatnieniu wody chlorem lub ozonowaniem lub jaim innym dziadostwem co zabija życie (pierwotniaki) w wodzie.

Zgoda w kwestii zasadniczej: crystal water jest kiepskim pomysłem w czasie dojrzewania zbiornika a i po jego dojrzeniu też nie jest super specyfikiem - to jak tabletka na ból zęba zamiast dentysty

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: kodzaj11 » 20 stycznia 18, 21:05

Purigen zalatwi ten problem :P

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: Hunter » 21 stycznia 18, 09:41

OK Hunter tylko mowa jest o dojrzewaniu akwarium a nie o podmiankach . Można przyjąc że to uwaga na potem ale nie to jest nawazniejsze.

Uwaga była skierowana do produktów Tetra. Startery/bakterie/uzdatniacze jak widać nie załatwiają sprawy.
abiba pisze:Od 20 lat codziennie nalewam krystalicznie czystą wodę (niekoniecznie do akwarium ) i ZAWSZE na drugi dzień ona mętnieje pomimo nie stosowania uzdatniaczy żadnych . Podobnie tysiące ludzi którzy mają podobne zajęcia do moich

To powiem Ci, że masz coś nie halo z filtracją albo z wodą, skoro ZAWSZE mętnieje ;) Nie wiem o jakich tysiącach ludzi mówisz, ale hmm... Może nie od 20 lat, bo mając 8-10 lat nie zwracałem na to uwagi, ale w moim przypadku zmętnienia po podmianie bywały wynikiem błędów (zbyt duża podmiana/złe czyszczenie wkładów biologicznych itp) - zresztą jak u większości. Zmętnienie po podmianie to nie jest zdrowy objaw. Popraw filtrację, bądź wlewaj wodę temperaturowo zbliżoną do temp wody w akwarium, unikaj wody chlorowanej - tyle mogę poradzić na chwilę obecną nie znając szczegółów. Z racji systematycznego zmętniania wody (w Twoim przypadku) byc może traktujesz to jako standard, jednak uwierz na słowo (bądź przeprowadź ankietę :D ), że w większości przypadków zmętnienie po podmianie nie występuje :)
kodzaj11 pisze:Purigen zalatwi ten problem

Da się żyć bez :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: abiba » 21 stycznia 18, 12:38

Jeszce raz zwracam uwagę że w tym watku nie występuje kwestia podmian lecz startu akwarium .

Kwestia zmętnienia po podmianach była wielokrotnie już na tym forum poruszana i jeśli do tego miałaby sie sprawa ograniczać nie zabierałbym głosu bo nie byłoby powodu .

Nie czytałeś uwaznie mojego postu - tam nie ma słowa o filtracji bo jej nie ma i w takich warunkach musi ona po prostu mętnieć . Podobnie jest na starcie zbiornika : wprawdzi filtracja działa ale doskonale zdajemy sobie sprawę że na początku biologicznej filtracji po prostu nie ma - ona (biologia) dopiero sie buduje .
A jeśli chodzi o moje akwarium i kwestie zmętnienia /parametrów to wszystko jest halo - wczoraj zalałem akwarium wieczorem wpuściłem ryby dzisiaj kryształ parametry ok i ide o zakład że tak zostanie :) (filtry nie dość że nadmiarowe to podmienione z innego zbiornika) a jak już kiedyś w naszej dyskusji wspominałem zdarzało mi sie podmieniać nawet 80% wody bez wachnięcia parametrów .

I to jest ta róznica w naszych rozwazaniach (obecość lub nie dojrzałej " biologii" )

fatgrandma
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 stycznia 18, 09:54

Re: Nowe akwarium problem z woda i temperatura

Postautor: fatgrandma » 4 marca 18, 20:47

Sprawa tak jak pisaliscie sama sie rozwiazala. Metna woda sama przeszla a akwarium od 1,5 miesiaca dziala bez grzalki bo temperatura sie zgadza. Temat do zamkniecia a reszta tutaj: viewtopic.php?f=40&t=46264

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości