Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: kodzaj11 » 4 stycznia 18, 16:37

Jakies wzmocnienie dac i da rade

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 4 stycznia 18, 17:28

Jaka masz podłogę ? to lity beton czy może klasyczne w starym budownictwie deski a pod spodem powietrze?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 4 stycznia 18, 19:22

Teściowa straszyła, że się podłoga zarwie, ale potem jej się przypomniało, że akurat w tym pomieszczeniu był wylewany cement. Czyli jest: ziemia, beton, podkłady, panele, znów podkłady i znów panele. O to akwarium się nie martwię o ile stelaż mi podoła.

To na piętrze jest bardziej niepokojące, bo mieszkanie mamy przerobione z poddasza, na którym był gołębnik i nikt nie planował tam mieszkać. Pocieszam się, że to tylko 112l
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 11 stycznia 18, 10:18

Pan Spawający Potocznie Zwany Witkiem (PSPZW. fajny tytuł) odebrał rysunki i wymiary. Wyrysowałam mu kształt, blat, szafki. Koniec końców nie rysowałam gdzie mają być wzmocnienia, jakie, ile oraz jakie profile. Ziomek jest podobno bardzo dobry w tym co robi i zdałam się na niego w tej materii, podając tylko, że na stelażu będzie ciężar ok 450kg (tyle będzie przy 300l czy więcej?) oraz że ma być on rozłożony co całej powierzchni blatu.

Co do materiału, to sam wykonawca odradził mi stal nierdzewną jako niepotrzebne zawyżanie kosztów (12zł/kg) i zaproponował jakiś materiał, który wygląda jak stal nierdzewna i poza ceną (7zł/kg) różni się tylko tym, że przyciąga magnes. Podejrzewam, że to coś takiego jak materiał używany w okapach albo kuchenkach typu inox (które szczerze odradzam, dziadostwo się okropnie czysci). Zrobi mi wycenę dla tych materiałów oraz dla zwykłej, tańszej stali którą jednak trzebaby malować.

Można więc powiedzieć, że powoli, ale cały projekt ruszył
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 11 stycznia 18, 11:11

Agata profil 40x40 wzmicnie na plecach 3 szt i na blacie 3 szt
A malowanie proszkowe to sa tez smieszne pieniadze

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 11 stycznia 18, 18:50

To, Bartku zostawiam już spawającemu. Robił nam stalowe,przesuwane wrota do obory 5x5m, robił nam taki jakby stelaż pod silosy (ciężar liczony w tonach), robił nam poidła dla krów. Za każdym razem jak mu coś zlecamy, to robi to lepiej niż zakładaliśmy. Wiem, że zrobi dobrze. Gorzej, jeśli się pochrzaniłam i to będzie jednak ciężar 4x większy niż mu napisałam. Ale nie sądzę :P

Teraz pora na nowe rozkminy.
1. Światło.
Bartek namawia na power ledy. Zdaję sobie sprawę z ich przewagi nad zwykłymi ledami. Zastanawiam się jednak, czy są konieczne. Nie zależy mi na mocnym oświetleniu. Nie zamierzam mieć trudnych roślin, nie chcę nawozić, nie będę dozować CO2. W związku z tym myślałam, że może zwykłe ledy wystarczą. Teraz w 112l mam jedną, najtańszą, badziewną taśmę led i w zupełności mi wystarcza. Ale z drugiej strony nowe akwarium będzie miało 50cm wysokości.
Jeśli powerled to musi być na całą długość zbiornika? Bo wtedy musiałabym na zamówienie robić. 120 cm raczej nie wystarczy?
A może lepiej te świetlówki zwykłe? Jak to zrobić, żeby było dość dobrze a żeby nie przepłacić?

2. Pokrywa.
Nie chcę takiej obrzydliwości jak mam teraz.
Obrazek
Chciałabym coś w miarę meblowego, prostokątnego
Obrazek

Teraz tak... wychodzi na to, że robienie na wymiar w sklepie wyniesie mnie wiecej niż akwarium ze stelażem... Da się zrobić takie coś samemu? Jeśli tak, to z czego? Są w necie jakieś hm... schematy? Bo tematy na forach, gdzie ktoś opisuje, jak zrobił zwykle są pisane z założeniem, że czytający wiedzą ogólnie jak się robi pokrywy, co musza one mieć, z czego się je robi. A ja nie mam pojęcia. A może da się kupić plastikową, w takim kształcie jak chcę i potraktować okleiną?

Edit: brak pokrywy nie wchodzi w grę
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 11 stycznia 18, 19:32

agata to wszystko to plastik :Pa co do swiatła jesli chcesz isc w swietlowki to 2x 54w popatrz na cene eksploatacji

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 11 stycznia 18, 19:36

Skoro to drugie to też plastik, to gdzie taki dostać?:p
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 11 stycznia 18, 20:56


Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: kodzaj11 » 11 stycznia 18, 21:34

To moze ja sie wypowiem bo tez robie oswietlenie i rame do swojego rosliniaka, kupilem profil aluminiowy i plyte, tne na 4 kawalki, spawam, szlifuje, 3 zawiasy aluminiowe ojciec ma mi wytoczyc w robocie, pomaluje na czarny metalik, przykrece do sciany i bedzie zeisac nad akwarium tylko jeszcze nie wiem na jakiej odleglosci, w srodku prowadnice na 4 belki power ledowe ale mam 3 po 48W, bedzie miejsce na jeszcze jedna jak sie mi zamarzy. Calosc mnie wyniesie tylko za material, profil, plyta jeszcze nie wiem, no i jakas flaszke dobra kumplowi bo pomoze mi przy tym, jeszcze zastanawiam sie nad sterownikiem swit/zmierzch ale na 70% zainwestuje w to ustrojstwo, jeszcze bym jakos przelutowal kilka diod by zrobic nocne oswietlenie, widzialem i u kolegi na wlasne oczy no i na internecie super sprawa no i ma niby rozwiazac problem wyskakujacych ryb w nocy choc nie wierze, ze do konca to wyeliminuje ten problem ale na pewno troszke pomoze.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Hunter » 12 stycznia 18, 10:21

kodzaj11 jak będzie sterownik światłem to oświetlenie nocne nie ma sensu. Wysterujesz sobie sterownikiem moc diod na kilka procent aby uzyskać pół mrok i gitara gra.

Spotkałem się wiele razy z opinią, że ryby wyskakujące w nocy robią to ze stresu. Mają kompletne ciemności, czegoś się przestraszą (np innej ryby), próbują uciekać, ale napotykają na szybę i sru do góry. Ma to jakiś sens. Ale nasuwa się pytanie dlaczego ryby w dzień też wyskakują? :P

Wespa, pokrywy najczęściej wykonywane są z pienionego PCV, link dostałaś. Jeśli chcesz mieć coś w kolorystyce mebli, to możesz okleić okleiną do mebli. Są różne wzory, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dobierzesz wzór podobny do pozostałych mebli w pokoju. Moje osobiste odczucia? Aby to miało ręce i nogi i nie przypominało prowizorki trzeba mieć naprawdę spore umiejętności i zdolności estetyczne aby przypominało to "febryczny mebel" :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 16 stycznia 18, 17:14

Hunter pisze:Wespa, pokrywy najczęściej wykonywane są z pienionego PCV, link dostałaś. Jeśli chcesz mieć coś w kolorystyce mebli, to możesz okleić okleiną do mebli. Są różne wzory, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dobierzesz wzór podobny do pozostałych mebli w pokoju. Moje osobiste odczucia? Aby to miało ręce i nogi i nie przypominało prowizorki trzeba mieć naprawdę spore umiejętności i zdolności estetyczne aby przypominało to "febryczny mebel"


Dlatego właśnie nie ja to zrobię :D Ani nie mój mąż. Po rodzinnej burzy mózgów postanowiliśmy zlecić to wujkowi. Z wykształcenia tapicer, ale ogólnie wszystko-róbca. Zrobił mi regał, tapczan (nie ten brzydki, zielony. Inny :P), fotele, szafkę do kuchni, plac zabaw dla dzieci, kładł panele i zrobił zabudowę do okapu. Czasem robi też obrazy z płótna, takie jak w ikei sprzedają. Mam nadzieję, że dzięki bogatej dokumentacji fotograficznej dostępnej w internecie na temat pokryw DIY podoła i temu. Strach pomyśleć, jaki byłby efekt gdybym ja się za to zabrała :P

Wymyśliłam sobie, że zrobię aranżację w klimacie "dwie wyspy". Albo i "trzy wyspy". Nie chcę iść w kierunku akwarium naturalnego, bardziej chodzi mi o podzielenie akwarium na wyraźnie odrębne strefy co mam nadzieję ułatwi mi dobór obsady i pokojowe współżycie ryb
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 16 stycznia 18, 17:54

wespazjan pisze: co mam nadzieję ułatwi mi dobór obsady
ciekawe kto ja dobierze :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 16 stycznia 18, 18:11

Nie wiem. Mateusz sobie poszedł a on mi dobierał poprzednią. Ciebie boję się pytać, bo raczej nie spodobają Ci się moje zuporybne pomysły.
Pewnie będę wymyślać sama. Jak powiecie "o masakra, ale sajgon, wymieszają się, brzydko będzie" to tak zostawię a jak powiecie "no co Ty, nie pasują parametrami do siebie, będą chorować i się pozabijają" to będę myśleć dalej :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 16 stycznia 18, 18:35

Agata jak beda parametrowo temperaturowo pasowac to obiecuje ze nie bede krzyczal :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości