Czarne kropki na roślinach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Maron18

Czarne kropki na roślinach

Postautor: Maron18 » 3 stycznia 18, 21:31

Zauważyłem, że na moich roślinach - głównie lotosie znajdują się małe, czarne kropki, które nie są z nim związane, przypominają mi trochę tarczniki na roślinach lądowych. Zauważyłem, że lotos w tym miejscu ma cieńszą blaszkę liściową, jest w tym miejscu prześwitująca. Co to za szkodnik i jak się go pozbyć?

Znalazłem jeszcze te kropki na salwinii.
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Czarne kropki na roślinach

Postautor: kodzaj11 » 5 stycznia 18, 19:54

Zrób sobie testy na Ca, Mg i K, może czegoś masz za dużo w wodzie albo jakieś niedobory.

Maron18

Re: Czarne kropki na roślinach

Postautor: Maron18 » 6 stycznia 18, 22:26

Problem w tym, że wydaje mi się, że jest to jakiś szkodnik, bo wygryza mi liście roślin, a raczej parametry wody na niego nie wpłyną. Szkoda, że nie mam w domu mikroskopu to bym sprawdził co to jest. Po przetarciu palcem po roślinie zostają mi na dłoni czarne kullki, czyli musi to być jakiś organizm.

Te stworzenia są teraz nawet na ślimaku:

Obrazek

Maron18

Re: Czarne kropki na roślinach

Postautor: Maron18 » 8 stycznia 18, 11:08

Mam zdjęcia mikroskopowe tego organizmu, niestety mało szczegółowe, ale jednak trochę na nich widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Maron18

Re: Czarne kropki na roślinach

Postautor: Maron18 » 10 stycznia 18, 22:56

Zauważyłem, że liście są podziurawione, głównie salwinia i lotos. Ponadto znalazłem jedną mszycę, ale ona nie wygryza roślin. W dodatku są jakieś owady, które skaczą sobie pi roślinach, ale to chyba nie one podziurawiły rośliny. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc, bo problem jest naprawdę poważny :(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czarne kropki na roślinach

Postautor: Hunter » 11 stycznia 18, 00:07

To całkiem normalne, że w akwarium występują organizmy inne niż ryby i ślimaki.
Jeśli bardzo Ci przeszkadzają to spróbuj z No-Planaria - działa toksycznie na wszelakiego rodzaju robaki w akwarium. Może pomoże.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Czarne kropki na roślinach

Postautor: Maron18 » 11 stycznia 18, 17:03

Są rozwielitki, oczliki itp., ale one nie jedzą roślin i nie ma ich kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk, a nawet nie wiem co to jest.
Niestety taki środek zatruje też krewetki, a nie wiem, czy podziała na te organizmy, bo one nie poruszają się (przynajmniej ja tego nie zauważyłem). Są przyczepione do roślin, zarówno pod wodą, jak i na liściach roślin pływających. Mógłbym zrobić próbę i wlać ten środek do jakiegoś pojemnika z tymi żyjątkami na próbę, ale nie wiem jak sprawdzić, czy on pomógł. Gdyby się chociaż udało zidentyfikować co to jest...

Może jest jakieś stworzenie, które byłoby w stanie oczyścić z tego liście? Jakaś krewetka, ryba itp.?

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości