Wszystko marnieje

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 8 stycznia 18, 11:11

Witam, niedlugo po zalozeniu akwa roslinki rosly, obecnie nie dosc ze nie rośnie to jeszcze marnieje.
Podłoże to ziemia ogrodowa + piasek. Oświetlenie 2x retro fit sunny 16w + grolux 40w + aguastel ledy plant 24 w.
Dzis zrobilem testy i tak:
NO3 - 20-30 mg/l
PH 7.5
KH - 14
PO 4 - 1.2 /1.5
K - 25
GH - 17 duze :(
Jakies rady? Moge wstawic zdjecia

Dodam jeszcze ze CO2 podaje z bimbrowni
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 18, 16:08 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "Edytuj".

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wszystko marnieje

Postautor: Hunter » 8 stycznia 18, 16:08

Jakies rady? Moge wstawic zdjecia

Wstaw. Sprawdzimy kondycję roślin.
Chociaż najprawdopodobniej problemem jest twarda woda. GH 17 niemców toż to szok ;)
Jak widać po testach nawozy w wodzie są, więc rośliny nie powinny narzekać ale... Wysokie Ca i K, a niskie Mg blokuje rośliny (GH to wypadkowa Ca + Mg tak po krotce; stąd jestem prawie pewien, że problem tkwi właśnie w tych parametrach bo GH masz bardzo wysoko). Jak widzisz mimo tego, że podstawowe nawozy takie jak NO3, PO4, K oraz CO2 są dostępne, to za sprawą wysokiego Ca nie są wchłanialne i rośliny marnieją.

Nie ma sensu windować NO3 i PO4 tak wysoko... To dobre środowisko dla glonów. Należy najpierw sprawdzić Ca i Mg, a potem je obniżyć, wtedy rośliny będą pięknie rosły nawet przy NO3 = 5mg/l i PO4 poniżej 0,5 mg/l.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 8 stycznia 18, 18:21

Powiem tak nie wiedziałem co jest grane. Kupilem wiec sole i fltr RO. Ale podmienilem tylko 3 wiaderka wodą RO dodalem potasu i troszke fosforu i zelaza podlug kalkulatora. Mam testy na magnez i Ca ale zoolteka i faktycznie Ca tam bylo strasznie wysokie. Myslalem moze ze to wina testow. Powiedzcie mi ile wody mam wymienic w akwa ta z ro aby uzyskac GH a co za tym idzie Ca na prawidlowym poziomie.

JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Re: Wszystko marnieje

Postautor: JTB » 8 stycznia 18, 21:14

Z tego co pamiętam ktoś na forum miał problem z ziemią ogrodową i Ca na kosmicznym poziomie, więc może okazać się, że podmiana wody nie za dużo pomoże. Zrób dużą podmianę z 50% i zbadaj wodę w kolejnym dniu. Jak znowu będzie Ca bardzo wysokie to może być winna ziemia. Jeśli się mylę niech ktoś to skoryguje.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wszystko marnieje

Postautor: Hunter » 8 stycznia 18, 22:25

Do słodkowodnego testy Zoolek na Ca są wystarczająco precyzyjne - to chyba jedyne testy na Ca + Mg do słodkowodnego dostępne na rynku.
Zatem - jeśli masz testy na Ca i Mg, oraz masz filtr RO to jesteśmy w domu :) Podaj więc wyniki pomiarów parametrów wody akwariowej, zrób też dla pewności pomiar wody RO, aby określić skuteczność filtracji, trzeci pomiar to kranówka (oczywiście ciągle mówię o pomiarach Ca i Mg, reszta póki co jest zbędna). Przyjrzymy się wynikom, wyciągniemy wnioski i zaproponujemy jakieś rozwianie. Najważniejsze to odblokować rośliny, wtedy pójdą ze wzrostem, a z resztą powinieneś sobie juz poradzić ;)

Jak znowu będzie Ca bardzo wysokie to może być winna ziemia. Jeśli się mylę niech ktoś to skoryguje.

Prawda. Jak się wali byle jaką ziemię pod żwir to potem takie są efekty. :D Tania ziemia uniwersalna, oddaje Ca jak powalona. Ja juz nie wierzę tym sklepowym ziemiom uniwersalnym niby bez nawozów ;) Sam też się przejechałem. Nie ma to jak ziemia pozyskana wprost z naturalnego środowiska z czystych terenów lasy/łąki, byle nie pola orne, ale miastowym się nie chce dymać na wycieczkę weekendową z dzieciakami poza miasto :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 8 stycznia 18, 22:37

Przyszedlem z pracy zrobilem test kranowki. Czy to mozliwe aby Ca wychodzilo 115 mg/l a magnez 3mg/l :shock:

Zrobiłem ponownie wychodzi 100mg/l
Ostatnio zmieniony 9 stycznia 18, 06:08 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "Edytuj".

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wszystko marnieje

Postautor: Hunter » 9 stycznia 18, 06:13

Jak najbardziej wynik jest możliwy. 115 mg/l Ca + 3mg/l Mg daje sumarycznie około 16,5*n GH, czyli wynik zbieżny z tym co napisałeś w pierwszym poście.
Teraz ponów jeszcze badania wody akwariowej i wody RO tak jak pisałem. Opuść kilka litrów wody RO do ścieków i dopiero podłóż wiadro.

W takich parametrach jak masz w kranie to nie ma co się dziwić, że rośliny nie rosną ;) Będzie trzeba zmiękczać wodę mieszając z RO w odpowiednich proporcjach ustawiając odpowiednie Ca a Mg uzupełnić nawozami i zacznie hulać aż miło ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 9 stycznia 18, 08:49

Wiec tak. Woda Ro tutaj wartosci zerowe zarówno Ca jak i Mg. Natomiast woda akwarium. Ca = 85 a Mg = 21.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wszystko marnieje

Postautor: Hunter » 9 stycznia 18, 12:12

No to mnie zaskoczyłeś tymi wynikami wody akwariowej. Szczególnie Mg. :shock:
Czy nawozisz, jeśli tak to czym i ile?
Jakie masz konkretnie podłoże?
Jakie wkłady w filtrze?
Wstaw zdjęcie akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 9 stycznia 18, 12:23

Podloze to ziemia ogrodowa zwykla z marketu i na to drobny piasek. Filtr hw 303b. Wlady w nim takie jak były w zestawie

Moze powtorze test na Mg. Niestety to samo lub prawie to samo. Zeby podbuc K i PO nawozilem solami. Mg nie dozwalem.
Ostatnio zmieniony 9 stycznia 18, 12:43 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "Edytuj".

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wszystko marnieje

Postautor: Hunter » 9 stycznia 18, 12:43

Używaj opcji edytuj. Już trzy razy poprawiałem Twoje posty.

tomek1986r pisze:Zeby podbuc K i PO nawozilem solami.

Domyśliłem się, że solami. Pytanie jakimi i ile. Sole to związki chemiczne czegoś z czymś. Tj podnosząc np K podnosiłeś coś jeszcze. Podnosząc PO4, podnosiłeś coś jeszcze. Co? Dowiemy się, jak zdradzisz nam czym konkretnie nawozisz. Jest wiele soli, którymi można podnieść stężenie K/PO4, więc to wcale nie takie oczywiste czym nawozisz.

tomek1986r pisze:Wlady w nim takie jak były w zestawie

Niestety nie mam pojęcia jakie miałeś wkłady w zestawie z filtrem.

Zatem mniej spamowania i wklepywania bezmyślnie post pod postem w odstępie minuty, a więcej myślenia i współpracy. Trochę się wysil ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Wszystko marnieje

Postautor: kodzaj11 » 9 stycznia 18, 12:47

To proporcje ma dobre 1 do 4 :P tyle, ze te wyniki troche duze :) To mi walilo Ca z ziemi do wody i dalej wali...

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 9 stycznia 18, 12:54

Przepraszam was wszystko przez to.ze pisze z telefonu bo laptop padł. Te sole to K2SO4 i KH2PO4 oraz odrobinkę wręcz chelatu Fe. Nic poza tym . Proporcje według kalkulatora i litrażu stąd pewnie prawidłowy K tylko że chciałem podbić ciut PO 4 bo.mialem duże NO3.

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 9 stycznia 18, 13:07

https://imageshack.us/i/pmB4pFejj
https://imageshack.us/i/poVmptuSj
https://imageshack.us/i/pmRriAIxj

Dodam że na początku roslinki rosły może nie bablowaly ale rosły. Nawet trawnikowa wypuszczała pędy jeden po drugim.
Panowie.jakies sugestie?

tomek1986r
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 24 września 17, 14:11
Lokalizacja: Kłodawa

Re: Wszystko marnieje

Postautor: tomek1986r » 14 stycznia 18, 18:13

Witam trzy dni po podmianie większości wody RO. Parametry:
Ph 6,5
No3 : 10-15
Po4 : 0.8 -1
Gh : 7
Kh : 5
Ca : 35-40
Mg: 6-9
Fe : 0
K:20

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości