25 L Bojownik Start

wmar
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 grudnia 17, 00:27

25 L Bojownik Start

Postautor: wmar » 20 grudnia 17, 00:49

Witam

Postanowiłem odpalić leżące na strychu akwarium o pojemności 25 L.
Jest filtr AquaEL FanMini, grzałka z termostatem, korzeń i pokrywa z której chce zrezygnować.

Obsada:
1 bojownik
?? szt krewetek RC

Rośliny (zależy mi na łatwych w uprawie, niewymagających-poza użyciem gotowych preparatów w płynie-nawożenia roślinkach):
- nurzaniec mniejszy (valilisneria spiralis) lub moczarka na tył
- kryptokoryna Willisa albo Becketa 1 szt na przód, obok korzenia
- opcjonalnie jakiś (jaki?) mech na korzeń

Oświetlenie:
Tutaj pytanie: czy zamiast pokrywy mogę zainwestować w lampkę biurową LED (np. http://allegro.pl/lampka-biurkowa-led-6 ... 32237.html) ? Czy do mojego litrażu i roślin wymagana jest minimalna ilość watów ? Pokrywa którą posiadam ma wejście na zwykłą żarówkę, ale jej osłona jest zaśniedziała i jakoś tak po prostu chciałbym spróbować bez pokrywy.
Podłoże
Drobny żwirek, najlepiej czarny.

Ile krewetek RC jest w stanie dzwignąć baniak o takim litrażu z jednym bojownikiem ?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 20 grudnia 17, 15:51 przez wmar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: Hunter » 20 grudnia 17, 07:01

Krewetki to pełnowartościowa karma dla bojowników - słabe połączenie ;)
Bojownik oddycha powietrzem atmosferycznym - wymaga pokrywy aby temperatura wody nad lustrem wody była możliwie jak najbardziej zbliżona do temp. wody.
Lampka biurowa będzie OK o ile nie będziesz chciał wprowadzać bardziej wymagających roślin. Jednak szukaj lampy o temperaturze barwowej 6500k (zimna biała), bo ta lampa świeci na żółto (będzie słaby efekt).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

wmar
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 grudnia 17, 00:27

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: wmar » 21 grudnia 17, 12:51

Wczoraj poświęciłem sporo czasu żeby usunąć naloty z kamienia, które pozostały na sprzęcie po poprzednim użytkowaniu. Swoją drogą polecam gorąco Cilit Bang do tego - kamień schodził gładko, nie trzeba było babrać się żyletką. Żwir kwarcowy o granulacie 2-4 mm płukałem BARDZO długo i wciąż wydawało mi się, że woda jest delikatnie mętna (dosłownie chyba godzinę płukałem). W końcu wziąłem trochę żwiru do szkalnki i wlałem wodę. Zrobiła się biała jak mleko a po chwili klarowna w 100% także wsypałem go do awka.
Mam pytanie: czy jeśli korzeń był już "preparowany" (gotowany w soli itd.), ale stał długo dość na strychu to czy muszę go ponownie wygotować ? Noc spędził w zwykłej wodzie i dzisiaj zobaczyłem, że naszedł delikatny herbaciany kolorek...
Druga sprawa - oświetlenie. Na tabliczce znamionowej pokrywy jest żeby używać żarówek energooszczędnych E27 o mocy do 11W. Kiedy kupowałem ten zestaw nie było jeszcze oświetlenia LED (przynajmniej nie tak spopularyzowanego). Dzisiaj kupiłem żarówkę LED E27 o mocy 12 W i barwie światła 6400K. Mam nadzieje, że wielkiej szkody nie będzie przez ten jeden wacik ekstra. Pali się elegancko, światło ma odpowiednią barwę i nie zaobserwowałem negatywnych skutków.
Wygląda to na chwilę obecną tak:
https://zapodaj.net/ee748a92dd110.jpg.html

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: Hunter » 21 grudnia 17, 13:09

Mam pytanie: czy jeśli korzeń był już "preparowany" (gotowany w soli itd.), ale stał długo dość na strychu to czy muszę go ponownie wygotować ?

Jeśli nadal tonie, to wystarczy go umyć (w czystej wodzie bez detergentów), jeśli pływa, to gotowanie przyśpieszy proces namaczania.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

wmar
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 grudnia 17, 00:27

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: wmar » 21 grudnia 17, 22:16

Hunter pisze:
Mam pytanie: czy jeśli korzeń był już "preparowany" (gotowany w soli itd.), ale stał długo dość na strychu to czy muszę go ponownie wygotować ?

Jeśli nadal tonie, to wystarczy go umyć (w czystej wodzie bez detergentów), jeśli pływa, to gotowanie przyśpieszy proces namaczania.


Korzeń tonie :) przeczyściłem go i powinno być ok.
Dzisiaj zainstalowałem pierwszych lokatorów zbiornika, 2x Kryptokoryna Wendta. Baniak świeżo po zalaniu kranówą:
https://zapodaj.net/e51a1d1fdc604.jpg.html

Planuje dołożyć nurzańca śrubowego lub moczarke argentyńską miedzy nimi,żeby zasłonić troszkę filtr.

Pytanie: co może posłużyć za pożywkę dla bakterii ? Czytałem, że dobry jest mrożony pokarm dla ryb, ale czy mógłbym użyć czegoś z lodówki ?
Pozdrawam
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 18, 12:38 przez wmar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: Hunter » 22 grudnia 17, 08:53

Karma dla ryb/krewetek, ewentualnie kawałek ugotowanego mięsa z lodówki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

wmar
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 20 grudnia 17, 00:27

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: wmar » 8 stycznia 18, 12:32

Witam

Właśnie leci 3 tydzień dojrzewania zbiornika i na liściach jednej z dwóch kryptokoryn (zasadzona w jaśniejszym miejscu) pojawił się delikatny, brązowy nalot.
Nie nawoziłem niczym, nie używam CO2. Czy jest to coś czym powinienem się pilnie zająć ?
https://zapodaj.net/04a288fc5b6ab.jpg.html

Parametry wody:
NO2 0,75 mg/l
NO3 w okolicach 0 mg/l
pH 7,5
temp. 26 C
światło: żarówka LED rurkowa 13 W (świeci jak zwykła 100W według opakowania) / 10h dziennie

Obsada:
2x Kryp Wendta
docelowo:
+ 2x nurzaniec śrubowy
+ 1x bojek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 25 L Bojownik Start

Postautor: Hunter » 8 stycznia 18, 16:10

Nie ma czym się martwić. Nalot ten zejdzie pod palcami. Przetrzyj jeśli Ci to przeszkadza.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości