Obsada w 100 litrach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
krzych42
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 16 grudnia 17, 18:45

Obsada w 100 litrach

Postautor: krzych42 » 16 grudnia 17, 19:06

Witam przymierzam sie do obsady mojego akwarium 100 litrów. Na początek z tego co wyczytałem w necie chce wziąść sie za hodowle ryb które teoretycznie są mniej wymagające i moja kombinacja to:
Mieczniki hellera + Brzanki + gupiki + molinezje i kiryski. Tylko tak, Kiryski lubią towarzystwo, to można ich mieć do kilku sztuk i z kilku gatunków czy z jednego gatunku? Co do tych rybek które wymieniłem, które nie będa się tolerować nawzajem? Myślałem jeszcze o bojowniku wspaniałym i pielęgniczkach ramireza w tym towarzystwie jednak czy nie za bardzo urozmaicam. Z tych wszystkich rybek chyba tylko bojownik może czuć sie źle bądź inne rybki przy bojowniku ze względu na jego samotny charakter choć piszą na blogach że bojownik to ponoć skryta dusza towarzystwa jeśli jest do niego od młodego przyzwyczajona :D. W domu chca jeszcze piękne skalary ale nie mogę mieć wszystkiego a i tak może za dużo wymieniłem. Nie moge mieć wszystkiego więc pytam ile z tego mogę mieć i w jakiej kombinacji oraz jakie gatunki? Proszę o pomoc doświadczonych. Dziękuje.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Obsada w 100 litrach

Postautor: wespazjan » 17 grudnia 17, 00:21

Na mieczyki prawdopodobnie za małe akwarium, chyba że to jedno z tych niskich a długich.
Na skalary o wiele, wiele za mały zbiornik, męczylyby się.

Poza charakterem i temperamentem ryb trzeba jeszcze spojrzeć jakich potrzebują parametrów.
Żyworódki (gupiki, molinezje itd.) potrzebują wody twardej i lekko zasadowej. Pielęgniczki czy bojownik miękkiej i kwaśnej. Słabo da się to pogodzić (choć znam takich, którzy godzą, z tym że nie wiem jak to się na zdrowiu zwierząt odbija).
Pomijając kwestię parametrów a wracając do temperamentu: bojowniki można mieć w towarzyskim akwarium o ile trafi się na pokojowego osobnika i wpuści się go jako ostatniego. Ponoć to istotne.
Kiryski na dnie koniecznie potrzebują piasku. Ja myślę, że musiałby być jeden gatunek. Mam 7 pstrych i jednego albinosa. Trzyma się biedak na uboczu a reszta krąży razem. Aż mi go szkoda, ale nie mam komu oddać.

Generalnie żeby dobierać obsadę trzeba wiedzieć coś o zbiorniku. Jaka masz wodę? Jeśli nie wiesz, poszukaj na stronie wodociągów (chodzi głównie o twardość). Jaki wystrój zbiornika? Wymiary? Nie tylko litry.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości