Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 9 grudnia 17, 23:49

Ponieważ mój mąż jest ekstra, dostanę od niego na święta Aquael shrimp set 20l.
Ponieważ ja jestem mniej ekstra, to już o tym wiem. Nie wnikajmy :p

Teraz kilka pytań:
1. wiem, ale spytam: dla bojka za krótkie, nie?

2. Krewetki dla amatora, żeby miały się dobrze to tylko Red Cherry czy nad czym jeszcze można się zastanowić?

3. Podłoże aktywne musi być?

4. Na czym oprzeć aranżacje? Mchy i wgłąbka? Jakie mchy? W 112l miałam Java Moss, ale musiałam zrezygnować bo go glony opanowywały... Kokosy potrzebne? A te pałeczki cynamonu? Konieczność czy głupota? Korzeń-drzewo czy skałki lawowe? Pomocy :(

5. W zestawie Aquael pat mini. Nada się do czegoś, czy za małe? Czy może Hamburga robić używając tego pata jako pompy? Mam jeszcze Aquael unifilter 1000, ale to już chyba pralkę zrobi...

Ależ się ekscytuje :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: Hunter » 10 grudnia 17, 08:49

wespazjan pisze:2. Krewetki dla amatora, żeby miały się dobrze to tylko Red Cherry czy nad czym jeszcze można się zastanowić?

Generalnie to wszystkie krewetki neocardiny mają bardzo podobne wymagania, więc niekoniecznie musisz się ograniczać do RC. Mniej więcej to jak z gupikami, mamy kilka różnych barwnych odmian, ale to ciągle ta sama ryba.

wespazjan pisze:3. Podłoże aktywne musi być?

Nie, nie musi być. Neocardiny mogą być hodowane na względnie dobrej jakościowo kranówce. Natomiast jeśli masz dostęp do RO to jak najbardziej polecam. Akwarium jest małe, więc RO nie będzie kłopotliwe, a zawsze to wiadomo co lejesz do akwarium :)

wespazjan pisze:4. Na czym oprzeć aranżacje? Mchy i wgłąbka? Jakie mchy? W 112l miałam Java Moss, ale musiałam zrezygnować bo go glony opanowywały... Kokosy potrzebne? A te pałeczki cynamonu? Konieczność czy głupota? Korzeń-drzewo czy skałki lawowe?

1. Mch Taiwan
2. Mch Erect
3. Wątrobowiec Subwassertang
4. Mch Creeping
5. Mech Willow
6. Pelia/mini pelia
7. Mech Weeping
8. Mech Stringy
9. Mech Flame
10. Mech Spiky

Sporo tego jest. Akurat mech jawajski to jeden z "brzydszych" moim zdaniem :P Nigdy nie chciałem go mieć :D
Kokosy nie potrzebne, laski cynamonu też nie, chociaż fajna ozdoba i niekoniecznie uważam, że to głupota ;)
Raczej korzeń i drewno niże lawa.
wespazjan pisze:5. W zestawie Aquael pat mini. Nada się do czegoś, czy za małe? Czy może Hamburga robić używając tego pata jako pompy? Mam jeszcze Aquael unifilter 1000, ale to już chyba pralkę zrobi...

Ogólnie te filtry w zestawach SS są nic nie warte. Światło zresztą też słabe, więc jak będziesz googlować zdjęcia mchów to nie bierz na poważnie ich pięknego, zielonego, intensywnego koloru bo to oczywiście mchy z HT ;)
Hamburg fajna opcja, ale film biologiczny na tafli wody prędko Cię zniechęci. Przerabiałem hamburga i moim zdaniem to super opcja w połączeniu ze skimerem. Tobie proponuję raczej jakąś kaskadę, choćby tania chińska. Zwłaszcza, że akwarium 25x25 to mała szklaneczka, a hamburg zająłby pewnie pewnie 1/4 akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 10 grudnia 17, 09:16

mam kaskadę, która obsługiwała kiedyś 112l. HBL-701 czy jakoś tak. Ale kaskada wyklucza przykrycie. A z kolei moje dzieci, dopóki nie podrosną wykluczają odkryte akwarium :P

Już myślałam, że ta lawa to konieczność. Bo nie podobają mi się aranżacje na niej oparte...

Tak ze zdjęć w odmętach internetu to znalazłam jedno, które mi się dość podoba i które chyba byłabym w stanie odtworzyć
Obrazek
Podobają mi się te jaskinie z kamieni. Ale fota pochodzi z tematu na jakimś forum, gdzie nie ma szczegółów, co to za roślinki i jak się życie tego zbiornika potoczyło. Oczywiście widziałam wiele ładniejszych zdjęć i baniaków, ale raczej właśnie hi-techowych

Rozważałam bojka przez chwilę, bo wiem, że wielu ludzi w tym je ma. Ale już na zdjęciach wyglądają na takie biedne, zduszone, że nie mam sumienia. Jednak kostka nie może być.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: Hunter » 10 grudnia 17, 12:32

Ciężko będzie zidentyfikować rośliny, bo każdy mech z tej perspektywy będzie wyglądał tak samo :P Niemniej jednak z przodu po prawej stronie jest o najprawdopodobniej gałęzatka, po lewej z przodu pewnie coś z Heńka mały, albo duży, albo monte carlo? Za gałęzatką dostrzegam chyba małe Sagittaria subulata, na skale, pod koroną "drzewa" jest Subwassertang zdaje mi się :) Ogólnie fajne te groty, szukaj łupków, jeśli chcesz zrobić coś podobnego. Problem w tym, że łupki mogą zatwardzać wodę, co w przypadku tego akwarium jest mało istotne, bo zastosowano tam podłoże aktywne, które i tak w jakimś stopniu zniweluje ten efekt, ale jak planujesz jałowe podłoże to może solidnie dźwigać pH.

HBL byłby super rozwiązaniem o ile ma regulację przepływu (nie pamiętam już czy mają).
Mogłabyś spróbować gdzieś poszukać plexy nakrywkowej z wycięciem na kaskadę. Myślę, że przy tych wymiarach plexy nie powinno się wygiąć pod własnym ciężarem, a kosztowo zamkniesz się pewnie w kilku złotych. Patrząc na zdjęcie które wstawiłaś to... u mnie ten wewnętrzny na pewno by nie przeszedł :P Na pewno postarałbym się o czarną przyklejaną folię na tył i czarną rurę zasysającą do kaskady. Wtedy byłoby naprawdę super.

Czy kostka 2,5x2,5 dm na bojownika to mało? Mnie nie pytaj :P To ryby mało ruchliwe, spotykane w kałużach. Na pewno bojownik + krewetki to słabe rozwiązanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 10 grudnia 17, 21:07

Obrazek
Albo kolejna wizja.

Generalnie aranż jest cięższy niż w akwarium ogólnym. W ogólnym priorytetem jest komfort ryb i moje preferencje, w jakich warunkach lubię je obserwować.

A w krewetkarium o ile się nie mylę żyjątek nawet nie widać za bardzo, jak się stoi ponad metr od zbiornika, więc będzie musiało samo w sobie jakoś w miarę ładnie wyglądać.
Mąż obiecał zabrać mnie w niedzielę na kolejną wyprawę korzeniową na torfowisko. Zobaczę, co znajdziemy i będę myśleć solidnie.

Edit: HBL ma regulację, ale straszliwie hałasuje, jeśli nie jest na najwyższych obrotach. Nie wiem czy każdy, ale mój egzemplarz tak robi.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: Hunter » 10 grudnia 17, 22:36

Fajnie., bo filtr bardziej ukryty :D
Przed filtrem: Limnophila sessiliflora, z przodu mały heniek/monte carlo (raczej Heniek), w rogu Eleocharis parvula, tam przed skałkami te pojedyncze źdźbła trawy to też parvula. Generalnie rzecz biorąc to akwarium bardziej wymagające niż pierwsza aranżacja. Raczej Heniek i parvula bez CO2 będą lipne. Monte Carlo na samym Carbo da radę, praktykowałem. Rośnie wolniej, a listki ma drobne, ale rośnie ;) Parvula kapryśna.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 11 grudnia 17, 11:59

Dobrze rozumiem Internet, że dragon stone to skamieniała glina, wiec nie ma opcji, że będzie wpływać na parametry? Bo rozważam kupno. Na taki litraż nie wyjdą mi ekstremalne kwoty.

Rozważałam też zakup kamieni w jakimś składzie ogrodniczym albo czymś takim, ale chyba sobie odpuszczę. Takie o przeznaczeniu nieakwarystycznym nie wiadomo w sumie, czy mi czegoś do wody nie będą uwalniać. Z tego samego powodu boję się samodzielnie zbieranych.

Z dotychczasowych decyzji: aranż improwizowany, miks kilku, które mi się spodobają. Pewnie wyjdzie badziewie, ale chociaż własny :p
Rośliny raczej mało wymagające. Światło zostaje z zestawu.
Podłoże: czarny piach kwarcowy (ludzie używają, ponoć bezpieczny) i kawałek jasnego (coś a'la rzeczka)
Filtr hbl jeśli będzie pasował i nie narobi hałasu, jeśli nie to do tego z zestawu wieksza gąbka i jakoś go spróbuję ukryć.
Woda RO z mineralizatorem.
Obsada prosta, Red Cherry albo jakaś inna odmiana kolorystyczna tego gatunku.
Dobrze rozumiem, że jak wsadzę tam kilka odmian kolorystycznych to po paru pokoleniach będą szaraczki? Zdecyduję się na jedną, ale nie wiem jeszcze jaką.
Ile na start do takiego zbiornika się wpuszcza?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: barttsw » 11 grudnia 17, 12:08

wespazjan pisze:Rozważałam też zakup kamieni w jakimś składzie ogrodniczym albo czymś takim, ale chyba sobie odpuszczę. Takie o przeznaczeniu nieakwarystycznym nie wiadomo w sumie, czy mi czegoś do wody nie będą uwalniać. Z tego samego powodu boję się samodzielnie zbieranych.
zależy co chcesz kupic ale na skladach wychodzi najtaniej same sklepy tak kupuja a potem daja ceny z kosmosu
wespazjan pisze:Dobrze rozumiem, że jak wsadzę tam kilka odmian kolorystycznych to po paru pokoleniach będą szaraczki?
tak neocardina pomiesza sie :D i moga rozne dziwne stwory wyjsc :D
wespazjan pisze:Ile na start do takiego zbiornika się wpuszcza?
wpusc 15-20 szt

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: Hunter » 11 grudnia 17, 12:35

Na 45l akwarium wprowadzałem 10szt, teraz jest ich niezliczona ilość.
Dobrym pomysłem jest zakup krewetek z kilku źródeł. Chów wsobny, podobnie jak krzyżówki powodują stopniową utratę kolorów. Jeśli chcesz długo zachować zdrową linię to warto raz za czasu wpuścić kilka sztuk z nowej puli genetycznej. Do tego selekcja. Szare/białe/wyblakłe krewetki warto wyłapywać. Czasami jest to uciążliwe, zwłaszcza w mocno zarośniętych akwariach.

Czarny piasek kwarcowy jest piaskiem sztucznie barwionym, podobno bezpieczny. Sam testuję już od kilku tygodni, póki co nie widzę skutków negatywnych.

wespazjan pisze:Dobrze rozumiem Internet, że dragon stone to skamieniała glina, wiec nie ma opcji, że będzie wpływać na parametry? Bo rozważam kupno. Na taki litraż nie wyjdą mi ekstremalne kwoty.

Nie mam pojęcia jak to wypada w praktyce, ale w ofercie sklepu zauważyłem pewne zdanie:
https://www.plantagarden.pl/dekoracje/1214-aqua-art-dragon-stone-1kg.html pisze:Nie zmienia znacząco parametrów wody.

Nie wiemy co autor miał na myśli pisząc "znacząco" ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 11 grudnia 17, 12:50

Ja już przerabiałam temat szukania nie zatwardzajacych wody kamieni zanim moje ogólne założyłam. Koniec końców wsadziłam do niego węgiel kamienny bo innych się bałam :p w takim składzie będą w stanie mi powiedzieć co jest czym? Bo ja na oko nie rozróżnię nawet otoczaka od marmuru :p

Co do kilku źródeł... Niedaleko jest prywatny hodowca. Cześć wzięłabym od niego, część z dwóch sklepów w okolicy. Chociaż jak znam życie, to zaopatrują się w tej samej hurtowni.

Selekcja... I co z wyblakłymi nieborakami? Do ogólnego jako karma? :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: Hunter » 11 grudnia 17, 13:01

Na składach kamień jest raczej opisany ;) Jak pogadasz z ludźmi to też powinnaś się sporo dowiedzieć :P IMO trochę pora roku nieciekawa. Może być mały wybór. Popyt na kamień ozdobny jest od wiosny to jesieni, wtedy kiedy zaczyna się sezon na ogródki, remonty, budowę płotów itp. Zimą wiele składów przerzuca się na węgiel/brykiet, wiele pozamykanych. Jeśli daleko nie masz to warto pojeździć, z drugiej strony te kilka kg na Twoją szklaneczkę to kurier przywiezie za kilka złotych. Nie stawiasz przecież 300L Malawi ;)

Odpad selekcyjny dobry na karmę o ile masz ryby, które się z nim rozprawią.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 11 grudnia 17, 13:17

Moje neonki są takie zadziorne, że pewnie że wszystkim się rozprawią :p
Jak już będzie 300l to coś się pewnie krewetkożernego znajdzie.

Ale byłoby mi smutno. Czułabym się jak właściciel fermy drobiu, który nowonarodzone kurki płci żeńskiej wrzuca od razu do mielarki, bo nie opłaca się ich paść :( ja mam miękkie serduszko. Jak krowy nasze jadą na hamburgery to kilka dni rozpaczam :p

Edit: okazuje się, że w promieniu 30km najwyraźniej nie mam żadnego składu kamienia, więc dylemat sam się rozwiązuje
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: abiba » 11 grudnia 17, 19:29

za to w promieniu 35 km jest całkiem fajny

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: wespazjan » 11 grudnia 17, 21:30

Ja mam ten "Czarnków" wpisany w uproszczeniu. Bo tam się urodziłam i tam jestem serduchem. W praktyce mieszkam 14km dalej. Czyli dla mnie może to być 50km. Albo 20.

Nazwą miejscowości z kamulcami mi sypnij! Bo zaczynam podejrzewać, że mnie trollujesz :P
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zakladamy wespazjanowe krewetkarium!

Postautor: abiba » 11 grudnia 17, 22:04

wespazjan pisze:.... W praktyce mieszkam 14km dalej. Czyli dla mnie może to być 50km. Albo 20.

...

ale połowe drogi masz z górki :)

Piła -
firma BEGO (Al. Niepodległości - wylot na jastrowie )

jest jezcze kilka miejsc ale to jest moje ulubione .

ps
przy wjeździe do trzcianki też widziałem jakis skłąd ale sie nie pofatygowałm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości