oświetlenie 100tu litrów

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 7 grudnia 17, 22:06

jasne, a te wschody i zachody to taki bajer czy jest to ważne w dalszej eksploatacji?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 7 grudnia 17, 22:14

przy wiekszyb baniaku to ma jakis sens ale przy 60 cm osobiscie nie widze sensu

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Hunter » 8 grudnia 17, 08:58

Wschody i zachody jak najbardziej mają sens i objętość akwarium nie ma żadnego znaczenia. W akwariach morskich podobnie jak w roślinnych kładziemy nacisk na sporą ilość światła, a natychmiastowe zapalenie się lamp jest niezwykle stresujące dla zwierząt - zwłaszcza świetlówki na zimnym starcie jak mrugają przy załączeniu się. W morskim timer zapala u mnie najpierw dwie świetlówki a kilka minut później kolejne dwie. Jednak najlepsze rozwiązanie dostrzegam w małym słodkowodnym akwarium gdzie mam właśnie ledy i sterownik świt/zmierzch. Około 20W w power led nad małym 45l akwarium to całkiem sporo, zapalając na raz taką ilość światła krewetki nie wiedzą gdzie uciekać :P Stosując sterownik z funkcją świt/zmierzch w ciągu godziny stopniowo rozjaśniam diody od 0 do 80% niwelując tym samym całkowicie stres związany z nagłym dużym rozbłyskiem.

Podobne rozwiązanie stosuje się w akwariach z rybami z typowo Czarnych Wód zaadoptowanych do akwariów roślinnych - np Paletki. Nie wykazują najmniejszych objaw stresu, a są to ryby stosunkowo płochliwe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 8 grudnia 17, 10:23

Hunter pisze:Wschody i zachody jak najbardziej mają sens i objętość akwarium nie ma żadnego znaczenia. W akwariach morskich podobnie jak w roślinnych kładziemy nacisk na sporą ilość światła, a natychmiastowe zapalenie się lamp jest niezwykle stresujące dla zwierząt - zwłaszcza świetlówki na zimnym starcie jak mrugają przy załączeniu się. W morskim timer zapala u mnie najpierw dwie świetlówki a kilka minut później kolejne dwie. Jednak najlepsze rozwiązanie dostrzegam w małym słodkowodnym akwarium gdzie mam właśnie ledy i sterownik świt/zmierzch. Około 20W w power led nad małym 45l akwarium to całkiem sporo, zapalając na raz taką ilość światła krewetki nie wiedzą gdzie uciekać :P Stosując sterownik z funkcją świt/zmierzch w ciągu godziny stopniowo rozjaśniam diody od 0 do 80% niwelując tym samym całkowicie stres związany z nagłym dużym rozbłyskiem.

Podobne rozwiązanie stosuje się w akwariach z rybami z typowo Czarnych Wód zaadoptowanych do akwariów roślinnych - np Paletki. Nie wykazują najmniejszych objaw stresu, a są to ryby stosunkowo płochliwe.


tak mi się również wydawało, dlatego też poważnie zastanawiam się nad hybrydą led + świetlówki. Skoro dla korali wschody i zachody są pożyteczne to nie wiem czy rozmiar jest tu czynnikiem decydującym, na zdrowy chłopski rozum ani dziecko ani dorosły nie lubi jak mu się ostro po oczach świeci, oczywiście poprawcie mnie jeśli się mylę.
raffau26

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Hunter » 8 grudnia 17, 11:58

Wschód/zachód nie wiem jak dla koralowców, ale ryby mają oczy i to bez powiek, dlatego stopniowe rozjaśnianie jak najbardziej do mnie przemawia w sposób bardzo logiczny i przekonujący :)
Owszem to pewnego rodzaju "bajer" za który trzeba zapłacić, ale bardzo pożyteczny i jednocześnie dekoracyjny, zwłaszcza wieczorem przy wygaszaniu :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 8 grudnia 17, 17:57

Wielka szkoda że świetlówek nie da się rozjaśniać ale niestety fizyki nie przeskoczymy. A jak długo światło powinno być włączone podczas dojrzewania? różnie już czytałem włącznie z info. ,że wcale nie trzeba:/ jakieś złote myśli w tej sprawie?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 8 grudnia 17, 18:04

raffau26 pisze:Wielka szkoda że świetlówek nie da się rozjaśniać
da sie
raffau26 pisze: A jak długo światło powinno być włączone podczas dojrzewania? różnie już czytałem włącznie z info. ,że wcale nie trzeba:/ jakieś złote myśli w tej sprawie?
dobrze czytales po co swiecic jak niema zycia ?

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 8 grudnia 17, 19:21

Moment moment, to jest taki sam dimmer jak przy ledach? Wydawalo mi się, że napięcie przy świetlówkach musi byc stałe. Byłem przekonany, że swiatlo w jakiś sposob wplywa na dojrzewanie zbiornika.
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 8 grudnia 17, 19:45

musi byc odpowiedni statecznik z mozliwoscia sciemniania
ati/gesseman robi juz takie lampy

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 8 grudnia 17, 20:20

barttsw pisze:musi byc odpowiedni statecznik z mozliwoscia sciemniania
ati/gesseman robi juz takie lampy


...i za pewne kosztują krocie:) no nic namierzyłem dwie lampy jedna 3x24w a druga 4x24w, oczywiście t5. Co prawda kolega wspominał, że i 3xt5 by wystarczyło, ale może warto przyszłościowo zakupić te 4kę? różnica w cenie to nie cała 100ka no i można włączać po dwie czyli jakaś tam możliwość regulacji światła jest.
raffau26

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: Marcinus » 10 grudnia 17, 12:30

Oświetlenie akwarium morskiego to bardzo indywidualna sprawa, dlatego ciągle są z nią problemy.
Ja napiszę coś od siebie:

najlepszym źródłem światła są żarniki HQI, wtedy akwarium wygląda naprawdę rewelacyjnie a zwierzaki nie dosyć,że ładnie wybarwione to jeszcze rosną jak na drożdżach. Jak ktoś dopala żarniki świetlówkami T5 to efekt jest jeszcze lepszy. Moim zdaniem nie ma nic lepszego. Oczywiście wielkim minusem są koszty prądu,ale jak ktoś ma kasę to zdecydowanie polecam. HQI to już też trochę technologia na lekkim wymarciu, coraz trudniej o dobrej jakości żarniki , ale myślę,że jeszcze przez kila lat da się coś fajnego znaleźć.

drugie w kolejności są świetlówki T5, baniaki i zwierzaki też wyglądają super, nie ma może takich świetnych przyrostów jak na HQI, ale też jest nieźle. Jest bardzo duża różnorodność barw w świetlówkach można sobie stworzyć naprawdę fajne odcienie i całość będzie świetnie wyglądać.

ostatnie są ledy, baniaki pod nimi wyglądają średnio, dlatego w ostatnich ladach jest wysyp lap led dopalanych świetlówkami T5 i wtedy już to jakoś wygląda, natomiast sporo zwierzaków grymasi, tak jakby w widmie ledów czegoś brakowało. Mamy trochę oszczędności, szczególnie w dużych baniakach, plusem jest też brak potrzeby wymiany świetlówek [ w małych akwariach to nieduży koszt, ale jakby ktoś miał oświetlać bańkę np. 16 T5 to koszt raz w roku jest już konkretny].

Moim zdaniem w małych bańkach tylko i wyłącznie T5, w dużych można myśleć o ledach bo to już się robi w miarę opłacalne.
Trzeba też pamiętać o kosztach początkowych zakupu lamp led i T5, bo dobre lampy led kosztują naprawdę spore pieniądze.

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 11 grudnia 17, 16:09

Marcinus pisze:Oświetlenie akwarium morskiego to bardzo indywidualna sprawa, dlatego ciągle są z nią problemy.
Ja napiszę coś od siebie:

najlepszym źródłem światła są żarniki HQI, wtedy akwarium wygląda naprawdę rewelacyjnie a zwierzaki nie dosyć,że ładnie wybarwione to jeszcze rosną jak na drożdżach. Jak ktoś dopala żarniki świetlówkami T5 to efekt jest jeszcze lepszy. Moim zdaniem nie ma nic lepszego. Oczywiście wielkim minusem są koszty prądu,ale jak ktoś ma kasę to zdecydowanie polecam. HQI to już też trochę technologia na lekkim wymarciu, coraz trudniej o dobrej jakości żarniki , ale myślę,że jeszcze przez kila lat da się coś fajnego znaleźć.

drugie w kolejności są świetlówki T5, baniaki i zwierzaki też wyglądają super, nie ma może takich świetnych przyrostów jak na HQI, ale też jest nieźle. Jest bardzo duża różnorodność barw w świetlówkach można sobie stworzyć naprawdę fajne odcienie i całość będzie świetnie wyglądać.

ostatnie są ledy, baniaki pod nimi wyglądają średnio, dlatego w ostatnich ladach jest wysyp lap led dopalanych świetlówkami T5 i wtedy już to jakoś wygląda, natomiast sporo zwierzaków grymasi, tak jakby w widmie ledów czegoś brakowało. Mamy trochę oszczędności, szczególnie w dużych baniakach, plusem jest też brak potrzeby wymiany świetlówek [ w małych akwariach to nieduży koszt, ale jakby ktoś miał oświetlać bańkę np. 16 T5 to koszt raz w roku jest już konkretny].

Moim zdaniem w małych bańkach tylko i wyłącznie T5, w dużych można myśleć o ledach bo to już się robi w miarę opłacalne.
Trzeba też pamiętać o kosztach początkowych zakupu lamp led i T5, bo dobre lampy led kosztują naprawdę spore pieniądze.


Ciężko w poście kolegi z czymkolwiek podyskutować, ja osobiście zdecydowałem się na t5, z przyczyn wyliczonych przez kolegę, zakup konkretnej listwy led o odpowiedniej mocy wyliczono mi na 1000zł a do tego jeszcze t5, to już był koszt porażający zwłaszcza jak człowiek dopiero zaczyna. Zdecydowałem się na lampę 4x24W t5 i tego się będę trzymał proszę natomiast o radę jakimi świetlówkami ją zasilić żeby to miało ręce i nogi. Nie kupie na chybił trafił bo zrobi się gips.
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 11 grudnia 17, 16:44

ati/gesseman
lub kombinacja ati+narwa
np ati coral plus ati blue plus narwa blue czwartej bym na razie nie zakladal
a barwe musisz do siebie dostosowac

raffau26
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 28 czerwca 10, 21:46

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: raffau26 » 11 grudnia 17, 18:49

barttsw pisze:ati/gesseman
lub kombinacja ati+narwa
np ati coral plus ati blue plus narwa blue czwartej bym na razie nie zakladal
a barwe musisz do siebie dostosowac


wymyśliłem tak
ati blue plus
ati coral plus
blau reef extreme

czwartej nie będę dokładał, pytanie tylko czy taka kombinacja nada się na początek?
raffau26

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: oświetlenie 100tu litrów

Postautor: barttsw » 11 grudnia 17, 18:58

raffau26 pisze:blau reef extreme
nie wiem jak ta konkretnie swieci ale mialem blau i wyrzucona kasa o wiele lepsza jest narwa lub sylvania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości