Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 4 grudnia 17, 20:34

barttsw pisze:jak chcesz i upierasz sie przy hamburgu twoja decyzja ale jak bedzie problem to sobie przypomnij moje slowa i przerobka na sumpa juz nie bedzie taka prosta


Do niedawna miałam kubełek, o którym wszędzie czytam, że nie ma opcji, żeby przeciekał. A mi ciekł. Po tych przygodach myśl o akwarium z filtracją wewnętrzną jest dla mnie oszałamiająco kusząca.
Więc tak, upieram się przy hamburgu. Ale w razie jak coś nawalę albo za kilka lat zachce mi się sumpa to daję Ci pełne prawo, żeby mnie wyśmiać i powiedzieć "a nie mówiłem?!" :P

O tych przelewowych wewnętrznych nie mogę za wiele informacji znaleźć niestety.

Z pozytywów: mam spoko korzeń, który znalazłam zeszłej wiosny i calutkie lato moczyłam w beczce na ogródku, mimo że byłam pewna, że mi się nie przyda. Taka przezorność :D Jeszcze tylko wyczaruję skądś 4 podobne i mam aranż :P
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 4 grudnia 17, 21:01

ale zaje...y - czegoś takiego szukam od jakiegoś czasu

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 4 grudnia 17, 21:03

wespazjan pisze:Ale w razie jak coś nawalę albo za kilka lat zachce mi się sumpa to daję Ci pełne prawo, żeby mnie wyśmiać i powiedzieć "a nie mówiłem?!"
wespa i tak zriobie bo wiesz ze nie glaskam po glowce
korzeń zajeb....... ja tez musze sie wyvrac na lowy do mojego bw :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 4 grudnia 17, 21:12

abiba pisze:ale zaje...y - czegoś takiego szukam od jakiegoś czasu

Wiecie, jak łatwo takie skarby przegapić? Niedaleko nas, w lesie karczowali pieńki po jakiejś starej wycince. Znaleźliśmy kilka "resztek" i zabraliśmy do chaty. Te, które wyglądały obiecująco, okazały się do niczego. A ten, który sprawiał wrażenie bryłowatego byle czego pod wpływem myjki ciśnieniowej okazał się takim oto czymś.

Może z czasem się człowiekowi "oko" wyrabia. Ja muszę zbierać wszystko co znajdę i potem mam 90% odpadu i jeden spoko korzeń.
Muszę iść znowu czegoś szukać, żeby już moczyć do przyszłorocznego BW :P
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 7 grudnia 17, 09:39

Teściowa mnie straszy, że strop nie wytrzyma.
Duże akwarium - ok. Będzie na dole. Dom stary. Tam, gdzie ma stać zbiornik są panele, pod nimi te takie podkłady podpanelowe, pod nimi jeszcze jedne panele, jeszcze jedne podkłady, goły beton i grunt. Tu się raczej nie ma czego obawiać.

Ale ona mnie straszy, że to 112l nie może być na piętrze :( Myślicie, że to możliwe, że w starym domu strop nie wytrzyma 120kg? To chyba przesada trochę, co? Mam wujka ważącego 160kg i nie wpadłabym na to, że nie mogę go wpuszczać na piętro mojego mieszkania :P

Wiem, że ludzie zakładający akwaria 500l+ już muszą myśleć, czy podłoga wytrzyma, ale nie spodziewałam się roztrząsania tego problemu przy moich litrażach
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 7 grudnia 17, 09:50

wespa powiec tesciwej niech nie wymysla :D
wespa u mnie stała tanga w bloku 420 w tym samego piachu 120kg i drugie 100 skal wiec wyluzuj jak blok wytrzymał to w domu 120kg too pikus
stawiałem baniaki wazace o wiele wiecej na 5-7 pietrze stoja do dzis :D i nic sie nie zapadlo :D

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 7 grudnia 17, 09:57

no mi się twardo wydaje, że mój regał z książkami nawet więcej waży...
Będę jeszcze pytać teścia jak wróci z wczasów. Ale jeśli potwierdzi, że moja sypialnia może nie dźwignąć 112l akwarium, to oficjalnie zaczynam się bać tam spać...
Drewniane, solidne łóżko. Na nim moja słuszna masa, mężowska, do tego czasem oboje dzieci na raz. Przy czym jeden podskakuje. Ciężar rozłożony na czterech nie za wielkich nóżkach. Myślę, że jakby strop był za słaby na akwarium to i my z łóżkiem moglibyśmy kiedyś spaść przez sufit :P

Mam podejrzenie, że po prostu jej się plan akwarystyczny nie podoba (bo zalanie mieszkania, prąd, dziećmi mam się zając a nie głupotami itd.) a głupio jej wprost powiedzieć, więc stropem mnie straszy ;p
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 7 grudnia 17, 10:15

:ok:

Weź całą rodzinę i stańcie na metrze kwadratowym - zawali sie?
Daj spokój wespa - nie daj się wkręcić teściowej, bo takie wały typu strop się zawali bez wiedzy technicznej może sobie wsadzić między bajki. Jeśli strop jest żelbetowy to nosi naprawdę wiele i obciążnie typu 500kg rozlożone na takiej powierzchni niewiele mu zrobi.

Nie daj się wkręcać :D To tak jak byś słuchała sprzedawców w akwarystycznym ;)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: jurkin » 7 grudnia 17, 10:47

Mattija2 pisze:Nie daj się wkręcać :D To tak jak byś słuchała sprzedawców w akwarystycznym ;)


No między Mamusią a sprzedawcą jest duża różnica :D
W Białymstoku na własne oczy widziałem 750 l. w bloku na parterze, i nic, stoi, blok też.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: abiba » 7 grudnia 17, 16:14

Wytrzymałość belki silnie zależy od odległości miedzy punktem podparcia i punktem obciążenia . Akwarium stoi przy ścianie (blisko) punktu podparcia tak więc para grubasków na środku pokoju może stanowić ekwiwalent np 3ton przy ścianie .

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: Mattija2 » 7 grudnia 17, 19:34

abiba pisze:Wytrzymałość belki silnie zależy od odległości miedzy punktem podparcia i punktem obciążenia . Akwarium stoi przy ścianie (blisko) punktu podparcia tak więc para grubasków na środku pokoju może stanowić ekwiwalent np 3ton przy ścianie .


Oczywiście - rozpatrujemy ponadto przestrzenny układ i same przebiegi momentów zginających są mocno uzależnione od położenia przyłożenia wypadkowej sił. Położenie akwarium (które jest usytuowane wzdłuż ściany, nie w poprzek) powoduje to, że momenty przenoszone przez płytę stropową będą małe a większość obciążenia przeniesie ściana (defacto zapewnie też solidna). Reasumując, jak powiedziałem nie ma co się martwić.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 7 grudnia 17, 20:31

z tą solidnością ściany bym nie przesadzała :P
Dom stary a tam, gdzie mamy sypialnię był gołębnik (kto kiedyś poddaszy używał... po co, skoro na dole aż trzy pokoje? Na dwie rodziny starczy! :P). Mur solidny, ale tak nieładny i krzywy, że zamiast próbować wyrównać gipsem, zrobiliśmy ściany z kartonogipsu kawałek od muru.

Czyli akwarium będzie wzdłuż solidnej ściany, ale jakieś 10cm od niej i odzielone kartonogipsem. Ale co tam, jak ta ścianka gruchnie to chata się nie zawali :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 7 grudnia 17, 20:40

Agata naprawde 120-150kg to nic

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: wespazjan » 18 grudnia 17, 21:27

Chyba moje plany postawienia akwarium na kranówce nie wyjdą :(

Przeanalizowałam sobie swój temat o 112l i wygląda to tak:
- kwiecień 2017 - walka z sinicami
- maj 2017 - zakup filtra RO
Brak sinic
- grudzień 2017 - przegapiam czas wymiany wkładów w filtrze, czyli prawdopodobnie moje RO jest już niemal kranówką. Sinice wracają.

To możliwe, że moja kranówka jest w jakiś sposób odpowiedzialna za tą plagę?

Wodę do podmian w 112l przez filtr szykuję pół dnia. Przeraża mnie myśl o robieniu tego samego do 300l... Ale chyba nie będę miała wyjścia, chyba że istnieje jakiś uzdatniacz, który by mi tu pomógł.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Długie planowanie wszystkiego - akwarium ok 140cm

Postautor: barttsw » 18 grudnia 17, 21:38

jest wyjscie
na kran zalozyc wegiel

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości