Korzeń - dziwny problem

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Korzeń - dziwny problem

Postautor: Guayaseal » 4 grudnia 17, 22:05

Przy okazji resetu dezynfekowałem akwarium (były uzasadnione powody). Przy okazji pusty zbiornik zalałem na 24 godziny chloraminą i włożyłem tam korzeń (uprzednio 8 miesięcy w akwarium). Następnie korzeń był szorowany mechanicznie w wannie. Nowe akwarium szło od sterylności, stąd dojrzewanie trwało ciut dłużej (NO2 spadło do zera około 25 dnia). W trakcie dojrzewania zbiornika korzeń zachowywał się jak nowy, tj. był śluz, później galareta itp. Tyle, że akwarium dojrzało normalnie, a korzeń zaczął wyglądać nieco dziwnie. Pokryty nalotem - może okrzemkami, ale jakby nieco bardziej rudym. Na tym nalocie zaczęło pojawiać nowy osad, zielone kropki, ale chyba nie zielenice - nieco seledynowe, nie żółtozielone, ale jakby zielonobłękitne i mikro kępki pomiędzy compsopogonem a stułbiami (reszta akwarium jest praktycznie 100% bez glonów).

Przypuszczenie (proszę o weryfikację): pod nieobecność dostatecznej flory bakteryjnej w akwarium na żyznym korzeniu mogły pójść jakieś inne bakterie, grzyby/porosty. Możliwe? Jeśli tak - czy z czasem same by znikły (na razie 5 tygodni i raczej postępowały)?

Dopóki nie ma za dużo osadów dennych i rozwój roślinności umożliwia wyjęcie korzenia, postanowiłem wyjąć, wrzucić do wanny i dość mocno oczyścić mechanicznie (skrobakiem do naczyń i szczoteczką do zębów - nowymi) oraz opłukać kranówą. Nawet jak ciut wyjałowiłem (kranówa), to w akwarium jest stabilna flora bakteryjna. Pytanie #2: dobrze zrobiłem? Czy czyszczenie mechaniczne (poza zbiornikiem ze względu na silne barwienie wody na brąz przy tej czynności) korzenia z działającego zbiornika ma jakieś zady? walety?

Z drugiej strony starałem się nie wyjaławiać całkowicie, troszkę syfków zostawić. Pytanie #3: słusznie? A może w akwarium z florą bakteryjną lepiej było go sterylizować chemicznie lub przynajmniej czyścić na 0?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości