Led dla roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Led dla roślin

Postautor: Hunter » 30 listopada 17, 09:13

Na Twoim miejscu dobrze przemyślałbym sprawę zastanawiając się 10 razy nad wykonaniem instalacji z możliwością regulacji natężenia mocy światła, bo jednak jest to bardzo pomocne w akwariach holenderskich na przykład przy walce z ewentualnymi glonami, lub przy doborze mocy światła do konkretnego zestawu roślin. Akwarium zupełnie inaczej zareaguje na skręcenie wszystkich diod na 40% mocy, niż na odłączenie połowy diod obciążonych na 80% na driverach.
Zrozumiesz o co chodzi jak już będziesz miał belkę i akwarium :D
Przyjdą wakacje, będziesz chciał wyjechać, albo z HT zrobić chwilowo LT bo nie będzie czasu doglądać akwarium, to też będzie problem, bo nie wyregulujesz ilości światła.

Swoją drogą nie widzę sensu babrania się z lutowaniem i inwestowaniem w belkę led DIY, której estetyka wykonania będzie wprost proporcjonalna do umiejętności wykonawcy, przy jednoczesnym ograniczaniu jej możliwości do zwykłych świetlówek. Osobiście gdybym miał montować led bez możliwości regulacji to wolałbym pójść na łatwiznę i kupić gotowa belkę ze świetlówkami typowo roślinnymi. Efekt możliwości ten sam, kosztowo pewnie podobnie, a kolorystyka roślin o wiele intensywniejsza.

Takie moje osobiste przemyślenia co do rad tutaj udzielanych i kierunku w którym podążasz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Led dla roślin

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 09:32

Hunter pisze:Na Twoim miejscu dobrze przemyślałbym sprawę zastanawiając się 10 razy nad wykonaniem instalacji z możliwością regulacji natężenia mocy światła, bo jednak jest to bardzo pomocne w akwariach holenderskich na przykład przy walce z ewentualnymi glonami, lub przy doborze mocy światła do konkretnego zestawu roślin. Akwarium zupełnie inaczej zareaguje na skręcenie wszystkich diod na 40% mocy, niż na odłączenie połowy diod obciążonych na 80% na driverach.
Zrozumiesz o co chodzi jak już będziesz miał belkę i akwarium :D
Przyjdą wakacje, będziesz chciał wyjechać, albo z HT zrobić chwilowo LT bo nie będzie czasu doglądać akwarium, to też będzie problem, bo nie wyregulujesz ilości światła.

Swoją drogą nie widzę sensu babrania się z lutowaniem i inwestowaniem w belkę led DIY, której estetyka wykonania będzie wprost proporcjonalna do umiejętności wykonawcy, przy jednoczesnym ograniczaniu jej możliwości do zwykłych świetlówek. Osobiście gdybym miał montować led bez możliwości regulacji to wolałbym pójść na łatwiznę i kupić gotowa belkę ze świetlówkami typowo roślinnymi. Efekt możliwości ten sam, kosztowo pewnie podobnie, a kolorystyka roślin o wiele intensywniejsza.

Takie moje osobiste przemyślenia co do rad tutaj udzielanych i kierunku w którym podążasz.

no i tu sie z toba zgodze w 100% bo to co kolega kombinuje i znienia non stop to wisi katastrofa w powietrzu ale chyba kolega musi sie przekonać trzeci raz
bo jak dobrze kojarze lt nie wypalilo potem ala malawi tez poszlo teraz chce wejsc na najwyzszy poziom akwarystyki i tez to ciemno widzę
to tylko moje spostrzezenie ale moze sie myle

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 30 listopada 17, 09:43

W sumie zgadzam sie z grubsza z Hunterem z kilkoma zastrzezeniami (które nie podważają ogólnej tezy) i przypominam że równiez proponowałem stosowanie zasilaczy o stałym napięciu i dopiero do tego kilka alternatywnych rozwiązań.
Wybrałeś drivery - OK. mozna i tak .

Z tą estetyką to coraz łatwiej bo rózni sprzedawcy oferują komplety komponentów z nóżkami itp więc tylko jakoś sensownie to poskładać.

Kwestia barwy światła oczywiście do uwzględnienia na etapie projektowania i uważam że pod tym względem swietlówki w niczym nie muszą przewyższać ledów.
Wyłaczenie polówy led-ów wcale nie musi sie odbywać ze szkadą dla roślin . owszem wymagać to będzie jakby przenikanie sie tych 2 obwodów i kilka kabelków więcej ale sie da i ten argument jest to rozważenie ale w innym kontekscie . Przypominam przy okazji że jednym z priorytetów może być sprawność energetyczna i wówczas rozwuiązanie z porządnymi driverami zyskuje na wadze

Hunter - gotowe belki czyt. sklepowe sam wiesz jak z nimi jest . Estetyka na 5 ale cała reszta już nie koniecznie chyba ze wyszukasz cos za koszmarną kasę więc jak zakup to raczej powierzenie jej budowy komuś zaprawionym w bojach z ledami

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Led dla roślin

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 09:54

abiba pisze:Hunter - gotowe belki czyt. sklepowe sam wiesz jak z nimi jest . Estetyka na 5 ale cała reszta już nie koniecznie chyba ze wyszukasz cos za koszmarną kasę
Abiba są takie lampy jak to nazwales za koszmarna kase to delikatnie powiedziane :P

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 30 listopada 17, 10:16

barttsw pisze:
Hunter pisze:Na Twoim miejscu dobrze przemyślałbym sprawę zastanawiając się 10 razy nad wykonaniem instalacji z możliwością regulacji natężenia mocy światła, bo jednak jest to bardzo pomocne w akwariach holenderskich na przykład przy walce z ewentualnymi glonami, lub przy doborze mocy światła do konkretnego zestawu roślin. Akwarium zupełnie inaczej zareaguje na skręcenie wszystkich diod na 40% mocy, niż na odłączenie połowy diod obciążonych na 80% na driverach.
Zrozumiesz o co chodzi jak już będziesz miał belkę i akwarium :D
Przyjdą wakacje, będziesz chciał wyjechać, albo z HT zrobić chwilowo LT bo nie będzie czasu doglądać akwarium, to też będzie problem, bo nie wyregulujesz ilości światła.

Swoją drogą nie widzę sensu babrania się z lutowaniem i inwestowaniem w belkę led DIY, której estetyka wykonania będzie wprost proporcjonalna do umiejętności wykonawcy, przy jednoczesnym ograniczaniu jej możliwości do zwykłych świetlówek. Osobiście gdybym miał montować led bez możliwości regulacji to wolałbym pójść na łatwiznę i kupić gotowa belkę ze świetlówkami typowo roślinnymi. Efekt możliwości ten sam, kosztowo pewnie podobnie, a kolorystyka roślin o wiele intensywniejsza.

Takie moje osobiste przemyślenia co do rad tutaj udzielanych i kierunku w którym podążasz.

no i tu sie z toba zgodze w 100% bo to co kolega kombinuje i znienia non stop to wisi katastrofa w powietrzu ale chyba kolega musi sie przekonać trzeci raz
bo jak dobrze kojarze lt nie wypalilo potem ala malawi tez poszlo teraz chce wejsc na najwyzszy poziom akwarystyki i tez to ciemno widzę
to tylko moje spostrzezenie ale moze sie myle

Kolego doceniam twoją wiedzę ale głównie to aby krytukujesz...
Co do zmieniania co chwilę planu to chyba dobrze.. Dowiaduje się nowych rzeczy to plan zmieniam..

Co do wykonania to nie martwił bym się o to. Z takimi technicznymi sprawami to czuję się pewnie.
A jeżeli chodzi o tą regulacja to driver odpada. Musiał bym zastosować jakiś zasilacz tak?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Led dla roślin

Postautor: osama » 30 listopada 17, 10:26

A ja jednak namawiałbym Cię do driverów. Jest problem z regulacją, ale przecież możesz zrobić belkę opartą na np 3 driverach.
Belka na rezystorach to straty energii. Każdy rezystor się grzeje i podwyższa temperaturę belki.

Miałem belki na 12V, gdy dawałem poniżej 75% mocy, to światło nieprzyjemnie pulsowało. Teraz mam jedną belkę na driverach 300mA 2x21 diod.
Druga jest 15 diod na jednym rezystorze znajdującym się poza belką.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Led dla roślin

Postautor: barttsw » 30 listopada 17, 10:27

AQAddl pisze:Kolego doceniam twoją wiedzę ale głównie to aby krytukujesz...
kolego chce cie po prostu ostrzec przed kolejnym wyrzuceniem kasy w bloto
wez siądz sobie na spokojnie zaplanuj sobie zbiornik od a do z
ze wszystkimi szczegółami
przypuszczam ze zbiornik masz
zastanow się nad filtracją podłożem itp
zrob sobie bilans kosztów bo to nie sa tanie akwaria
i podejdz do tematu odpowiednio
taka moja rada po co znow sie denerwowac kolejnym niepowodzeniem jak mozna sobie wszystko zaplanowac jakies bledy sie pojawia ale mozna je zredukowac do minim

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Led dla roślin

Postautor: Hunter » 30 listopada 17, 10:49

abiba pisze:Hunter - gotowe belki czyt. sklepowe sam wiesz jak z nimi jest . Estetyka na 5 ale cała reszta już nie koniecznie chyba ze wyszukasz cos za koszmarną kasę więc jak zakup to raczej powierzenie jej budowy komuś zaprawionym w bojach z ledami

Tobie pewnie chodzi o belki LED? Ja natomiast pisałem o belkach na świetlówkach, gdzie nawet do chińskiego wyrobu ciężko się przyczepić.
AQAddl pisze:Co do wykonania to nie martwił bym się o to. Z takimi technicznymi sprawami to czuję się pewnie.

Nie znam Cię, nie oceniam. ;) Estetyka to też pojęcie względne i dla każdego "estetycznie" nie musi oznaczać to samo, być może mam wygórowane oczekiwania, dlaczego? Po prostu dla mnie prócz dokładnego technicznego wykonania liczy się też wygląd. Widuję wiele projektów belek na surowym aluminium, krzywo przyciętych na wymiar z kablami na wierzchu. Osobiście dbam o wygląd wnętrza pomieszczenia w którym przebywam większą część życia i zapraszam tam znajomych, dlatego projekty robione "na kolanie" do mnie już nie przemawiają ;) Dotyczy to zarówno wnętrza akwarium, jak i świata zewnętrznego go otaczającego. Stąd wzięła się moja sugestia.
AQAddl pisze:A jeżeli chodzi o tą regulacja to driver odpada. Musiał bym zastosować jakiś zasilacz tak?

Są nazwijmy to "drivery" z możliwością regulacji za pomocą sygnału PWM, o czym było wspominane wcześniej. Kosztowo zapewne wyjdzie to drożej niż wykonanie na zasadzie zasilacza 12-24V i sterowanie diodami napięciem.

Osobiście w swoich belkach posiadam wariant zasilacza 12V i manualne sterowanie za pomocą dimmera, a w drugiej bardziej zaawansowany sterownik i chwalę sobie. Przerabiałem też wersję z driverami na samym początku, jednak brak możliwości jakiejkolwiek kontroli nad światłem skutkował ciągłymi problemami z roślinami i glonami. Bardzo brakowało mi możliwości regulacji, więc przerobiłem belkę.

Miałem belki na 12V, gdy dawałem poniżej 75% mocy, to światło nieprzyjemnie pulsowało.

Wadliwość dimmera. Miałem to samo :) Wymiana pomogła, koszt ok 12zł.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 30 listopada 17, 11:11

Uporzadkujmy:

1. Te wady o których pisze osama to wada konstrukcyjna/wykonania natomiast 12V do zasilania diod to najbardziej nieekonomiczny wariant i już samo dobranie takiego napięcia postrzegam jako błąd konstrukcyjny

2. cały czas rozmawiamy o ledach i nie miszajmy innych technik

3. Ostatnia (najbardziej aktualna) Twoja wersja to kilka obwodów na driverach przyłaczanych do sieci 230V . To jest rozwiazanie całkiem sensowne i proponuję sie na tym skupić i to rozwijać . Aby zoptymalizować ten wariant zaproponowałem (wylinkowałem) 2 porządne drivery Philips..
Philips jako światowy lider technik oświetleniowych proponuje rozwiązania na każdą okazję a w tym również drivery z mozliwością regulacji . W przypadku philipsa wcale nie potrzeba żadnego pwm arduino it (choć nie wyklucza i takiej możliwości) ale zwykły potencjometr za 1złoty który zapewni płynną regulację .
Wejdź na podanego linka i zobacz inne rozwiązania a przekonasz sie że jest to prossze niż sie sądzi (ale droższe)

Subiektywnie oceniłem jednak że wylinkowany driver będzie b.dobrym rozwiązaniem a kwestię umieszcenia diod i ich połaczenia tak aby rosliny nie cierpiały przy ograniczeniu światła (o którym hunter pisał) pogadamy później - to nie jest wielki problem

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 30 listopada 17, 11:18

barttsw pisze:
AQAddl pisze:Kolego doceniam twoją wiedzę ale głównie to aby krytukujesz...
kolego chce cie po prostu ostrzec przed kolejnym wyrzuceniem kasy w bloto
wez siądz sobie na spokojnie zaplanuj sobie zbiornik od a do z
ze wszystkimi szczegółami
przypuszczam ze zbiornik masz
zastanow się nad filtracją podłożem itp
zrob sobie bilans kosztów bo to nie sa tanie akwaria
i podejdz do tematu odpowiednio
taka moja rada po co znow sie denerwowac kolejnym niepowodzeniem jak mozna sobie wszystko zaplanowac jakies bledy sie pojawia ale mozna je zredukowac do minim


No właśnie to robię. Chciałem zacząć da najtrudniejsze według mnie czyli od oświetlenia

Czyli może zastosuje 2driwery co podesłał kolega bodajże 40w i na jednym założę dimmer. Rozumiem że jest to urządzenie w stylu programatora czasowego?
Coś takiego
https://leduj.pl/potencjoment-sciemniac ... gL8HPD_BwE

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 30 listopada 17, 11:27

Może sie nieprecyzyjnie wyraziłem ale nie zrozumiałeś .
Te wylinkowane drivery są nieregulowalne i moim zdaniem to optimum (również cenowe) wobec Twojej wczesniejsze deklaracji że nieprzewidujesz ściemniania .

Jeśli skorygowałeś swoją wczesniejszą koncepcję i jednak oczekujesz czegoś więcej niż "światło dwubiegowe" informuję że są drivery philipsa regulowane (napięciem jako sygnałem analogowym, potencjometrem lub sygnałem pwm ) i przykład takiego drivera znajdzie sie chćby na wylinkowanej stronie

np takie coś : http://allegro.pl/philips-4-kanaly-120v ... 62135.html

edit:
wylinkowany przez Ciebie wyżej ściemniacz na 12V jest rozwiazaniem zupełnie z innej bajki . Pomyślany został (zapewne ) do pasków ledowych i tyle z jego możliwości .
Napięcie zsilania 12V również upośledza to rozwiazanie i moim zdaniem nie należy traktować tego poważnie .

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 30 listopada 17, 19:31

Trochę się teraz pogubiłem.. Jedni piszą tak inni tak.
Chciał bym przed do tego co wiem a nad czym mam sir zastanowić.
Narazie wiem że
1. Użyje led :
-25%fs
-25%fs White
-25%6500
-25%10000
2. Użyje około 70led (choć chciał bym aby ktoś odniósł się do filmików na których chłopaki mają po 30-40 w i rośliny rosły pięknie)
I czy nie mógł bym zredukowac ich do powiedzmy 60?no i jakiej miało by to skutki

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 30 listopada 17, 20:07

zaczynając od pkt 2:

To są konsekwencje Twojej deklaracji gdzieś tam na początku ad ilości światła oraz deklaracji że prowadzić będziesz zbiornik HT .
Stąd wynikła mała dyskusja nad ilością światła w ledach i takie wnioski zostały wyciagnięte . Starsznie trudno sie dyskutuje na dowolny temat i/lub projektuje cokolwiek jeśli co i rusz zmienia sie założenia .
Nie chce mi sie czytać całego wątku od początku i o ile mnie pamięc nie myli zakładałeś/oczekiwałeś ekwiwalent 1W/l - to dużo .
Piekne zbiorniki funkcjonują na poziomie 0,5W/l lub niewiele więcej .
Nie wiem jakie filmiki oglądasz nie wiem jakie rośliny na tych filmikach ludzie prezentują . Nie wiem wreszcie gdzie dla Ciebie jest ulokowana granica miedzy rośliną w idealnej kondycji a zaledwie poprawnej. Jak widzisz zmiennych jest dużo .
O tym też już była mowa i między innymi z tego powodu przewija sie od czasu do czasu motyw regulcji mocy .

ad. pkt 1
Tego akurat nikt na tym forum nie doradzał - to po prostu oznajmiłeś jako swoją decyzję stąd trudno sie do tego jakoś odnieść .
Przypomnę że jestem zwolennikiem 50% fs oraz 25% 6500K oraz 25% 8500K ( może być 10kK)
Wobec planu zastosowania sporego udziału 10kK sądze że niezasadne jest stosowanie pakietu FSW - ograniczyłbym sie wyłacznie do FS ale wątek akurat jest dość płynny

AQAddl
Ryba
Ryba
Posty: 173
Rejestracja: 13 grudnia 16, 16:57

Re: Led dla roślin

Postautor: AQAddl » 30 listopada 17, 20:36

Może nie zrozumieliśmy bo się źle wyraziłem :)
1w/l Myślałem że taka ilość jest konieczna,
Cele nie jest posiadanie najpiękniejszych i najbardziej wymagających rosilin.
https://www.google.pl/search?tbm=isch&s ... S-QEdA4zFM:
Taki przykład. Czy przy powiedzmy 50-60 ledch bd to możliwe?
Co do fsw to też mi się wyjdę żeby z nich zrezygnować

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Led dla roślin

Postautor: abiba » 30 listopada 17, 21:08

Całe mnóstwo :)
pierwsze akwarium, które mi sie wyświetliło okazało sie dośc podobne do mojego pierwszego roślinnego i prowadziłem je ze świetlówkami ok 0,4 W/l :)
Limnophila sessiflora to jedna z roślin która używałem do swoich eksperymentów ze światłem led i tam o ile mnie pamieć nie myli bardzo ładna była przy świetle ledowym na poziomie 0,35 W/l ale przy 0,2 też funkcjonowała (jakoś)

Powiem więcej (chyba po kims to powtarzam) : 1W/l wymaga sporego doświadczenia i może zamiast błogosławieństwem być Twoim przekleństwem.

Większość problemów technicznych (np konieczność stosowania drugiego radiatora) wynika z Twoich (moim zdaniem ) nieco wygórowanych założeń . Większość zbiorników roślinnych daje radę na pojedyńczej belce co jest w ścisłym związku z mocą światła .

Reasumując i odpowiadając wprost na Twoje pytanie : mozliwe jest ograniczenie ilości diod i/lub ograniczenie mocy

edit:
MOJA PROPOZYCJA :

zasilanie : driver http://allegro.pl/xitanium-40w-0-24a-11 ... 39909.html
diody: 24x 1W FS plus 24x 1W 6500K (opcjonalnie połowa z nich czyli 12szt np 8 lub 10k

to zapewni moc ok 40W (minimalnie poniżej) co przy zbiorniku 112l daje przelicznik 0,36W/l w diodach co z pewnym uproszczeniem daje nam ekwiwalent 0,7W/l w świetlówkach czyli całkiem sympatycznie .

Jeżeli zastosujesz radiator z profila 10cm obciążysz go cieplnie na poziomie 5,4W/dm2 a więc na granicy ale może być (ciepło będzie)
Jeżeli zastosujesz radiator z profila 16cm obciążysz go ciepnie na poziomie 3,22W/dm2 a więc bardzo dobrze z pewnym zapasem

Uzasadniam :
jedno z najprostszych rozwiązań - nie będze problemu z uruchomieniem i dostajesz niemal gwarancje funkcjonalności.
Dodatkowo zoptymalizowane cenowo przy braku kompromisu (b. dobrej jakości driver)


alternatywa : belka z zasilaczem tzw. "napięciowym" (projekt na zyczenie bo już mnie temat zaczyna męczyć ) :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości