Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

_Mateusz_
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 22 listopada 17, 21:12
Lokalizacja: Za Kielcami

Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: _Mateusz_ » 22 listopada 17, 21:55

Witam. Jestem nowy na forum. Jeżeli temat napisałem nie w tym dziale to proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu. Od czego mam zacząć w akwarystyce?
Posiadam akwarium 25 litrów a w nim dwa gupiki, 2 kirysków i ampularie. Podłoże to piasek kwarcowy. Posiadam dwie rośliny, jedną małą a drugą dużą. Filtr mam diversa claro 300 ale zmienie go na aquaela. Mam dwa uzdatniacze, jeden to antychlor drugi to eksklarin od firmy tropical. Podmiany wody narazie robie co tydzień. Od niedawna mam problem z gupikami ponieważ nie mogą mi dożyć dłużej niż rok. Zdychają mi po paru miesiącach. Testy do wody to nie wiem czy kupować czy nie ale one i tak są drogie a cena tych testów mnie odstrasza.

Jak zapomniałem czegoś dodać to napiszcie w komentarzu.
Temat ten będzie długi.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 17, 11:44 przez _Mateusz_, łącznie zmieniany 1 raz.

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: andrzejkowac » 23 listopada 17, 11:16

Witaj to tak na początek

Nie ma ryb o nazwie głupik są tylko gupiki to oczywiście tylko szczegół ale istotny
Pytasz od czego masz zacząć w akwarystyce ? Najlepiej od początku czyli trzeba zapytać co można trzymać w akwaium 25l .
Odpowiem że niewiele czyli najlepiej jakieś krewetki ślimaki czy jednego bojka .Reszta raczej do większych akwariów
Wodę podmieniasz w jakiej ilości ? czy filtr czyścisz w wodzie odlanej z akwa? Czy akwarium posiada oświetlenie ?jakie i ile świecisz ?
Jakie masz te rośliny czy dobrze rosną? Te preparaty do uzdatniania wody sobie daruj zaoszczędzone pieniądze wydasz na ważniejsze rzeczy
Poczytaj trochę o cyklu azotowym wymaganiach ryb które masz lub chciałbyś mieć . Zapodaj jakąś fotkę akwarium będzie łatwiej doradzić
Młode ampularie oddam

_Mateusz_
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 22 listopada 17, 21:12
Lokalizacja: Za Kielcami

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: _Mateusz_ » 23 listopada 17, 11:37

Oświetlenie to żarówka LED o mocy 3W. Kolor barwy światła to biały ciepły. Gąbke filtra płukam w wodzie odlanej z akwarium. Podmieniam 15% wody czyli chyba 5 litrów. Nie chce mieć bojownika akwarium tylko głupiki. Gupiki są fajne i kolorowe i są niewielkich rozmiarów. Jeśli chodzi o oświetlenie akwarium to światło świeci się kilka godzin ale nie więcej niż chyba 10 godzin. Zdięcia podrzuce później bo teraz nie ma mnie w domu.
Edycja postu: Rośliny rosną mi dobrze.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: barttsw » 23 listopada 17, 12:03

_Mateusz_ pisze:ie chce mieć bojownika akwarium tylko głupiki. Gupiki są fajne i kolorowe i są niewielkich rozmiarów
ale za małe na te ryby minim 60 cm one sie mnoza co chwile i zaraz bedziesz miał problem bo akwarium bedzie jednym gupikiem
25l to temat rzeka podaj lepiej wymiar zbiornika zamiast litrażu i poczytaj sobie ten wątek tam masz okreslone co mozna trzymac w takiej szklance viewtopic.php?f=27&t=43416
_Mateusz_ pisze:Oświetlenie to żarówka LED o mocy 3W. Kolor barwy światła to biały ciepły
ta barwa sie nie nadaje kup sobie 6500k

_Mateusz_
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 22 listopada 17, 21:12
Lokalizacja: Za Kielcami

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: _Mateusz_ » 23 listopada 17, 12:30

Nie chce doprowadzić do kłótni ale u mojej Cioci w 8L zbiorniku 2 gupiki żyły 2 lata. To dlaczego nie można trzymać takich małych rybek w akwarium 25l?
Nawet w niektórych sklepach zoologicznych pływa z 30 gupików w zbiorniku mniejszym niż 25l i dobrze się czują tam i są jeszcze pięknie ubarwione i szalone.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 listopada 17, 12:42 przez _Mateusz_, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: barttsw » 23 listopada 17, 12:38

kazda ryba ma swoje wymagania co do temperatury parametrów wody oraz do wielkosci zbiornika
gupik to ryba dorastająca do 6 cm wiec minimalny zbiornik to 60 cm
wtedy ryba ma w miare konfortowe warunki
_Mateusz_ pisze:Nie chce doprowadzić do kłótni ale u mojej Cioci w 8L zbiorniku 2 gupiki żyły 2 lata.
tylko 2 lata
_Mateusz_ pisze:Nawet w niektórych sklepach zoologicznych pływa z 30 gupików w zbiorniku mniejszym niż 25l i dobrze się czują tam i są jeszcze pięknie ubarwione są i szalone
rozmawiałes z nimi ze jest im dobrze ?
ponadto w sklepach to przechowalnia do sprzedania i gupiki są bardzo chodliwymi rybami i co tydzień jest swierza paria
nie wiesz ile ryb pada w zoologach na to ze maja zle warunki
i sklepy maja glepoko w dupie czy ta ryba przezyje dzien czy 5 lat wazne ze oni sprzedali i zarobili kase
do tego powciskaja jakies badziewia obsady dobiora jak by bylo 100l nie wspominajac ze to zupa rybna
za mały zbiornik ryba skarłowacieje i bedzie zyła w meczarniach
a ty jak chcesz miec akwarium to wbij sobie do glowy ze bierzesz pod opieke zywe zwierzęta i ty bierzesz za nie pełną odpowiedzialność
a zapewne jak padna pojdziesz do sklepu i kupisz kolejna partie ryb i tak w kółko macieju
czlowieku zastanow sie !!!!
i zapytam co ten kirysek w tym robi?

_Mateusz_
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 22 listopada 17, 21:12
Lokalizacja: Za Kielcami

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: _Mateusz_ » 23 listopada 17, 12:46

Kirysek już od dawna tu jest.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: barttsw » 23 listopada 17, 12:49

kirysek ryba stadna i odmienych parametrow od gupikow

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: andrzejkowac » 23 listopada 17, 16:53

Teoretycznie dwa gupiki zmieszczą się do 25 litrów czy nawet 8 i przeżyją jakiś czas ale to ryba stadna a dwie to nie stado tylko para stado to powiedzmy od 6 8 sztuk w górę a tyle do swojej szklanki nie wcisniesz. Zapytales o radę i ją dostałeś dalej zrobisz jak uznasz twoje ryby i twoja kasa co do wygladu to daj jakiś korzeń z mchem czy anubiasem żeby nie było tak pusto
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: wespazjan » 23 listopada 17, 17:00

_Mateusz_ pisze:Nie chce doprowadzić do kłótni ale u mojej Cioci w 8L zbiorniku 2 gupiki żyły 2 lata.


U moich sąsiadów owczarek podhalański w kojcu o powierzchni dosłownie metra kwadratowego żyje już ósmy rok. A i tak chce mi się beczeć jak na to patrzę.
Idąc tym tropem: ludzie w obozach pracy na Syberii też i kilkadziesiąt lat żyli.

Zakładamy, że jak ktoś chce się zająć akwarystyką to nie chce tylko, żeby ryby przeżyły, ale też żeby to było dobre życie.

Jakbyś jednak się uparł, nie posłuchał kolegów (jak zwykle bywa, kiedy odpowiedź nie jest taka, jak by się chciało :P) i wpuścił gupiki to tylko samce. Ten gatunek mnoży się jak wściekły i za chwilę będziesz miał więcej ryb niż wody.
Obrazek

_Mateusz_
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 22 listopada 17, 21:12
Lokalizacja: Za Kielcami

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: _Mateusz_ » 23 listopada 17, 18:03

Jak się rozmnożą to mój wujek je z chęcią przyjmie do swojego 60 l akwarium. Chciałem większe akwarium ale rodzice nie mieli pieniędzy a to dlatego że tylko tata pracował a mama była cały czas w domu. Już pare tygodni temu się to zmieniło i mama znalazła wkońcu prace taką jaką chciała. Ale mam zamiar kupić akwarium może 50l czy 72l jak rodzice się na to zgodzą. Teraz to wziołbym się za wymiane filtra na biologiczny z wkładem gąbkowym.
Edycja postu: Jak będę miał za dużo gupików to oddam je do sklepu zoologicznego.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: wespazjan » 24 listopada 17, 12:48

wymieniając filtr pamiętaj, żeby nie wyciągać od razu starego. Jakiś czas muszą chodzić dwa równocześnie, żebyś nie potruł rybek. Albo gąbki, które masz w dotychczasowym przełóż do nowego plus dołóż jakieś złoże biologiczne.

Jeśli szukasz budżetowej wersji akwarium to popatrz na olx, na używki. czasem da się trafić naprawdę okazję.
Obrazek

мagda
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 13 listopada 17, 14:28

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: мagda » 25 listopada 17, 14:18

_Mateusz_ pisze:Podłoże to piasek kwarcowy.

Taki jasny będzie ci się dosyć szybko brudził, więc pomocne mogą być Taki jasny będzie ci się dosyć szybko brudził, więc pomocne mogą być odmulacze do akwarium ewentualnie możesz sam coś wykombinować, grawitacyjnego.
Ostatnio zmieniony 25 listopada 17, 21:44 przez мagda, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: barttsw » 25 listopada 17, 15:03

мagda pisze:
_Mateusz_ pisze:Podłoże to piasek kwarcowy.

Taki jasny będzie ci się dosyć szybko brudził, więc pomocne mogą być odmulacze do akwarium ewentualnie możesz sam coś wykombinować, grawitacyjnego.

jak jest odpowiednia filtracja i cyrkulacja to nic nie bedzie se brudzic

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jestem początkujący. Proszę o waszą pomoc.

Postautor: kubota » 17 grudnia 17, 11:18

Autora tematu kojarzę z innego forum. Dostał tam bana i przyszedł tutaj. Wy się będziecie produkować, a on i tak zrobi po swojemu bo ciocia zmieściła karpia w kuli, dziadek rozmnażał skalary w kostce, a brat hodował paletki w wiadrze bez filtra.

To beznadziejny przypadek (albo zwykły troll).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości