[72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

[72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: piotr83 » 21 listopada 17, 19:08

Witam.
Jest to mój pierwszy post - więc mam lekką tremę :wink:

Parametry kranówy:
Amerykańska mg CaCO3/litr 260 - 280
Fizyczna mval/litr 5,2- 5,6
Niemiecka °dH 14,6- 15,7
Angielska °e 18,2- 19,6
Francuska °f 26- 28
Międzynarodowa mmol/litr 2,6- 2,8

Żeby nie przedłużać od razu zapytam:
1.Czy taka obsada ładnie współgra ze sobą dla nowego zbiornika 60x30x40 ?
10x Razbora borneańska
9x Moodrok słoneczny
3x Głowaczyk barwny
4x Otosek przyujściowy
5x Kirysek nakrapiany
2.Czy może zrezygnować z któregoś gatunku, lub uszczuplić ilość - bo będzie zbyt ciasno (kwestia samej flory jest na razie w powijakach) ?
3.Czy przy takiej obsadzie mogę sobie pozwolić na jakieś krewetki - jeśli tak to ile sztuk albo jakie byłyby dobrym wyborem ?
4.Czy lepiej zrezygnować z któregoś gatunku i dodać właśnie krewetki ?
5.Dodatkowe pytanie - to czy warto przykryć tak skomponowany zbiorniczek pokrywą np taką.:
Pokrywa aluminiowa 60x30
6.Czy może lepiej pozostać przy 2 belkach LED SUNNY i PLANT np takich.:
Ledy dla zbiorników otwartych
7. Jeżeli ktoś ma doświadczenie i poleca lepsze rozwiązanie odnośnie przykrycia samego akwarium (chodzi oczywiscie o estetykę i brak samobójczych rybek - akwarium będzie w sypialni ) z chęcią wchłonę i strawię propozycję.
Pozdrawiam
Piotr

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: abiba » 22 listopada 17, 00:08

Nie masz dla tych ryb nic do zaoferowania chyba że zrezygnujesz z połowy i uzdatnisz wodę .

piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

Re: [72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: piotr83 » 22 listopada 17, 14:31

Żeby uzdatnić - i zejść na poziom dgH=8 wystarczy że zagotuję i odstoję - czy muszę robić dolewkę wody RO ?
Jeśli dolewkę wody RO to w jakich proporcjach aby zbić do dgH=8 ?
To ile tych nano rybek mogę trzymać w baniaczku 72L ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: abiba » 22 listopada 17, 15:06

Przegotowyywanie wody to kiepski pomysł - pomijając ekonomię i upierdliwość metody obniżasz tzw twardość węglanową (tylko)
W praktyce zostaje na placu boju deminarizowana w tym uzyskiwana przez przepuszczenie przez żywice jonowymienne .
Więc :
- własny filtr RO (preferowany)
- kupowanie gotowej wody (ma to sens przy małych zbiornikach więc jesteś na granicy opłacalności takiego rozwiazania)
- bateria z żywicą jonowymienną (osobiście średnio mi sie podoba pomysł regeneracji kwasami a bez tego trzeba sie zastanowić nad ekonomią)

Wymienione ryby skrajnie potrzebują wody na poziomie ok 11d a optimum zawierać sie będzie gdzeiś w okolicy 3-6dGH .
Taką wodę uzyskasz mieszając mniej wiecej 2/3 RO i 1/3 kranówy .

Oprócz twardości pozostaje kwestia odczynu. Wymagane pH tych ryb również sie nie pokrywa podobnie zresztą jak temperatura pamiętajć zwłaszcza że nie możemy (nie powinniśmy ) uwzględniać wartości skrajnych .

Proponuję wobec tego abyś wybrał gatunek na którym najbardziej Ci zależy i dalej dobierać z takim własnie priorytetem .

ps
planowanie więcej niż jednej ławicy zwykle obniża walory estetyczne takiej obsady więc 1 ławicowa coś na dno plus jedna lub kilka większych dla kontrastu (ale to już kwestia gustu)

piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

Re: [72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: piotr83 » 23 listopada 17, 19:25

Bardzo dziękuję za twoje mega cenne rady.
Zakupy rozpocząłem poza zamówioną szafką ala' ADA od właśnie filtra RO : Aquarius 75
Co do rybek do pojedyńczej ławicy to cały czas mam dylemat czy (oczywiście po stabilizacji akwa) wybrać Modrooka Słonecznego:
Obrazek
czy lepsze będą Razbory Borneańskie:
Obrazek
Czy masz może jakieś doświadczenia z tymi gatunkami ?
Na pewno uparłem się na Głowaczyka barwnego w haremie albo chociaż parkę...
Zestaw CO2 chcę kupić z plantgarden z butlą 5L Tutaj mam znowuż problem bo nie wiem czy ten sterownik elektroniczny jest tak naprawdę wart swojej ceny, czyl lepiej jednak z niego zrezygnować ? Cały czas nie wiem też czy kupować pokrywę do baniaczka czy jednak same belki led...

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: [72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: Mattija2 » 23 listopada 17, 20:17

A propo CO2 mam do sprzedania zestaw taki z Planta Gardena (5l) tylko bez komputera - więcej info na pw :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [72L] obsada i temat przykrycia baniaczka.

Postautor: abiba » 23 listopada 17, 20:18

Niestety nie mam doświadczenia z tymi rybami (chociaż w kolejnym projekcie roważam razbory borneańskie) i w kwestii ostatecznego doboru obsady wolę sie zbytnio nie udzielać .
Dla moich potrzeb ustaliłem sobie taką metodę : odrzucam z zakresu parametrów 25% z dołu i tyleż z góry a to co zostaje o ile się pokrywa z innymi gatunkami moim zdaniem jest do przyjęcia .

Pokrywa czy belka ? klasyczny i powszechny dylemat :) o ile nie masz ryb potrafiących wyskoczyć to zdecydowanie belka . Wprawdzie jest opcja: belka plus szyba nakrywowa ale osobiście mnie ten wariant nie powala . Pokrywa zwykle utrudnia dobór światła zwłaszcza jeśli mamy w planie roślinne z dużą ilością światła (chociaż nie jest to nie do pogodzenia). Oczywiśćie kwesti estetyczne i finansowe każdy we własnym zakresie ... Te tanie pokrywy są paskudne a te ładne i dobre zwykle drogie jak jasny gwint (jak to zwykle bywa)

Sterownik CO2 jest jeśłi nie niezbędnym to bardzo przydatnym urządzeniem i jedynym jak sądze argumentem p-ko jego zastosowaniu jest własnie jego cena . Aby nie było tak dramatycznie zawsze można go później dokupić - elektrozawór zresztą też .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości