[112 L] - Pierwsze akwarium

Wuka
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 października 17, 07:58

[112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Wuka » 1 listopada 17, 14:39

Cześć wszystkim chcę zaprezentować wszystkim moje pierwsze akwarium.
Mój zbiornik ma:
1: wymiary 80x30x40 , w teorii ma być to 112 litrów, jednak ze względu na wypukłą szybę jest zdecydowanie poniżej 100 litrów. Taki zbiornik kupuje się dwa razy, pierwszy i ostatni. Nie polecam tego typu akwariów.

2: Za oświetlenie odpowiadają dwie świetlówki, nie podam ich parametrów, zamierzam niebawem wymienić na porządne i właściwie oświetlenie LED.

3: Filtr zewnętrzny - AQUAEL UNIMAX 250

3: Podłoże - JBL MANADO

4: W tym momencie w akwa mieszka sobie: Kirysek spiżowy 6x, Zbrojnik złoty 1x, Bojownik samiec 1x ślimak Helenka chyba 8x strasznie mi się namnożyły.

5: Zbiorniczek jest cały czas nawożony CO2 z małego domowego zestawu młodego bimbrownika :mrgreen:

6: Podstawowe parametry: GH=12, pH=6,6, KH=4, temperatura=28 (muszę troszkę pH podnieść)

Na razie zbiorniczek wygląda tak:
Obrazek

W najbliższym czasie wskoczą 3 samiczki dla bojownika, i mam ogromny dylemat co jeszcze do tego dołożyć? Wiem, że dobrze pasuje Razbora Klinowa jednak niezbyt mi odpowiada. Chciałbym coś bardziej kolorowego. Co jeszcze innego mogę dobrać.
Ostatnio zmieniony 2 listopada 17, 14:01 przez Wuka, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: wespazjan » 1 listopada 17, 15:00

trochę różne wymagania temperaturowe mają chociażby bojowniki i kiryski pstre. Dla tych drugich masz w zasadzie na granicy ich tolerancji. A między "na granicy" a "optymalnie" jest duża różnica. Jak już są razem, to ja bym zjechała chociaż o stopień. Więcej nie, bo z kolei bojkowi się nie spodoba, a kiryski jednak są chyba wytrzymalsze. Podłoże dla kirysków też nieodpowiednie. Zrób im chociaż jakiś obszar plażowy, bo odbierając im możliwość kopania w piachu pozbawiasz je sensu życia a siebie fajnych obserwacji :P (nieludzko pocieszne takie kopiące kiryski).

Nie chcę Cię straszyć, ale wszyscy znani mi ludzie, trzymający bojownika w akwarium towarzyskim mówili jedno: musi trafić tam jako ostatni. Wobec ryb, które zamieszkują już zbiornik jest grzeczny. Wobec tego, co przybędzie po nim - bezwzględny. Chociaż to zależy od charakteru konkretnej ryby. Wobec tego nie wiem, co Ci poradzić, do wpuszczenia tu jeszcze. Mniejsze rybki bojownik zagoni, większe zagonią czasem jego.

To tak z krytyki.
Teraz chciałabym dorzucić coś z pochwał, ale nie mogę, bo zdjęcie nie działa :P

Czemu ph chcesz podnosić? Masz odpowiednie dla ryb. Tylko właśnie temperatura jest problemem. Chyba, że zależy Ci głównie na roślinkach, ale wtedy kwasolubne rybki to chyba nie do końca dobry wybór :P

edit: ej, wybacz! pochrzaniły mi się rodzaje kirysków. Jednak nie jest aż tak źle z tą temperaturą jak myślałam. Chociaż nadal polecam jeden stopień w dół :P No i podłoże...
Obrazek

Wuka
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 października 17, 07:58

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Wuka » 1 listopada 17, 15:20

Właśnie staram się wszystkie rybki pod podobne parametry dobierać. To podłoże ponoć może być z kiryskami bo nie ma ostrych krawędzi, kiryski bardzo fajnie w nim myszkują, faktycznie są pocieszne jak szukają karmy, kojarzą mi się ze stadem wygłodniałych krów na pastwisku hehe, ale masz rację z tym podłożem plażowym, już nawet mam pomysł co i gdzie zrobię :D Dzięki za radę.

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Wojtekxxx9 » 1 listopada 17, 16:31

Bojownik z kirysmami to tak nieźle funkcjonuje w 26,5
Kopia kiryski pociesznie :-)
I zgadzam się ze bojownik wchodzi ostatni

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 listopada 17, 16:51

Plaża dla kirysków to zart czy kpina? wbudujecie kiryska komputer by ryly tylko na plazy? pomyslcie naprawde nie boli one beda ryc po calym zbiorniku
ryby denne i kopiace 100% piach i tu niema zadnej dyskusji a mowienie ze cos jest nie ostre to polecam mikroskop wtedy moze sie przekonacie
bojowniki i ht to poroniony pomysl

Wuka
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 października 17, 07:58

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Wuka » 1 listopada 17, 19:50

barttsw pisze:Plaża dla kirysków to zart czy kpina? wbudujecie kiryska komputer by ryly tylko na plazy? pomyslcie naprawde nie boli one beda ryc po calym zbiorniku
ryby denne i kopiace 100% piach i tu niema zadnej dyskusji a mowienie ze cos jest nie ostre to polecam mikroskop wtedy moze sie przekonacie
bojowniki i ht to poroniony pomysl


Kolego widzę, że masz już sporo postów na tym forum więc jakąś wiedzę zapewne posiadasz, mam nadzieję że nie tylko teoretyczną, ponadto używanie polskich znaków nie jest ani trudne ani bolesne, a nasz język jest wyjątkowy i piękny więc nie wiem dlaczego tak wielu ludzi go nie szanuje. Konstruktywną krytykę przyjmuję zawsze, jednak krytyka na zasadzie "poroniony pomysł" kojarzy mi się z Tadeuszem Boy-Żeleńskim i jego powiedzeniem "krytyk i eunuch z jednej są parafii, obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi"
Ale wróćmy do tematu. To podłoże mam już od dłuższego czasu, kiryski ryją w nim jak szalone, wcale im nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, wyglądają na zadowolone.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 listopada 17, 20:04

ta jasne mialem to g......
twoje zwierzaki i ty bierzesz za nie pelna odpowiedzialnosc
a znakow polskich nie bede wstawial bo mi sie nie chce

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: wespazjan » 1 listopada 17, 21:08

Nie wiem. Niby tylko piach. Ale z drugiej strony już z wieloma osobami rozmawiałam, co mają je na innych podłożach i rybki wesoło hasają nie uszkadzając wąsików. Tak czasem sobie myślę, że te kiryski najwyraźniej nie wiedzą, że powinno im być źle.

Bartek wiedzę ma, teoretyczną i praktyczną, ale jego nie zadowala "ok". Musi być idealnie. Pewnie po latach też do tego dojdziemy :p
Pierwsze akwarium to zazwyczaj takie cuda-wianki, że ta obsada w porównaniu do większości i tak jest miodzio. Ja, jakbym nie zapytała najpierw tutaj to miałabym 60l z neonkami, gupikami i bojkiem właśnie.

Bartt, Ty aż jęknąłeś w duchu na plażę dla kirysków, a ja na brak polskich znaków "bo mi się nie chce" (nie widać, bo styl pisania mam dziwny, ale studiowałam polonistykę). Jesteśmy kwita :p
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 listopada 17, 21:21

wespa bo plaza to mit,
wytlumaczysz ryba ze maja ryc na plazy ?
kiryski w naturze https://www.youtube.com/watch?v=cWIVCdLOImw

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: wespazjan » 1 listopada 17, 21:37

Jakby kolega dopiero zakładał akwarium to bym powiedziała "ziomek, nie przepłacaj, piach dawaj, będzie taniej i lepiej". Ale podłoże już jest, kiryski już pływają, więc plaża to jedyne co mi przychodzi do głowy. Odda do sklepu, to na 90% wylądują gorzej.
U mnie od pewnego czasu leżą kamzole na części dna i kiryski wiedzą, żeby w nich nie buszować tak, jak w piachu :p Jakiś tam instynkt samozachowawczy chyba mają.
Anyway, już po ptakach, kolega na przyszłość będzie wiedział, że producenci podłoży ściemniają. Krawędzi ostrych nie ma, ale granulacja jest nadal za duża. Aczkolwiek jest spora szansa, że dowie się tego tylko czytając ten temat a nie doświadczalnie, widząc, że dzieje im się krzywda. Zostaje życzyć, żeby tak było i kazać wrzucić ponownie zdjęcie :p
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 1 listopada 17, 21:42

wespa ja cie nie neguje
tak dla potomnych to sa efekty niby nie ostrych podłoży
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Hunter » 2 listopada 17, 06:32

Nie wiem. Niby tylko piach. Ale z drugiej strony już z wieloma osobami rozmawiałam, co mają je na innych podłożach i rybki wesoło hasają nie uszkadzając wąsików. Tak czasem sobie myślę, że te kiryski najwyraźniej nie wiedzą, że powinno im być źle.

Po prostu akwaryści przesadzają :) Naturalnie ryby te żyją na piasku, kamieniach, glebie i detrytusie. Dno rzeki nie jest wyglancowane jak nasze akwaria, jest tam wszystko. Nie ma co się spinać jak kirysek część akwarium ma żwirowate a część piaszczyste. Byleby to był żwir rzeczny.

NIe przepadam za JBL Manado bo jest to okropnie lekkie podłoże. Ale dlatego tez kiryski nie mają problemu z ryciem w nim.

wytlumaczysz ryba ze maja ryc na plazy ?

Po co? Niech ryją gdzie im wygodniej, to zwierzęta.
Film który wstawiłeś jest doskonałym przykładem. Gdzie tam piach? :D Sam detrytus i błoto, pełno ostrych wystających korzeni i niebezpiecznych głazów. Nawet piachu "do czyszczenia skrzeli" nie ma. :D Film całkowicie zaprzecza temu co się wymaga w akwarystyce dla tego gatunku.

Zdjęcie pierwsze pokazuje kiryska na fatalnym podłożu Filtus Floran. Sam go przywołuję jak ktoś chce trzymać kiryski na tym podłożu. Głupota w ogóle stosować to podłoże do jakichkolwiek celów... Doskonale widać na zdjęciach, że to podłoże z kruszonych łupków.
Zdjęcie drugie pochodzi z forum superakwarium - przyczyną zgonu była zachwiana równowaga biologiczna (częste duże podmiany + skok stężeń nawozów związanych z nieumiejętną aplikacją kulek GT, z tego co czytam to kulki rozpadły się nim trafiły w podłoże :lol: - ewidentnie błąd ludzki i niewiedza). Przypominam, że kiryski gubią wąsy nie tylko przy mechanicznych urazach, ale też przy dużych wahaniach parametrów wody - wąsy odrastają. Więc trochę wieje propagandą porównując zdjęcia do tego co mamy w akwarium Wuka.

Dodam jeszcze, że zdjęcie drugie to kirysek wyizolowany i przeniesiony do osobnego akwarium na czas leczenia. Nie wiemy na jakim podłożu docelowo przebywał w głównym akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: barttsw » 2 listopada 17, 08:49

Hunter pisze:Naturalnie ryby te żyją na piasku, kamieniach, glebie i detrytusie. Dno rzeki nie jest wyglancowane jak nasze akwaria, jest tam wszystko. Nie ma co się spinać jak kirysek część akwarium ma żwirowate a część piaszczyste. Byleby to był żwir rzeczny.
tylko ze w naturze ryba podplynie pare metrow i ma piach naprawde nie widzisz roznicy?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Hunter » 2 listopada 17, 08:59

Nie bardzo. W akwarium też pływa, z tym że ma krótszy dystans do przepłynięcia na piaszczystą część podłoża ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wuka
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 23 października 17, 07:58

Re: [112 L] - Pierwsze akwarium

Postautor: Wuka » 2 listopada 17, 13:41

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, nie spodziewałem się aż tak sporego zainteresowania. Znaczy to zapewne, że mam sporo do nadrobienia ale równocześnie widzicie jakiś minimalny potencjał we mnie. Jak tylko wrócę do domu to postaram się jak ogarnąć wrzucanie zdjęć. Nagram też filmik jak się zachowują kiryski na tym podłożu. Sami najlepiej ocenicie czy im dobrze, czy też może kategorycznie wymienić to podłoże.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości