Stelilizator Aquael mini UV - opinie

olga181918
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 7 marca 17, 21:46

Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: olga181918 » 9 października 17, 20:59

Ostatnio pojawiło się u mnie w akwarium trochę glonów. Ograniczyłam już światło i nawożenie ale dalej są zielone glony. Zastanawiam się nad kupnem stelilizatora Aquael mini UV. Czy ktoś z was ma taki stelilizator? Proszę o opinie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: Hunter » 9 października 17, 21:24

Posiadam lampę UV w kubełku - działa na identycznej zasadzie.
promienie UV wyjaławiają wodę. Ma sens stosowanie lampy w trybie ciągłym, wtedy klaruje wodę i wybija zarodniki glonów pływające w wodzie. Nie działa na glony osiadłe (zielenice punktowe, nitki, krasnorosty itp). Stosowana doraźnie potrafi zachwiać równowagę biologiczną w akwarium co może zagrozić życiu i zdrowiu ryb (podobny efekt jak gdybyś wpuściła ryby do świeżo zalanego akwarium). Stosując lampę w trybie ciągłym nalezy jednocześnie zadbać o dobre wkłady filtracyjne w kubełku, na którym bezpiecznie mogą osiadać się bakterie nitryfikacyjne. Będą rozwijały się na wkładach a nie pływały w toni wodnej (bez lampy występują wszędzie).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: AkwaMichał » 10 października 17, 08:43

W tym konkretnym sterylizatorze nie są diody UV. To jest znaczna różnica, bo diody UV są dużo słabsze niż lampa UV.

Pamiętaj, że najwięcej biologii w akwarium występuję w podłożu oraz w filtrze. W wodzie mikroorganizmów jest najmniej.
Ja odradzam, a ograniczenie nawożenia mało da, bo chodzi o to, żeby było ono zbilansowane - zapytaj na forum o nawożenie pod Twój zbiornik. Możesz zacząć podawać Carbo - najlepiej Easy-life Carbo, ale Planta Gainer też ma spoko produkt.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: Hunter » 10 października 17, 09:19

AkwaMichał pisze:Pamiętaj, że najwięcej biologii w akwarium występuję w podłożu oraz w filtrze. W wodzie mikroorganizmów jest najmniej.


Pamiętaj, że woda jest nośnikiem transportowym dla bakterii. Gdyby bakterie nie pływały to nie zasiliłyby wkładów filtracyjnych, ani podłoża 8) A pływają w "ilościach dość sporych".
W toni wodnej może być ich na tyle dużo, że większa podmiana spowoduje zmętnienie wody, co świadczy o zachwianiu równowagi biologicznej. Identyczne objawy daje doraźne stosowanie sterylizatorów UV. Chwilowo wyjaławia wodę uśmiercając bakterie, cysty, formy przetrwalnikowe, zarodniki glonów i same glony jednokomórkowe, a nawet utlenia bądź rozbija słabe chelaty żelaza co jest niekorzystne dla bilansu nawożenia.
Najczęściej w praktyce użytkownicy sterylizatorów włączają je na kilka godzin po czym zauważają zmętnienie wody, więc lampę wyłączają. Po 1-2 dniach zmętnienie mija, po czym znów lampa jest włączana i ponownie woda sterylizowana uzyskując zmętnienie :)

Ja stosuję lampę w trybie ciągłym tuż obok wydajnych wkładów filtracyjnych (lawa wulkaniczna). Woda jest krystaliczna i nie mam problemów z filtracją. Zmętnienie też nie występuje. Glonów nie mam, ale to za sprawą zbilansowanego nawożenia. W moim przypadku, w toni wodnej faktycznie bakterii jest niewiele.

AkwaMichał pisze:W tym konkretnym sterylizatorze nie są diody UV. To jest znaczna różnica, bo diody UV są dużo słabsze niż lampa UV.

Pozwolę się nie zgodzić. Rodzaj zastosowanego źródła promieni UV nie ma tutaj większego znaczenia. Moc sterylizatora dobieramy do objętości akwarium to jasne. W moich 240l ten Aquael niewiele zdziała, natomiast w małym litrażu jak najbardziej da zamierzone efekty. Czy to sterylizator oparty o diody UV czy o świetlówkę UV to nie istotne. Kluczową rolę odgrywają wypromieniowane odpowiedniej długości fale elektromagnetyczne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: abiba » 10 października 17, 09:37

Moim zdaniem czy woda jest krystaliczna czy nie w najmniejszym stopniu zależy od tych sterylizatorów . Stosowałem rózne od kilku 10W po monstrum 3x54W i czy były włączone czy też nie róznicy specjalnej (włąsciwie żadnej) nie zauważyłem . Stąd też mój poglą na temat obecności tego ustrojstwa w ciągu ostatnich ok. 2lat uległ drastycznej ewolucji
Być może w szczególnych wypadkach ich zastosowanie bywa kluczowym czynnikiem lecz uważam że w przeciętnym akwarium staje sie kolejnym gadżetem .

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: barttsw » 10 października 17, 09:49

abiba pisze: uważam że w przeciętnym akwarium staje sie kolejnym gadżetem
w akwarystyce słodkowodnej tak w morskiej to inna bajka

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: Hunter » 10 października 17, 10:16

barttsw pisze:w akwarystyce słodkowodnej tak w morskiej to inna bajka

W sensie? Czyli w morskim jak najbardziej UVka na tak?

Nie używałem w morskim, ale idąc logicznym tokiem myślenia to skoro w morszczyźnie przy starcie akwarium chętnie ganiamy po "dojrzałą wodę" z działającego baniaka, oraz sypiemy/lejemy bakterie wprost do toni wodnej przy praktycznie każdej podmianie, to na logikę w tej wodzie pływa jeszcze więcej bakterii niż w słodkowodnym :D Zatem UVką możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić niż w słodkim - tak sądzę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: barttsw » 10 października 17, 10:29

uvka w morskim przed wpuszczeniem zwierzakow na pare godzxin tylko nie te zabawki po pare wat ale 55w w gore
i pozadne sklepy ktore prowadza kwarantanne uzywaja uvki na kwarantanne by pozbyc sie wszelkiego rodzaju pasarzytow

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Stelilizator Aquael mini UV - opinie

Postautor: abiba » 10 października 17, 17:43

Być może to są te szczególne okoliczności - wybicie patogenów przy kwarantannie oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki przejściowe jednak w przecętnym działającym zbiorniku ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości