Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Xarri
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 października 17, 16:13

Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: Xarri » 4 października 17, 16:30

W akwarystyce jestem kompletnie zielony.

Jako prezenet dostałem bojownika w kuli i po paru dniach luknąłem na neta, co on potrzebuje i się przeraziłem (osoba dająca mi prezent zapeniała, że wszystko co mu potrzeba to jedzenie załączone, a w takich warunkach ma lepiej niż sklepie).

Jednak jeśli już mam zwierzątko to chcę mu zapenić godne życie, jak najszybciej, bo od trzech dni żyje w kuli i bez roślin, a zanim przyjdzie akwarium i zainm rośliny urosną, czy stworzy się ta jakaś flora to przeszło tydzień. Więc dlatego proszę o sprawną odpowiedź dla jego dobra :) żeby mi wytrzymał w tej kuli bez grzałki i roślin.

Czy takie zestaw wystarczy dla niego i dla mnie jako początkującego akwarysty?
http://allegro.pl/akwarium-60-led-czarn ... 82147.html

I czy mogę dokupić glonojada do niego w celach aby było mniej sprzątania?

Pozdrawiam!
Złym się Nie podobać - wielka to jest chwała.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: kubota » 4 października 17, 16:38

Żadna ryba/krewetka nie zadba o porządek w akwarium. Za czystość w zbiorniku odpowiada akwarysta.

Bojownik jest z natury samotnikiem - nie dokładaj mu towarzystwa.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: wespazjan » 4 października 17, 17:02

"Glonojad" czyli zbrojnik to spora rybka, potrzebuje znacznego miejsca. Wbrew pozorom wcale nie ułatwia utrzymania porządku a wręcz brudzi.
54l to wcale niemało jak na jednego bojownika. Ja bym mu coś tam jednak dołożyła - np jakiś rodzaj kirysków. Żyją na dnie i nie powinny wchodzić sobie z bojkiem w drogę a są super pocieszne. Chociaż też trochę syfią.
Chyba, że nie zależy Ci na większej ilości rybek, to zostaw go samego i będzie miał raj. A sprzątanie przy tak skromnej obsadzie będzie banalnie proste i szybkie.

Oby każdy bojek miał takie szczęście, że jeśli już trafi do kogoś jako prezent to ten ktoś doczytuje i nie skazuje go na dogorywanie w męczarniach w kulce.

Jak już zauważyłeś, akwarium potrzebuje czasu na dojrzewanie. Niestety sytuacja jest taka, że Twoja ryba będzie musiała mieszkać w niedojrzałym akwarium bo zwyczajnie nie ma co z nią innego począć. Najlepiej jakbyś znalazł kogoś, kto ma dobrze funkcjonujące akwarium i odstąpi Ci część wody oraz wyciśnie syf ze swoich gąbek z filtra do Twoich nowych. To powinno ciut przyśpieszyć stworzenie rybie dobrych warunków.

Pamiętaj, że:
- filtr jest potrzebny i musi chodzić 24h/dobę. Jeśli zostaniesz przy jednym bojowniku to pewnie jakiś tani starczy. Nigdy nie płuczesz gąbek w wodzie z kranu
- nigdy nie wymieniasz całej wody i nie szorujesz całego akwarium. Tylko w ekstremalnych sytuacjach, ale do tego dojdziesz później
- bojownik to labiryntowiec. Dobrze byłoby czymś mieć akwarium przykryte
- Nie przekarmiaj ryby. Potrzebuje naprawdę niewiele jedzenia. Przekarmianie to prosta droga do chorób podopiecznego oraz bardzo utrudnia utrzymanie czystości
Zresztą czytałeś coś, to pewnie już wiesz te rzeczy

Obyś zajął się nieplanowanym prezentem jak najlepiej i "załapał bakcyla" akwarystyki a nie przeklinał kolegę, w co też Cię władował.
Jeśli jednak pasja Ci się nie zaszczepi, to pocieszam, że jak już zbiornik dojrzeje to będzie wymagał od Ciebie dość małego nakładu czasu.
Obrazek

Xarri
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 października 17, 16:13

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: Xarri » 4 października 17, 18:19

wespazjan Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź :)

Czyli to akwarium i jego części spełniając podstawowe potrzeby na bojownika-mojego samotnika?
http://allegro.pl/akwarium-60-led-czarn ... 82147.html
Złym się Nie podobać - wielka to jest chwała.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: wespazjan » 4 października 17, 18:51

myślę że tak. Ale pamiętaj, że jakby Ci kiedyś przyszło do głowy jednak zapełnić to akwarium większą ilością zwierząt to będziesz musiał kupić inny filtr. Te w zestawach wystarczają tylko dla okrojonej obsady. Czyli np. dla jednego bojownika :D

Edit: z tym, że jeśli jeszze nie kupiłeś to popatrz, czy nie da się taniej kupić, ale wszystko oddzielnie, bo zestawy dość drogo wychodzą.
Albo na olx na używki. Może nawet znajdziesz kogoś w okolicy, kto sprzedaje akwarium, bo ma nowe większe i przy okazji odstąpi Ci wspomnianą wyżej część wody. A jakbyś dorwał filtr używany, który chodzi w cudzym akwarium i przełożyłbyś go do swojego tak, że byłby wyłączony nie dłużej niż kilka godzin to w ogóle bajka.
Ostatnio zmieniony 4 października 17, 18:55 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Xarri
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 października 17, 16:13

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: Xarri » 4 października 17, 18:54

Świetnie :)
Za tydzień wrzuce zdjęcie tu jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć ;)
Złym się Nie podobać - wielka to jest chwała.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: wespazjan » 4 października 17, 18:55

edytowałam posta powyżej a w tym czasie cos odpisałes. piszę, bo nie zauwazysz
Obrazek

Xarri
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 października 17, 16:13

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: Xarri » 6 października 17, 18:16

Po przemyśleniu postawnowiłem poskładać akwarium z solidnejszym sprzętem, żeby wytrzymał trochę więcej. Na chwilę obecną to tak wygląda:

Obrazek

Zdaje sobie sprawę, że artystyczna dusza to u mnie słabo funkcjonuje, a o ogrodnictwie NIE wiem Nic. Czy jak dołoże mu jeszcze konar, jakiś kamień, jakąś jaskinie (tylko z czego?) i podstawowe obowiązki to rozumiem, że wystarczy mu to do normalnego bytu ryby ;) ?
Złym się Nie podobać - wielka to jest chwała.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: barttsw » 6 października 17, 18:49

@Xarri zdajesz sobie ze bojownikto ryba z torfowisk i potrzebuje miekkiej i kwasnej wody z duza iloscia garbnikow i kwasow humusowych ?
o podlozu nie bede sie wypowiadal
ile to akwarium dojrzewalo ?

Xarri
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 października 17, 16:13

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: Xarri » 6 października 17, 19:21

barttsw - Przeczytaj sobie PIERWSZEGO posta.
Złym się Nie podobać - wielka to jest chwała.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: barttsw » 6 października 17, 20:24

dostosuj wode bo zaraz wyladujesz w dziale choroby

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: wespazjan » 6 października 17, 21:51

ja bym się jednak najpierw skupiła na "hurra, bojek nie zostanie w kuli".
Jak autor odkryje dzięki temu prezentowi, że akwarystyka jest ekstra to zabierze się za zmiękczanie i zakwaszanie wody. Jak nie, to rybie będzie nie idealnie, ale i tak bardzo dobrze w porównaniu z tym, na jaki los była przeznaczona.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: Anka cyganka » 7 października 17, 12:43

Xarri pisze:Czy jak dołoże mu jeszcze konar, jakiś kamień, jakąś jaskinie (tylko z czego?) i podstawowe obowiązki to rozumiem, że wystarczy mu to do normalnego bytu ryby ;) ?

Jak najbardziej mozesz dołożyć kamień czy korzeń. Tylko pamiętaj żeby korzeń wczesniej wymoczyc, a kamienie sprawdzić czy nie zmieniają parametrów wody. Pamiętaj żeby ryby nie przekarmiac i żeby miała urozmaicona dietę najlepiej mrożonkami np. solowcem, larwa komara itp. oprócz ochotki, sucha karma powinna być uzupełnieniem.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy mogę obsadzić bojownika i glonojada razem w 54l?

Postautor: wespazjan » 7 października 17, 13:20

teraz tak...
Znam osoby, które wpuściły ryby do niedojrzałego akwa i nie działo się nic złego. Jednak jest spore prawdopodobieństwo, że woda będzie Ci mętnieć albo zrobi się biała. To normalne przez pierwszych kilka tygodni po zalaniu (dlatego powinno być najpierw akwarium, potem ryby, chyba, że ktoś tak jak Ty został postawiony przed faktem dokonanym). Jeśli tak będzie się działo albo zauważysz u rybola niepokojące objawy (dziwne ruchy, zaczerwienione skrzela, apatia) podmieniaj mu co kilka dni 50% wody. Po jakimś czasie, jak NO2 zacznie wynosić 0 a NO3 będą śladowe ilości (są na to testy albo w zoologach można czasem zbadać za symboliczne 2 zeta) będzie już bezpiecznie i będziesz mógł te podmiany robić mniejsze i rzadsze.

Z roślin polecam moczarkę i annubiasy. Są nie do zabicia. Korzeń jakiś dołóż, zaraz lepiej będzie wyglądać. Grota może być z kokosa albo kamulców. Zanim włożysz jakieś do akwarium polej octem. Jak się pieni to się nie nadaje.

Edit: jakbyś jednak kiedyś chciał, żeby bojek miał towarzystwo, to najlepiej zmień podłoże na piach (budowlany jakis tani kupują ludzie albo taki do piaskownic), bo na tym co masz żadne ryby denne być nie mogą żyć a tylko z takimi chyba się bojownik dogada ;p
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości