Rozmnażanie Razbory Klinowej

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mmichał » 25 września 17, 10:45

Wytarły mi się Razborki Klinowe. Jest kilkanaście ziarenek ikry na Kryptokorynach. Mam kilka pytań.
Obecnie w akwarium są tylko Razbory (20) i krewetki RC. Akwarium ma 144 litry. Nie mam opcji na osobne akwarium.

1. Czy w tym akwarium mam szansę doczekać się małych?
2. Jak tak, to jak podawać im mikro pokarm? Czy nie podawać i coś tam sobie złapią?
3. Słyszałem że Razborki zjadają ikrę, czy narybek też?
4. Czy można podmieniać wodę jak jest ikra/narybek?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mimo12 » 25 września 17, 14:59

Ogólnie rzecz ujmując, jest szansa na odchowanie bez szczególnych operacji, ale jest nikła i niewielkiej ilości rybek. Dotyczy to większości, jak nie wszystkich ryb stadnych.
Im starsze akwarium i więcej w nim syfku, tym większa szansa na znalezienie przez maluchy pokarmu.
Dokarmianie, nie wiem czym na początek, ale można w trakcie rozwoju używać wylęgu solowca, zmielonego na pył suchego pokarmu, przy czym ryby chowane na żywym pokarmie będą zdrowsze, będą szybciej rosnąć, będą mieć mniej wad rozwojowych.
Narybek raczej też będą zjadać.

Co do samych razbor nie mam doświadczenia i ogólnie nie odchowuję specjalnie ryb stadnych.

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mmichał » 26 września 17, 07:55

Przełożyłem listki z ikrą do prowizorycznego kotnika zrobionego z sitka. Wyczytałem że po 5 dniach małe już pływają. Jak się wyklują i dotrwają do czasu, aż będą pływać to je wypuszczę. Będzie większa szansa, że nic ich nie zje. No chyba, że uda im się przepłynąć przez oczka sitka wcześniej.

Zobaczymy co z tego wyjdzie. To jedyny pomysł na jaki wpadłem na szybko, bo widziałem, że już podjadały ikrę. Uchowało się z 15/20 jajeczek.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mimo12 » 26 września 17, 11:26

W sitku nie będą mieć nic do jedzenia. Po zredukowaniu woreczka żółtkowego trzeba będzie je dokarmiać kilka razy dziennie.

Jak to klasyczne sitko, nie z siatką, to wypłyną.

Przenosząc liście z ikrą, trzymałeś je cały czas pod wodą?

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mmichał » 26 września 17, 14:26

Tak, liście były pod wodą cały czas. Sitko to takie zwykłe do wyławiania ryb. Oczka wielkości jajeczek (mniej więcej). Jak wrócę z pracy to powinny być już wyklute (ponad 24 godziny). Będę je tam dokarmiał, aż nie będą pływać. O ile coś w ogóle się wykluje.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mimo12 » 26 września 17, 17:55

mmichał pisze:Tak, liście były pod wodą cały czas.


To dobrze. Bo narażone na działanie powietrza mogłyby spleśnieć.

mmichał pisze:Sitko


Siatka. Nazywajmy to siatką, by uniknąć nieporozumień.

mmichał pisze:Oczka wielkości jajeczek (mniej więcej). Jak wrócę z pracy to powinny być już wyklute (ponad 24 godziny). Będę je tam dokarmiał, aż nie będą pływać. O ile coś w ogóle się wykluje.


Raczej wypłyną.

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mmichał » 27 września 17, 07:53

Wypłynęły. Jeszcze wczoraj widziałem jedno wyklute jajeczko i przyczepioną do liścia rybkę. Teraz nie ma już żadnego jajeczka (podejrzewam że wszystkie się wykluły), ale popłynęły sobie w odmęty akwarium. Myślałem, że one po wykluciu siedzą w tym miejscu aż nie zaczną pływać. No cóż. Natura zadziała. Raczej nie odnajdę ich już w akwarium puki troszkę nie podrosną. Oby nie trafiły na głodnych rodziców :P

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozmnażanie Razbory Klinowej

Postautor: mimo12 » 27 września 17, 10:05

Wydaje mi się, że szukają stabilnego podłoża, żeby się zaczepić na pierwsze dni życia, więc pewnie uznały siatkę za niewystarczające podłoże.

Jakby się pojawiły podrośnięte maluchy, to proszę, daj znać. :D

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości