[52L] Gupiki Pawie oczko (Poecilia reticulata)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 31 lipca 17, 14:29

Później będę układał jak będę wiedział, które rośliny poradzą sobie w tym akwarium :) Na razie to taki poligon doświadczalny :D

tepetuk

Re: [52] Kubota

Postautor: tepetuk » 31 lipca 17, 14:45

HEJ! Ja też mam swoisty poligon doświadczalny. Eksperymentuje w szczególności z zabudowa i z "gadżetami" w akwarium, aby mieszkańcom żyło się lepiej. :)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 4 sierpnia 17, 18:25

Jutro minie tydzień od zmiany podłoża i zastanawia mnie co z podmianami wody? "W internetach" zdania na temat akwariów na ziemi są podzielone - niektórzy piszą o wymianie nawet 50% wody po starcie zbiornika, inni są zwolennikami tradycyjnych cotygodniowych podmian ok. 20%, a są i tacy co nie podmieniają wody bez wyraźnej potrzeby :) Sam nie wiem na co się zdecydować. Jakie jest Wasze zdanie?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [52] Kubota

Postautor: kodzaj11 » 4 sierpnia 17, 21:04

na ziemi ogrodowej? 30% wystarczy co tydzien

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 4 sierpnia 17, 21:07

Tak, chodzi o ziemię ogrodową.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 8 września 17, 12:45

Trochę mnie nie było, więc czas coś napisać i pokazać.

Najpierw pozytywy :)
1. Ziemia daje radę - rośliny rosną. Bardzo powoli, ale dla mnie najważniejsze, że rosną i nie marnieją.
2. Jakiś czas temu "wyskoczyły" mi okrzemki. Na dzień dzisiejszy są w odwrocie - miejscami zostało troszkę brązowego nalotu na piasku, ale powinno być OK.

A teraz problemy :D
1. Zielony syf na piasku, kokosie i roślinach, czyli pewnie jakiś glon. Podjąłem walkę i wymieniam co 3 dni 13 litrów wody. Wystarczy czy podmieniać więcej/częściej? Światło jest włączone od 12 do 20.
2. W wodzie jest mnóstwo białego drobnego pyłu. Skąd to się bierze?

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: [52] Kubota

Postautor: Mattija2 » 8 września 17, 13:07

Sinica. Brak NO3 - musisz podbić. Zapewnie masz tez duzo fosforu, choć nie jest to warunek wystarczający.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 8 września 17, 13:14

Czyli bez nawożenia słupa wody się nie obędzie? Niedobrze...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [52] Kubota

Postautor: barttsw » 8 września 17, 13:30

jak dostaniesz Chemiclean to to kup
dory srodek ale jako tako juz go w pl nie ma w sprzedaży
albo nerofuraginum 1 tabletka na 50l

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 8 września 17, 16:26

Zbierz sinicę z piasku wężem do odmulania, z kokosa też powinno zejść. Zebrana wierzchnią warstwę piaski z sinicą wypłucz, piach do wywalenia, albo wygotuj/wysusz i z powrotem do akwarium.

Zwiększenie azotu spowoduje intensywny wzrost sinic. Prawidłowa kolejność działania:
1. Wyzerować PO4 - odstawić nawozy, odmulić podłoże, przeczyścić wkłady, zwiększyć podmiany, poczekać aż rośliny wyciągną fozfor z wody do zera.
2. Uśmiercić cyjanobakterię - zaciemnić akwarium (4-5dni minimum), lub zastosować chemię na sinicę
3. Dopiero teraz zwiększyć NO3 do około 10-15mg/l a PO4 utrzymywać 1-1,5 mg/l lub niżej o ile rośliny nie będą wykazywały niedoborów fosforu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 26 września 17, 20:14

Pojawiam się i znikam ;)

Ostatnio akwarium miało częste podmiany wody (mniej więcej co drugi dzień, po ok. 13 l), żeby obniżyć poziom PO4. Wczoraj użyłem preparatu Chemiclean niszczącego sinice. Żeby zielone paskudztwo nie wróciło muszę zachować odpowiednią równowagę między NO3 a PO4, a zatem potrzebuję testów.

Planuję zakupić test NO3 JBLa i PO4 Zooleka. Za jakiś czas jak będę chciał zarybić akwarium to kupię test GH/KH Zooleka i potrzebować będę jeszcze testu na pH. I tu pytanie - testy pH Zooleka i JBLa różnią się nieznacznie cenowo, z tym że Zoolek ma dwa zakresy o dokładności 0,5 i 0,2, a JBL tylko jeden zakres 0,5. Co wybrać? JBL uchodzi za pewniejszy, ale zastanawia mnie czy wyniki z dokładnością do 0,5 będą wystarczające?

Zastanawiam się jeszcze czy potrzebuję testu na NO2 - akwarium "chodzi" 3 miesiące, więc chyba jest dojrzałe? Życie jest bo na szybach mam jakieś białe robaczki :)

Pozdro 600 z bydgoskiego rejonu :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 26 września 17, 20:56

JBL ma testy z dokładnością do 0,2 w zakresie 6-7,6 i 7,4-9. Wybierasz ten zakres który bardziej Ci odpowiada. W większości przypadków jest to zakres 6-7,6. Nie trzeba nam zakresu aż do 9, bo każdy wynik powyżej 7,6 jest wynikiem złym, który należy prędko skorygować. Zakres 7,4-9 to zakres oczekiwany raczej w biotopach Tanganiki czy Malawi, czyli nie Twoja bajka ;)

NO2 ogólnie rzecz biorąc jest testem zbędnym ;) Wystarczy postępować zgodnie z prostymi wytycznymi jeśli chodzi o start akwarium. Znajomość cyklu azotowego, jego funkcjonowania i oczywiście cierpliwość akwarysty. Pomijam takie historie jak przerybione akwaria czy absurdalnie mała i niewydajna filtracja biologiczna. Mówiąc krócej - trzeba myśleć, wtedy test na NO2 jest całkowicie zbędny.

Szczerze? Częściej używam testów na NO3, PO4 i Fe niż na pH, GH i KH, gdyż te 3 ostatnie są raczej stałe. To 3 pierwsze potrafią zmieniać się z dnia na dzień zwłaszcza przy gęsto zarośniętym i sztucznie nawożonym akwarium. Fakt faktem - znam pH i twardości.

A odnośnie porównania JBL do Zoolek to w przypadku testu na NO3 sprawa jest jasna :) Ostatnio w ramach testu zamawiając uzupełnienia do JBLa kupiłem sobie kropelki Zoolek KH/GH. Przeżyłem szok :D KH oba testy wskazały tak samo, dokładnie 7 kropli. Natomiast GH... JBL twierdził 16, Zoolek 21 kropel! Różnica 5 stopni, kolosalna! Komu wierzyć? Osobiście wierzę w JBLy, a to dlatego, ze jak obserwuję kolejno wkrapiane krople to doskonale widać, że Zoolek kropi jak mu się podoba ;) Krople ma raz większe, raz mniejsze... Jakość zakraplaczy jakby były sprowadzane jedwabnym szlakiem. ;)
Czy jest sens oszczędzać na teście, który wystarczy Ci na długie miesiące? Lepiej wyłożyć kilka złotych więcej i mieć pewność pH i twardości ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 26 września 17, 21:11

Znalazłem takie testy pH:
JBL: http://allegro.pl/jbl-test-ph-3-0-10-0-nowy-80-pomiarow-i4885283028.html - zakres z dokładnością do 0,5
Zoolek: http://allegro.pl/zoolek-aqua-test-ph-2x-4-5-9-i-6-8-odczyn-wody-i4997349718.html - zakres 0,2 i 0,5

Co lepsze?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [52] Kubota

Postautor: mimo12 » 26 września 17, 21:15


Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 30 września 17, 15:14

Wczoraj przyszły testy, dziś zrobiłem pomiary:
PO4 - 0,5
NO3 - 1
GH - 15
KH - 9
pH - 7,7
NO3 zbadane kropelkami JBL, reszta to testy kropelkowe Zooleka.

Co z tym NO3? Podobno idealne proporcje do PO4 to 10:1, czyli w moim przypadku musiałbym podbić azotany do 5. Rośliny rosną i mają się dobrze, więc nie stwierdziłem niedoborów fosforanów. NO3 na poziomie 5 będzie OK?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie "azotu"? Chciałbym kupić to w sklepie stacjonarnym, a jak znam życie to różnych "N" będzie tam z 10 rodzajów :)

Pomału myślę o zarybieniu akwarium - czy przy podanych wyżej wartościach GH/KH i pH w grę wchodzą jedynie małe żyworódki?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości