Torf do obniżenia pH

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 27 sierpnia 17, 12:23

Witam,
czy jako wkład do filtra wewnętrznego mogę użyć torf ogrodniczy kwaśny np z OBI?
Zakupiłem torf MHK Humos ale niestety nie zmienia mi odczynu...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Hunter » 27 sierpnia 17, 12:42

Trochę banalne pytanie...
Nie, rzecz jasna taki torf zamuli filtr i akwarium.
Torf ogrodniczy używa się do tak zwanych "armat torfowych", informację bez problemu znajdziesz na forum i w Googlach.
Do filtrów wkłada się granulat torfowy dostępu w sklepie zoologicznym, albo ewentualnie wstępnie przemyty torf włóknisty.

Niemniej jednak pojemność filtrów wewnętrznych jest znikoma. Najprawdopodobniej nie zauważysz jakichkolwiek zmian w akwarium. Polecam więc armatę torfową.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 27 sierpnia 17, 15:37

Poza tym, jeżeli w akwarium byłaby czysta kranówka, to dołożenie torfu, ze względu na bufor( to mierzą testy na kH), pH nie spadnie wiele, jeżeli w ogóle, dopóki nie zastosuje się olbrzymiej ilości torfu.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 27 sierpnia 17, 17:13

Bardzo dziękuję za informację. Proszę jeszcze o poradę w związku z tym co napisze poniżej

Dążę do uzyskania akwarium LT.
Niestety założyłem je na podłożu jałowym (piasek), w które upchałem kulki gliniano-torfowe i pałeczki akwarystyczne z dużą zawartością żelaza.
W akwarium jest dużo roślin.
Dna nie odmulam, aby rośliny miały naturalny nawóz.
Filtr czyszczę, jak widzę, że zaczyna spadać wydajność.
Chcę uzyskać taki efekt, żeby wodę wymieniać jak najżadziej (oczywiście sprawdzam parametry) - chcę, żeby rośliny radziły sobie ze wszystkim.

I dochodząc do sedna - mam problem z wodą, a dokładniej z jej pH. Powinienem mieć około 6.5 a jest około 8 (neony, ramirezy, kiryski).
Czy woda, przepuszczona przez armatę będzie stabilna, czy pH będzie samoistnie się zwiększać? Pytam, bo przez jakiś czas podawałem Aquacid ale po 3 dniach pH skończyło rosnąć i stabilizowało się na około 8. Aktualnie mieszczam kranówę z demineralizowaną 1:1 i mam ten sam problem z pH.
Woda z kranu:
-pH 7,5
-KH 8
-GH 16
Po rozcieńczeniu:
-pH 7
-KH 4
-GH 12

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 27 sierpnia 17, 17:28

Masz za wysokie twardości kH i gH, żeby zbić torfem i choćby samymi podmianami na wodę wymieszaną z demineralizowaną. Musiałbyś lać 100% demineralizowaną.
Poniżej 7 w LT długotrwale nie zejdziesz, bo naturalnie odczyn, bez podmian na kwaśną wodę, będzie dążył do obojętnego. Zajmie to trochę czasu, ale jednak tak będzie.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 27 sierpnia 17, 17:38

mimo12, niestety nie do końca zrozumiałem Twój post.

Mam rozumieć, że kranówka ma za wysokie KH i GH czy pisałeś o wodzie w baniaku?
Chcę zrezygnować z demineralizowanej. Może ewentualnie dwukrotne przepuszczenie wody przez torf pomoże?

Ile mniej więcej może utrzymać się wartość pH po podmianie przy użyciu torfu? 2 tygodnie? 3?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 27 sierpnia 17, 17:41

Jedna i druga.

Wtedy zejdziesz pH i kH, ale wciąż gH nie będzie zadowalające(chyba).

Nie wiem dokładnie, ale wydaje mi się, że coś koło tego, do jednego miesiąca doszłoby raczej już do 7.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 27 sierpnia 17, 17:48

Czytałem na forach (wujek Google), że po przepuszczeniu przez armatkę GH również spada.


No właśnie, jak jest w tym temacie? Mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć, czy torf obniży jedynie pH i KH czy również spadnie GH?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 27 sierpnia 17, 18:16

Wydaje mi się, że nie aż tak, ale spaść spadnie. Pytanie "do ilu" w sumie jest czysto praktyczne, ale wątpię, że w okolice zera. Ale tak koło 5 byłoby zadowalające.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 28 sierpnia 17, 06:30

Dzięki za odpowiedź.

Czy mógłby jeszcze ktoś, kto ma doświadczenie z armatkami napisać, jak wyglada sprawa z obnizeniem GH?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Hunter » 28 sierpnia 17, 12:18

Zabawa z torfem to eksperyment w każdym przypadku. To jaka wola "wyleci z armaty" zależy przede wszystko od tego jaką do niej wlewasz (jakie kH, pH i gH). Prócz tego inne istotne aspekty:
1. Jakość i rodzaj torfu
2. Ilość zastosowanego torfu
3. Czas (długość) oddziaływania torfu na wlaną wodę - przez torf mielony woda ledwo się sączy osiągając niższe pH, natomiast przez torf gruby prędko przeleci
To tak na szybko na logikę wymyślone 8)

Każdy kwas dodany do wody twardej zmiękcza ją w jakimś stopniu. Spada KH, GH no i oczywiście pH. Problem w tym, że pH i tak skoczy po kilku dniach jeśli na wodę oddziałują kwasy organiczne (ocet, kwasek cytrynowy, kwasy humusowe [woda torfowa], czy sklepowe preparaty typu "pH minus", które też oparte są o kwasy organiczne).

Jeśli darzysz do akwarium LT to niestety nie zejdziesz z pH poniżej 7. Taki odczyn ma czysta woda bez żadnych kwasów/minerałów (woda demineralizowana), a rzecz jasna w takiej wodzie żadna roślina nie urośnie - stąd w LT najczęściej występują wody o wysokim odczynie alkalicznym.

Jak z tego wybrnąć:
Wspominałaś, że masz parametry wody pod kontrolą, zatem zmieszaj kranówkę i wodę demineralizowaną w takich proporcjach aby uzyskać KH = 4. Jeśli podłoże masz chemicznie obojętne i nie podnosi pH wody, to przy takim KH woda w akwarium powinna ustabilizować się na poziomie około 7,3-7,5 pH. W takiej wodzie z powodzeniem możesz trzymać np większość ryb jajożyworodnych, typu gupik, platka, mieczyk, molinezja.
W LT podmiany są rzadkością, więc raz na te 2-3 miesiące machnij podmianę 20% na wodę o KH 4, a dolewki odparowanej wody rób z samej demineralizowanej. Parametry powinny być stabilne, nie będzie eksperymentów z torfem, rośliny nie będą narzekały a w akwarium będzie kolorowo od ruchliwych ryb.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 28 sierpnia 17, 15:04

Hunter,
Dziękuję za wyczrpującą odpowiedź.
Niestety moja obsada to neony, kirysy i ramirezy wiec pH 7.3-7.5 na dluższą metę odpada.

W związku z powyższym w jaki sposob uzyskac stale pH na niższym poziomie po przepuszczeniu wody przez torf? Podłoże jest jalowe i nie wplywa na pH - piasek.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 28 sierpnia 17, 15:07

Regularne podmiany na demineralizowaną przepuszczoną przez torf.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Hunter » 28 sierpnia 17, 15:19

Niestety moja obsada to neony, kirysy i ramirezy wiec pH 7.3-7.5 na dluższą metę odpada.

W takim razie LT też odpada. ;)
Zostają Ci stałe, systematyczne podmiany na wodę w większości demineralizowaną przepuszczoną przez armatę torfową. Jeśli Cię to zainteresuje to przejrzyj mój stary temat: viewtopic.php?p=305757#305757
Znajdziesz tam garść informacji na temat jak preparowałem wodę do swojego akwarium wód miękkich i kwaśnych za pomocą wody RO, torfu i kranówki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 28 sierpnia 17, 17:11

Tylko pytanie, czy torf wystarczy na tydzien lub dwa, bo podmiany co 3 dni nie wchodza w gre.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości