No3 niskie po4 wysokie

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

No3 niskie po4 wysokie

Postautor: jurkin » 19 sierpnia 17, 13:32

Witam.
NO3 coś pomiędzy 0,5 a 1
PO4 ponad 1,8
Testy jbl, akwarium 160l. Swiatlo 18 sztuk pover led w tym 8 fs, Filtracja jbl e900 zasypany lawą. Podłoże ziemia + piasek, rośliny głównie kreptokoryny, jeden lotos, valisneria, anubiasy. Dużo drewna. Podaje CO2 z butli dla zakwaszenia wody. Nie podaje innych nawozów.
Co mogę zrobić żeby no3 podnieść a po4 obniżyć?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: mimo12 » 19 sierpnia 17, 16:14

Jaka obsada? Jak mała, to można zwiększyć.

Woda kranowit? Jakie parametry ma woda na podmianki? Jeśli NO3 i PO4 mają lepsze proporcje w wodzie do podmian, to można zwiększyć podmianki.

Może PhosEx, czy coś takiego?

Nawożenie azotem?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: Guayaseal » 19 sierpnia 17, 16:19

Odkrzemiacze np. Sera Marin Silicate Clear redukują również PO4. Możesz podmianami na mineralizowaną RO i dodatkami NO3. Choć... w zasadzie jak nie widzisz zagrożenia sinicami, to wydaje się, że wysokie PO4 nie jest nadmiernie szkodliwe...

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: jurkin » 20 sierpnia 17, 12:43

Akwarium to takie "zagazowane" LT, podmianki bardzo rzadkie, głównie dolewki, woda z kranu, w akwa ph 7.4, kh 10, gh nie wiem, po trzydziestej kropli daje spokój, mierzyłem wodę ro i to samo, chyba test zrypany. Obsada mała, 8 neon czerwony, 4 bystrzyki ozdobne, 3 kiryski panda, 6 otosków, nie wiem jakie, 2 sumiki kotwicowe, i kontrolowana plaga ślimaków.
Zrobiłem podminkę 30% pół na pół z ro, i po4 spadło do coś pomiędzy 1.2 - 1.8 :shock: ciekawe ile go tak naprawdę było. W kranie po4 -0 wiec to produkuje się w akwarium, tylko z czego? z ziemi, korzeni, pokarmu?
Czy wysokie po4 przyczynia się do wzrostu glonów w postaci krutkich gęstych cienkich zielonych nitek? taki meszek.
A co do no3, tak myślę jak usunę z filtra trochę lawy, naprzyklad zostawie jeden kosz, to może no3 podskoczy?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: abiba » 20 sierpnia 17, 17:09

jurkin pisze:...
A co do no3, tak myślę jak usunę z filtra trochę lawy, naprzyklad zostawie jeden kosz, to może no3 podskoczy?


raczej wątpię - przynajmniej nie dostrzegam powodu dla którego tak miałoby sie skończyć usunięcie wkłądu biologicznego

Zrobiłbym kolejną podmianę i dosypałbym trochę KNO3 podwyższając azot ( i przy okazji potas) aby osiągnąć stosunek mniej więcej 1:10 i nie przejmowałbym sie dalej tym fosforem którego zawartość kosmiczna nie jest

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: mimo12 » 20 sierpnia 17, 20:38

jurkin pisze:, głównie dolewki, woda z kranu, w akwa ph 7.4, kh 10, gh nie wiem, po trzydziestej kropli daje spokój, mierzyłem wodę ro i to samo, chyba test zrypany.


Zrób te testy jakoś jeszcze, bo jeśli tak jest, to masz masakryczną wodę dla tych ryb.
Dolewki z RO czystej?

jurkin pisze:4 bystrzyki ozdobne, 3 kiryski panda
jurkin pisze:2 sumiki kotwicowe


Staaaadoooo!

jurkin pisze:Zrobiłem podminkę 30% pół na pół z ro


Jak rzadko podmieniasz, to staraj się w LT na czystą RO.

RO trzeba by było sprawdzić, czy wkłady Ci się nie wyczerpały.

jurkin pisze:Czy wysokie po4 przyczynia się do wzrostu glonów w postaci krutkich gęstych cienkich zielonych nitek? taki meszek.


Jak Ci się zielone nitki pojawiają, to możliwe, że to one wyżerają Ci azot. Podwyższony poziom fosforu skutkuje sinicami, nie zielenicami.

jurkin pisze:A co do no3, tak myślę jak usunę z filtra trochę lawy, naprzyklad zostawie jeden kosz, to może no3 podskoczy?


Nie rób tego. Może się to źle skończyć dla zbiornika, jak już jest jakiś problem.

abiba pisze:Zrobiłbym kolejną podmianę i dosypałbym trochę KNO3 podwyższając azot


Chyba najlepsza opcja do wyboru.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: Hunter » 21 sierpnia 17, 05:08

Wtrącę się do dyskusji, gdyż:
Podwyższony poziom fosforu skutkuje sinicami, nie zielenicami.

to nieprawda. Sinice owszem żywią się PO4, ale podwyższony poziom fosforu nie skutkuje sinicami. Niski poziom azotu w jakiejkolwiek formie prowadzi do sinic. PO4 możemy mieć wysokie, wartości nawet 3-5 mg/l nie wykazują toksyczności dla ryb i wszystko jest OK o ile w systemie nie zabraknie azotu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: jurkin » 21 sierpnia 17, 06:53

Ok, rozumiem, po prostu muszę podnieść poziom azotu do poziomu 10:1, a miało być bez nawożenia, :D myślałem że to można zrobić bez lania nawozuw.
Jak się podmienia z ro to normalne że woda robi się delikatnie mentna? Nigdy nie stosowalem ro wiec nie mam pojęcia co może się dziać, wodę wziąłem z zoologika .

chyba sobie kupię ten filtr ro

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: Hunter » 21 sierpnia 17, 07:18

jurkin pisze:Jak się podmienia z ro to normalne że woda robi się delikatnie mentna? Nigdy nie stosowalem ro wiec nie mam pojęcia co może się dziać, wodę wziąłem z zoologika .

yyyyyy nie :lol: woda powinna być klarowna.

Rozważ dwie możliwości:
1. Woda "RO" ze sklepu zoologicznego jest słabej jakości (tzn nie wiadomo jak długo leżała i w jakim naczyniu (czystym?), jak z wkładami filtracyjnymi itp). Bardzo często woda RO sklepowa nie różni się zbytnio od wody kranowej ;)
2. Podmieniłeś zbyt dużo wody, bądź czyściłeś filtr, bądź zachwiałeś równowagę biologiczną w jakiś inny sposób.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: mimo12 » 21 sierpnia 17, 10:10

Hunter pisze:Wtrącę się do dyskusji, gdyż:
Podwyższony poziom fosforu skutkuje sinicami, nie zielenicami.

to nieprawda. Sinice owszem żywią się PO4, ale podwyższony poziom fosforu nie skutkuje sinicami. Niski poziom azotu w jakiejkolwiek formie prowadzi do sinic. PO4 możemy mieć wysokie, wartości nawet 3-5 mg/l nie wykazują toksyczności dla ryb i wszystko jest OK o ile w systemie nie zabraknie azotu.


To był skrót myślowy.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: No3 niskie po4 wysokie

Postautor: kodzaj11 » 24 sierpnia 17, 22:15

Ja mam fosfor poza skalą już od dłuższego czasu i brak jakichkolwiek glonów.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości