Czym mineralizować RO

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 4 czerwca 17, 07:34

OK, dałem się namówić na podmiany (choć parametry bardzo dobre i 100% stabilne, wszystko rozwija się wzorowo).
OK, widzę nędzę wody z kranu i wyższość RO (jednak przy moim litrażu wolę kupić 30gr/l)
Pytanie: jak uzdatnić wodę RO przed laniem do baniaka. Możliwości:

0. Nie przejmować się, przy małych podmianach można lać RO.

1. Pobrać trochę z akwarium, mieszać z RO (w jakich proporcjach) i wlewać ponownie mieszankę
1b. Jw. ale mieszać z kranówą

2. Mam forsor i potas (blueline), easycarbo i protfito. Dodać niewielkie ilości do baniaczka z RO. Dla podniesienia twardości można tez ciut soli (mam gupiki; lubią).

3. Kupić mineralizator. Co polecacie? Mój sklep ma jakiś plantagainerowski - można prosić o opinie? A może lepszy będzie jakiś inny?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Hunter » 4 czerwca 17, 08:01

Masz dwie możliwości mineralizowania wody:
1. Mieszamy z kranówką w odpowiednich proporcjach (to za chwilę)
2. Podmieniać na 100% RO uzdatnioną odpowiednim mineralizatorem (to za chwilę)

Opcja 1 - jakie proporcje - proporcje zależą od tego co chcesz uzyskać na wyjściu (jakie parametry kH i gH), oraz od tego jakie parametry ma woda kranowa.
Przykładowo:
woda kranowa kh 8, gh 10 - chcę uzyskać kh 4 i gh 5 - zatem z prostej matematyki wynika nam, że należy przygotować wodę na podmianę w proporcjach 50/50 z wodą RO (bo jak wiemy ta ma gh i kh praktycznie zerowe). Mały haczyk - woda kranowa ma zmienne parametry wody.

Opcja 2 - jaki mineralizator - tu sprawa wygląda prościej, bo wystarczy uzdatnić wodę RO mineralizatorem, który ustawia nam odpowiednie kh i gh. Który mineralizator będzie odpowiedni? J.w. w przypadku wody kranowej - zależy jakie parametry wyjściowe chcesz uzyskać.

Uzdatnianie wody mineralizatorem to przede wszystkim dodanie do wody odpowiedniej ilości jonów Ca i Mg, które w głównej mierze wpływają na twardość wody i jej "naturalne" ph, więc fosfor, potas, carbo i profito niestety nie uzdatnią wody o wyżej podane pierwiastki. Uzdatniacze PG - najlepiej wyrzuć z pamięci :)

Zatem pytając o sposób mineralizacji wody należy podać szczegóły oraz sprecyzować mniej więcej jakie parametry wody chcesz uzyskać - a te należy określić na podstawie obsady zwierząt i ewentualnie roślin trzymanych w akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 4 czerwca 17, 08:44

Parametry (100% stabilne, nic się nie zmienia) zadowalają mnie, wedle wszelkich znamion - także ryby i rośliny:
K: 15, NO3: 7-8, PO4: 0.4, pH: 8, KH: 10-11, regularnie dawkowane easycarbo i profito (a'propos śladówek)

125l, 8 gupików, dżungla głównie z valisnerii olbrzymich, kryptokoryn (5 gatunków w tym także aponogetonowate), trochę alternather mini i zwykłych (piękny duży, gęsty krzak) - łączny przyrost kilka/kilkanaście liści dziennie, bardzo duży korzeń redwood, oświetlenie 2x28W (T5) ok. 8-9h dziennie, filtr bioflow z jeszcze dodatkowym wkładem ceramicznym. Glony praktycznie nie występują; w ilościach śladowych. Samograj...

W zasadzie, to nie widzę żadnych powodów do podmian, ale jak każą...

(na marginesie dodam, że w zeszłą sobotę miałem na rowerze dość przykre czołowe zderzenie z samochodem, więc moja mobilność nie jest jeszcze 100%; chwilowo nie palę się do rzeczy nie-niezbędnych).

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Hunter » 5 czerwca 17, 08:35

Skoro wszystko jest cacy to po co chcesz pchać się w RO? :)

Jeśli potrzebujesz zejść z pH na 7,5 dla gupików, to ustawi się samo na tym poziomie po zmiękczeniu wody i zbiciu KH. Tak jak było w przykładzie wyżej; masz 12 KH, zejdź do 6 wymieniając połowę wody w baniaku na wodę o zerowym KH (np RO/desytlowana), to pH ustabilizuje się na 7,5 przy tym samym poziomie dwutlenku węgla w wodzie.
W praktyce - machnij 3-4 podmianki 30% na samą RO, a potem co tydzień standardowa podmiana 50/50 kranówka/RO i powinno nadal hulać w najlepsze :) Jeśli nie masz blokad na roślinach (a nie masz, bo mówisz, że chwasty pięknie rosną), to znaczy kranex jest względnie OK i nie potrzebujesz przechodzić na 100% RO z mineralizatorem ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 5 czerwca 17, 11:12

Czemu RO? "Kraneks" ma fatalną siarkę i koszmarne SiO2. Łatwiej mi kupić RO i czegoś dodać nic bawić się w odkrzemianie itp itp.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Hunter » 5 czerwca 17, 11:29

A to jak najbardziej polecam :D Trzeba było pisać od razu, że masz problemy z krzemianami :P
Bardzo często zdarza się, że Mg i Ca w kranówce mamy wzorowe, ale wspominane krzemiany, albo związki miedzi całkowicie dyskwalifikują kranówkę.
Zdaje się, że nie pozostaje Ci nic innego jak tylko przejść na podmiany 100% RO. Daje to możliwość praktycznie całkowitego wyeliminowania krzemianów i innego niewidocznego, bądź niedostrzeganego "badziewia" z wody ;)

Preferujesz drogie mineralizatory, czy zadowolisz się budżetowymi? :)
Drogie mają w swoim składzie ładnie brzmiące słowa takie jak "aminokwasy i inne", natomiast budżetowe po prostu działają :D
Pytam, bo mam produkty godne polecenia, gdzie koszt markowego produktu zamyka się w 50zł za 1000L uzdatnionej wody, natomiast produkt budżetowy to około połowę tego. ;) Jeśli nie narzekasz na nawozy Blue-Line to mineralizator też powinien spasować :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 5 czerwca 17, 15:40

Hm... węgiel i mikro daję z Easy-Life. Gdy (sporadycznie) zdarzają mi się lekkie spadki PO4, to daję fosfor z BlueLine. Potas na wszelki wpadek też mam z BlueLine. Więc może BlueLine? Co proponujesz?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Hunter » 5 czerwca 17, 20:47

Robimy mineralizatory pod zamówienie. ;)
Ponieważ jak napisałeś wyżej masz gąszcz w akwarium to proponuję mineralizację wody stricte pod rośliny:
K 11mg/l
Mg 10mg/l
Ca 40mg/l
KH 4*n
GH 8*n
pH ok 7,4 bez dozowania CO2. Jeśli podajesz gaz to pH oczywiście spada.
Co istotne mineralizator jest bez Na - rośliny będą szczęśliwe.
Butelka 500ml starcza na uzdatnienie 500L wody, koszt 9zł.

Przyoszczędzisz na potasie, raczej nie będzie dodatkowo potrzebny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 5 czerwca 17, 21:17

"Robimy"? w jakim sensie "my"?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Anka cyganka » 5 czerwca 17, 22:38

Blue line jest od Huntera

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 6 czerwca 17, 07:01

Krótko:

Potrzebuję czegoś, co pozwoli mniej więcej utrzymać obecne parametry:
K: 15, NO3: 7-8, PO4: 0.4, pH: 8, KH: 10-11
z leciutką tendencją do "wyjaławiania" wody ze związków organicznych (rośliny nie muszą rosnąć dalej aż tak bujnie, mając na uwadze dobre podłoże, wakacyjne wyjazdy i ryzyko glonów nieco mniej żyzna woda byłaby pożądana). Rad kupię blue-line. Jak to sfinalizować?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Hunter » 6 czerwca 17, 08:12

Guayaseal pisze:Krótko:
Potrzebuję czegoś, co pozwoli mniej więcej utrzymać obecne parametry:
K: 15, NO3: 7-8, PO4: 0.4, pH: 8, KH: 10-11

Hmm no to ja odpuszczam. Nie podejmę się próby, bo to wartości pod akwarium Malawi, a taki mineralizator zdegraduje Ci rośliny.
Chcąc utrzymywać tak wysokie parametry (moim zdaniem nierozsądne w akwarium z roślinami i gupikami) poszukaj jakichś mineralizatorów do Malawi/Tanganiki.

Można ewentualnie pokusić się o zastosowanie podwójnej dawki mineralizatora o którym napisałem wyżej, wtedy wszystkie wartości pomnóż razy dwa, prócz pH, które ustabilizuje się na 7,8 - wartości zbliżone do pożądanych.

Mnie niestety nic innego nie przychodzi nic do głowy :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: barttsw » 6 czerwca 17, 08:37

na co ci ph i kh takie wysokie ?
kh takie ja mniej więcej trzymam w tanganice i zapomnij o roslinach w takim ph i kh

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 6 czerwca 17, 12:25

Gupiki lubią twardą zasadową wodę. Jak widać: roślinom to nie przeszkadza...

OUPS! GH=10-11. GH, nie KH!!

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Czym mineralizować RO

Postautor: Guayaseal » 6 czerwca 17, 12:29

Hunter pisze:
Guayaseal pisze:Krótko:
Potrzebuję czegoś, co pozwoli mniej więcej utrzymać obecne parametry:
K: 15, NO3: 7-8, PO4: 0.4, pH: 8, KH: 10-11

Hmm no to ja odpuszczam. Nie podejmę się próby, bo to wartości pod akwarium Malawi, a taki mineralizator zdegraduje Ci rośliny.


GH: 10-11. KH nie mierzę! Sorry!!!
pH - gupiki podobno lubią lekko zasadową; zapewne jednak lekki powolny spadek pH jakoś przeżyją...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości