[112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 27 marca 17, 19:06

Nie ma co panikować. ;)
Rozdętki to moje ulubione z małych ślimaków- ciekawy wzór muszli, mnożą się dużo wolniej od zatoczków, czy świderków, chętnie czyszczą szyby( to pewnie akurat zależy od dostępności innych pokarmów :P ). Ostatnio sobie ponownie je introdukowałem po wybiciu przez helenki. ;)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 4 kwietnia 17, 11:54

Rozdętek wciąż tyle samo, ale czasem znajduję Helenkę przy pustej muszli, więc jestem dobrej myśli.

Nadwódka wreszcie dosięgnęła tafli wody, rotala zrobiła się mało gęstym, ale sporym krzaczkiem, zwartka się rozwija, moczarka stworzyła taki gąszcz, że jak się ostatnio pielęgniczka w nim schowała to cały dzień jej nie mogłam znaleźć a mech się przyjął i niestety trochę zaglonił.
Zastanawiam się nad wpuszczeniem kilku krewetek Red Cherry.
Spotkałam się kilkakrotnie z pojęciem - "albo ryby, albo krewetki", ponieważ rybki zjadają małe krewetki.
A co, jeśli jestem człowiekiem bez serca i wystarczy mi, że uchowa się tylko część małych? Takie prawo dżungli? Czy jeśli zapewnię im odpowiednią ilość kryjówek to mogą mieszkać z rybami? Czy może sama ich obecność sprawi, że krewetki będą wystraszone i schowane, w związku z czym nawet ich nie zobaczę?
A jeśli kilka dorosłych da radę tu komfortowo żyć, to ile sztuk, żeby nie spowodować u siebie przerybienia?

Akwarium 112l, piach, filtr Eheim Classic 2213
Obsada: 4x Helenka, 2 x pielęgniczka Borelli, 2x proporczykowiec z Kap Lopez, 9 x Kirysek pstry, 20 x Neon Innesa

Potencjalne kryjówki dla krewetek - ok 40 cm2 mchu Java Moss (na korzeniu i kamieniach, nie na podłożu), gąszcz moczarki, zwartka, rozrośnięty krzak rotali (chyba), 2 kokosy (pielęgniczki się jednym w ogóle nie interesują), w planie jeszcze 2 groty
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Anka cyganka » 4 kwietnia 17, 12:16

Nie wiem jak z rc ale u mnie mam filtrujace które nic nie rusza i amano 3 sztuki których widze narazie tylko jedną bo jest największą pozostałe sie ukrywaja choć nie zauważyłam zaby ryby się nimi interesowały ale takie malenstwa jak rc na pewno by zniknęły

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 4 kwietnia 17, 16:16

Podobnoż krewetki przy proporczykach się nie uchowają, ale docierały do mnie tylko informacje o małych gatunkach, nie wiem, jak z amano.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 11 kwietnia 17, 17:56

Wywaliłam resztki "grot" z węgla i dołożyłam jeszcze jeden kokos. Tym razem nie gotowa grota, a kupiony w całości orzech kokosowy. Przywaliłam w niego młotkiem i skorupa robiła się na 3 nieregularne części. W jednej z nich nawet zrobiło się samo coś a'la wejście. IMO wygląda to lepiej, niż te idealnie równe połówki z idealnym półokrągłym wejściem które mam ze sklepu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ten mi opadł na korzeń przypadkiem. Wygląda to dziwnie i muszę go przy okazji podmiany przenieść na piach. Ale z drugiej strony pomyślało mi się, że jakbym faktycznie spróbowała dać kilka krewetek, to mogłyby się tu chować przed rybami, tuż przy mchu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Anka cyganka » 11 kwietnia 17, 20:09

Też mam kokosa jednego sklepowego i jednego własnego i te sklepowe mało tego że drogie to właśnie wyglądają nie naturalnie. Mi akurat podoba się ten kokos na korzeniu a jeszcze jak go mech obrosnie będzie fajny efekt :ok:

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 25 kwietnia 17, 16:54

Obrazek

Obrazek

Coś mi wyrasta z piachu :D
Na żywo nie wygląda jak żadne glony. Takie "włoski" wyrastające z piachu. Jakieś pomysły, co to może być? :P
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 25 kwietnia 17, 17:37

Te białe to korzenie kryptokoryn. One tak mają. :P
Mogą się również zrobić zielone. ;)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 25 kwietnia 17, 18:19

Korzenie bez rośliny? :p
Chociaż nie jestem pewna, czy tam kiedys nie rosla jakaś, którą usunęłam bo pochopnie uznałam, że się nie przyjęła
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 25 kwietnia 17, 18:23

Korzenie wyrastające z podłoża, ciągnące się w podłożu od rośliny. :P

Edit. Jak Borellki?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 25 kwietnia 17, 18:38

Jak się nie lubiły, tak nadal się nie lubią. Samica już aż tak samca nie dręczy, bo odpuścił sobie zaloty. Morderstwa z tego raczej nie będzie, ale rodziny też nie :P
Czasem zastanawiam się, czy nie spróbować metody haremowej. A nuż ta druga samica bardziej samca polubi. Mam 5 grot i kryjówki wśród roślin, ale trochę się boję takiego eksperymentu
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 25 kwietnia 17, 18:42

Spokojnie możesz wpuścić drugą samicę. Nawet niektóre większe pielęgniczki mogłyby w takim zbiorniku w układzie 1+2 funkcjonować poprawnie.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 16 maja 17, 11:02

Obrazek
Helenka ucztowała :D
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 16 maja 17, 18:21

Trup ściele się gęsto. :ok:

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 31 lipca 17, 20:23

Dobra, kochani. Wybaczcie spam, ale na żywo o akwarium mogę sobie porozmawiać tylko z jedną koleżanką, która ma kiryśnika w 60l i dziwi się, że ja nie chcę. Tylko Wy mi pozostajecie do wygadania się :P
No więc
Korzeń wreszcie zaczął tonąć. Usunęłam mu kotwicę i przestawiłam jak najmocniej się da na tylną szybę. Teraz ryby zamiast mieć trochę miejsca do pływania za nim i trochę przed nim mają dużo z przodu.
Obrazek
Chociaż zdaję sobie sprawę, że na zdjęciu tego ni cholery nie widać :P

Widać za to, że glon na mchu bardzo odważnie sobie poczyna. Raz w tygodniu go obrywam (co jest ciężkie bez wyszarpywania mchu z korzenia) a czasami po prostu przycinam ten mech razem z glonami na króciutko. Zastanawiałam się, czy tam nie wpuścić Red Cherry z 10 sztuk, ale wtedy będę się bała usuwać glony, żeby nie uszkodzić przy okazji krewetek. Czy może krewetki te glony wpierdzielą?
Rozważam też pozbycie się mchu całkowite, bo boję się, że z tym glonem nie wygram

Obrazek
Generalnie roślinki (poza glonem) mają się tak sobie. Zwartka jakoś umiera. Nadwódka ma dziury w liściach. Tylko to, co wydaje mi się, że jest rotalą rośnie jak wściekłe (co tydzień muszę przycinać, bo by mi pół zbiornika zajęło) a Pan Annubias wypuścił sobie kwiatka

Obrazek
Szybkie pytanie: babeczka, nie?
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości