Jakie testy wody i inne kupić.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Wilkołak » 9 kwietnia 17, 11:15

Cześć.
Nam nadziej że dobry temat.

Chciał bym w końcu zakupić testy akwarystyczne do wody i do mierzenia azotynów, azotanów itp.
Ale sam nie wiem czy brać walizkę gdzie jest 12 testów za ok 300zł i potem dokupować uzupełnienia.
Czy brać każdy test osobno rożnych producentów. Jeśli tak, to prosił bym o przykładowe testy i oto jakich producentów są najlepsze do akwarystyki roślinnej.
Sam wiem, że chciał bym kupić testy Co2 (mam bimbrownie)na chlor w wodzie, by się upewnić czy jak odstawię wodę na 24/48gdz. to pozbywam się chloru na 90% albo na 100%.

W tej walizce są testy na:
Test pH: Kwasowość wody od 3,0 do 10
Test pH: Kwasowość wody od 6,0 do 7,6
Test pH: Kwasowość wody od 7,4 do 9,0 Test O2: Określenie zawartości tlenu
Test CO2: Określenie zawartości dwutlenku węgla dla okazałego wzrostu roślin
Test GH: Określenie twardości całkowitej
Test KH: Stabilność pH wody (twardość węglanowa)
Test PO4: Określenie zawartości fosforanów
Test NH4 / NH3: Odczyt nietoksycznego amonu, określenie toksycznego amoniaku z tabeli
Test NO2 test: Określenie toksycznego dla ryb związku azotu azotynów
Test NO3: Określenie zawartości azotanów
Test Fe: Określenie zawartości żelaza do kontroli nawożenia
Test Cu: Określenie zawartości miedzi jako przyczyny umierania ryb
Test SiO2: Określenie zawartości krzemianów jako przyczyny glonów

Jeszce chciał bym się zapytać, czy kupić elektryczny tester PH, czy jednak używać ten co mam Zoolek-a kropelkowy.
Z jego wyników twardość wody mam 7-7.5.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Hunter » 9 kwietnia 17, 12:11

Co akwarysta to inna opinia. Wielu chwali popularne testy Zoolek inni wręcz przeciwnie. Na temat testów krótka dyskusja wywiązała się w tym temacie: viewtopic.php?f=38&t=44465&p=394760#p394760
Wielu akwarystów (szczególnie tych z krótkim stażem) poleca produkty, których sami używają, bo "jakieś tam" wyniki na testach wychodzą (choć niekoniecznie prawidłowe ;) ) więc przekonani są, że testy są dobre.

W moim przekonaniu walizki to słaby pomysł, bo chyba żaden producent nie oferuje wszystkich niezbędnych testów w jednej walizce.

Wspominane pHmetry to rozsądne rozwiązanie. W walizce niepotrzebnie masz dwa testy na pH. Miernik zastępuje Ci oba.
CO2 przy bimbrowni ma nawet godzinowe wahania, więc bez sensu jest mierzyć CO2 co godzinę :D Jak już to zdecyduj sie na stały test permanentny z JBLa.
GH, KH to testy wykonywane na zasadzie mierniczkowania. Brak skali barw do porównywania. W zupełności wystarczą same odczynniki, tak zwane "uzupełnienia".
NH4, NO2 zalewne użyjesz tylko kilka razy przy starcie akwarium. Potem będą leżały aż się przeterminują.
Cu, SiO2 - nigdy w życiu nie miałem potrzeby sprawdzania.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Wilkołak » 9 kwietnia 17, 14:50

Czyli np zoolekowe testy są słabe, lepiej brać jbl-a ale nie wszystkie, elektryczny tester ph jest ok.

A może paski?

To jak mierzyć fe (a może nie mierzyć) tylko skupić się na podstawowych testach NO3/PO4 itp.

Do mierzenia Co2 na razie mam indykator ale sam nie wiem, jak dozować dokładnie krople do niego, bo na etykiecie płynu nie pisze, to chyba taki płyn Non-name.
Jedynie co pisze na nim, żeby nie rozcieńczać, tylko tak wlać ale ile kropel dokładnie, to niema. Na oko wlałem 5-10 kropli ale jak był niebieski płyn w indi tak jest. Wiem że ten płyn jest firmy Nattec i nic po za tym. :(

Skoro tak trochę zboczyłem z testów na Co2, to może jeszcze ktoś mógł by powiedzieć jaki dyfuzor jest lepszy do Co2 z bimbrowni.

Obecnie mam samoróbkę z części do filtra (z tego takiego łepka, co się zakłada na wężyk co powietrze pobiera by nie charczał i rurki od deszczownicy do małego filtra 2 wat) i filtra papierosowego, co daje super mgiełkę ale słyszałem że, do bimbrowni to lepszy dzwon?

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Peter007 » 9 kwietnia 17, 16:20

Nad paskami nawet się nie zastanawiaj. Dziadostwo. Są bardzo niedokładne.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Wilkołak » 9 kwietnia 17, 16:35

Ok dzięks za poradę.

Na razie wybrałem takie coś.

Elektroniczny pH metr ATC
JBL TEST NO3 - AZOTANY
JBL TEST PO4 - FOSFORANY
Tetra Test KH
Tetra Test CO2
Azoo Cl Test
JBL TEST NH4 - AMONIAK
JBL TEST SIO2 - KRZEMIANY
Aquatest K Test na potas Zoolek


Chyba powinno być jeszcze coś ale nie wiem...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Hunter » 9 kwietnia 17, 20:05

Jedynie co pisze na nim, żeby nie rozcieńczać, tylko tak wlać ale ile kropel dokładnie, to niema. Na oko wlałem 5-10 kropli ale jak był niebieski płyn w indi tak jest. Wiem że ten płyn jest firmy Nattec i nic po za tym.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to napisać do producenta w celach uzyskania dokładniejszych informacji, lub zakup wspomnianego markowego JBLa.

Skoro tak trochę zboczyłem z testów na Co2, to może jeszcze ktoś mógł by powiedzieć jaki dyfuzor jest lepszy do Co2 z bimbrowni.

Nic sensownego do bimbrowni nie wymyślisz, bo daje zbyt małe ciśnienie. Jedynie co to kostka lipowa / dyfuzor ze strzykawki i lipy / lub to co masz jeśli daje mgiełkę. Dzwon zbyt powoli rozpuszcza gaz.

Azoo Cl Test
JBL TEST NH4 - AMONIAK
JBL TEST SIO2 - KRZEMIANY
Aquatest K Test na potas Zoolek

Zbędne. Zamiast tego weź test na Fe JBLa i Ca/Mg/Gh Zoolek
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Wilkołak » 10 kwietnia 17, 16:25

Hunter.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to napisać do producenta w celach uzyskania dokładniejszych informacji, lub zakup wspomnianego markowego JBLa.


No właśnie, też pomyślałem, że się nie będę użerać i szukać nie znanych firm i ich produktów w necie, tylko zamówię coś markowego.

Nic sensownego do bimbrowni nie wymyślisz, bo daje zbyt małe ciśnienie. Jedynie co to kostka lipowa / dyfuzor ze strzykawki i lipy / lub to co masz jeśli daje mgiełkę. Dzwon zbyt powoli rozpuszcza gaz


Tak bąbelki są bardzo małe i zamontowałem to, pod deszczownicą, która porusza lekko lustrem wody.
Kupiłem całą paczkę gilz 200 sztuk i mam tych filterków na bardzo długo. Słyszałem że to się co ok 2 tyg wymienia, bo się rozmiękcza czy coś ale to nie kłopot.
Co do butli, to jak patrzyłem to musiał bym kupić taką 6/8l, by starczyła na długo i zasiliła też 96l. Bo na razie co2 testuję w 240l.

Co do testów to dzięks za poradę, to na niepotrzebne kasy nie wydam, bo jak już patrzyłem w sklepie online, to i tak ok 360zł+ za te testy wychodzi. Drogie to jak diabli. :(

Kupił bym te.
Jeśli to nie kłopot zerknij czy ok. :ok:

Tetra Test CO2
Elektroniczny pH metr ATC
ZOOLEK AQUATEST GH-KH - TWARDOŚĆ OGÓLNA I WĘGLANOWA
ZOOLEK AQUATEST MG - MAGNEZ
ZOOLEK AQUATEST CA - WAPŃ
JBL TEST FE - ŻELAZO
JBL TEST NO3 - AZOTANY
JBL TEST PO4 - FOSFORANY

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Hunter » 10 kwietnia 17, 17:51

ZOOLEK AQUATEST MG - MAGNEZ
ZOOLEK AQUATEST CA - WAPŃ

To testy do wody morskiej.
Do słodkowodnej mamy jeden test nazywany Aquatest Ca Mg GH https://www.youtube.com/watch?v=Szwx206Lv_A

Tetra Test CO2

Nie jestem przekonany co do tych testów kropelkowych na CO2.
Może dlatego, że nie znam metody ich działania.
Teoretycznie stężenie CO2 można odczytać z tabelki CO2 (dostępnej w sieci) znając pH i kH, więc dodatkowy test nie jest potrzebny. Jednak sztuczne zakwaszenie wody (np poprzez podłoża aktywne, związki humusowe które puszczają korzenie drzew, lub sztuczne ustawianie pH za pomocą chemii) zakłamuje ten wynik. Stałe testy CO2 (te wieszane na szybie) mają ten plus, że nie mają bezpośredniego kontaktu z zakwaszoną wodą, dlatego pokazują względnie prawidłowe pomiary. Jeśli test Tetry polega na ustaleniu kwasowości wody i na jej podstawie określa się stężenia CO2, to może się okazać że wyjdą Ci kosmiczne wartości, przy których ryby powinny pływać już do góry brzuchami. Tak właśnie jest odczytując wyniki z tabeli CO2.

Zresztą nadal obstawiam, że przy bimbrowni kropelkowy test CO2 jest bez sensu. Zbyt duże i zbyt częste wahania.
Rób jak uważasz :D

Pozostałe testy to dobry wybór.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Wilkołak » 10 kwietnia 17, 18:15

ZOOLEK AQUATEST MG - MAGNEZ
ZOOLEK AQUATEST CA - WAPŃ

Kod: Zaznacz cały

To testy do wody morskiej.
Do słodkowodnej mamy jeden test nazywany Aquatest Ca Mg GH https://www.youtube.com/watch?v=Szwx206Lv_A

Aaa, to ja myślałem, że to są oddzielne nazwy tych testów, tylko zapomniałeś postawić przecinka. :lol:

Nie jestem przekonany co do tych testów kropelkowych na CO2.
Może dlatego, że nie znam metody ich działania.
Teoretycznie stężenie CO2 można odczytać z tabelki CO2 (dostępnej w sieci) znając pH i kH, więc dodatkowy test nie jest potrzebny. Jednak sztuczne zakwaszenie wody (np poprzez podłoża aktywne, związki humusowe które puszczają korzenie drzew, lub sztuczne ustawianie pH za pomocą chemii) zakłamuje ten wynik. Stałe testy CO2 (te wieszane na szybie) mają ten plus, że nie mają bezpośredniego kontaktu z zakwaszoną wodą, dlatego pokazują względnie prawidłowe pomiary. Jeśli test Tetry polega na ustaleniu kwasowości wody i na jej podstawie określa się stężenia CO2, to może się okazać że wyjdą Ci kosmiczne wartości, przy których ryby powinny pływać już do góry brzuchami. Tak właśnie jest odczytując wyniki z tabeli CO2.

Zresztą nadal obstawiam, że przy bimbrowni kropelkowy test CO2 jest bez sensu. Zbyt duże i zbyt częste wahania.
Rób jak uważasz :D


Aha ok, to nie będę ich brać, zawsze parę groszy zostanie w kieszeni.
Zamówiłem już JBL-a płyn do indykatora, to będę wiedział jak dawkować.

Testy zamówię po świętach.

Dzięki za pomoc. :ok:

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Islan » 9 listopada 17, 06:52

Co powiecie na taki zestaw z JBL?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6702988832

To moje pierwsze akwarium i chce.miec jakies orientacyjne info.co sie w nim dzieje bez wydawania majatkow
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: barttsw » 9 listopada 17, 07:03

wyrzucone pieniądze w bloto tylko kropelkowe zadnych paskow

Islan
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 4 listopada 17, 12:24

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Islan » 9 listopada 17, 09:22

wyrzucone pieniądze w bloto tylko kropelkowe zadnych paskow


Na alegro jest tego pelno a ja serio nie wien co jest warte uwagi. Co albo jak mam szukac tych testow by byly w miare i nie zadrogie.
Z tego co zauwazylen to najwazniejsze bym mial NO2 i NO3 na start.

Polecisz cos co nie kosztuje majątek?
Odkryte 112 l
50 Neony Innesa
4 Otosy
kilka Red Cherry

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: barttsw » 9 listopada 17, 09:50

nie wiem co u ciebie jest majatkiem
ale jak ja jeszcze miałem słodkie uzywalem tylko jbla + pehometr

NO3 jbl
no2 zoolek
gh jbl/zoolek
kh jbl/zoolek
po4 jbl
fe jbl
wszystko kropelkowe
ph polecam phometr

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: Hunter » 9 listopada 17, 10:10

Islan pisze:Na alegro jest tego pelno a ja serio nie wien co jest warte uwagi. Co albo jak mam szukac tych testow by byly w miare i nie zadrogie.


Tu zostało sporo i raczej wyczerpująco napisane na temat testów wody: viewtopic.php?f=19&t=45730&p=407875&hilit=testy+do+akwarystyki+ro%C5%9Blinnej#p407875

Islan pisze:Z tego co zauwazylen to najwazniejsze bym mial NO2 i NO3 na start.


NO2 jest testem zbędnym przy rozsądnym i z głową startowanym baniaku. Pieniądze te lepiej wydać na inne "bardziej przydatne" testy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie testy wody i inne kupić.

Postautor: barttsw » 9 listopada 17, 14:37

jak kazde paski nic nie warte
i wcale to nie jest oszczednosc

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości