MaÅ‚Åźa (szczeÅźuja) jak hodować?

ociec_florian
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 17 lipca 04, 14:47

MaÅ‚Åźa (szczeÅźuja) jak hodować?

Postautor: ociec_florian » 17 lipca 04, 15:02

Witam wszystkich

Dla znajomego (posiadacza oczka wodnego) szukam informacji jake warunki naleÅźy zapewnic maÅ‚zom w oczku wodnym (jaka temp?? i inne wymagania)

Prosze o linki albo wlasne obserwacje na ten temat.

Pytam o to dlatego, ze podobno maÅ‚Åźe (szczezuje) znakomicie oczyszcaja oczko, ale znajomy nie potrafi dlugo utrzymac ich przy zyciu.

_florian_

hopek
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 2 sierpnia 04, 13:09

Re: MaÅ‚Åźa (szczeÅźuja) jak hodować?

Postautor: hopek » 2 sierpnia 04, 13:17

witam
co do malzy to powinny zyc bez problemu w oczku, wybudowalem oczko, i kupilem 4 sztuki, po kilku dniach cos mi odbilo i postanowilem ze oczko powieksze i przez caly miesiac malze przebywaja w wannie na dworzu na glebokosci 40 cm, nie zauwazylem zeby co kolwiek im bylo, ale codziennie dolewam swiezej wody w celu napowietrzenia bo wiadomo.... :? co do filtracji oczka to sa doskonalymi filtrami biologicznymi, mam twarda wode ktora jest lana do oczka ze studni i po wrzuceniu malzy na plytsze miejsce nastepnego dnia zauwazylem jakis rudawy osad przyczepiony do wszystkich malzy , okazalo sie ze bylo to albo: zelazo albo mangan , bardziej wyglada to na zelazo, niby dziwne ale prawdziwe, przy niewielkim oczku i kilkunastu malazach potrafia one doskonale filtrowac oczko, nie zapobiegna powstawaniu glonow ale w jakims stopniu takze pomagaja je usuwac, przy transportowaniu malzy na niewielkich odleglosciach proponuje je przewozic bez wody, wieksze na odwrot, ja z malzami bez wody w upal jezdzilem okolo 3 godzin samochodem i wszystko bylo ok. Aaaa i lepiej je kupic niz lowic samemu....trzeba obejrzec czy maja cala skorupe i czy sa otwarte , moga byc leciutko uchylone, widac to w wodzie , to oznacza ze malza zyje... aha jezeli juz w oczku malza wyjdzie z muszli, ja na to mowie ze pokazuje mi jezyk to takze nic to nie oznacza , najczesciej wygrzewaja sie w ten sposob w sloncu... aaa temperatura takze nie gra bardzo duzej roli wiadomo w lodowce i w gotujacym sie garnku z woda nikt ich trzymac nie bedzie...
Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
JOLA
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 29 grudnia 04, 21:51
Lokalizacja: Poznań

malze

Postautor: JOLA » 11 lutego 05, 22:18

Moje małże jak wyszły całe z muszli zostały zjedzone przez ryby.Z 8 małż po lecie zostały tylko muszle. one potrzebują bardzo ruchomej wody chyba????
Ostatnio zmieniony 12 lutego 05, 11:04 przez JOLA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: MaÅ‚Åźa (szczeÅźuja) jak hodować?

Postautor: Dave » 12 lutego 05, 08:02

Raczej w miare dobrze napowietrzanej. Bystry nurt wcale, im chyba nie robi roznicy.

Awatar użytkownika
SlaWasII
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 16 maja 05, 14:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MaÅ‚Åźa (szczeÅźuja) jak hodować?

Postautor: SlaWasII » 16 maja 05, 15:48

Też mam 7 szczeżui w oczku, kupionych parę dni temu. Ten post mnie zelektryzował i dziś zaraz jak wrócę do domu to uruchamiam silne napowietrzanie przy pomocy pompki akwarystycznej. Pewnie zostawię włączoną nawet na całą noc. Małże potrzebują do życia oprócz glonów i planktonu jeszcze tlenu!
A co zrobić z małżami w zimie? Czy małże mogą zimować w nieogrzewanej piwnicy, w jakiejś beczce bez dostępu do słońca? Przewaliłem googlami internet i nic na ten temat nie znalazłem... :?
Sławek vel SlaWasII & Amadeo & Pazurek

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości