Kilka pytań od początkującego :)

grande90
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwietnia 15, 06:12

Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: grande90 » 18 kwietnia 15, 06:41

Cześć wszystkim !

Niedawno razem z narzeczoną udało nam się nabyć akwarium około 85-90 litrów (wymiary 55x35x45). Zakupilśmy filtr, brzęczek i grzałkę bez termostatu miałem jeszcze starą. Dokupiliśmy na początek dwie roślinki. Nasza obsada akwarium wygląda tak:

3 skalary (2 mniejsze i 1 większy)
2 mieczysławy
6 neonkow innessa
2 molinezje (miałem jeszcze jedną moli, ale po zakupieniu na drugi dzien rano niestety musialem ją wyłowić z dna z niewiadomych mi przyczyn...)

1. W związku z tym mamy pytanie ile ryb możemy jeszcze mieć w tak chyba nie wymiarowym akwarium ? myśleliśmy o kiryskach paru dla ogarnięcia dna...

2. Czy dokupić jeszcze jakieś roślinki ? przy chyba dość wysokim akwarium jak nasze to jakie polecacie ?

3. Jak sądzicie dlaczego molinezja nie przetrwała nawet nocy ? Ph wody mamy gdzieś 6.5, a temp w granicach 25-27 stopni.

4. Możecie polećić jakąś grzałkę z termostatem ? nazwę firmy ? a może link z allegro, olx'a ?

5. A i jest jakaś opcja zastąpienia brzęczka ? bo akwarium mamy niedaleko łóżka i ten dźwięk troszkę draźni, tym bardziej ze brzęczek ma pare dobrych lat i szybko się nagrzewa....
6. Czy musi on chodzić bez przerwy jak mamy filtr z napowietrzaczem rzekomo ?

Edyta: i jeśli możecie to polećcie jakieś oświetlenie ? moc etc. ponieważ mam pokrywę bez oświetlenia... czytałem, że są takie świetlówki co zabijają glony... :mrgreen:

Pozdrawiamy ;-)

jarzabek3
Ryba
Ryba
Posty: 130
Rejestracja: 17 lutego 12, 19:09
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: jarzabek3 » 18 kwietnia 15, 07:11

Obsada raczej do korekcji. Jeśli chodzi o padniętą rybkę pewnie chodzi o cykl azotowy. Wszystko na temat zakładania świerzego akwa znajdziesz tu na forum.

grande90
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwietnia 15, 06:12

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: grande90 » 18 kwietnia 15, 07:33

Do korekcji ? możesz coś więcej ? :) Byłbym bardzo wdzięczny !

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: Greek » 18 kwietnia 15, 08:10

grande90 pisze:85-90 litrów (wymiary 55x35x45)

:roll: ekhm, to ja chyba słaby jestem z matematyki

grande90 pisze:. W związku z tym mamy pytanie ile ryb możemy jeszcze mieć w tak chyba nie wymiarowym akwarium ? myśleliśmy o kiryskach paru dla ogarnięcia dna...

Przede wszystkim z obecnych ryb mogą zostać tylko neony. O ile oczywiście parametry wody będą im odpowiadać. Potem się można zastanawiać co dorzucić.

grande90 pisze:na początek dwie roślinki.

grande90 pisze:2. Czy dokupić jeszcze jakieś roślinki ? przy chyba dość wysokim akwarium jak nasze to jakie polecacie ?

Oprócz tego, że są dwie to nic nie wiadomo. W ogóle jaki jest ich sens bez oświetlenia?

grande90 pisze: jeśli możecie to polećcie jakieś oświetlenie ? moc etc. ponieważ mam pokrywę bez oświetlenia...

Ale co, masz tam możliwość wpięcia świetlówek? Podaj więcej info.

grande90 pisze:4. Możecie polećić jakąś grzałkę z termostatem ? nazwę firmy ? a może link z allegro, olx'a ?

Bądź jaka, byle nie jakaś chińska "nonameowa" - 75W. A allegro to chyba sam umiesz używać? ;)

grande90 pisze:5. A i jest jakaś opcja zastąpienia brzęczka ? bo akwarium mamy niedaleko łóżka i ten dźwięk troszkę draźni, tym bardziej ze brzęczek ma pare dobrych lat i szybko się nagrzewa....


Wywal to, jest niepotrzebne.

Podaj jakieś precyzyjne informacje. Co to jest za filtr?

grande90 pisze:Ph wody mamy gdzieś 6.5

To ciekawe, skąd wiesz? Bo taka kranówka zdarza się chyba raz na milion :) Znasz jakieś inne parametry, masz testy?

grande90 pisze:Jak sądzicie dlaczego molinezja nie przetrwała nawet nocy

Zapewne niedojrzały zbiornik - zabił ją amoniak. Przy tak brudzącej obsadzie to nic dziwnego. Równie dobrze mógł to być jakiś szok przeżyty np. przy wpuszczaniu do zbiornika (nic w ogóle nie napisałeś o zakładaniu zbiornika, itd.), albo jakiś skok temp. spowodowany przez brak odpowiedniej grzałki.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

grande90
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwietnia 15, 06:12

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: grande90 » 18 kwietnia 15, 09:40

1. Zmierzyłem wymiary akwarium i skorzystałem z jednego z dostępnych kalkulatorów do obliczenia objętości akwarium i wyszło 85 litrów :)

2. Nie wiadomo jakie roślinki, ponieważ zostały one sprezentowane przez znajomą...

3. Tak do pokrywy jest możliwość podpięcia świetlówek :) tylko ja kompletnie nie wiem jakich, o jakiej mocy :)

4. To że chińska być nie może, to wiem, chodziło mi głównie o moc :)

5. Pytam o brzęczek, bo gość od którego kupiłem rybki, powiedział że brzęczek musi chodzić 24h na dobę, a tu czytałem sprzeczne opinie...

6. Test mam i zrobiłem. A jednak się zdarzyła taka kranówa... :)

P.S Dlaczego mają zostać same neonki ? :(

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: osama » 18 kwietnia 15, 09:54

grande90 pisze:skorzystałem z jednego z dostępnych kalkulatorów do obliczenia objętości akwarium i wyszło 85 litrów
A widzisz, ja w czwartej klasie podstawówki uczyłem się mnożyć ułamki.
5,5dmx3,5dmx4,5dm=86,625dm3=86,625l

grande90 pisze:3 skalary (2 mniejsze i 1 większy)
2 mieczysławy
6 neonkow innessa
2 molinezje (miałem jeszcze jedną moli, ale po zakupieniu na drugi dzien rano niestety musialem ją wyłowić z dna z niewiadomych mi przyczyn...)
Jedynie neony Innesa nadają się do tego akwarium. Reszta do oddania.

grande90 pisze:Ph wody mamy gdzieś 6.5, a temp w granicach 25-27 stopni.
Zmierz KH i GH. pH na poziomie 6,5 z kranu raczej nieczęsto się zdarza. 25-27 stopni to o 3 za dużo dla neonów Innesa.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

grande90
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwietnia 15, 06:12

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: grande90 » 18 kwietnia 15, 10:17

Dzięki za odpowiedź.
A co do obliczania litrażu, po co sobie utrudniać życie?
GPSa też pewnie używacie, a po co są mapy albo język ? ;)

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: misiek1784 » 18 kwietnia 15, 12:08

Jakimi testami badałeś ph??

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: Greek » 18 kwietnia 15, 12:19

grande90 pisze:1. Zmierzyłem wymiary akwarium i skorzystałem z jednego z dostępnych kalkulatorów do obliczenia objętości akwarium i wyszło 85 litrów :)

Wybacz, popełniłem literówkę w obliczeniach :)
grande90 pisze:2. Nie wiadomo jakie roślinki, ponieważ zostały one sprezentowane przez znajomą...

W każdym bądź razie, skoro jesteś na etapie myślenia nad oświetleniem to będzie trzeba je spisać na straty. http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza
grande90 pisze:3. Tak do pokrywy jest możliwość podpięcia świetlówek :) tylko ja kompletnie nie wiem [...] o jakiej mocy :)

Hmm, może Cię to zaskoczy, ale ja tym bardziej nie wiem :mrgreen: A jakie? O zimnej barwie.

grande90 pisze:5. Pytam o brzęczek, bo gość od którego kupiłem rybki, powiedział że brzęczek musi chodzić 24h na dobę, a tu czytałem sprzeczne opinie...

Tak jak mówiłem, w ogóle to nie jest potrzebne.
grande90 pisze:6. Test mam i zrobiłem. A jednak się zdarzyła taka kranówa... :)

Jak napisał osama - marne szanse na taki wynik. Pewnie jakieś testy paskowe? One zawsze potwornie zaniżają pH.
grande90 pisze:P.S Dlaczego mają zostać same neonki ? :(

Bo reszta gatunków potrzebuje większego baniaka.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Kilka pytań od początkującego :)

Postautor: deXter » 19 kwietnia 15, 12:46

grande90 pisze:A co do obliczania litrażu, po co sobie utrudniać życie?

Możenie decymetrów jest utrudnianiem sobie życia? 3 liczby mnoży się szybciej niż wyszukuje kalkulator na google ;]

Greek pisze: literówkę w o

Chyba cyfrówkę :P

grande90 pisze:2. Nie wiadomo jakie roślinki, ponieważ zostały one sprezentowane przez znajomą...

3. Tak do pokrywy jest możliwość podpięcia świetlówek tylko ja kompletnie nie wiem jakich, o jakiej mocy

4. To że chińska być nie może, to wiem, chodziło mi głównie o moc

5. Pytam o brzęczek, bo gość od którego kupiłem rybki, powiedział że brzęczek musi chodzić 24h na dobę, a tu czytałem sprzeczne opinie...

6. Test mam i zrobiłem. A jednak się zdarzyła taka kranówa...

P.S Dlaczego mają zostać same neonki ?


ad.2 Wrzuć zdjęcia.
ad.3 wrzuć zdjęcie plus wymiary między np uchwytami świetlówek.
ad.5 najlepiej i tak i tak napowietrza ruch tafli wody. Więc wniosek z tego prosty brzęczyk jest zbędny.
ad.6 testy jakie masz?
ad p.s poczytaj o wymaganiach ryb to sie dowiesz czemu skalary i molinezje się nie nadają do Twojego akwarium.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości