Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Crommag
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 14, 11:51

Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: Crommag » 21 sierpnia 14, 12:49

Witam wszystkich serdecznie.

Kilka miesięcy temu, mój 5-letni syn i ja (ja chyba nawet bardziej) zaraziliśmy się bakcylem akwarystyki, opiekując się 25l zupą rybną pod nieobecność znajomych. Postanowiliśmy założyć własny 112, może 120l zbiornik.
Parametry wody w naszym kranie: odczyn pH - 7,6
ogólna twardość - 5,6 (woda miękka)
Przeglądając literaturę i strony internetowe, syn zakochał się w bojowniku syjamskim. Wiem, że to nie jest najszczęśliwszy początek dla zielonych, ale młody się uparł i jest nieprzebłagany. W takim razie bojownik syjamski będzie na 100%. Jak bojownik to decydujemy się na Azję.
Wymarzyłem sobie taką obsadę:

Bojownik Syjamski - i tu pytanie, czy na początek wziąć tylko 1 samca, czy od razu z 2-3 samiczkami?
Do tego najlepiej Razbora galaxy (Danio Margaritatus) - 20-25 szt (nie za dużo?) lub też
w tej samej ilości Razbora borneańska, klinowa, Hengela albo espei (nie wiem który gatunek byłby najlepszy do bojownika?)
I na dno Cierniooczek Khula lub Bocja karłowata w ilości 5-6 szt.
Chętnie dorzuciłbym tam kilka ślimaków (Helenki?) lub krewetek, tylko nie wiem jakich i w jakiej ilości, i czy w ogóle jest szczęśliwe rozwiązanie.

Oczywiście ten skład nie jest ostateczny (oprócz bojownika). Jestem otwarty na wszelkie porady i sugestie.
Jeśli obsada jaką podałem jest w miarę znośna, to proszę o pomoc w urządzeniu zbiornika:
Jakie zastosować podłoże? (jeśli cierniooczek, to chyba lepiej piasek?)
Jakie wybrać rośliny? (najlepiej jakieś niezbyt wymagające na początek)
Jakie zastosować filtry? oświetlenie? jakieś nawozy? torf? jakieś inne dodatki?
Wiem, że jeśli chcę obniżyć pH wody, muszę zastosować korzenie (i tak by były), szyszki olchy i liście dębu, ale czy woda nie zrobi się wtedy herbaciana? Mi to by osobiście nie przeszkadzało, a nawet podobają mi się takie akwaria, ale nie wiem co na to główni lokatorzy baniaka?
Ufff, to chyba na razie wszystkie pytania jakie przyszły mi do głowy.

Z góry wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem i proszę miejcie litość dla zielonych :niewiem:

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: Killifish » 21 sierpnia 14, 14:41

Cześć, patrząc na wszystko co piszesz, to polecam:
B. splendens - harem 1+2

"Razbora galaxy (Danio Margaritatus)" czyli Celestichthys margaritatus Roberts, 2007 odpada, gdyż lubi chłodną wodę --->mój post z dziś
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=336008#336008

"Razbora borneańska, klinowa, Hengela albo espei"
Razborka borneańska lepiej się prezentuje w monogatunkowym zbiorniku BW (czarne wody).

Z wymienionych 3 przedstawicieli rodzaju Trigonostigma do wymienionego akwarium polecam razborę Espea, Trigonostigma espei (Meinken, 1967). Stado 12 sztuk będzie odpowiednie.

Na dno zdecydowanie cierniooczek x5 sztuk

Helenki nie będą wadzić, krewetki nie mają sensu.


Podłoże: piasek, piasek, piasek :)
Z roślin polecam kryptokoryny.
Powiem tak, czym więcej syfu na dnie, tym lepiej dla tych ryb. Zatem korzenie, gałęzie, liście, szyszki olchy.
Torf, może armata torfowa?
Po zalogowaniu widać zdjęcia --> http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2069

Filtr polecam zewnętrzny (kubełkowy/kaskadę) Oświetlenie symboliczne, żadne nawozy nie są potrzebne w tego typach zbiornikach.

Osobiście wolałbym tam dać bojownika Betta smaragdina, no ale musimy mieć kompromis ;)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Crommag
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 14, 11:51

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: Crommag » 22 sierpnia 14, 09:50

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno wezmę pod uwagę fachowe porady.

Chciałbym jeszcze zapytać czy tło z mchu zamocowanego na siateczce będzie pasować?
Zastanawia mnie też czy najpierw umieścić w zbiorniku ławicę i ryby denne, a potem bojowniki, czy odwrotnie? A może samiec i samiczki bojownika też wpuszczać osobno? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie?

Crommag
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 14, 11:51

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: Crommag » 22 sierpnia 14, 10:16

Czy taki zestaw byłby dobry ?
http://allegro.pl/akwarium-112l-profil- ... 80940.html

A może lepiej na zamówienie, i cały sprzęt osobno kupić. (Jak na zamówienie to może mógłbym trochę dłuższy np 80x35x60?)

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: Fatty » 22 sierpnia 14, 11:34

Czesto lepiej skompletować osobno i moja uwaga, jako posiadaczki akwarium profilowanego - raczej celuj w akwarium proste ;) Większa przyjemność oglądania i mniej "zakłóceń obrazu", a i ryby mają parę dodatkowych litrów do pływania.
Are you sure, you want to exist?


skpkj
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 17 grudnia 14, 12:49

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: skpkj » 17 grudnia 14, 12:52

I jak wyszło akwarium z bojownikiem?

zemanek30
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 stycznia 15, 20:03
Lokalizacja: Kielce

Witam bardzo ciekawe

Postautor: zemanek30 » 27 stycznia 15, 20:09

:neutral: W temacie ująłem- bardzo cieakwe. :niewiem:

zemanek30
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 27 stycznia 15, 20:03
Lokalizacja: Kielce

Re: Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem

Postautor: zemanek30 » 28 stycznia 15, 11:12

:czytaj: Witam. Wczoraj tak niewyraźnie się wyraziłem :niewiem: Taki dzień miałem. :!:
Azjatycki 112 litrowy zbiornik z Bojownikiem :czat: ----super sprawa. :czacha: Po prostu gratuluję :offtopic:

Wszystkim :dzieki: dziękuje i życzę zdrowia :!:

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości